Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dziedziczenie egipskie,
     
feranos
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 86.520

 
 
post 28/12/2013, 17:06 Quote Post

Mam pytanie do kogoś z obszerniejszą od mojej wiedzą. Grając w Europę Universalis: Rome zauważyłem "ustawę" określoną jako "dziedziczenie egipskie" co jest opisane następująco jako dziedziczenie tronu na przemian najstarszego męskiego potomka, a następnie damskiego. Co prawda panowie z Paradoxu starają się sumiennie odzwierciedlać dane historyczne i nigdy nie miałem do nich żadnych zastrzeżeń, ale głupio jest opierać swoją wiedzę na grze komputerowej. No przy szukaniu w internecie niewiele na ten temat znalazłem. Argumentem za tym jest fakt, że Kleopatra Wielka była jednocześnie VII.


Czy ktoś z forumowiczów mógłby powiedzieć coś więcej na ten temat?

Ten post był edytowany przez feranos: 28/12/2013, 17:08
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 28/12/2013, 17:17 Quote Post

Akurat Kleopatra jako przykład kiepsko wypada, to już dość póżne czasy jak na Egipt a ona nawet nie była rdzenną Egipcjanką. Na tronie w historii Egiptu zasiadło zaledwie kilka kobiet więc gra ewidentnie wprowadza w błąd. Z zasady władcami byli tam mężczyżni a kobiety to wyjątki. Zresztą w ikonografii przeważnie przedstawiane są w postaci męskiej , z brodą np. Dziedziczył z zasady syn faraona , w pewnym okresie istniał nawet zwyczaj koregencji. Gdy syna nie było , wydawano córkę za odpowiedniego kandydata(Tutenchamon) lub następcą zostawał ktoś obcy ale związany z domem panującym np. wysoki urzędnik vide Ramzes I
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
feranos
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 86.520

 
 
post 29/12/2013, 10:57 Quote Post

Rozumiem, co prawda wiedziałem, że Kleopatra była z pochodzenia macedonką, to jednak nie do końca wiedziałem, gdzie "okresowo" umiejscowić takie prawo.

Dziękuję za odpowiedź.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
pepi_2
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 68.305

Zawód: inzynier mechanik
 
 
post 1/01/2014, 20:33 Quote Post

Nosicielką "krwi królewskiej" w przeciągu całej historii Egiptu była najstarsza córka królewskiej pary.
To ona "decydowała" kto zostanie następnym Horusem ,a przynajmniej tak to wyglądało w teorii.W takim układzie niekoniecznie syn panującego króla musiał zostać jego następca.Księżniczka królewskiej krwi mogła na przykład pojąć za męża (i ustanowić go królem) np. swojego kuzyna ,co bywało dość często.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
bnp
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 87.780

Zawód: kierowca
 
 
post 27/01/2014, 21:06 Quote Post

Prawo dziedziczenia było proste. Syn po ojcu, ale pierworodny był tym pierwszym. Córka tylko wtedy, gdy nie było syna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 27/01/2014, 21:07 Quote Post

QUOTE
Prawo dziedziczenia było proste. Syn po ojcu, ale pierworodny był tym pierwszym. Córka tylko wtedy, gdy nie było syna.

Doprawdy? Jakieś źródła tego twierdzenia?
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
djangodamian
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 88.968

Django Damian
Stopień akademicki: Doktor
Zawód: Doktor
 
 
post 19/02/2014, 13:07 Quote Post

coś mi sie niechce w to wierzyć zbytnio, sa jakies sprawdzone źródła?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
JuliaCaesaris
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 91.739

 
 
post 25/04/2014, 19:03 Quote Post

Dziedziczono w linii męskiej do końca dynastii czyli z ojca na syna, z dziadka na wnuka, z brata na brata, z wuja na bratanka według starszeństwa. Istnieją tylko dwa wyjątki - uzurpacja tronu i fizyczna likwidacja faraona przez jego krewnego, lub wymarcie dynastii w linii męskiej i faraonem zostawała kobieta.

Przed Kleopatrą VII było jeszcze sześć Kleopatr, dwie Kleopatry Selene i jedna Kleopatra Berenika.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej