Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Piast Kołodziej
 
Czy Piast Kołodziej, Ziemowit, Siemomysł istnieli?
- Nie to postacie legendarne [ 22 ]  [13.58%]
- No, jasne przecież to przodkowie Mieszka I [ 117 ]  [72.22%]
- Nie mam zdania [ 4 ]  [2.47%]
-Inna odpowiedź [ 19 ]  [11.73%]
Suma głosów: 162
Goście nie mogą głosować 
     
dragon
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 113
Nr użytkownika: 2.069

 
 
post 26/11/2004, 23:57 Quote Post

Zastanawia mnie słowo Piast.Jeśli to nazwisko(dynastia Piastów)to jak Kołodziej miał na imie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Rawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Nr użytkownika: 492

 
 
post 5/12/2004, 13:46 Quote Post

Nazwę dynastii wylansował dopiero Naruszewicz. Pojawiła się podobnie jak termin Słowianie około XVII wieku.
Myślę, że Gall wskazał w sposób legendarny gnieźnieńskie pochodzenie władcy który podbił Kujawian - Polan(Glopeani może byc przekręconym pol-geani -polijane np. w czeskim pisano g zamiast j).Nazwa Kujawy wywodzi się z tego samego rdzenia co Kijów, a tam jak wiemy mieszkali Polanie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Radkojurgensen
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 56
Nr użytkownika: 3.470

 
 
post 10/02/2005, 10:36 Quote Post

Siemowit,Ziemomysl,Leszek musieli istniec.Zrobili dobry grunt pod interes dls Mieszka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
djpiootrek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 3.771

 
 
post 27/03/2005, 19:41 Quote Post

Ja tak mam na nazwisko więc coś w tym musi byc wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Rawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Nr użytkownika: 492

 
 
post 28/03/2005, 12:40 Quote Post

Mozna sie domyślać iż Piast oznaczało Pięść, co wyklucza raczej teorię Majordomusa jak również ubogiego kmiecia. biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
leszek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 3.472

Zawód: BANITA
 
 
post 28/03/2005, 18:17 Quote Post

Bardzo nieprawdopodobnym by było gdyby w domu panującego nie pamiętano imion jego przodków co najmniej siedem pokoleń wstecz. Jeszcze w XX wieku w rodzinach bogatych chłopów dawano na "wypominki" za zmarłych antenatów 10 - 12 pokoleń wstecz.
Piast i chościsko są zapewne przezwiskami bo takich imion nie ma.
Słowo "piast" nie ma nic wspólnego z pięścią.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Rawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Nr użytkownika: 492

 
 
post 28/03/2005, 19:01 Quote Post

Przecież u Galla nie ma Piasta i Popiela. To póżniejsze interpretacje brzmienia tych imion - "domyślne" - robione pod bajeczki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Angelus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 133
Nr użytkownika: 431

 
 
post 28/03/2005, 21:04 Quote Post

Jasne - był nawet za komuny taki komiks o Piaście Kołodzieju. To jeden z tej serii komiksów edukacyjnych,z których można uczyć się historii i języka obcego, bo w hmurkach była translacja. Przedsrawiono tam złego - zapewne pra-kapitalistycznego tongue.gif króla Popiela, którego zjadły myszy. Komiks pokazywał także najazd okrutnych Myszyngów(????), którzy-zapewne jako dywersanci zgniłego zachodu-najeżdżali bezlitośnie niewinną słowiańszczyznę. Po tych wydarzeniach władcą Polan został ojciec narodu Piast Kołodziej, którego panowanie było czasem dobrobytu i szczęśliwości


Swoją drogą, to idea władcy który przejął władzę po jakimś okrutniku, a sam miał pochodzenie "robotniczo - chłopskie" nie była obca innym kulturom słowiańskim. U Czechów był jakiś Przemysław(chyba - bo nie jestem pewny)Oracz. Czyli władca - ojciec narodu, oderwany od pługaa celem nowej misji jaką było kierowanie losami nowotworzącego się państwa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
antracyt
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 4.698

 
 
post 21/06/2005, 22:32 Quote Post

Czarodziej
Dobrodziej
Zlodziej
Kolodziej
Czarodziej to podobno inne imie Swentowita, czyniacy czary, czyniacy dobro, czyniacy zlo,te slowa maja religijne pochodzenie.
kolodziej- czyniacy kola? SZAMAN!
rzucil urok na Popiela, no i teraz wiemy skad sie te myszy wziely. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Rawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Nr użytkownika: 492

 
 
post 22/06/2005, 8:54 Quote Post

Mysz a właściwie pewien rodzaj gryzonia stepowego był ogólnie dostępnym źródłem futerek z których wytwarzano okrycia wierzchnie.
Nie jest wykluczone iż tak odziani wojownicy przeszli do legendy jako myszy. Problem w tym iż modzie tej hołdowało sporo nacji: mieszkańcy Shan-Shan (Lou Lan), Alanowie, Hunowie.


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
antracyt
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 4.698

 
 
post 22/06/2005, 15:31 Quote Post

Armia Myszyngow obalila Wikinga Popiela.
Miejscowy Szaman Kolodziej przejal wladze po znienawidzonym Popielu, ktory i tak juz niezle zadzieral z miejscowym kaplanstwem. Sprytni Slowianie wykorzystali atak Myszyngow w celu przejecia wladzy w swoje rece. W czasie postrzyzyn syna szamana pojawili sie obcy przybysze. Szaman co prawda starej daty, przeslania nie zrozumial ale siedmiolatek zalapal. Nadchodza zmiany i szamanstwo pojdzie do lamusa. Na potwierdzenie dokonali rozmnozenia chleba tak jak ich duchowy przywodca z przed tysiaca lat, zwykle przy pouczaniu prostej gawiedzi robil. Ekipa Ziemo-siema- lisa wziela sie ostro do reformowania starych porzadkow. Po jakims czasie udalo sie szamanow przekwalifikowac na producentow kolek do wozkow. Inwestycje w srodki transportu pozwolily na uszczelnienie kamieniami starych walow obronnych. Zeby nam sie zaden Myszyng ani Wiking nie przecisnal. Spadkobierca ekipy rzadzacej przemianowal sie na premiera i sprowadzil na miejsce szamanow legendarnych specow od rozmnazania chleba. A dalej to juz sami sie domyslcie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
antracyt
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 4.698

 
 
post 22/06/2005, 15:31 Quote Post

Armia Myszyngow obalila Wikinga Popiela.
Miejscowy Szaman Kolodziej przejal wladze po znienawidzonym Popielu, ktory i tak juz niezle zadzieral z miejscowym kaplanstwem. Sprytni Slowianie wykorzystali atak Myszyngow w celu przejecia wladzy w swoje rece. W czasie postrzyzyn syna szamana pojawili sie obcy przybysze. Szaman co prawda starej daty, przeslania nie zrozumial ale siedmiolatek zalapal. Nadchodza zmiany i szamanstwo pojdzie do lamusa. Na potwierdzenie dokonali rozmnozenia chleba tak jak ich duchowy przywodca z przed tysiaca lat, zwykle przy pouczaniu prostej gawiedzi robil. Ekipa Ziemo-siema- lisa wziela sie ostro do reformowania starych porzadkow. Po jakims czasie udalo sie szamanow przekwalifikowac na producentow kolek do wozkow. Inwestycje w srodki transportu pozwolily na uszczelnienie kamieniami starych walow obronnych. Zeby nam sie zaden Myszyng ani Wiking nie przecisnal. Spadkobierca ekipy rzadzacej przemianowal sie na premiera i sprowadzil na miejsce szamanow legendarnych specow od rozmnazania chleba. A dalej to juz sami sie domyslcie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Rawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Nr użytkownika: 492

 
 
post 22/06/2005, 15:56 Quote Post

Jakbyś to widziała biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
gucelin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 4.597

 
 
post 25/06/2005, 18:44 Quote Post

QUOTE(Angelus @ 28/03/2005, 22:04)
...U Czechów był jakiś Przemysław(chyba - bo nie jestem pewny)Oracz...
*



Zgadza się; Kosmas pisze o oraczu Przemyśle, który został księciem. Zresztą w Gallowym wydaniu też Piast jest oraczem a nie kołodziejem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 25/06/2005, 21:05 Quote Post

Według mnie kolejność była taka
1) Ziemowit
2) Lestek(Leszek)
3) Siemomysł
Czy Piast Kołodziej to zamiast Lestka i w innej kolejności czy to była postać przed Ziemowitem bo sam nawet nie wiem bo się pogubiłem.
Chciałbym aby ktoś mi to wyjaśnił.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

5 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej