Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Filozofia realistyczna obecnie, Leczenie totalitaryzmów
     
Jacek Z
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 609
Nr użytkownika: 44.493

Jacek Z.
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: kablowanie
 
 
post 5/05/2010, 7:25 Quote Post

QUOTE(salvusek @ 4/05/2010, 21:59)
Mówili o tym w Toruniu ?  wink.gif
*


Tego pytania nie rozumiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 5/05/2010, 13:54 Quote Post

QUOTE
Mówili o tym w Toruniu ?


Jeżeli masz na myśli Radio Maryja i tomizm, to mówili ale rzecz jasna nie wprost, tylko tak "dla zwykłych ludzi", a mianowicie m. in. ten o to człowiek http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieczys%C5%82...rt_Kr%C4%85piec

QUOTE
Czyli nie jest tak, że wszystko po prostu istnieje bo musi być coś co ogranicza te istnienie czyli istota.

A jaka to istota ogranicza istnienie krzesła? Nie jestem specjalistą, ale mam przeczucie że chodzi tu o to że człowiek łączy w sobie istnienie i istotę , czyli coś doskonałego i nie. Pozostałe byty martwe nie posiadają istoty a istnieją (lub odwrotnie, jak to pisałeś w poście).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 5/05/2010, 14:15 Quote Post

QUOTE(misza88 @ 5/05/2010, 13:54)
QUOTE
Mówili o tym w Toruniu ?


Jeżeli masz na myśli Radio Maryja i tomizm, to mówili ale rzecz jasna nie wprost, tylko tak "dla zwykłych ludzi", a mianowicie m. in. ten o to człowiek http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieczys%C5%82...rt_Kr%C4%85piec

QUOTE
Czyli nie jest tak, że wszystko po prostu istnieje bo musi być coś co ogranicza te istnienie czyli istota.

A jaka to istota ogranicza istnienie krzesła? Nie jestem specjalistą, ale mam przeczucie że chodzi tu o to że człowiek łączy w sobie istnienie i istotę , czyli coś doskonałego i nie. Pozostałe byty martwe nie posiadają istoty a istnieją (lub odwrotnie, jak to pisałeś w poście).
*


Ojciec profesor Mieczysław M. Krąpiec OP bardziej chyba związany jest z Lublinem niż z Toruniem smile.gif Pamiętam jego audycje na tematy filozoficzne, w ramach słynnego cyklu "Rozmowy niedokończone", i były całkiem dobre, niestety od czasu śmierci Ojca Profesora, filozofia w RM jest w rękach prof. Piotra Jaroszyńskiego (przepraszam za pomyłkę, wskazaną przez szan. Jacka Z) bodajże, czy np. dra hab. M. Ryby, co powoduje że prądy filozoficzne (lub ruchy polityczne) zawierające elementy antychrześcijańskie bądź starające się spychać religię w przestrzeń "prywatną" człowieka. Naprawdę przykładem wspaniałem manipulacji jest wykład, który moża sobie odśłuchać wspomnianego dra hab. Mieczysłwa Ryby "Socjalizmy w XX w." - manipulacja polega na tym, że w ramach tego wykładu prelegent mówi o komunizmie i narodowym socjalizmie, nie istnieją dla niego partie socjalistyczne na Zachodzie, jak i Wschodzie zresztą, ani jakakolwiek refleksja teoretyczna smile.gif ni mniej, ni więcej, manipulacja psycho-medialna smile.gif, a ma być "filozofia realistyczna" smile.gif

Ten post był edytowany przez szapur II: 5/05/2010, 14:38
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Jacek Z
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 609
Nr użytkownika: 44.493

Jacek Z.
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: kablowanie
 
 
post 5/05/2010, 14:26 Quote Post

Profesor nazywa się Piotr Jaroszyński - jest kierownikiem Katedry Filozofii Kultury KUL i wykładowcą WSKSiM.
......
Dr hab. Mieczysław Ryba kieruje Katedrą Historii Systemów Politycznych XIX i XX w. KUL i jest wykładowcą WSKSiM jest także członkiem kolegium IPN.
Dla zaiteresowanych cytowany powyżej wykład. Można mieć własne zdanie:
http://www.radiomaryja.pl/audycje.php?id=19922
......
A wypowiedź powyższa jest jakaś dziwna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 6/05/2010, 11:00 Quote Post

QUOTE
Ojciec profesor Mieczysław M. Krąpiec OP bardziej chyba związany jest z Lublinem niż z Toruniem

No tak, właśnie miałem na myśli Radio Maryja i te "Rozmowy Niedokończone".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Jacek Z
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 609
Nr użytkownika: 44.493

Jacek Z.
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: kablowanie
 
 
post 6/05/2010, 11:11 Quote Post

QUOTE(misza88 @ 6/05/2010, 12:00)
QUOTE
Ojciec profesor Mieczysław M. Krąpiec OP bardziej chyba związany jest z Lublinem niż z Toruniem

No tak, właśnie miałem na myśli Radio Maryja i te "Rozmowy Niedokończone".
*


Skąd próba sztucznego przeciwstawiania KUL i ośrodka Radia Maryja?
.....
Ojciec profesor Krąpiec był rektorem KUL i twórcą Lubelskiej Szkoły Filozoficznej ale również był honorowym przewodniczącym Rady Programowej Radia Maryja. Przez kilka lat wygłaszał w RM felietony z cyklu "Myśląc Ojczyzna", brał udział w "Rozmowach niedokończonych", udzielał wywiadów "Naszemu Dziennikowi" i Telewizji Trwam. Wspierał swoim doświadczeniem Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Uważam, że RM jest realizacją założeń Lubelskiej Szkoły Filozoficznej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 6/05/2010, 11:16 Quote Post

QUOTE
Skąd próba sztucznego przeciwstawiania KUL i ośrodka Radia Maryja?

Jacku Z., nie rozumiem skąd te poszukiwania przeciwnika na siłę smile.gif O. M. Krąpiec zajmował się działalnością naukową jakieś ponad pół wieku więcej w Lublinie niż istnieje RM (nie mówiąc o WSKSIM)
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 6/05/2010, 12:58 Quote Post

QUOTE
Skąd próba sztucznego przeciwstawiania KUL i ośrodka Radia Maryja?


Przecież w ogóle nie przeciwstawiałem działalności o. Krąpca w KUL-u i RM.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Jacek Z
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 609
Nr użytkownika: 44.493

Jacek Z.
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: kablowanie
 
 
post 7/05/2010, 7:45 Quote Post

Ale co odpowiecie na stwierdzenie, że:
"Radio Maryja" jest realizacją założeń Lubelskiej Szkoły Filozoficznej i tym samym lekarstwem na totalitaryzmy.
A może szerzej: wolne media
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Baribal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 488
Nr użytkownika: 64.472

Stopień akademicki: Mlodywilk
 
 
post 7/05/2010, 13:17 Quote Post

A można by przybliżyć te założenia? No i w jaki sposób RM je spełnia?

A wolne media miła rzecz, dopóki prezentują naszą linię ideologiczną. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Jacek Z
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 609
Nr użytkownika: 44.493

Jacek Z.
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: kablowanie
 
 
post 7/05/2010, 14:45 Quote Post

QUOTE(Baribal @ 7/05/2010, 14:17)
A można by przybliżyć te założenia? No i w jaki sposób RM je spełnia?

A wolne media miła rzecz, dopóki prezentują naszą linię ideologiczną.  rolleyes.gif
*


Paradoksalnie, Twoje pytanie zawiera część odpowiedzi.
Czy zastanawiałeś się nad znaczeniem pojęcia "linia ideologiczna" lub prościej: nad znaczeniem pojęcia "ideologia"?
Jeśli posługujemy się pewnymi pojęciami to są tego określone skutki - myślimy tymi pojęciami.
Słowo "ideologia" jest stosunkowo młodym słowem ale było już w historii potężną bronią. Nie chcę się rozpisywać na ten temat. Dla chętnych podaję odnośnik do strony Powszechnej Encyklopedii Filozofii (trochę długie i trudne ale polecam):
......
http://www.ptta.pl/pef/pdf/i/Ideologia.pdf
......
Takich pojęć funkcjonuje w naszych umysłach więcej. Budują one w naszej świadomości pewien sposób opisu świata. Sposób patrzenia na świat. Czasem było to określane jako "Homo Sovieticus" czasem jako "Ukąszenie Heglowskie". To jest dość groźne. Przecież ludzie w III Rzeszy Niemieckiej czy w Rosji Sowieckiej często działali w przekonaniu o słuszności swojej postawy - taki mieli światopogląd (ideologię?). Naiwnością byłoby myślenie, że w dzisiejszych czasach ludzie są inni niż kiedyś. Czy różni się czymś pogarda dla Żydów w Niemczech i pogarda dla kułaków w Rosji od pogardy dla "moherowych beretów"?
......
Poszukiwanie prawdy jako tego, co jest zawarte w bytach a nie w obrazach bytów w naszych umysłach jest klasycznym podejściem filozofii.
Mam wrażenie, że RM dąży do pokazywania rzeczywistości taką, jaka jest, a nie taką jaka być powinna jako "politycznie poprawna" czy też zgodna z "linią ideologiczną". Często dla wielu osób jest to niewygodne lub trudne do przyjęcia. Dlatego pewnie RM jest tak atakowane.
Ale ataki, inspirowane przez pewne ośrodki, padają na podatny grunt. Znajdą się tacy, którzy podniosą rękę w pozdrowieniu "Heil" (w tym wypadku jakimś odpowiedniku}. A robią to z własnej woli, bo taki mają światopogląd (ideologię?).
Przywracanie pojęć podstawowych, mówienie normalnym, klasycznym językiem i takie myślenie.
Traktowanie OSOBY jako podmiotu. Powrót do prawa naturalnego.
Tą drogą idzie RM. Drogi mogą być czasem pogmatwane-zdążyły zarosnąć trawą nieużywane. Ale kierunek i cel jest chyba dobry. Bo tak naprawdę, to celem jest nasze zbawienie.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Baribal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 488
Nr użytkownika: 64.472

Stopień akademicki: Mlodywilk
 
 
post 7/05/2010, 15:14 Quote Post

QUOTE(JacekZ)
Takich pojęć funkcjonuje w naszych umysłach więcej. Budują one w naszej świadomości pewien sposób opisu świata. Sposób patrzenia na świat. Czasem było to określane jako "Homo Sovieticus" czasem jako "Ukąszenie Heglowskie". To jest dość groźne. Przecież ludzie w III Rzeszy Niemieckiej czy w Rosji Sowieckiej często działali w przekonaniu o słuszności swojej postawy - taki mieli światopogląd (ideologię?). Naiwnością byłoby myślenie, że w dzisiejszych czasach ludzie są inni niż kiedyś. Czy różni się czymś pogarda dla Żydów w Niemczech i pogarda dla kułaków w Rosji od pogardy dla "moherowych beretów"?

Nie wiedziałem, że Ziemia krąży dookoła Słońca...

QUOTE(JacekZ)
Przywracanie pojęć podstawowych, mówienie normalnym, klasycznym językiem i takie myślenie.
Traktowanie OSOBY jako podmiotu. Powrót do prawa naturalnego.

Czyli co? Łacina i Greka, zamist języków narodowych, Skrajny liberalizm i socjobiologia? A może skrajna formalizacja języka i wdrażanie szkoły lwowsko-warszawskiej od przedszkola? Russell zamiast elementarza? Nie mam nic przeciwko, filozofia analityczna jawi mi się jako jedna z ciekawszych zabaw umysłowych.smile.gif

QUOTE(JacekZ)
Mam wrażenie, że RM dąży do pokazywania rzeczywistości taką, jaka jest, a nie taką jaka być powinna jako "politycznie poprawna" czy też zgodna z "linią ideologiczną".


Rzeczywistość taką jaka jest? Czyli jaką? Chodzi o Kantowskie noumeny? A może chodzi o możliwość nazwania murzyna "czarnuchem"? w końcu za tym nie stoi żadna ideologia, a już na pewno nie rasistowska. A może chodzi tu o fenomenologię?
Jaki dowód przeprowadzisz, by udowodnić, ze widzisz rzeczywistość taką jaką jest?

QUOTE(JacekZ)
Tą drogą idzie RM. Drogi mogą być czasem pogmatwane-zdążyły zarosnąć trawą nieużywane. Ale kierunek i cel jest chyba dobry. Bo tak naprawdę, to celem jest nasze zbawienie.

To ja podziękuję, życie wieczne jest przereklamowane. smile.gif No i przy okazji dowiedziałem się, że realistyczne= chrześcijańskie. Nie żebym uważam chrześcijaństwo za religię konsekwentnie odrzucającą rzeczywistość. Kościół jest równie realistyczny jak Nuerowie mówiący, ze bliźniaki są ptakami, ale w ich przypadku to chyba ideologia jest. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Jacek Z
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 609
Nr użytkownika: 44.493

Jacek Z.
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: kablowanie
 
 
post 7/05/2010, 18:21 Quote Post

QUOTE(Baribal @ 7/05/2010, 16:14)
(...) Chodzi o Kantowskie,(...)
*


Spróbuj wyobrazić sobie jak wyglądałby świat bez filozofii wywodzącej się od Kanta i wszelkich tego następstw.
A potem pomyśl czy można taki świat budować nawet wiedząc, że filozofia wywodząca się od Kanta istnieje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Baribal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 488
Nr użytkownika: 64.472

Stopień akademicki: Mlodywilk
 
 
post 7/05/2010, 18:27 Quote Post

Przykro mi, wciąż nie wiem, co miałaby znaczyć, ta mityczna rzeczywistość sama w sobie. Póki co dostałem tylko informację, że jeden sposób krojenia doznań zmysłowych i system pojęciowy jest prawdziwym, bo nie jest sposobem krojenia doznań zmysłowych i systemem pojęciowym. No i było trochę wyważania otwartych drzwi stwierdzeniem, ze myśli poprzez pojęcia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 9/05/2010, 18:38 Quote Post

A czym dokładnie ten realizm według was jest?

Moim zdaniem najważniejszą przyczyną odwrotu od filozofii klasycznej, jest zbyt mała krytyka naszego poznania, czy też samokrytyka filozofów takich jak Kartezjusz, Hume czy Nitsche. Słynne Sokratesa "wiem że nic nie wiem" uczy nas krytyki samego siebie, i to jest najważniejsze, świadomość w każdym z nas pewnego rodzaju ułomności i wiedzy o braku możliwości osiągnięcia wszechwiedzy i świadomość możności nieustannego popełniania błędów. smile.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

6 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej