Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
15 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ulubione Polis
 
Jakie jest twoje ulubione Polis?
Sparta [ 143 ]  [43.07%]
Teby [ 25 ]  [7.53%]
Ateny [ 110 ]  [33.13%]
Korynt [ 25 ]  [7.53%]
Argos [ 9 ]  [2.71%]
inne [ 20 ]  [6.02%]
Suma głosów: 332
Goście nie mogą głosować 
     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 14/01/2007, 1:03 Quote Post

Wybrałem Ateny, gdyż żyli tam Militiades, Temistokles, Kimon i Demostenes. A kto jak nie Ateny powstrzymały Persów w 490 r. p.n.e. Gdyby nie taktyka Militadesa Grecja leżałaby pod stopami Persów. A bez tego nie byłoby Aleksandra Wielkiego. Może i by żył, ale jako pasterz, gdyż Macedonia zostałaby podbita zaraz po pokonaniu całej Grecji. Dzięki Temistoklesowi ocalała cała Grecja, gdyż w Zatoce Salamina zniszczono całą flotę perską. Kimon też miał jakieś osiągnięcia, ale nie pamiętam jakie. Na pewno był dobrym dowódcą. O Demostenesie nie trzeba mówić. Przecież, kto wygłaszał filipiki?
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Ramzes89
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 26.909

Zawód: uczeñ
 
 
post 14/01/2007, 1:18 Quote Post

Wybrałem Ateny ponieważ wiążą sie z osobą wybitnego polityka Peryklesa, który dzięki swoiom mądrym posuniecią doprowadził do rozkwitu demokracji ateńskiej.Niemożna zapominać także o tym,że z jego inicjatywy zbudowano Propyleje i wspaniały Partenon na Akropolu. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Artemida
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 27.166

Aleksandra
Stopień akademicki: -
Zawód: Uczennica
 
 
post 20/01/2007, 15:31 Quote Post

Wybrałam Ateny za demokrację i ich intelektualizm. biggrin.gif Zastanawiałam też się nad Spartą - w końcu to oni najlepiej szkolili swych wojowników, lecz po dłuższym namyśle wybrałam Ateny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 31/10/2007, 23:00 Quote Post

Jeszcze kilka tygodni temu głosowałem na Spartę. Ale teraz widzę plusy Aten. Sparta ma przewagę w ankiecie bo wszyscy cenią waleczność. Ale państwo które jedyne co cenni to siła. Nie szanuje jednostki ani jej wolności i nie uznająca reform jest skazana na zagładę.
Według mnie człowiek idący z własnej woli w obronie czegoś co wierzy jest lepszy od tępej i bezrozumnej siły.
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
matika100
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 33.865

Mateusz
Zawód: student prawa
 
 
post 1/11/2007, 10:25 Quote Post

Ateny zdecydowanie więcej osiągnęły niż Sparta chociażby samą ideę demokracji. Oligarchia to przecież nic oryginalnego w wydaniu Sparty poza tym jak to już było wspominane wojsko to nie wszystko
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 1/11/2007, 15:09 Quote Post

QUOTE
Ateny zdecydowanie więcej osiągnęły niż Sparta chociażby samą ideę demokracji. Oligarchia to przecież nic oryginalnego w wydaniu Sparty


Jak to nic oryginalnego?
Podwójna monarchia, zgromadzenie ludowe, eforat... Jak rozumiem to wszystko standardowe dla oligarchii instytucje? Sparta stworzyła doskonały system polityczny, który z racji swej stabilności był stawiany za wzór.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 1/11/2007, 16:49 Quote Post

QUOTE
Sparta stworzyła doskonały system polityczny, który z racji swej stabilności był stawiany za wzór.


Dla mnie to Sparta była wzorem zacofanego państwa. Ile taka stabilność może trwać ?
Z historii wiemy że brak reform powoduje kłopoty.
Oczywiście Demokracja Ateńska przeżywała różne ciężkie czasy i nie zawsze się sprawdzała. Ale sama jej idea jest dla mnie osobiście bardziej przekonująca.

 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 1/11/2007, 17:02 Quote Post

Sparta - za całokształt... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 1/11/2007, 18:02 Quote Post

Argos. Za dzielne, i przez długi okres skuteczne, stawianie czoła potężnej Sparcie.
I jeszcze Korynt (nie dało się w ankiecie zaznaczyć dwóch polis sad.gif ), za zdrowe podejście jego obywateli do życia wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Sonier
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 36.607

Stopień akademicki: Uczen
Zawód: Uczen
 
 
post 1/11/2007, 18:19 Quote Post

Sparta
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 1/11/2007, 18:42 Quote Post

QUOTE
Dla mnie to Sparta była wzorem zacofanego państwa. Ile taka stabilność może trwać ?


Noo... w wypadku Sparty to będzie jakieś 400 lat (połowa VII - Połowa III w.pne).

QUOTE
Ale sama jej idea jest dla mnie osobiście bardziej przekonująca.


Rozumiem, że popierasz zasady mówiące o ograniczeniu praw kobiet, ograniczeniu obywateli do tylko tych "czystej krwi" itp.?
Czy przypadkiem prawa głosu nie była też pozbawiona "młodzież przed trzydziestką"?wink.gif

Trudno o ustrój idealny - nie twierdzę, ze spartański taki był. Ale nazywanie go "nieoryginalnym" to przegięcie - na swój sposób był fenomenem, źródłem stabilności jaka nie stała się udziałem żadnego innego polis.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 1/11/2007, 19:25 Quote Post

QUOTE
Rozumiem, że popierasz zasady mówiące o ograniczeniu praw kobiet, ograniczeniu obywateli do tylko tych "czystej krwi" itp.?
Czy przypadkiem prawa głosu nie była też pozbawiona "młodzież przed trzydziestką"?


Nie jestem przekonany czy fan Sparty powinien wytykać ograniczenia innych polis biggrin.gif

A tak na poważnie. To uważam że kraj w którym obywatele sami o sobie stanowią gdzie rozwija się filozofia i sztuka. A ludzie idą bronić swoich przekonań które zostały im wpojone słowem a nie batem jest piękne.





 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 2/11/2007, 0:03 Quote Post

QUOTE
To uważam że kraj w którym obywatele sami o sobie stanowią gdzie rozwija się filozofia i sztuka.


Hmmm... istotnie w Sparcie obywatele mieli pewne ograniczenia, ale to nie należało do kwestii ustrojowych a obyczajowych.

Ateńska demokracja "dojrzała" dopiero w IV w. - wczesniej była do kitu.

Abstrahuję w tym od kwestii moralno-społecznych (choć i tu nie uważam ustroju spartańskiego za zły) - ale uważam, ze Sparta miała ustrój lepszy niż Ateny - gwarantował bowiem stabilizację, uwzględniał zdanie wszystkich obywateli, a jednocześnie był zdolny do stanowczego działania i zachowania na długi czas spójnej linii politycznej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 2/11/2007, 0:31 Quote Post

QUOTE
Abstrahuję w tym od kwestii moralno-społecznych (choć i tu nie uważam ustroju spartańskiego za zły) - ale uważam, ze Sparta miała ustrój lepszy niż Ateny - gwarantował bowiem stabilizację, uwzględniał zdanie wszystkich obywateli, a jednocześnie był zdolny do stanowczego działania i zachowania na długi czas spójnej linii politycznej.


Tak Sparta miała stabilniejszą politykę ale dzisiaj Korea Północna też ma ma bardzo stabilną i jak bardzo uporządkowaną politykę. A jej ustrój(Sparty) nie był zły jeśli ktoś całe życie chce mieszkać w koszarach.
Mimo swej niedoskonałości i krótkim czasie świetności Demokracja wniosła nowy prąd myślowy. Też na początku ceniłem Spartę za swoją stabilność za pokonanie Aten a co za tym idzie Demokracji. Ale owoce Ateńskiej myśli widzimy dzisiaj a po Sparcie zostało tylko wspomnienie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 2/11/2007, 11:55 Quote Post

Widzę to tak:
Ateny - mądrość i demokracja
Korynt - bogactwo
Sparta - siła
co zostało?
po Atenach - wiele zabytków materialnych i dzieł intelektualnych
po Koryncie - wiele zabytków materialnych
po Sparcie - tylko wspomnienie potęgi...
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

15 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej