Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Goci a Goci skandynawscy..., Co łączy obydwie grupy Gotów ?
     
jedzoslaw
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 14.740

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 14/05/2010, 3:07 Quote Post

Witam.Mam pytanie odnośnie Gotów. Zauważyłem, że Wikipedia rozdziela pojęcie Gotów: jako germańskiego ludu, który uległ potem podziałowi na Wizygotów i Ostrogotów oraz podaje osobny artykuł na temat Gotów skandynawskich. W pierwszym artykule:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Goci
czytamy o Gotach jako ludzie wschodniogermańskim, w drugim zaś:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Goci_(Skandynawia)
czytamy o Gotach- plemieniu północnogermańskim, zamieszkującym Gotaland i walczącym ze Swionami, przodkami Szwedów. Chciałbym zapytać o związek jednej grupy z drugą. Wiadomo, że Goci (ci z pierwszego artykułu), którzy później zniszczyli Imperium Rzymskie pochodzili właśnie z Gotalandu. Czy słusznie zatem mniemam, iż Goci z drugiego artykułu, którzy mieszkali w Gotalandzie to po prostu potomkowie tej grupy Gotów, która pozostała w Gotalandzie, zamiast ruszyć na południe i walczyć z Rzymem? Czy zatem jedni i drudzy to ta sama nacja, tylko że została rozdzielona przez historię? Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 17/05/2010, 19:22 Quote Post

Nie wdając się w szczegółową dyskusję, bo takowa tutaj podejmowana była wielokrotnie (http://www.historycy.org/index.php?showtopic=43224&view=findpost&p=622454), warto wspomnieć tylko, że jest teza jakoby Gauci/Geatowie/Wedrowie występujący w poemacie "Beowulf" z ok. VIII w. byli Gotami, którzy postanowili zostać w swojej skandynawskiej ojczyźnie, kiedy Berig/Berich znany z "Getiki" na trzech statkach przepłynął Bałtyk i na południowym jego brzegu stworzył terytoria nowe zwane "Gotiskandzą" - gocką Skandzą w I w. n.e.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
jedzoslaw
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 14.740

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 17/05/2010, 19:57 Quote Post

Dziękuję za odpowiedź. Ostatnią dyskusję usiłowałem śledzić, ale szybko przerodziła się w spór o szczegóły faktograficzne, a wniosku nie mogłem się dopatrzyć smile.gif Wydaje mi się, że sprawa jest przesądzona i wspólna nazwa dla tych plemion nie jest przypadkowa smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
jedzoslaw
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 14.740

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 17/05/2010, 20:44 Quote Post

QUOTE(jedzoslaw @ 17/05/2010, 19:57)
Dziękuję za odpowiedź. Ostatnią dyskusję usiłowałem śledzić, ale szybko przerodziła się w spór o szczegóły faktograficzne, a wniosku nie mogłem się dopatrzyć smile.gif  Wydaje mi się, że sprawa jest przesądzona i wspólna nazwa dla tych plemion nie jest przypadkowa smile.gif
*



Dodam jeszcze, by nie prowokować nowej dyskusji... Jeśli uznamy, że Jordanes nie jest tutaj miarodajny i Goci nie będą ludem pochodzenia skandynawskiego (a więc tym samym pochodzącym z Gotalandu) to mogę przypuszczać, że określony germański substrat pochodzący z Gotalandu (czyli ci Goci "właściwi", germańscy, skandynawscy) wyruszył na południowe wybrzeże Bałtyku, by następnie, po zmieszaniu ze stepowymi Scytami i innymi plemionami irańskimi zdobyć sławę jako słynni Goci, opisywani przez Rzymian i podzieleni potem Wizygotów i Ostrogotów (tutaj idę zgodnie z wątpliwościami co do skandynawskiego matecznika Gotów- Gotów, którzy mogli się dopiero "wytworzyć" i wejść na historyczną scenę, gdy założyli swe państwo nad Morzem Czarnym). Uważam, że w takim wariancie skandynawscy Goci z Gotalandu mogliby być jedynie substratem dla Gotów nadczarnomorskich.

Jeśli jednak uznamy, że Jordanes nie konfabulował to logiczne jest już dla mnie, że skandynawscy Goci to ci z Gotów, którzy zostali w Gotalandzie, nie biorąc udziału w wyprawie Beriga.
To tyle, tytułem pogodzenia, bo wiem, że poprzednia dyskusja na ten temat byłą gorąca smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej