Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czarnoskórzy w starożytnym Rzymie?
     
aniwro
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 50.297

 
 
post 11/11/2008, 0:19 Quote Post

Dr. Ząbek z Instytutu Etnologii UW jest zwolennikiem teorii (zapewne nie jedynej), że rasa czarna właściwa, czyli ludy mówiące językami nilo-saharyjskimi i kongo-kordofańskimi, uformowała się na terenie Sahary (to bardzo młoda pustynia ok. 10000 lat) a dopiero później ruszyła na podbój południa zamieszkanego dotąd przez myśliwsko-zbierackie ludy "buszmeńskie" i "pigmejskie", natomiast Berberowie wlali się do Afryki z północy (czyli z Europy) więc jasne oczy wśród nich są "wytłumaczalne".


QUOTE
QUOTE
nie mówiąc już o tym, że opłyneli Afrykę.

Poproszę o źródło tego stwierdzenia.


Encyklopedia PWN smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 29/03/2010, 19:05 Quote Post

QUOTE(lucaios @ 4/02/2008, 3:56)
Mam pytanie dotyczące czarnoskórych mieszkańców starożytnego Rzymu. Jaka była ich pozycja w społeczeństwie rzymskim, czy mogli być oni jedynie niewolnikami, czy może są jakieś przykłady czarnoskórych osobistości np. wodzów w armii, polityków lub innych sławnych osób.
Czy starożytni Rzymianie w jakimkolwiek stopniu byli rasistami?
*



Hej,
nie ma żadnych wzmianek źródłowych, aby Rzymianom przeszkadzał kolor skóry. Nie było przeszkód, aby Murzyn był wyzwoleńcem bogatego Rzymianina i potem oni jego dzieci robili karierę jako obywatele rzymscy.
Znany jest pewien epigram pośmiertny (ale z Egiptu, IIIw.n.e.) wychwalający pewnego niewolnika u którego czerń skóry łączyć się miała z bielą duszy.
Pozdrawiam, Andrzej

 
Post #32

     
bagratuni
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 403
Nr użytkownika: 57.376

Zawód: BANITA
 
 
post 29/03/2010, 19:48 Quote Post

[quote=rycymer,30/06/2008, 18:43]
CODE
Ja z kolei czytałem, że to raczej spadek po Wandalach, przynajmniej E. Szymański tak twierdzi, o ile oczywiście dobrze pomnę, gdyż pozycję tę czytałem już dość dawno temu

Wydaje mi się, że do północnej Afryki trafiło więcej Słowian (w VI-XII w., a i później) niż Wandalów. Władcy muzułmańscy chętnie kupowali Słowian na swoich gwardzistów, tylko kalifowie kordobańscy mieli, w różnych okresach, od 3-13 tysięcy Słowian.
Znany jest też przypadek gwardii słowiańskiej jednego z władców z terenów Maroka, która to gwardia (wykorzystując najazd Wikingów) uciekła w góry. Tacy ludzie mogli mieszać się z Berberami
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej