Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Uzbrojenie amerykańskiej lekkiej piechoty, ile ważylo pełne oprządzenie i broń
     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 21/06/2012, 8:13 Quote Post

Chciałbym się dowiedzieć ile ważyło pełne wyposażenie wraz z bronią pojedyńczego żołnierza lekkiej piechoty amerykańskiej (spadochroniarzy) np. słynnej Kompanii E 506 Pułku 101 Dywizji Powietrznodesantowej, podczas II wojny światowej. Oczywiscie zdaję sobie sprawę, z niejednakowego obciążenia poszczególnych żołnierzy, dlatego prosiłbym o podanie przedziału od najlżejszego do najcięższego oraz o ile to możliwe źródło waszych informacji.

Z góry dziękuję.

Ten post był edytowany przez Gajusz Juliusz Cezar: 21/06/2012, 8:20
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Jason Bourne
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 99
Nr użytkownika: 80.855

 
 
post 11/02/2013, 17:57 Quote Post

Napiszę ci co znajdowało się w jego wyposażeniu. Niestety nie znam wagi. Spadochroniarski karabinek M1A1 ze składaną kolbą ważył 2,36 kg a pm Thompson 4,74 kg. Był jeszcze standardowy plecak, chlebak, hełm M2 lub wczesny M1C, buty skoczka spadochronowego, kurtka M1942 wraz ze spodniami M1942, ładownice na magazynki, spadochron bojowy T-5 lub T-4, nóż M3 z plastikową pochwą M8. Wydaje mi się że mieli też jako broń osobistą pistolety Colt 1911 ale nie jestem pewien. Te informacje wziąłem z mojej książki.

Ten post był edytowany przez Jason Bourne: 11/02/2013, 18:01
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Andrea$
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.982
Nr użytkownika: 45.545

Zawód: student
 
 
post 12/02/2013, 1:35 Quote Post

QUOTE
Spadochroniarski karabinek M1A1 ze składaną kolbą ważył 2,36 kg a pm Thompson 4,74 kg.


Primo: podstawową bronią amerykańskiego piechura od 1942 roku do 1957 roku niezmiennie pozostawał karabin M1 Garand.

QUOTE
Był jeszcze standardowy plecak, chlebak


Jesteś w stanie pokazać na jakimkolwiek zdjęciu ten chlebak?

QUOTE
nóż M3 z plastikową pochwą M8


Co proszę? confused1.gif

QUOTE
Wydaje mi się że mieli też jako broń osobistą pistolety Colt 1911 ale nie jestem pewien.


Nie mieli.

QUOTE
Te informacje wziąłem z mojej książki.


Jakiej?

QUOTE
ładownice na magazynki


?

Ad rem. Nie jestem wprawdzie spadochroniarzem, a temat ten jest mi raczej obcy. W przybliżeniu można powiedzieć, że spadaki nosili na sobie 30-35 kg sprzętu, w skład którego wchodziły - poza mundurem, butami i hełmem:

-plecak M36 Musette Bag
-szelki M36
-pas M1923
-bagnet M1905/43
-nóż M3 w skórzanej pochwie
-pokrowiec gumowy na maskę M5
-lina spadochronowa
-spadochrony T4/T5
-manierka M10 z pokrowcem i kubkiem
-saperka M10 lub M43 z pokrowcem
-opatrunek
-względnie bandoliery z amunicją oraz ładownice na granaty.

Wszystko też zależało od tego, co spadochroniarz miał w plecaku.. a co tam było: koc, bielizna, racje żywnościowe, menażka, rzeczy osobiste, latarka.

Ten post był edytowany przez Andrea$: 12/02/2013, 1:35
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Jason Bourne
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 99
Nr użytkownika: 80.855

 
 
post 12/02/2013, 20:32 Quote Post

Wieczny pesymista. Czy ty naprawdę myślisz tylko o tym żeby kogoś krytykować ?! Te informacje były poprawne ale zapomniałem o tym czy był chlebak czy nie. Nie mogę tego znaleźć. I nie będę przecież wysyłać ci książki żeby ci pokazać jak wygląda w niej ten spadochroniarz.

Ten post był edytowany przez Jason Bourne: 12/02/2013, 20:42
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.850
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 12/02/2013, 21:59 Quote Post

QUOTE
I nie będę przecież wysyłać ci książki żeby ci pokazać jak wygląda w niej ten spadochroniarz.

Wystarczy przecież jak podasz tytuł i autora...
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Andrea$
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.982
Nr użytkownika: 45.545

Zawód: student
 
 
post 13/02/2013, 13:17 Quote Post

QUOTE
Wieczny pesymista.


Wręcz przeciwnie. wink.gif

QUOTE
Czy ty naprawdę myślisz tylko o tym żeby kogoś krytykować ?!


1. Mam do tego najświętsze prawo.
2. To nie krytyka, a polemika.
Wybacz, ale ja, jako rekonstruktor, dobrze wiem, że się mylisz.

QUOTE
Te informacje były poprawne


Jak widzisz - nie były. A jeśli potrafisz, to pokaż zdjęcia owego chlebaka, noża M3 w plastikowej pochwie etc.

QUOTE
Nie mogę tego znaleźć.


Bo tego nie masz. smile.gif

QUOTE
I nie będę przecież wysyłać ci książki żeby ci pokazać jak wygląda w niej ten spadochroniarz.


Jak wyżej. Nie potrzebuję Twojej książki, chcę tylko autora + tytuł + zdjęcia owego mitycznego chlebaka.


Ten post był edytowany przez Andrea$: 13/02/2013, 13:18
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Jason Bourne
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 99
Nr użytkownika: 80.855

 
 
post 13/02/2013, 21:00 Quote Post

Mylę się co do czego- do chlebaka. Ale nie rób z kogoś durnia. Jako rekonstruktor powinieneś dobrze wiedzieć że w czasie II ww było już coś takiego jak tworzywo sztuczne ( ebonit). Np. Mp 40 wykonane jest po części z niego aby było trochę lżejsze. A co do zdjęcia tej pochwy to uwierz mi lub nie ale mam właśnie przed oczami to zdjęcie. I napiszę ci co tam pisze. "Nóż M3 wraz z plastikową pochwą M8, egzemplarz na zdjęciu wyprodukowała firma Kinfolks Incorporated. Nóż tego typu miał zostać zastąpiony w maju 1944 r. przez bagnet M4 przeznaczony do karabinu M1, jednak zmiany tej nie dokonano przed lądowaniem do Francji" Jeśli nawet masz rację to znaczyło by że książka się myli, ale możesz też o takiej rzeczy nie wiedzieć. A książka myli się dosyć rzadko. A i jeszcze na fotografii widać dwa może jeden bez a drugi z tą pochwą i osłoną też z tworzywa sztucznego na rękojeść.

Ten post był edytowany przez Jason Bourne: 13/02/2013, 21:01
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Andrea$
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.982
Nr użytkownika: 45.545

Zawód: student
 
 
post 13/02/2013, 22:19 Quote Post

QUOTE
Mylę się co do czego- do chlebaka. Ale nie rób z kogoś durnia.


Nie robię z Ciebie durnia, pytając uprzejmie, czy potrafisz wskazać ten chlebak na zdjęciach.

QUOTE
Jako rekonstruktor powinieneś dobrze wiedzieć że w czasie II ww było już coś takiego jak tworzywo sztuczne ( ebonit).


Owszem, bakelit. Tylko, że nie ma on nic wspólnego z plastikiem. To żywica.

QUOTE
I napiszę ci co tam pisze. "Nóż M3 wraz z plastikową pochwą M8, egzemplarz na zdjęciu wyprodukowała firma Kinfolks Incorporated.


Plastikowych pochew nie było - i będę tak twierdzić, dopóki nie dostanę zdjęcia.

QUOTE
Nóż tego typu miał zostać zastąpiony w maju 1944 r. przez bagnet M4 przeznaczony do karabinu M1, jednak zmiany tej nie dokonano przed lądowaniem do Francji"


Bagnety M4 pojawiły się dopiero po II WŚ.

Czekam na autora i tytuł.

Ten post był edytowany przez Andrea$: 13/02/2013, 22:22
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Halsey42
 

Dauntless Wildcat Avenger
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.936
Nr użytkownika: 63.420

Tomasz Borówka
 
 
post 14/02/2013, 11:35 Quote Post

QUOTE(Andrea$ @ 12/02/2013, 1:35)
QUOTE
nóż M3 z plastikową pochwą M8


Co proszę? confused1.gif
*


Czołem Panowie.
Wprawdzie kompletnie nie siedzę w temacie (przed rekonstruktorami stoję na baczność i salutuję), ale mam trochę książek i a nuż pomogę coś wyjaśnić (może być i tak, że literatura się myli - wtedy z przyjemnością dowiem się czegoś nowego).
Otóż w US Paratroooper 1941-45 Carla Smitha (Osprey) pojawia się wspomniana pochwa M8 (z jakiego materiału - nie wiem, może przegapiłem). Na jednej z kolorowych plansz jest chyba i chlebak (dosł. "M1928 haversack").
Pozdrawiam.

Ten post był edytowany przez Halsey42: 14/02/2013, 16:07
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
ku 250622
 

Unregistered

 
 
post 14/02/2013, 12:21 Quote Post

QUOTE(Halsey42 @ 14/02/2013, 10:35)
Na jednej z kolorowych plansz jest chyba i chlebak (dosł. "M1928 haversack").

QUOTE
The M-1928 haversack (M28) continued to be the standard-issue army back pack for the duration of World War II. The only exceptions being officers, engineers, paratroops, and medics who were issued the more compact M-1936 Musette Bag.

Wikipedia rzecze, ze Andreas prawy jest

user posted image
user posted image
A ksiazka o ktorej wspomina Halsey twierdzi, ze on jest prawy wink.gif Aczkolwiek chlebak raczej nalezal do pilota szybowca, a Ci jak wiadomo nosili standardowe wyposazenie Armii w tym chlebak M1928.

Ten post był edytowany przez Karghul: 14/02/2013, 12:59
 
Post #10

     
Halsey42
 

Dauntless Wildcat Avenger
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.936
Nr użytkownika: 63.420

Tomasz Borówka
 
 
post 14/02/2013, 16:03 Quote Post

QUOTE(Karghul @ 14/02/2013, 12:21)
Aczkolwiek chlebak raczej nalezal do pilota szybowca, a Ci jak wiadomo nosili standardowe wyposazenie Armii w tym chlebak M1928.
*


No i wszystko zaczyna pasować - plansza przedstawia wyposażenie piechoty szybowcowej. To glider infantry miała chlebaki, tak?

Ten post był edytowany przez Halsey42: 14/02/2013, 16:08
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Jason Bourne
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 99
Nr użytkownika: 80.855

 
 
post 14/02/2013, 19:35 Quote Post

Więc w mojej książce być może chodzi o nóż i chlebak dla piechoty szybowcowej. W takim razie wszystko jest jasne.

Ten post był edytowany przez Jason Bourne: 14/02/2013, 19:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.850
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 14/02/2013, 23:53 Quote Post

QUOTE(Jason Bourne @ 14/02/2013, 20:35)
Więc w mojej książce być może chodzi o nóż i chlebak dla piechoty szybowcowej. W takim razie wszystko jest jasne.
*


No to do pełni szczęścia brakuje nam tylko jej tytułu i autora.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Andrea$
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.982
Nr użytkownika: 45.545

Zawód: student
 
 
post 15/02/2013, 3:18 Quote Post

QUOTE
Otóż w US Paratroooper 1941-45 Carla Smitha (Osprey) pojawia się wspomniana pochwa M8 (z jakiego materiału - nie wiem, może przegapiłem). Na jednej z kolorowych plansz jest chyba i chlebak (dosł. "M1928 haversack").


Nie zaprzeczam, że pochwy M8 były w użytku.

Dowód:

http://miliblog.co.uk/wp-content/uploads/2...02/norm-796.jpg

Spadak z hełmem na kolanie.

http://s700.beta.photobucket.com/user/hein...rborne.jpg.html

Spadak drugi od lewej.

Jeśli chodzi o plastikowe pochwy, to nic mi o tym nie wiadomo. Nie wiedzą o tym sami rekonstruktorzy spadochroniarzy, którzy ten temat znają chyba najlepiej (ja rekonstruuję piechotę, a konkretniej 1st i 2nd ID).

M1928 Haversack to był plecak piechoty, nie chlebak. Nosili go piechociarze, oraz często piloci szybowców. Czegoś takiego, jak chlebak, US Army stricte nie używała. Teoretycznie takim chlebakiem miał być M36 Musette Bag, jednak został zaadoptowany przez spadochroniarzy i piechotę szybowcową jako plecak, noszony na szelkach. Btw, piechota szybowcowa to nie piloci szybowców. Piloci szybowców nosili, co chcieli i co było dla nich wygodne. Ganiali w kombinezonach HBT, spodniach i kurtkach piechoty, kurtkach czołgistów, kurtkach lotniczych czy też nawet w mundurach spadochroniarzy. Oporządzenie także mieli mieszane, bo byli tacy, co nosili haversacki, i tacy, co nosili musette bagi. Zaś piechota szybowcowa miała ściśle określony rodzaj umundurowania - czyli spodnie i koszula wełniane M37 piechoty, kurtka M41, trzewiki i opinacze. Nie różnili się niczym od zwykłej piechoty, poza tym, że nosili musette bagi na szelkach i sporo oporządzenia spadochroniarzy, w tym noże M3 czy riggerskie ładownice. Byli i tacy, jak np. w 505th PIR, że nosili spadochroniarskie buty.
Noże M3 w pochwach M8 były też używane przez piechotę.

Ten post był edytowany przez Andrea$: 15/02/2013, 3:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Halsey42
 

Dauntless Wildcat Avenger
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.936
Nr użytkownika: 63.420

Tomasz Borówka
 
 
post 15/02/2013, 8:57 Quote Post

Dzięki za obszerne, fachowe wytłumaczenie. Sorry więc, że drążę, ale trafiłem jeszcze na takie coś:

Na wierzchu spadochronu zapasowego umocowano chlebak z zapasową bielizną, resztą zapasu amunicji i w niektórych przypadkach - kilkoma pakietami trotylu, spłonkami minerskimi i lontem.

(Stephen Ambrose - Kompania Braci)

O co chodzi?

P.S.

Czyżby o ten musette bag?

user posted image

Tyle, że Ambrose pisze "na wierzchu"...

Ten post był edytowany przez Halsey42: 15/02/2013, 9:27
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej