Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
24 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najwybitniejszy polski władca,
     
Lukasz Kaminski
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 13.568

Lucius Maximillus
Zawód: student
 
 
post 29/01/2006, 17:37 Quote Post

Oddajcie głos na tego, który waszym daniem odcisnął pozytywne piętno na naszej historii. Uzasadniajcie wasze wybory -choć w kilku słowach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Ptolemaios Theos Neos Epiphanes
 

Reichsgraf von Cosel
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 309
Nr użytkownika: 10.314

Zawód: student
 
 
post 29/01/2006, 18:32 Quote Post

Ja oddałem głos na Władysława II Jagiełłę - zawarł z Polską unię w Krewie, połączył swą osobą Polskę z Litwą, pokonał Krzyżaków pod Grunwaldem, uczynił z Rzeczypospolitej mocarstwo, z którym liczyć się musiał sam cesarz Zygmunt Luksemburczyk etc.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Lukasz Kaminski
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 13.568

Lucius Maximillus
Zawód: student
 
 
post 29/01/2006, 18:34 Quote Post

QUOTE(Ptolemaios Theos Neos Epiphanes @ 29/01/2006, 19:32)
Ja oddałem głos na Władysława II Jagiełłę - zawarł z Polską unię w Krewie, połączył swą osobą Polskę z Litwą, pokonał Krzyżaków pod Grunwaldem, uczynił z Rzeczypospolitej mocarstwo, z którym liczyć się musiał sam cesarz Zygmunt Luksemburczyk etc.
*



No i dał początek świetnej dynastii, które swego czasu zgromadziła 3 korony w jednej dłoni smile.gif Słusznie
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 29/01/2006, 19:01 Quote Post

moim najwybitnieszym władcą był przodek Mieszka I, kimkolwiek on by nie był, za zjednoczenie ziem między Odrą a Bugiem..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Stanisław August
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 386
Nr użytkownika: 5.424

Zawód: student
 
 
post 29/01/2006, 19:31 Quote Post

Znamy 3 przodków Mieszka I: Ziemowit, Lestek (Leszek), Ziemomysł. To tak ad. poprzedniej wypowiedzi. Zagłosowałem na Władysława Jagiełłę, choć powinien na tej liście być Kazimierz Jagiellończyk, wtedy na niego bym głosował. Jagiełło pokonał krzyżaków w wielkiej wojnie 1409-11, zespolił bardziej Koronę i Litwę ( unia horodelska ) i prowadził mądrą politykę zagraniczną.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Daeclan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 11.007

 
 
post 30/01/2006, 22:07 Quote Post

Oddałem głos na Kazimierza Wielkiego. Uzasadnienie. Wykonał kawał pozytywistycznej pracy na rzecz odbudowy gospodarczej kraju, co stało się podwaliną pod przyszły Grunwald. My Polacy lubimy efektowne zwycięstwa, symbole nie dostrzegając właśnie takiej pracy u podstaw. Jagiełło był znakomitym wykonawcą tego co otrzymał w spadku po Wielkim i założycielem wspaniałej dynastii, jednak pierwszeństwo daję Piastowi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 30/01/2006, 22:36 Quote Post

Oddałem głos na Jana III Sobieskiego, ponieważ uważam, że miał wystarczające zasługi, żeby na taki tytuł zasługiwać. Na pewno na forum jest już taki temat, więc nie wiem czy sens jest go ciągnąć. Wyprawa wiedeńska 1683, Chocim 1673 i Lwów 1675, plus mądre rządy są dla mnie odpowiednią argumentacją.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 31/01/2006, 12:35 Quote Post

QUOTE(Daeclan @ 30/01/2006, 23:07)
Oddałem głos na Kazimierza Wielkiego. Uzasadnienie. Wykonał kawał pozytywistycznej pracy na rzecz odbudowy gospodarczej kraju, co stało się podwaliną pod przyszły Grunwald. My Polacy lubimy efektowne zwycięstwa, symbole nie dostrzegając właśnie takiej pracy u podstaw. Jagiełło był znakomitym wykonawcą tego co otrzymał w spadku po Wielkim i założycielem wspaniałej dynastii, jednak pierwszeństwo daję Piastowi.
*



W pełni zgadzam się z Daeclanem i Aron_Landerem
Karzimierz Wielki to według mnie największy polak w historii uchronił polskę przed ostatecznym przedwczesnym upadkiem miał ogromny posłuch w całej Europie jedni albo go szanowali albo się go bali nawet krzyżacy się go bali tylko czekali aż na nich uderzy przez 10 lat tymali w pogotowiu całe wojsko co wyczerpywało ich finansowo.Dosłownie zbudował na nowo Polskę

pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Daeclan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 11.007

 
 
post 31/01/2006, 13:36 Quote Post

Zgadzam się z Gustawem II Adolfem. Uważam że pominięcie w sondzie Kazimierza Jagiellończyka jest małym nieporozumieniem ( a jest np. S.A.Poniatowski ). Spotkałem się w niektórych publikacjach z okresleniem Kazimierza Jagiellonczyka jako "Wielkiego" ( nie będę strzelał nazwisk bo nie pamiętam autorów) jednak coś w tym jest. Poza tym dzięki niemu u większości obecnych władców Europejskich, płynie właśnie krew Jagiellonów.
Ja oczywiście pozostaję przy Kazimierzu Wielkim.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Lukasz Kaminski
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 13.568

Lucius Maximillus
Zawód: student
 
 
post 2/02/2006, 13:46 Quote Post

QUOTE(Daeclan @ 31/01/2006, 14:36)
Zgadzam się z Gustawem II Adolfem. Uważam że pominięcie w sondzie Kazimierza Jagiellończyka jest małym nieporozumieniem ( a jest np. S.A.Poniatowski ). Spotkałem się w niektórych publikacjach z okresleniem Kazimierza Jagiellonczyka jako "Wielkiego" ( nie będę strzelał nazwisk bo nie pamiętam autorów) jednak coś w tym jest. Poza tym dzięki niemu u większości obecnych władców Europejskich, płynie właśnie krew Jagiellonów.
Ja oczywiście pozostaję przy Kazimierzu Wielkim.
*



A dlaczego miałoby nie być ST.A.Poniatowskiego? Rozmiar władcy nie jest wymierzalny tylko podbojami. Zwróćmy uwagę czego dokonał August Poniatowski, a fakt, ze przyszło mu objąć panowanie w tych akurat czasach... To już inna kwestia. Żartem mówiąc można by go nawet określić męczennikim, za stosunki z carycą Katarzyną, których dopuszczał się w imię dobra swego państwa:) A tak poważnie to dzięki niemu: mamy konstytucję 3. maja, nastąpił rozwój kultury, architektury etc. Interesująca może również być analiza jego obrazu z pocztu Królów Polskich J. Matejki. Przypatrzcie się...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Gustaw II Adolf
 

Dei Gratia Rex Sueciæ, Princeps Magnus Finlandiæ etc.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.022
Nr użytkownika: 6.537

Gustavus Adolphus Vasa
Stopień akademicki: Leo Septemtrionum
Zawód: Rex Hereditarius
 
 
post 2/02/2006, 14:17 Quote Post

QUOTE
A dlaczego miałoby nie być ST.A.Poniatowskiego? Rozmiar władcy nie jest wymierzalny tylko podbojami.

Nikt chyba tak nie twierdzi...
QUOTE
A tak poważnie to dzięki niemu: mamy konstytucję 3. maja,

A potem przystąpił do Targowicy. S.A. był moim zdaniem osobowością zbyt słabą, by zasługiwać na miano najwybitniejszego władcy polskiego, a nawet na jednego z kilku najwybitniejszych. Nie tędy droga, by wskazywać, że w innych czasach, w innej sytuacji, w innym kraju, na innej planecie zdziałałby więcej. Oceniamy jego rzeczywiste rządy i nie da się zaprzeczyć, że na trudne czasy królem dobrym S.A. nie był. Abstrahując na razie od kultury.
QUOTE
nastąpił rozwój kultury, architektury etc.

Owszem, to trzeba mu przyznać; niemniej, po prostu nadszedł już czas na Oświecenie, które w Europie było z pełni rozkwitu. Śmiem twierdzić, że i w Polsce innego króla 2. poł. XVIII wieku również byłaby czasem rozkwitu kultury, okresem Oświecenia. Przy czym nie neguję zasług S.A.P. polegających na wspomaganiu tego rozkwitu; idzie o to, by nie uważać S.A. za jego twórcę.

Pozdr.
G2A

P.S. Edytujemy posty smile.gif
P.P.S. Mogę się poprawić - obecność Jana Kazimierza, daleko bardziej niż Sobieskiego, w tej ankiecie to dopiero nieporozumienie smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
PawełG
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 14.384

Zawód: Uczen
 
 
post 20/02/2006, 8:41 Quote Post

Ja zagłosowałem na Bolesława Chrobrego. Dopioł swego czyniąc Polskę Królestwem i bardziej liczącą się na arenie międzynarodowej.

I nie sprawiedliwością jest, że widnieje na banknocie 20zł a nie 200zł :wink: joke.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Gabb
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 14.378

Pawel
Zawód: uczen
 
 
post 20/02/2006, 23:06 Quote Post

hm.. właściwie to większość władców z dynastii Jagiellonów miała udane panowanie wink.gif..poza może Warneńczykiem i Olbrachtem wink.gif... Niemniej jednak: "Kazie rządzą".. zarówno Wielki jak i Jagiellończyk. Obaj zasługują na wyróznienie, spośród (wbrew pozorom dość licznym) dobrych polskich władców. Za nimi uplasowałbym Chrobrego I Krzywoustego/ Śmiałego/ z czasów Piastów/ Jagiełłę i Augusta za jagiellonów, a z elekcyjnych Batorego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
CZECZOS
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 198
Nr użytkownika: 12.027

zastrzezone
Zawód: Student UWr
 
 
post 20/02/2006, 23:16 Quote Post

Postawiłem na Władysława Łokietka! Dlaczego?
To on doprowadził do zjednoczenia Polski po Rozbiciu Dzielnicowym w sytuacji gdy w Polsce panował ogólny chaos. Nie dopuścił także do podbicia Polski przez Krzyżaków, czym uchronił Polskę przed całkowitą zagładą! Pamiętna byla też bitwa pod Płowcami...
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 26/02/2006, 10:25 Quote Post

Najlepsz był Kazimierz Wielki. To on rozwinął polską gospodarkę, polskie wojsko, umiał sobie radzić z wrogami, i był najwybitniejszym dyplomatą w historii Polski w ogóle... Tak zbajerował Węgrów, że pomagali nam prawie za darmo... No i Kazik zrobił z naszego biednegi,słabego i dosyć małego kraju mopcarstwo bogate, potężne, i duże... Miał nawet taki prestiż, że rozsądzał spory władców europejskich. Drugie miejsce powinni dostać ex aeqo: Władysła Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt Stary i Zygmunt August.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

24 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej