Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najwybitniejszy dowódca grecki ..., ... z lat 480-338 przed Chrystusem
 
Najwybitniejszy dowódca grecki z lat 480-338 przed Chrystusem ?
1. Gelon (Syrakuzy) [ 8 ]  [2.79%]
2. Leonidas (Sparta) [ 67 ]  [23.34%]
3. Miltiades (Ateny) [ 44 ]  [15.33%]
4. Temistokles (Ateny) [ 37 ]  [12.89%]
5. Pauzaniasz (Sparta) [ 15 ]  [5.23%]
6. Brazidas (Sparta) [ 7 ]  [2.44%]
7. Epaminondas (Teby) [ 82 ]  [28.57%]
8. Lizander (Sparta) [ 12 ]  [4.18%]
9. Pelopidas ( Teby) [ 3 ]  [1.05%]
10. Inny... [ 12 ]  [4.18%]
Suma głosów: 287
Goście nie mogą głosować 
     
triumphus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 1.259

 
 
post 13/07/2004, 14:36 Quote Post

Ciekaw jestem jak zagłosujecie w mojej sondzie. Proszę również o podanie przyczyny Waszego wyboru.
Ja zdecydowanie stawiam na Tebańczyka Epaminondasa. Ten wielki wódz i mąż stanu doprowadził do wzrostu znaczenia Beocji w starożytnym świecie Hellenów. Dwa razy udało mu się pokonać niezwyciężonych Spartan i ich sojuszników: pod Leuktrami (371r.p.n.e.) oraz Mantineją (362r.p.n.e.), wykorzystując przy tym największe atuty tebańkiego wojska- świetną jazdę oraz "ukośną falangę"- nową technikę wojenną. Udało mu się wywalczyć niepodłegłośc podłegłych Lakedemończykom Mesenii i Arkadii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 13/07/2004, 19:08 Quote Post

Również postawiłem na Epamionondasa. Oprócz jego zasług dla Teb również dlatego, że jego osiągnięcia miały wpływ na Filipa II i Aleksandra.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
triumphus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 1.259

 
 
post 26/07/2004, 16:53 Quote Post

No to upadła mi sonda. unsure.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Barakus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 1.317

 
 
post 1/08/2004, 9:45 Quote Post

Macie rację, ja jednak mam sentyment do Leonidasa, kiedy to w 480 p.n.e. pod Termopilami zmierzył sie ze 100-tysięczną armią Kserksesa, ale po zdradzie jednego z żołnierzy wysłał większość oddziałów, zostawił sobie 300-stu ludzi i postanowił walczyć do końca (oczywiście wszystkich wycięto). Ale przecież to wszyscy wiedzą.
Mimo wszystko dla mnie to przemawia najbardziej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Sarmata
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 200
Nr użytkownika: 1.306

Zawód: student
 
 
post 3/08/2004, 18:17 Quote Post

Chciałem zaznaczyć Epaminondasa ale go nie zauważyłem więc postawiłem na jego "kolegę". Ale Pelopidas też miał swoje wybitne zasługi. Wpraawdzie reformę wojskową zawdzięczamy E. ale Pelopidas był wybitnym politykiem. To on potrafił wprowadzić demokraję czy to legalnie (jak za pierwszym razem) czy też drogą zamachu stanu. MIał też głowę do wyboru zakładników dry.gif , wszak zabranie Filipa , brata Aleksandra to była jego inicjatywa. Duet Epaminondasa i Pelopidasa był nie do zdarcia...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Ikswonarab
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 24

 
 
post 30/08/2004, 13:49 Quote Post

zdecydownie Ifikrates i Kimon, syn Miltiadesa aczkolwiek niezwykle dobrym dowódca był równiez Alkibiades i Agesilaos!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
pbhaal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 435
Nr użytkownika: 1.076

 
 
post 30/08/2004, 19:10 Quote Post

Epaminondas i Filip Macedoński - w końcu też Grek ;]
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Ekonomista
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 541

 
 
post 31/08/2004, 12:29 Quote Post

Głosowałem na Epaminondasa, z przyczyn wymienionych przez poprzedników
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Peter-Durrandir
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Nr użytkownika: 1.099

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 7/09/2004, 10:06 Quote Post

Hmm - zdecydowanie Leonidas - mam slabość do szaleńczych spraw ;-)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Radek Malicki
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 70
Nr użytkownika: 978

Stopień akademicki: mgr historii
Zawód: historyk
 
 
post 11/09/2004, 17:39 Quote Post

Jestem raczej za Epaminondasem, który wprowadził wiele ciekawych rozwiązań do taktyki i sposobu walki. Pamiętam jak mnie zauroczył ten człowiek, gdy na jednej lekcji historii analizowaliśmy bitwę pod Leukrtami w 371, mając w takim dziwnym, innowacyjnym trochę podręczniku rozrysowany jej dokładny przebieg i założenia taktyczne. happy.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
rychu
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 1.465

 
 
post 15/09/2004, 12:12 Quote Post

QUOTE
Macie rację, ja jednak mam sentyment do Leonidasa, kiedy to w 480 p.n.e. pod Termopilami zmierzył sie ze 100-tysięczną armią Kserksesa, ale po zdradzie jednego z żołnierzy wysłał większość oddziałów, zostawił sobie 300-stu ludzi i postanowił walczyć do końca (oczywiście wszystkich wycięto). Ale przecież to wszyscy wiedzą.

Bosko.
1. To byla przednia straz. Wyslana z kilku powodow.
2. Kolega wie ile trzeba zarcia zeby wyzywic 100 tysiecy ludzi ? Ile to jest ton zboza, ile litrow wody ? Ile ton gnoju wydala dziennie ?
3. 300 ludzi. To jest najlepsze. To wszyscy wiedza. Tebanczycy gdzies nikna (ciekawe, czemu ich Leonidas zatrzymal ;-P), heloci staja sie wirtualni ... Mamy trzystu spartiatow. Pewnie jeszcze zostali bo im kodeks nie pozwalal sie wycofac ...
4. oczywiscie wszystkich wycieto. Ciekawe co na to Tebanczycy co przezyli ?
pzdr
rychu
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 15/09/2004, 19:46 Quote Post

....ehhh.....rychu..take it easy...musisz wiedzieć , że forum na którym masz zaszczyt się wypowiadać zrzesza ludzi, których wiedza historyczna jest...hmmm...jakby to ująć...nierówna....np. ktoś może być w wojnach napoleońskich sweeet, a już kampanię perską w 480 r p.n.e. znać raczej w sposób ...hmmm...popularnonaukowy ( czyli lame rolleyes.gif )
Zresztą co do Twoich zastrzeżeń.....o Tebańczykach nie ma co wspominać, bo wstrętni hippisi się poddali. O ile się nie mylę to było tam też trochę Tespijczyków- ci elegancko dali się zmasakrować podobnie jak Spartanie- więc byli sweeet. Co do helotów, no cóż ..może trzeba podejść do sprawy jak rodowici Spartiaci i wcale nie brać ich pod uwagę, tak jak Spartanin nie brałby pod uwagę psa, kota, czy konia...o ile takowe by się przez przypadek znalazły razem z nimi w wąwozie wink.gif wink.gif wink.gif wink.gif wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
rychu
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 1.465

 
 
post 16/09/2004, 8:38 Quote Post

OK, I do (take it easy).
Problem w tym ze to nie ocena konkretnej osoby, ale raczej na ile jest cool w 2004.
A to socjologia, nie historia. :-)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Assarhaddon
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 2.076

 
 
post 2/11/2004, 8:26 Quote Post

Co do Leonidasa, to ściema. Persów nie było 100 tysięcy. Przypomnijcie sobie tylko bitwę pod Termopilami , gdzie Rzymianie natłukli Seleukidom Antiocha III. Porównywanie 100 tys. Persów do 300 Spartiatów jest tak samo głupie, jak 40 tyś. ludzi Guderiana, co przełamali opór kilkuset Polaków pod Wizną. A co do najlepszego dowódcy, to jednak Epaminondas. Nowy szyk, nowe pomysły taktyczne. MOże jeszcze Filip II, ale głównie za reformy wojskowe, niż za samo dowodzenie w polu. Rozumiem, że Aleksander III się juz nie łapie w okres do roku 338 p.n.e.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Mintho
 

Wielka Ryba
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 692
Nr użytkownika: 2.033

 
 
post 2/11/2004, 15:42 Quote Post

Epaminondas - myślę, że przedmówcy już wystarczająco wujaśnili dlaczego był on najwybitniejszym dowódcą Greckim,a nie chce mi sie powtarzać tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

8 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej