Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mity na temat piramidy Cheopsa
     
Wróbel
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 90
Nr użytkownika: 20.632

Jose Maria Kutalaga
Stopień akademicki: Wszystkoznawca
Zawód: ?maturzysta?
 
 
post 12/12/2007, 23:00 Quote Post

Nie jestem pewny czy dział odpowiedni, ale cóż ...
W każdym razie chodzi mi o "dziwne" właściwości Wielkiej Piramidy, np. ponoć jakiś czeski naukowiec na jej podstawie skonstruował maszynkę do ostrzenia żyletek ( Pepik - i wszystko jasne wink.gif )
Szukam podobnych informacji i ciekawostek - prosił bym też o jakieś źródła.

Jak już pisałem nie jestem pewien co do działu więc proszę o umieszczenie tego posta w dziale odpowiednim.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 13/12/2007, 7:26 Quote Post

QUOTE(Wróbel @ 12/12/2007, 23:00)
W każdym razie chodzi mi o "dziwne" właściwości Wielkiej Piramidy, np. ponoć jakiś czeski naukowiec na jej podstawie skonstruował maszynkę do ostrzenia żyletek

Czytałem kiedyś, że mała piramidka do ostrzenia żyletek została nawet opatentowana w Kanadzie. Podobno "promieniowanie" (lub cokolwiek co by to miało znaczyć) wytwarzane przez geometrię (kształt) piramidy, w jakiś sposób na nowo porządkuje strukturę krystaliczną ostrza żyletki. Nie łudź się, że tym sposobem można naostrzyć tępy nóż... Mięso też podobno w takiej piramidzie dłużej leży. Doskonale "zrozumiał" to Aleksander Gudzowaty, budując w swej posiadłości pod Wa-wą szkieletową konstrukcję w kształcie piramidy, w której wypoczywa i... na razie się nie psuje wink.gif Podobno związany z kształtem piramid jest również zwyczaj wieszania kiełbas i wędzonek na strychu pod dwuspadowym dachem (co prawda wiejska chata to nie piramida, ale "coś koło tego").
Ja to wszystko jednak między bajki włożę... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 13/12/2007, 12:51 Quote Post

Vitam

Pozwoliłem sobie zmienić tytuł wątku...

1. Efekt Energetyczny Kształtu Geometrycznego, czyli owo ostrzenie żyletek "energią piramidy".
Piramidalna bzdura, nie istnieje coś takiego jak "energia kształtu". Energia to nie jest byt sam w sobie, to tylko jedna z cech materii (podobnie jak np szorstkość - bez powierzchni, sama w sobie nie istnieje). Szarlatani i szaleńcy (zwani niekiedy dla niepoznaki ezoterykami biggrin.gif ) wmawiajją ludziom, że istnieje jakaś "kosmiczna energia", która lata sama z siebie, bez nośmnika (czy kto kiedy widział szorstkość bez powierzchni?) i jest ogniskowana przez piramidę. "energia sama w sobie jest fizycznie niemożliwa. musi mieć nośnik.
A doświadczenie z ostrzeniem zyletki było nie raz prowadzone przez całkiem poważne ośrodki naukowe, zawsze bez rezultatu. Widać każdorazowo była to Żyletka Ockhama smile.gif

2. W wymiarach piramidy zakodowana jest liczba pi (obwód podstawy podzielony przez podwojoną wysokość) i jednocześnie proporcje złotego podzialu (pole podstawy / pole ścian = pole ścian / pole podstawy i ścian).
Piramidalna bzdura. Aby uzyskać dobre przyblizenie liczby pi, należy przyjąć obecną wysokość piramidy (coś koło 146 m), aby uzyskać złoty podział - pierwotną wysokość (około 149 m.) Zwolennicy bzdur przechodzą do porządku dziennego nad tym, że czym innym jest wysokość piramidy obecnie a czym innym wtedy, kiedy ją budowano, przyjmują do swych "dowodów" to, co im akurat najbardziej pasuje.

3. Piramidę budowano przez 20 lat, a gdybyśmy chcieli ją zbudować dzisiaj, potrzebowalibyśmy 40 lat.
Piramidalna bzdura. Nie wiem, kto jest autorem tego bon-motu, ale podejrzewam, że pochodzi on jeszcze z XIX wieku, jego autor na pewno nie był inżynierem i na budownictwie się nie znał, palną bez sensu i przemyślenia. Wybudowaliśmy imponujące obiekty sztuki inżynierskej (że choćby tylko Normandie, Akashi-Kayko, Humber czy Tatara wspomnę - mosty o rozpiętości przęsła 1-2 km), wykonaliśmy Plan Delta w ujściu Renu, wysłali człowieka na księzyc, nasze pojazdy opuścily już układ słoneczny... i potrzebowalibyśmy 40 lat na to, żeby usypać niewielką kupkę kamieni? Owszem - ale chyba tylko dlatego, że 39 lat zajęłoby nam szukanie frajera, który wyłoży forsę na to bezsensowne przedsięwzięcie smile.gif

4. Piramida leży na poludniku dzielącym deltę Nilu na dwie idealne połówki, oraz na równolzniku, który, po pierwsze - dzieli na dwie idealne połówki powierzchnię wszystkich lądów, po drugie - przechodzi przez największy obszar tych lądów.
Piramidalna bzdura. Która deltę Nilu dzieli południk na idealne polówki, obecna, czy tą sprzed 3600 lat, kiedy to piramidę budowano? Nil parę (maście?) kilometrów sześciennych mułu od tego czasu usypał, oinia brzegowa sięzmieniła. To, że dzieli dzisiaj - faktycznie budowniczowie musieli być genialni, skoro wiedzieli, jaka będzie linia brzegowa w kilka tysięcy lat po ich śmierci. Dzieli starożytną deltę? Nie znamy jej dokladnego kształtu jeno przybliżony, tezy nie da się potwierdzić.
Równoleżnik - i owszem, potrafimy wskazać taki, że na północ od niego będzie prawie 75 mil km^2 ziemi i na poludnie też. Część równoleżników przechodzi tylko przez oceany (np w okolicy Ryczących Czterdziestek), część tylko przez lądy (na Antarktydzie), częśc i przez lądy i przez oceany. Potrafimy wskazać taki, dla ktorego suma wszystkich odcinków lądowych jest największa spośród wszystkich równolezników... ale wcale nie jest powiedziane, że to bedzie akurat ten, który dzieli lądy na połówki! To jużzalezy od rozmieszczenia lądów na powierzchni Ziemi (przykladowo - gdyby na ziemi istniał tylko jeden kontynent w kształcie trójkąta, opartego podstawą o rownik i mający wierzchołek na biegunie - wtedy najdłuższy lądowy równoleżnik to równik, a równoleśnik dzielący na polowy byłby gdzieś w okolicy 30 równoleznika).
Poza tym - znowu pytanie, któe powierzchnie lądów miałby ten równleżnik dzielić, obecne czy antyczne? Missisipi, Ganges z Bramaputrą, Tygrys z Eufratem czy Jangcy i Huang-ho sporo od tego czasu nadsypaly ziem...

5. Masa piramidy to 1/100...00... masy Ziemi.
Piramidalna bzdura, masę ziemi i masę piramidy znamy tylko szacunkowo, mniej więcej się to zgadza, ale jednak margines błędu jest spory.

6. Wysokość piramidy to 1/100...00... odleglosci ziemia-slońce.
Piramidalna bzdura, ziemia porusza się po orbicie eliptycznej, jej odległość zmienia się od 146 do 152 miliony km, średnia odleglość mniej więcej zgadza się z wysokością piramidy, ale to czysty przypadek. Tum bardziej, że nie znamy dokładnie pierwotnej wysokości, a jeno szacunkowo.

7. Boki piramidy wytyczają kierunki pólnoc-południe i wschód-zachód z precyzją nieosiągalną dla ówczesnych Egipcjan.
Piramidalna bzdura, dokładnośc wynosi coś koło 2 stopnie, tego typu precyzję można z latwością osiągnąć przy pomocy kamieni, kijów, sznurków i kilkumiesięcznej obserwacji nieba. A nawet większą dokładność można tak uzyskać.

8. Piramidy zostały wybudowane 12 tysięcy lat temu, bo linia poprowadzona przez ich szczyty wskazuje ten punkt horyzontu, gdzie przed 12 tysiącami lat wschodzil (uwzględniając percesję ziemi) gwiazdozbiór Oriona - a w Egipcie istnieje 7 najstarszych piramid, których wielkości i odległości odwzorowują położenie i jasność gwiazd Oriona.
Piramidalna bzdura. Co prawda, dokladnej daty budowy piramidy nie znamy, ale cywilizacja, która potrafilaby 12 00 lat temu wznieść7 piramid, musiałaby być naprawdę potężna. A tymczasem nie pozostało po niej żaden ślad - oprócz niezłomnej wiary piramidologów.
Co ciekawe - z tezą o Orionie spotkalem się nie raz... ale nigdzie nie spotkalem sięz bliższymi danymi. Gdzie leży te 7 piramid? Jakie są ich rozmiary? Jakie są ich wielkości? Czy faktycznie ukladają się w zarys Oriona? Co to znaczy, że gwiazdozbiór wschodzi, gwiazdozbiór to nie punkt tylko obszar...
Ot, wymyślona przez kogoś bajeczka, bezkrytycznie i bezrefleksyjnie powielana.

9. W piramidzie są tajemnicze, nieodkryte komory.
Piramidalna bzdura. Na jakiej podstawie wysuwane jest takie domniemanie? Ja mogę napisać, że w piramidzie schowana jest Bursztynowa Komnata. No i co, jest tam schowana, czy nie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
k.jurczak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.014
Nr użytkownika: 17.051

BANITA
Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 13/12/2007, 14:10 Quote Post

QUOTE
Co ciekawe - z tezą o Orionie spotkalem się nie raz... ale nigdzie nie spotkalem sięz bliższymi danymi. Gdzie leży te 7 piramid? Jakie są ich rozmiary? Jakie są ich wielkości? Czy faktycznie ukladają się w zarys Oriona?

Wybudowane obok siebie piramidy Chufu, Chafre i Menkaure i porównaj to z trzema środkowymi gwiazdami w Orionie. Dwie wielkie piramidy i jedna mała zbudowane w jednej linii, trzy gwiazdy w jednej linii z tym ze jedna słabiej świecąca. Coś tu jest na rzeczy.
Co do 7 gwiazd - to akurat znam tylko z Discovery, tam pokazywali coś takiego w dodatku te piramidy oddajace układ gwiazd, również względem Nilu oddaja układ Oriona względem Drogi Mlecznej. Czyli nigdzie nie ma innego miejsca które nadawałoby sie na oddanie gwiazdozbioru Oriona na Ziemi poza płaskowyżem Gizy.

Co do innych punktów...to musi być IDEALNE oddanie odległości Ziemi od Słonca (co jest oczywiście niemożliwe bo zmienia sie ona w zależności od peryhelium i apphelium)? To musi być IDEALNIE dokładny stosunek masy piramidy do masy Ziemi?
Wszystko musi być dokładnie co do ułamka stopnia?
Jeżeli ktoś ci powie że wymiary piramidy w PRZYBLIŻENIU oddają te wszystkie ciekawe zależności które wymieniasz to już nic nie będzie znaczyło? Wszystko wytłumaczysz przypadkiem?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
saywiehu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 662
Nr użytkownika: 21.212

Zawód: szybki- nie wolny
 
 
post 13/12/2007, 14:23 Quote Post

Z operowania wymiarami można wyciągać niestworzone rzeczy, byle tylko mieć dostęp do wystarczającej ilości danych do porównania. Przykładowo stosując proste mnożenie, ewentualnie dodając w rachunku "pi" albo inną znaną wartość, spoko udowodnię, że któryś z wymiarów klawiatury, na której piszę, albo monitora, w który się wgapiam, stanowi jednąjakąśtam średniej odległości między Marsem a Jowiszem. Czy to oznacza, że producent "zaklął" w tych urzadzeniach te liczby? Każdy przedmiot o jednym z rozmiarów w okolicy 150 cm (spójrzcie dookoła ileż tego jest) także stanowi "okrągłą" część odległości Ziemia- Słońce.

O podobieństwie układu piramid do gwiazdozbioru Oriona piszą również niektóre hmmm "dość poważne" pozycje astronomiczne. Nigdzie jednak równiez nie znalazłem czegoś w rodzaju schematu. Nie powiem, niespecjalnie mnie to interesuje. Odwzorowanie w przestrzeni obiektów o tak dużej wysokości (zakładam, że choć część piramid była widoczna z czubka dowolnej piramidy) nie przekracza możliwości wykonania przez było, nie było pierwszą co prawda, ale cywilizację smile.gif

Coobecku drogi, za to z tymi żyletkami to nie jest aż tak proste! W latach 80-tych (powszechne braki WSZYSTKIEGO na rynku) były piramidki prod. (wówczas) czechosłowackiej, do ostrzenia żyletek. Mój tatuś miał takie cuś - i naprawdę działało smile.gif Niestety nie wiem, co się stało z tą piramidką.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 13/12/2007, 14:49 Quote Post

QUOTE(Coobeck @ 13/12/2007, 12:51)
1. Efekt Energetyczny Kształtu Geometrycznego, czyli owo ostrzenie żyletek "energią piramidy".
Piramidalna bzdura, nie istnieje coś takiego jak "energia kształtu".


Generalnie zgadzam się z pozostałymi punktami, ale ten pierwszy mnie zastanawia. Jak to stwierdzenie ma się do ładunku elektrycznego na ostrzach, czubkach, szpicach?
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 13/12/2007, 17:26 Quote Post

QUOTE
Czyli nigdzie nie ma innego miejsca które nadawałoby sie na oddanie gwiazdozbioru Oriona na Ziemi poza płaskowyżem Gizy.

Nie ma? Sam mieszkam w takim miejscu. I miejsce to podobno oddaje zarówno Oriona z drogą mleczną, jak i piramidy z Nilem. Jest nim Szczecin.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
k.jurczak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.014
Nr użytkownika: 17.051

BANITA
Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 14/12/2007, 1:26 Quote Post

QUOTE
? Każdy przedmiot o jednym z rozmiarów w okolicy 150 cm (spójrzcie dookoła ileż tego jest) także stanowi "okrągłą" część odległości Ziemia- Słońce.

Po pierwsze - tych przedmiotów o wysokości 150 metrów w starozytności nie było ażtak wiele (ciekawostka - ile ich było?)Po drugie - mozna by mówić o przypadku ale ten przedmiot, czyli piramida został zbudowany przez czcicieli Słońca i JEDNOCZEŚNIE także oddaje "okrągłą" część masy Ziemi, JEDNOCZEŚNIE zakodowana jest tam liczba pi (obwód podstawy podzielony przez podwojoną wysokość) i jednocześnie proporcje złotego podzialu (pole podstawy / pole ścian = pole ścian / pole podstawy i ścian). I jak napisałem nie ma co sie czepiać drobniutkich uchybień, bo 1/50 wysokości w te lub we wte niewiele tu znaczy. Przy tym na dodatek boki piramidy wytyczają kierunki północ-południe i wschód-zachód, może i o 2 stopnie niedokładnie, to niewielka przecież niedokładność uwzględniajac prymitywizm środków technicznych którymi dysponowano, ale co wskazuje ze jednak jakas tam wage do orientacji piramidy przywiązywano. Nawet jezeli któreś z tych zależności to przypadki, czy mozna uznać ot tak sobie z czystym sumieniem założyć że wszystkie?

QUOTE
QUOTE
Czyli nigdzie nie ma innego miejsca które nadawałoby sie na oddanie gwiazdozbioru Oriona na Ziemi poza płaskowyżem Gizy.


Nie ma? Sam mieszkam w takim miejscu. I miejsce to podobno oddaje zarówno Oriona z drogą mleczną, jak i piramidy z Nilem. Jest nim Szczecin.

Hmm, no dobra, tu masz racje, zagalopowałem sie. Jest wiele takich miejsc na świecie, po prostu musi być obok rzeki. Ale liczbe ich zawęża jedna ważna okoliczność - musi być skalne podłoże na którym można wybudować budowle o takiej masie inaczej osiadłyby i zapadły sie w gruncie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Humerus
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 305
Nr użytkownika: 35.251

 
 
post 14/12/2007, 1:48 Quote Post

Zanim ta kuriozalna dyskusja się rozwinie, proponuję przeczytać, co o piramidologii ma do powiedzenia egiptolog:
http://www.wiw.pl/biblioteka/zpowrotem_wroblewski/08.asp

 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Humerus
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 305
Nr użytkownika: 35.251

 
 
post 14/12/2007, 2:44 Quote Post

QUOTE(Coobeck @ 13/12/2007, 13:51)
Co ciekawe - z tezą o Orionie spotkalem się nie raz... ale nigdzie nie spotkalem sięz bliższymi danymi. Gdzie leży te 7 piramid? Jakie są ich rozmiary? Jakie są ich wielkości? Czy faktycznie ukladają się w zarys Oriona? Co to znaczy, że gwiazdozbiór wschodzi, gwiazdozbiór to nie punkt tylko obszar...
*



To jest wymysł Roberta Bauvala, znanego "historyka alternatywnego":
http://www.robertbauval.co.uk/

Tutaj można się dowiedzieć, dlaczego jest to piramidalna bzdura:
http://www.legon.demon.co.uk/orion.htm

Przy okazji dwie uwagi:
1. Dwa stopnie to bardzo dużo; średnica tarczy słonecznej to mniej więcej pół stopnia, więc nawet bez środków technicznych każdy z nas może wyznaczyć orientację wschód-zachód z dokładnością do kilku minut. Wystarczy obserwować przez cały rok wschody i zachody Słońca, zaznaczyć skrajne pozycje (solstycyjne), przeprowadzić między nimi linie proste i w połowie mamy wschód i zachód.
2. Discovery Channel nie jest dobrym źródłem wiedzy, to kanał telewizyjny, liczy się oglądalność, a nie rzetelność.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
saywiehu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 662
Nr użytkownika: 21.212

Zawód: szybki- nie wolny
 
 
post 14/12/2007, 12:12 Quote Post

K.jurczak - pisałem o przedmiotach mających 150 CENTYMETRÓW. Czy ich "wymowne wymiary" pomijasz, ograniczając się tylko do piramidy?
Swoją drogą proszę zastanów się, dlaczego akurat Wielka Piramida jest "nośnikiem" tych wszystkich "danych". Dlaczego nie inne? Że największa? Ale Cheops mógł nie wiedzieć, że akurat jego piramida pozostanie największa smile.gif
Proszę też o jasne określenie, o jakie wymiary ci chodzi. Czy bierzesz pod uwagę pierwotne okładziny? Ich obecność dość istotnie wpływała na wysokość, pola ścian, masę itd. Czy zakładasz idealną jednorodność masy materiału, użytego do budowy? Czy od masy są odejmowane pomieszczenia wewnątrz piramidy? A może one nie mają wpływu na nią?
Co do tych wszystkich "znaczeń miejsca" (południki itd.) nasuwa mi się taka uwaga. Czy Egipcjanie mieli inne ... wyjście, niż budowa w ściśle określonym miejscu? Wymowa doboru miejsca jest ściśle praktyczna, a nie ideologiczna. Jeśli uważasz inaczej, musisz zakładać, że Egipcjanie stworzyli swą cywilizację w Dolinie Nilu SPECJALNIE PO TO, aby móc zbudować Wielką Piramidę na ściśle określonym południku.

Sprawa piramidologii prześlicznie została określona przez Kazancewa w "Zaginionych cywilizacjach" (seria "ceramowska") : "piramidalna bzdura" - jestem za smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
k.jurczak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.014
Nr użytkownika: 17.051

BANITA
Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 14/12/2007, 16:58 Quote Post

Coś trzeba uściślić - ja nie biore pod uwage WSZYSTKICH tych rzeczy na temat wielkiej piramidy, akurat to z tymi południkami czy dzieleniem delty na dwoje wydaje mi sie istotnie przypadkiem. Zupełnie nie wierze w to ze piramidy i początek cywilizacji egipskiej dali kosmici, natomiast podejrzewam, że wiedza Egipcjan (i nie tylko ich) mogła być wieksza i starsza niz sie to im przypisuje.

QUOTE
K.jurczak - pisałem o przedmiotach mających 150 CENTYMETRÓW. Czy ich "wymowne wymiary" pomijasz, ograniczając się tylko do piramidy?

Jest to temat o piramidzie więc uznałem ze w słowach "Każdy przedmiot o jednym z rozmiarów w okolicy 150 cm (spójrzcie dookoła ileż tego jest) także stanowi "okrągłą" część odległości Ziemia- Słońce." pomyliłeś sie i miało być 150 m - tzn mniej wiecej tyle ile miała Wielka Piramida. W czasach jej budowania nie było innych obiektów o wysokości stanowiącej jedna miliardową odległości Ziemia - Słońce, w dodatku był to jednocześnie najwyższy zbudowany obiekt az do czasów wieży Eiffla. Jedyny obiekt porównywalny z nia wysokościa to tylko zbudowana później piramida Chefrena.

QUOTE
Swoją drogą proszę zastanów się, dlaczego akurat Wielka Piramida jest "nośnikiem" tych wszystkich "danych". Dlaczego nie inne? Że największa? Ale Cheops mógł nie wiedzieć, że akurat jego piramida pozostanie największa

Zastanawiałem sie nad tym - dlatego że była pierwsza wybudowana na "świętym miejscu" w Gizie. Nie było żadnej pewności czy pozostałe piramidy z kompleksu zostaną również wybudowane, nawet nie wiadomo czy zamysł wybudowania nastepnych piramid w Gizie by oddać trzy gwiazdy z pasa Oriona (ktos ma wątpliwości co do tego ze te trzy piramidy oddawały te trzy gwiazdy? Chętnie podyskutuje)istniał już w momencie stawiania piramidy Cheopsa. Nie ma pewnosci czy piramida ta nie jest znacznie starsza od pozostałych, przypisuje sie ja Cheopsowi ale bez żadnych przekonujących dowodów (podobnie jak i bardzo prawdopodobnym jest że Sfinks jest znacznie starszy niż mu sie to przypisuje).

QUOTE
Proszę też o jasne określenie, o jakie wymiary ci chodzi. Czy bierzesz pod uwagę pierwotne okładziny

Zastanawiałem sie nad tym i uważam że jezeli piramida miała mieć w sobie "zakodowaną" wiedze to trzeba uwzględniać ją kompletną,razem z wykładzinami.

QUOTE
Czy zakładasz idealną jednorodność masy materiału, użytego do budowy? Czy od masy są odejmowane pomieszczenia wewnątrz piramidy? A może one nie mają wpływu na nią?

A tego to nie wiem, masa to masa, zakładam ze skoro ktoś ja wyliczył i w PRZYBLIŻENIU określił jako jakąś tam jedną miliardowo milionową masy Ziemi to zrobił to rzetelnie. I do tego jeszcze - to nie jest apteka, nie posługując sie narzedziami z metali raczej niezwykle trudno byłoby oddać IDEALNIE DOKŁADNIE te proporcję, ale intrygująca jest wskazówka ze Egipcjanie potrafili wyliczyć jakimś sposobem mase Ziemi.

QUOTE
Czy Egipcjanie mieli inne ... wyjście, niż budowa w ściśle określonym miejscu?

Żeby oddać gwiazdozbiór Oriona na tle drogi mlecznej? Nie znam na tyle geografii Egiptu by to stwiedzić, istotnie kazde miejsce w poblizu rzeki mogłoby sie nadawać, ale niewiele jest skalistych płaskowyżów odpowiednio dużych do takiego przedsiewzięcia. (płaskowyż Giza ma 2,4 km długości i 1,2 km szerokości, kończy sie urwiskem nad doliną Nilu)
Szczerze mówiac z tym pasem Oriona to mógł być przypadek...ktoś mógł genialnie zauważyć że istniejące święte miejsce gdzie stał Sfinks można tak przebudować by "na Ziemi powstał Orion". Wazne tu jest też ustalenie wieku Sfinksa.

QUOTE
, musisz zakładać, że Egipcjanie stworzyli swą cywilizację w Dolinie Nilu SPECJALNIE PO TO, aby móc zbudować Wielką Piramidę na ściśle określonym południku.

Jak juz zaznaczyłem, co do południka zupełnie nie jestem przekonany. Co do początków cywilizacji egipskiej mam taką teorie - twórcy kultury megalitów z Sahary wskutek pustynnienia swego macierzystego terenu rozproszyli sie na wszystkie strony a część z nich skupiła sie nad Nilem gdzie mieli akurat dogodne warunki do osiedlenia sie i dalszego rozwoju swojej cywilizacji.

I kolejna ciekawostka na temat Wielkiej Piramidy: "Istotnie często, zwłaszcza zimą, można w Egipcie zaobserwować zjawisko, kiedy skryte za chmurą Słońce rzuca snop promieni, rozchodzących się niemal pod takim samym kątem, jak boczne ściany piramidy od jej wierzchołka. Zresztą już sam hieroglif oznaczający "blask słońca" ukazuje takie właśnie rozchodzenie się promieni słonecznych."
tutaj
Czyli kształt Wielkiej Piramidy nie jest przypadkowy! Taki a nie inny musiał być ten ostrosłup. Natomiast piramida Chefrena jest bardziej "spiczasta", tutaj juz nie dbano o jakies kodowanie wiedzy, tylko chodziło o jak najwyższą budowle, ale o dziwo - pomimo znacznie łatwiejszego zadania jednak budowla ta jest niższa, zadowolono sie tym że optycznie przerasta Wielką Piramide bo budowano jana podwyższeniu terenu
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 14/12/2007, 18:58 Quote Post

QUOTE
W czasach jej budowania nie było innych obiektów o wysokości stanowiącej jedna miliardową odległości Ziemia - Słońce,

Dlaczego akurat jedna miliardowa miałaby być takim istotnym ułamkiem? Dlaczego nie np. jedna dziesięciomiliardowa czy bilionowa? I skąd takie przywiązanie do systemu dziesiętnego?
QUOTE
. Nie ma pewnosci czy piramida ta nie jest znacznie starsza od pozostałych, przypisuje sie ja Cheopsowi ale bez żadnych przekonujących dowodów

Nie widzę absolutnie żadnych dowodów, by miała być wyraźnie starsza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Humerus
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 305
Nr użytkownika: 35.251

 
 
post 15/12/2007, 4:36 Quote Post

QUOTE
intrygująca jest wskazówka ze Egipcjanie potrafili wyliczyć jakimś sposobem mase Ziemi.


Przypominam, że ta dyskusja jest prowadzona w dziale "Historia nauki", nie "Historia alternatywna". Można oczywiście wierzyć w różne bzdury, ale chwalenie się tym publicznie jest - przynajmniej w mojej opinii - rodzajem godnej potępienia perwersji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
k.jurczak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.014
Nr użytkownika: 17.051

BANITA
Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 15/12/2007, 14:59 Quote Post

QUOTE
Przypominam, że ta dyskusja jest prowadzona w dziale "Historia nauki", nie "Historia alternatywna". Można oczywiście wierzyć w różne bzdury, ale chwalenie się tym publicznie jest - przynajmniej w mojej opinii - rodzajem godnej potępienia perwersji.

W wiedze astronomiczną Majów i Sumerów też nie sposób uwierzyć a przecież są na nią mocne dowody. Dlaczego w miare dokładne oszacowanie masy Ziemi ma być az taką niemożliwością dla starozytnych Egipcjan - wyjaśnij co tu jest niemożliwego. Oczywiście Humerus tłumaczysz przypadkiem że największy przez całe tysiaclecia obiekt oddaje w systemie dziesiętnym ułamek masy Ziemi. Zupełnie Cie to nie zastanawia. Ja uważam za pewną perwersje przyznawanie sie publicznie do takiego braku wyobraźni.

QUOTE
Dlaczego akurat jedna miliardowa miałaby być takim istotnym ułamkiem? Dlaczego nie np. jedna dziesięciomiliardowa czy bilionowa? I skąd takie przywiązanie do systemu dziesiętnego?

Być moze wbrew wyobrażeniom Egipcjanie jednak stosowali i system dziesiętny? W końcu każdy człowiek ma 10 palców u rąk i system dziesietny jest najbardziej prostym i logicznym systemem liczenia dla każdego ludu.
Tylko dla jednej miliardowej obiekt jest dosć duży by był imponujący a jednak w zasiegu możliwości technicznych ówczesnych ludzi.

QUOTE
.
QUOTE
Nie ma pewnosci czy piramida ta nie jest znacznie starsza od pozostałych, przypisuje sie ja Cheopsowi ale bez żadnych przekonujących dowodów


Nie widzę absolutnie żadnych dowodów, by miała być wyraźnie starsza

Jednak przyznasz ze bez wątpienia jest najstarsza w Gizie? A o ile to juz można spekulować bo nie budzących żadnej wątpliwości dowodów przypisania jej autorstwa Cheopsa tez nie ma. Tych pare zapisków na które powołuje sie egiptolog można podważać co akurat zrobił Daeniken prostym sposobem - Cheops mógł restaurować Wielką Piramidę i wtedy umieszczono zapiski.





 
User is offline  PMMini Profile Post #15

9 Strony  1 2 3 > »  
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej