Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Stadia ewolucji Romantyzmu,
     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 12/08/2009, 10:05 Quote Post

Jako że w wątku o pozytwzimie kolega Jacob15 zażądał stworzenia osobnego tematu o ewolucji romantyzmu , pragnę spełnic szlachetną prośbe i stworzyc taki temat . Czekam na odpowiedz . smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 12/08/2009, 12:58 Quote Post

Dzięki za dedykację wink.gif .

Stwierdziłem, że romantyzm ewouuje w stosunku do programu społecznego pozytywizmu warszawskiego. Tak więc skupię sie na polskim romantyzmie. Romantyzm w Polsce należy kojarzyć z osobą Adama Mickiewicza, przez którego w 1822 r. ta epoka zaostała zapoczątkowana.
Datą graniczną od której widać ewolucję roantyzmu jest upadek powstania listopadowego.
Pierwszą faza 1822-1830. Dominują w twórczości wątki programowo-światopoglądowe, ajk to nazywam. Tematy błahe, balladowe,metafizyka, a przede wszystkim widoczny jest konflikt staych z młodymi na gruncie światopoglądowym widocznym już w Odzie do młodości.Wstępna poezja Mickiewicza jest wyrazem Przeżyć młodości, sporo miejsca zajmuje ideał romantycznej miłości, w stronę której ewoluuje poezja. Po wygnaniu Mickiewicza widać znacząca ewolucję z tej sielankowości, uczuciowiści na sprawę narodową. Już widać to w Sonetach krymskich np. Bakczysaraj. Ma ta to wpływ polityka cara, tyrania, okrucieństwo. Romantycy apeluje o bunt, w 1828 r. Mickiewicz wydaje osławionego Wallenroda, a Słowacki liryki w 1830, wybucha powstanie zakończone klęską.
Kolejnym elementem ewolucji jest tzw. Wielka historiozofia, ideologie romantycy poszukuja odpowiedzi na pytanie, dlaczego Polska cierpi, jaka jest jej rola w historii świata, co ją czeka. Romantyzm do końca pozostał wierny zrywowi, do końca wierzyl w jego siłę. Romantycy uznali spełnienie swoich idei wraz z wybuchem rewolucji Wiosny Ludów.
Tak ja się zapatruje na tą sprawę. Romantyzm polski według mnie ewoluuje z baśniowości, uczuciowości widocznych w wczesnej twórczości na dojrzały, choć dla wielu głupi zryw, rewolucję , walkę o niepodległość. Należy równiez pamiętać, że roamntyzm w każdym kraju zależny jest od wydarzeń politycznych.
Ja uważam , że w Polsce poezja ewoluuje.
Pozdrawiam.

Tylko o to mnie chodziło. Pozytywizm az tak nie zmienia się.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 12/08/2009, 13:40 Quote Post

QUOTE(jacob15 @ 12/08/2009, 12:58)
Tematy błahe, balladowe,metafizyka,
*

To w późniejszym romantyzmie metafizyka nie zajmowała twórców?
QUOTE
a przede wszystkim widoczny jest konflikt staych z młodymi na gruncie światopoglądowym widocznym już w Odzie do młodości.
Ten konflikt widoczny był już wcześniej, w rozprawach Brodzińskiego i Śniadeckiego.
QUOTE
Ma ta to wpływ polityka cara, tyrania, okrucieństwo.

Jakieś przykłady tej tyranii czy okrucieństwa?
QUOTE
Romantycy apeluje o bunt,

Kto niby apelował? Konkretne nazwiska prosiłbym.
QUOTE
w 1828 r. Mickiewicz wydaje osławionego Wallenroda, a Słowacki liryki w 1830,  wybucha powstanie zakończone klęską.

Zapewne przez nich? rolleyes.gif
QUOTE
Romantycy uznali spełnienie swoich idei wraz z wybuchem rewolucji Wiosny Ludów.

Więc dlaczego tworzyli i po jej wybuchu?
QUOTE
Romantyzm polski według mnie ewoluuje z baśniowości, uczuciowości widocznych w wczesnej twórczości na dojrzały, choć dla wielu głupi zryw, rewolucję ,

Nie, powstanie listopadowe na pewno nie było dojrzałe.
QUOTE
walkę o niepodległość.

Walka o niepodległość to nie tylko głupie powstania.

Poza tym nie bardzo przekonuje mnie ta Twoja droga ewolucji romantyzmu. Prawda, Mickiewicz i Słowacki kombinowali coś z mesjanizmem, ale oprócz nich istniało od groma romantyków, którzy się w te sprawy nie mieszali, a tworzyli kolejne poezje tyrtejskie. Albo taka mistyka Słowackiego - gdzie miejsce dla niej w tej ewolucji?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 12/08/2009, 14:27 Quote Post

QUOTE(OverHaul @ 12/08/2009, 14:40)
To w późniejszym romantyzmie metafizyka nie zajmowała twórców?


Nie była dominatem twórczości.

QUOTE
Ten konflikt widoczny był już wcześniej, w rozprawach Brodzińskiego i Śniadeckiego.


Był jaknajbardziej, Śniadecki bezpodstawnie obrażał romantyków, bo po prostu ich nie lubił.

QUOTE
Jakieś przykłady tej tyranii czy okrucieństwa?


Preczytaj sobie wstęp do Dziadów cz.III. A proces Filomatów?

QUOTE
Zapewne przez nich? rolleyes.gif


Już kiedys wspominałem - jakiś wpływ pewnie mieli.

QUOTE
Więc dlaczego tworzyli i po jej wybuchu?


Kto tworzył?

QUOTE
Nie, powstanie listopadowe na pewno nie było dojrzałe.


A Wiosna Ludów?

QUOTE
Poza tym nie bardzo przekonuje mnie ta Twoja droga ewolucji romantyzmu. Prawda, Mickiewicz i Słowacki kombinowali coś z mesjanizmem,


A czy tylko wspominałem o mesjaniźmie? Przecież poezja tyrtejska jest powiązana ze zrywem chyba. Poza tym Słowacki był przeciwnikiem mesjanizmu.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 12/08/2009, 20:24 Quote Post

QUOTE(jacob15 @ 12/08/2009, 14:27)
Nie była dominatem twórczości.
*

A na przykład Słowacki?
QUOTE
Był jaknajbardziej, Śniadecki bezpodstawnie obrażał romantyków, bo po prostu ich nie lubił.

Nie lubił nie romantyków, lecz romantyzmu.
QUOTE
Preczytaj sobie wstęp do Dziadów cz.III.

Wolałbym jakieś mocniejsze źródła niż Dziady. rolleyes.gif
QUOTE
A proces Filomatów?

Tu akurat chyba głównym odpowiedzialnym jest Nowosilcow pozostający pod wpływem Konstantego. Jakieś inne przykłady okrucieństwa cara?
QUOTE
Kto tworzył?
Lenartowicz, Romanowski, Syrokomla, Ujejski...
QUOTE
A Wiosna Ludów?

Na terenach polskich na pewno nie.
QUOTE
A czy tylko wspominałem o mesjaniźmie? Przecież poezja tyrtejska jest powiązana ze zrywem chyba.

Chodzi mi o to, że te wszystkie niby kolejne stadia ewolucji tak naprawdę pokrywały się w taki sposób, że trudno mówić o jakiejś specjalnej ewolucji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 12/08/2009, 20:41 Quote Post

QUOTE(OverHaul @ 12/08/2009, 21:24)
A na przykład Słowacki?


Co Słowacki?

QUOTE
Nie lubił nie romantyków, lecz romantyzmu.


Mnie się wydaję inaczej. Zresztą nielubienie romantyków wiązało się z nielubieniem romantyzmu.

QUOTE
Wolałbym jakieś mocniejsze źródła niż Dziady. rolleyes.gif


Dlaczego, skoro mówimy o poezji romantyzmu?

QUOTE
Tu akurat chyba głównym odpowiedzialnym jest Nowosilcow pozostający pod wpływem Konstantego. Jakieś inne przykłady okrucieństwa cara?


Nowosilcow działał z ramienia cara.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 12/08/2009, 21:06 Quote Post

QUOTE(jacob15 @ 12/08/2009, 20:41)
Co Słowacki?
*

Akurat u niego metafizyka w późniejszym okresie jak najbardziej była dominatem .
QUOTE
Dlaczego, skoro mówimy o poezji romantyzmu?

Mówimy o rzekomym okrucieństwie cara, wolałbym po prostu coś więcej niż Twoje ulubione Dziady cz. III.
QUOTE
Nowosilcow działał z ramienia cara.
Ale nie wiem, czy car mu zalecał taką pilność, stąd nie wiem, czy świadczy to o jego okrucieństwie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 12/08/2009, 21:19 Quote Post

QUOTE(OverHaul @ 12/08/2009, 22:06)
Akurat u niego metafizyka w późniejszym okresie jak najbardziej była dominatem .


A nie zryw?

QUOTE
Mówimy o rzekomym okrucieństwie cara, wolałbym po prostu coś więcej niż Twoje ulubione Dziady cz. III.


Nie był okrutny? A swoją drogą jak mozna nie lubić Dziadów?

QUOTE
Ale nie wiem, czy car mu zalecał taką pilność, stąd nie wiem, czy świadczy to o jego okrucieństwie.
*



Mickiewicz w Dziadach pisał o tyraństwie imperatora Aleksandra. To chyba był okrutny?
A co do pilności to i ja nie wiem, czy car tak zalecał.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 12/08/2009, 21:28 Quote Post

QUOTE(jacob15 @ 12/08/2009, 21:19)
A nie zryw?
*
Zależy w jakim okresie. huh.gif
QUOTE
Nie był okrutny?
Nie wiem, Ty mówisz, że był okrutny, to chciałem, byś tego dowiódł...
QUOTE
A swoją drogą jak mozna nie lubić Dziadów?

A czemu twierdzisz, że ja ich nie lubię?
QUOTE
Mickiewicz w Dziadach pisał o tyraństwie imperatora Aleksandra. To chyba był okrutny?

Mickiewicz jest jak Rzym - przemówił i koniec dyskusji! laugh.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 12/08/2009, 21:29 Quote Post

QUOTE
Romantyzm w Polsce należy kojarzyć z osobą Adama Mickiewicza, przez którego w 1822 r. ta epoka zaostała zapoczątkowana.

„Ballad i romansów” Mickiewicz a czy on sam był świadom , że epoke zapoczatkował kłóciłbym się . Niektóre żródła podają jeszcze rok 1818 .


QUOTE
Pierwszą faza 1822-1830. Dominują w twórczości wątki programowo-światopoglądowe, ajk to nazywam. Tematy błahe, balladowe,metafizyka, a przede wszystkim widoczny jest konflikt staych z młodymi na gruncie światopoglądowym widocznym już w Odzie do młodości.Wstępna poezja Mickiewicza jest wyrazem Przeżyć młodości, sporo miejsca zajmuje ideał romantycznej miłości, w stronę której ewoluuje poezja. Po wygnaniu Mickiewicza widać znacząca ewolucję z tej sielankowości, uczuciowiści na sprawę narodową. Już widać to w Sonetach krymskich  np. Bakczysaraj.

Ograniczyłeś się tylko do Mickiewicza analizujesz jego twórczośc a nie romantyzm . Zresztą romatyzm polski podobny był do eurpejskiego . A druga sprawa przecez metafizyka i ballady przewijały się przec cały romantyzm .


QUOTE
Ma ta to wpływ polityka cara, tyrania, okrucieństwo. Romantycy apeluje o bunt, w 1828 r. Mickiewicz wydaje osławionego Wallenroda, a Słowacki liryki w 1830,  wybucha powstanie zakończone klęską.

Car i okrucieństwo moim zdaniem tak wykazał sie propolską postawą , heh. Zakończyło się niepotrzebne powstanie zapomniałeś dodac , które zakończyło się idiotyczną klęską .

QUOTE
Kolejnym elementem ewolucji jest tzw. Wielka historiozofia, ideologie romantycy poszukuja odpowiedzi na pytanie, dlaczego Polska cierpi, jaka jest jej rola w historii świata, co ją czeka. Romantyzm do końca pozostał wierny zrywowi, do końca wierzyl w jego siłę. Romantycy uznali spełnienie swoich idei wraz z wybuchem rewolucji Wiosny Ludów.

A to głownie A.M o tym pisał nie mówisz chyba o wszytkich romantykach mam nadzieję .

QUOTE
Tak ja się zapatruje na tą sprawę. Romantyzm polski według mnie ewoluuje z baśniowości, uczuciowości widocznych w wczesnej twórczości na dojrzały,.

To jak zdefinowac uczucie dojarzałe i niedojrzałe romantyków . Baśniowosc , gdzie ją dostrzegasz ?
Nie wspomniałeś nic o protesciet wobec klasycyzmu i harmonii oraz wallenrodyzimie czy nawet mesjanizmie

QUOTE
choć dla wielu głupi zryw, rewolucję , walkę o niepodległość.

To samobójstwo nawet nie głupota.


QUOTE
Ja uważam , że w Polsce poezja ewoluuje.

confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 13/08/2009, 10:28 Quote Post

QUOTE(OverHaul @ 12/08/2009, 22:28)
Zależy w jakim okresie. huh.gif


Meteafizyka to pojęcie ogólne. Jest podstawą w romantyzmie. Mnie chodzi o to, że wstępny romantyzm to baśniowiść, sielankowość...

QUOTE
Nie wiem, Ty mówisz, że był okrutny, to chciałem, byś tego dowiódł...


W literaturze romantyzmu? Nie bardzo rozumiem.

QUOTE
A czemu twierdzisz, że ja ich nie lubię?


Nie mówię, że Ty. Mówię, że nie wiem, jak można ich nie lubić.

QUOTE(salvusek @ 12/08/2009, 22:29)
„Ballad i romansów” Mickiewicz a czy on sam był świadom , że epoke zapoczatkował kłóciłbym się . Niektóre żródła podają jeszcze rok 1818 .


To data wydania rozprawy Brodzińskiego? A Ballady i romanse uważane są za przełom romantyczny w światopoglądowym konflikcie z klasykami. Tam Mickiewicz in "zjechał" kolokwialnie mówiąc.


QUOTE
Ograniczyłeś się tylko do Mickiewicza  analizujesz jego twórczośc a nie romantyzm . Zresztą romatyzm polski podobny był do eurpejskiego . A druga sprawa przecez metafizyka i ballady przewijały się przec cały romantyzm .


Bo wczesny romantyzm należy do Mickiewicza.


QUOTE
Car i okrucieństwo moim zdaniem  tak wykazał sie propolską postawą , heh.  Zakończyło się niepotrzebne powstanie zapomniałeś dodac , które zakończyło się idiotyczną klęską .


Tak jest, po którym sytuacja narodu jeszcze pogorszyła się.

CODE
Baśniowosc , gdzie ją dostrzegasz ?


W Balladach i romansach.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 13/08/2009, 10:47 Quote Post

QUOTE(jacob15 @ 13/08/2009, 10:28)
Mteafizyka to pojęcie ogólne. Jest podstawą w romantyzmie. Mnie chodzi o to, że wstępny romantyzm to baśniowiść, sielankowość...
*


Stwierdziłeś, że metafizyka dominuje w początkowych stadiach romantyzmu, co jest oczywistą nieprawdą, bo późniejszą twórczość Słowackiego zdominowała całkowicie.
QUOTE
W literaturze romantyzmu? Nie bardzo rozumiem.

W czymkolwiek, źródła, opracowania. Tylko nie Dziady.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 13/08/2009, 10:57 Quote Post

QUOTE
To data wydania rozprawy Brodzińskiego? A Ballady i romanse uważane są za przełom romantyczny w światopoglądowym konflikcie z klasykami. Tam Mickiewicz in "zjechał" kolokwialnie mówiąc..



Tak Brodziński . Według Ciebie "zjechał" bo według mnie to klasycy mu odpowiedzieli . Trochę obiektywizmu


QUOTE
Bo wczesny romantyzm należy do Mickiewicza.

Nie tylko choc głownie . Np. w 1830 roku Słowacki debiutuje powieścią poetycką "Hugo"



QUOTE
Tak jest, po którym sytuacja narodu jeszcze pogorszyła się..


No właśnie trzeba było nawoływac do powstań ?

CODE
Baśniowosc , gdzie ją dostrzegasz ?


QUOTE
W Balladach i romansach.

Ale baśniowośc to nie jest cecha romantyczna tego utworu .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 13/08/2009, 11:28 Quote Post

QUOTE(salvusek @ 13/08/2009, 11:57)
Tak Brodziński . Według Ciebie "zjechał" bo według mnie to klasycy mu odpowiedzieli . Trochę obiektywizmu


Ale tak bylo, a poza tym Brodziński nie krytykuje ani romantyzmu, ani klasycyzmu. Jest gdzieś pośrdku. Śniadecki krytykuje romantyzm.

QUOTE
Nie tylko choc głownie .  Np. w 1830 roku Słowacki debiutuje powieścią poetycką "Hugo"


Tak jest, powiedz mi tylko, czy ta powieść poetycka dorównuje wcześniejszym dokonaniom Mickiewicza?

QUOTE
No właśnie trzeba było nawoływac do powstań ?


Nie mam zdania na ten temat.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 13/08/2009, 11:52 Quote Post

QUOTE
Ale tak bylo, a poza tym Brodziński nie krytykuje ani romantyzmu, ani klasycyzmu. Jest gdzieś pośrdku. Śniadecki krytykuje romantyzm.

Ale Brodziński zaincjował ten spór .Zresztą po co ten off top confused1.gif



QUOTE
Tak jest, powiedz mi tylko, czy ta powieść poetycka dorównuje wcześniejszym dokonaniom Mickiewicza?


Ale wartośc literacka tego dzieła nie jest tyle ważna co fakt wydania . A po drugie to kojarzysz np. Mochanckiego ?

QUOTE
No właśnie trzeba było nawoływac do powstań ?


QUOTE
Nie mam zdania na ten temat.

To jednak po tych wszystkich dyskusjach wycofałeś się z tego co można było wywnioskowac z Twoich słów na początku rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

10 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej