Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

12 Strony « < 10 11 12 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najlepsza armia od połowy XVI w. do końca XVII w.

mikolajS

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 39.236

Zawód: programista

post 10/03/2008, 17:34 Quote Post

Ok. Nie było to pospolite ruszenie szlacheckie, ale chłopskie. Przymusowy pobór (utskrivning) wprowadzono dopiero latach 1611-1613.
Piki w piechocie szwedzkiej wprowadził Eryk XIV...

Co nie oznacza, że Szwedzi używali ich cały czas w dużej ilości. Większość piechoty szwedzkiej używała wcześniej arkebuzów.
Ale to rodzima kawaleria szwedzka potrafiła odejść od karakolu i uderzyć na broń białą.
To raczej kwestia myśli taktycznej i wprowadzenia odpowiedniego szkolenia. To Gustaw Adolf obserwując skuteczność Polskiej jazdy nakazał swojej jeździe atakować na białą broń. Wypracowano też własną taktykę z wykorzystaniem broni palnej, oddziały niemieckie były uczone tej taktyki.
Faktycznie chodziło też o konie, ale również o fakt,że w Szwecji trudno było znaleźć dużą ilość dobrze wyszkolonych jeźdźców (w końcu nie można tak sobie zwykłego chłopa wsadzić na konia i od razu zrobić z niego świetnego jeźdźca). Nie wiem czy w ogóle Szwedzi mieli kirasjerów własnej narodowości - wydaje mi się, że nie (nie spotkałem dotąd żadnej informacji na ten temat).
Koniec lat 20-stych to już moment gdy Szwedzi mają dobrze zorganizowaną i wyszkoloną armię i już można powiedzieć, że mieli przodującą armię. Choć oczywiście trzeba to było udowodnić na polu walki.

User is offline  PMMini Profile Post #166

Ramond

Úlvur av Føroyar
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier

post 11/03/2008, 18:21 Quote Post

Ok. Nie było to pospolite ruszenie szlacheckie, ale chłopskie. Przymusowy pobór (utskrivning) wprowadzono dopiero latach 1611-1613.

Nie, nie było to pospolite ruszenie - równie dobrze moznaby powiedzieć, że dzisiejsze Wojsko Polskie to pospolite ruszenie. Utskrivning również nie pojawił się w latach 1611-1613 - gdy w roku 1544, po nauczce rewolty Dackego, Riksdag uchwalił utworzenie narodowego zaciągu wykorzystano istniejącą w Smalandzie instytucję uppbåd, według której król mógł powołać pod broń co piątego chłopa. W czasie wojny z Moskwą w latach 1554-1557 instytucja ta stała się podstawą do tworzenia utskrivning w całym królestwie. Oczywiście nie od początku był to twór dojrzały i właśnie w początkowych latach panowania Gustawa II ukształtowała się jego w pełni rozwinięta forma, z podziałem całej męskiej populacji w wieku poborowym na 10 osobowe roty, z których losowano jednego do poboru.
Za: Robert I. Frost "The Northern Wars 1558-1721";
http://en.wikipedia.org/wiki/Swedish_allotment_system
http://hem.passagen.se/mrwalker/military_b.htm
Co nie oznacza, że Szwedzi używali ich cały czas w dużej ilości. Większość piechoty szwedzkiej używała wcześniej arkebuzów.

CAŁY czas w DUŻEJ ilości to chyba zbyt wielkie wymagania - piki w dużej ilości pojawiły się w wojsku szwedzkim w czasie wojny z Moskwą w latach 1554-1557, a w czasie Siedmioletniej Wojny Północnej pikinierzy stanowili ponad połowę wojsk:
http://forum.skalman.nu/viewtopic.php?f=23...&st=0&sk=t&sd=a
To raczej kwestia myśli taktycznej i wprowadzenia odpowiedniego szkolenia. To Gustaw Adolf obserwując skuteczność Polskiej jazdy nakazał swojej jeździe atakować na białą broń.

Ale zauważ KTO atakował na broń białą.
Faktycznie chodziło też o konie, ale również o fakt,że w Szwecji trudno było znaleźć dużą ilość dobrze wyszkolonych jeźdźców (w końcu nie można tak sobie zwykłego chłopa wsadzić na konia i od razu zrobić z niego świetnego jeźdźca).

Większość chłopów od dziecka jeździła konno...
Nie wiem czy w ogóle Szwedzi mieli kirasjerów własnej narodowości - wydaje mi się, że nie (nie spotkałem dotąd żadnej informacji na ten temat).

Mieli - w XVI wieku oddziały królewskie miały ciężkie uzbrojenie ochronne, w XVII wieku Adelsfana uznawana była a kirasjerów.
Koniec lat 20-stych to już moment gdy Szwedzi mają dobrze zorganizowaną i wyszkoloną armię i już można powiedzieć, że mieli przodującą armię.

Tak, w końcu lat 20-tych Szwecja miała dobrą armię. Na początku lat 20-tych jeszcze nie. Dlatego napisałem, że lata 20-te to narodziny jakości Szwedów.

User is offline  PMMini Profile Post #167

Husaria

I ranga
*
Nr użytkownika: 92.980

Dawid Stepaniuk
Zawód: uczen

post 2/04/2016, 19:55 Quote Post

Najlepsza była armia IMPERIUM OSMAŃSKIEGO. Wielka, dobrze wyszkolona i uzbrojona. Gdyby nie słabość wewnętrzna imperium, pewnie podbili by Wiedeń, Rzym i Wenecję.

User is offline  PMMini Profile Post #168

Ramond

Úlvur av Føroyar
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier

post 3/04/2016, 18:24 Quote Post

Ta armia była niezdolna do działań dalej niż mniej więcej Wiedeń, zaczynając każdą kampanię spod Adrianopola.

User is offline  PMMini Profile Post #169

Lubelski Rycerz herbu Leliwa

Nowicjusz
Nr użytkownika: 101.938

Pawel Sekrawiski
Zawód: Uczen

post 28/06/2017, 17:09 Quote Post

Organizacja armii polskiej była moim zdaniem najskuteczniejsza brakowało jej przedewszystkim dowódców porządnych i liczebności.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #170

JanKazimierzWaza

IV ranga
Nr użytkownika: 100.202

post 28/06/2017, 22:36 Quote Post

QUOTE(Lubelski Rycerz herbu Leliwa @ 28/06/2017, 17:09)
Organizacja armii polskiej była moim zdaniem najskuteczniejsza brakowało jej przedewszystkim dowódców porządnych i liczebności.
*

Nie, brakowało skutecznego systemu skarbowego, który by tą armię opłacił. Więc organizacja była do kitu. A co do dowódców to oni byli np. Radziwiłł (nie jeden), Żółkiewski, Chodkiewicz, Koniecpolski, Wiśniowiecki itd...

User is online!  PMMini Profile Post #171

12 Strony « < 10 11 12 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej