Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mózg człowieka a mózg najbystrzejszego zwierzęcia, Wyższość jednego nad drugim
     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 27/08/2013, 16:40 Quote Post

QUOTE
Czy Ty jesz tylko to, co w Twoim jadłospisie przewidzieli Twoi rodzice?

Ja za siebie szczerze w tym miejscu powiem - tak. Od całe życie budowanych nawyków bardzo trudno odejść.

QUOTE
To implikuje nie tyle inteligencję, co raczej skrajny konserwatyzm. A może (pospekulujmy) orki nie jedzą ludzi, bo traktują ich jak obiekt czci religijnej, jak dajmy na to Hindusi święte krowy?

Zatem atak byłby formą kultu.

QUOTE
Albo odwrotnie - ludzie są dla nich niekoszerni/haram?

A w tym wypadku formą protestu czy też okazywaniem obrzydzenia i pogardy.

QUOTE
Żeby się połapać, czy jadalne czy nie, musiałyby skosztować.

A niekoniecznie - mogą (rzecz jasna nie twierdzę, że muszą) mieć jakieś swoje inne, niekoniecznie skuteczne, sposoby.
 
User is offline  PMMini Profile Post #61

     
Lilla Weneda
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 811
Nr użytkownika: 80.562

Marcin Wozniak
 
 
post 28/08/2013, 10:17 Quote Post

Ramond

Kiedy będziesz okazję poczęstuj gości sfermentowanym tofu a bedącego w gościach mieszkańca dalekiego wschodu serem plesniowym najlepiej z przerostem niebieskiej pleśni i wtedy zdasz sobie, że ludzie jedzą to czego nauczyli ich jeść rodzice.

Oczywiście, że każdy z nas poznaje nowe potrawy ale wzorzec kulturowy w niektórcy przypadkach jest nie do przeskoczenia.
Owady to większośc przełknie, larwy również ale jajo kacze z nie w pełni rozwiniętym zarodkiem odsieje 99% ludzi zachodu.

Podobnie orki - napisałem przecież, że niektóre stada jedzą cos uważane przez stado mieszkające w innym miejscu za niejadalne. Czyli musiały kiedys spróbować i stwierdzić - to się da jeść. I lepiej aby żadna z orek nie wpadła na pomysł przełamania obrzydzenia i skosztowania tego stwora o czterech kończynach gdyż kto wie - może zasmakuje i opowie ziomalom.

 
User is offline  PMMini Profile Post #62

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 28/08/2013, 15:28 Quote Post

QUOTE
Kiedy będziesz okazję poczęstuj gości sfermentowanym tofu a bedącego w gościach mieszkańca dalekiego wschodu serem plesniowym najlepiej z przerostem niebieskiej pleśni i wtedy zdasz sobie, że ludzie jedzą to czego nauczyli ich jeść rodzice.

To ciekawe, bo jadam rzeczy, których moi rodzice jeść mnie nie nauczyli - np. sushi.
QUOTE
Oczywiście, że każdy z nas poznaje nowe potrawy ale wzorzec kulturowy w niektórcy przypadkach jest nie do przeskoczenia.

W niektórych przypadkach. A znasz przypadek orki, która to przeskoczyła?
QUOTE
Podobnie orki - napisałem przecież, że niektóre stada jedzą cos uważane przez stado mieszkające w innym miejscu za niejadalne.

Sorry, ale to nie są po prostu różne stada, tylko różne typy orek, wg badań genetycznych stanowiące osobne gatunki.
QUOTE
Czyli musiały kiedys spróbować i stwierdzić - to się da jeść. I lepiej aby żadna z orek nie wpadła na pomysł przełamania obrzydzenia i skosztowania tego stwora o czterech kończynach gdyż kto wie - może zasmakuje i opowie ziomalom.

To nadal są tylko spekulacje - udowodnij, że są bardziej prawdziwe od spekulacji moich.
 
User is offline  PMMini Profile Post #63

     
Lilla Weneda
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 811
Nr użytkownika: 80.562

Marcin Wozniak
 
 
post 3/09/2013, 9:09 Quote Post

Przeceniasz mnie Ramondzie. Nie jestem ekspertem od orek i nigdy bym nie śmiał snuć jakichś spekulacji na temat ich zwyczajów. Ot po prostu powtarzam po kimś mądrzejszym co trochę czasu na ich badanie poświęcił.
 
User is offline  PMMini Profile Post #64

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 3/09/2013, 17:15 Quote Post

A więc ktoś mądrzejszy(?) sobie pospekulował. Nie zmienia to faktu, że spekulacje pozostają spekulacjami i mają równą moc, co inne spekulacje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #65

     
Lilla Weneda
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 811
Nr użytkownika: 80.562

Marcin Wozniak
 
 
post 4/09/2013, 10:51 Quote Post

Tu jednak się z Tobą nie zgodzę. Spekulacje kogoś kto zajmuje się badaniem zwyczajów orek uważam za bardziej prawdopodobne od spekulacji np Ramonda.

Ale tu troche odbiegliśmy od właściwego nurtu dyskusji. Jak na razie nikt nie wskazał jakiejś cechy wyróżniającej nas od świata zwierząt. ( poza dyskusyjna sprawą religii)
 
User is offline  PMMini Profile Post #66

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 5/09/2013, 14:09 Quote Post

QUOTE
  Tu jednak się z Tobą nie zgodzę. Spekulacje kogoś kto zajmuje się badaniem zwyczajów orek uważam za bardziej prawdopodobne od spekulacji np Ramonda.

W nauce (w przeciwieństwie do np. religii) prawdopodobieństwo hipotezy opiera się na faktach i dowodach, nie na autorytecie czy "mądrości" stawiającego ją człowieka.

Nawiasem mówiąc, to nie ja też sobie wymyśliłem, że jedzenie ludzi miałoby dla orek być jakimś kulturowym czy religijny tabu: zrobili to Tlingitowie, zapewne dość dawno temu. I nie ja jeden traktuję to semi-poważnie: http://science.kqed.org/quest/2011/07/20/w...nd-legend-meet/
 
User is offline  PMMini Profile Post #67

5 Strony « < 3 4 5 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej