Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Największe kłamstwa wszechczasów
     
Maciej Ł
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 252
Nr użytkownika: 78.812

Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 26/08/2015, 21:39 Quote Post

Dla niektórych okresów dziejów wielu państw i ludów źródła są skąpe i pozostają domysły. Te źródła pisane, które są, często nie były obiektywne. Poza tym historię piszą zwycięzcy. Historii Sparty nie znamy od Helotów, ale od Greków. Historię Rzymian - głównie od Rzymian. Historię Egiptu - od Egipcjan. Historię Normanów znamy lepiej niż historię Słowian, ponieważ więcej o sobie pisali (sagi). Naszą historię przez wiele lat pisali zaborcy a później komuniści. Interesuje mnie, czy są wydarzenia historyczne, o których powszechnie mówi się i sądzi niezgodnie z prawdą, chociaż są niezbite dowody na inną wesrję. Chodzi mi o sytuacje, kiedy społeczeństwo, media mówią inaczej i historycy (w swej większości) mówią inaczej. Które fragmenty dziejów są najbardziej zakłamane (z podziałem na historię świata oraz historię Polski)?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Polak1962
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 86.334

 
 
post 26/08/2015, 22:24 Quote Post

QUOTE(Maciej Ł @ 26/08/2015, 21:39)
Chodzi mi o sytuacje, kiedy społeczeństwo, media mówią inaczej i historycy (w swej większości) mówią inaczej. Które fragmenty dziejów są najbardziej zakłamane (z podziałem na historię świata oraz historię Polski)?
*



Na pewno twierdzenie o "polskich obozach zagłady", o których wielokrotnie się słyszy w mediach...

A co do kłamstw to mogę podać legendę o polskiej kawalerii w wojnie obronnej 1939 roku, kiedy niby leciała z szablą na czołgi. Oczywiście jest to nie prawda, bo Polska kawaleria walczyła konno, ale używając taktyk piechoty. A konie były używane do szybkiego przemieszczania żołnierzy i sprzętu. Była to niemiecka propaganda w celu wyśmiania polskiego wojska i ukazania technologicznej przewagi nad nim.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.144
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 26/08/2015, 22:40 Quote Post

Chyba każdy kraj, w każdej historiografii da się znaleźć jakieś przekłamania, chyba najłatwiej znaleźć tego typu kwestie, gdy po prostu chodzi o zagadnia, które miały w odpowiednich krajach spory odbiór, spore zainteresowanie. tutaj trudno mowić o tym, co było "największe" - po prostu można sobie pewne problemy wymieniać. Automatycznie więcej tego typu "przekłąmań" znaleźć w materii, na której się bardziej znamy. Np. w przypadku Rzymu bardzo długo np. imperializm rzymski uzasadniano tak, jak to czynili Rzymianie - wszyscy im jakoś zagrażali, a wojny tak naprawdę prowokowali przeciwnicy. W dziejach nowożytnych kapitalne znaczenie dla dyskursu podboju Ameryk, dziejów Hiszpanii, a przez to dziejów Anglii, Holandii, Belgii ma zagadnienie tzw. "czarnej legendy", czyli przypisywania Hiszpanom różnych niecnych rzeczy - w rodzaju wymordowanie Indian, bezwzględna eksploatacja Ameryk, stanie za katolickim spiskiem w Angii - (to warto zanotować, w krajach protestanckich, w Anglii istniało mocne przekonanie z zakresu historii spiskowych - że za wszystkim stoi papież, jezuici, ewentualnie Hiszpanie itp. itd.). Takich kwestii znajdzie się naprawdę wiele w różnych kwestiach historycznych, które w danych krajach rozgrzewają czy rozgrzewały opinię publiczną.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 26/08/2015, 22:43 Quote Post

Przykłady które mi przychodzą na myśl:

Negowanie istnienia Cosa Nostry, często przez ich członków, będących jednocześnie szanownymi przedstawicielami społeczeństwa.

Sprawa Katyńska.

Że koreański astronauta z północy wylądował na Słońcu.

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 26/08/2015, 22:48
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Szklarz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 482
Nr użytkownika: 92.874

Zawód: student
 
 
post 26/08/2015, 23:10 Quote Post

QUOTE
Na pewno twierdzenie o "polskich obozach zagłady", o których wielokrotnie się słyszy w mediach...

Nie wiem, czy to celowe kłamstwo, raczej zwykły debilizm.

QUOTE
Że koreański astronauta z północy wylądował na Słońcu.

Przecież to wykonalne, wystarczy lądować na Słońcu w nocy. tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 26/08/2015, 23:19 Quote Post

Jeszcze jeden godny odnotowania przyklad: Protokoły mędrców Syjonu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.650
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 26/08/2015, 23:53 Quote Post

A w ogóle za wszystko winni są Żydzi i cykliści. Bo np w UB nie było Polaków tylko sami Rosjanie i Żydzi confused1.gif
Bohaterscy Polacy nie popełniali zbrodni wojennych
Za upadek Rzymu odpowiada chrześcijaństwo
Czarna legenda inkwizycji
Tylko katolicy mordowali na tle religijnym
Szkoły jezuickie szerzyły ciemnotę i zacofanie
Polacy nie mordowali swoich władców



Ten post był edytowany przez Net_Skater: 27/08/2015, 10:21
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Sapiens
 

Samiec reakcjonista
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 19.098

Zawód: Inspektor
 
 
post 27/08/2015, 9:41 Quote Post

Polska ksenofobia i nietolerancja.
W Polsce zaś że jesteśmy integralną częścią zachodu i tylko bycie w jego obrębie jest nam pisane rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez Sapiens: 27/08/2015, 11:35
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Polak1962
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 86.334

 
 
post 27/08/2015, 9:58 Quote Post

QUOTE(Szklarz)
Nie wiem, czy to celowe kłamstwo, raczej zwykły debilizm.


A może raczej te kłamstwo idzie komuś na rękę, bo kogoś wybiela rzucając całą winę na nas.
Podobnie pokazane było w serialu "Nasze matki, nasi ojcowie"
Na dodatek ludzie, którzy nie mają za dużą wiedzę o obozach śmierci, a później usłyszą w mediach twierdzenie, że to "polskie obozy" to raczej łatwo będzie im to przyswoić.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 27/08/2015, 10:00 Quote Post

QUOTE(Polak1962 @ 27/08/2015, 10:58)
QUOTE(Szklarz)
Nie wiem, czy to celowe kłamstwo, raczej zwykły debilizm.


A może raczej te kłamstwo idzie komuś na rękę, bo kogoś wybiela rzucając całą winę na nas.
Podobnie pokazane było w serialu "Nasze matki, nasi ojcowie"
Na dodatek ludzie, którzy nie mają za dużą wiedzę o obozach śmierci, a później usłyszą w mediach twierdzenie, że to "polskie obozy" to raczej łatwo będzie im to przyswoić.
*



W "Nasze matki, nasi ojcowie" np. obóz w Auschwitz był polskim obozem zagłady?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Szklarz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 482
Nr użytkownika: 92.874

Zawód: student
 
 
post 27/08/2015, 10:50 Quote Post

QUOTE(Polak1962 @ 27/08/2015, 10:58)
QUOTE(Szklarz)
Nie wiem, czy to celowe kłamstwo, raczej zwykły debilizm.


A może raczej te kłamstwo idzie komuś na rękę, bo kogoś wybiela rzucając całą winę na nas.
Podobnie pokazane było w serialu "Nasze matki, nasi ojcowie"
Na dodatek ludzie, którzy nie mają za dużą wiedzę o obozach śmierci, a później usłyszą w mediach twierdzenie, że to "polskie obozy" to raczej łatwo będzie im to przyswoić.
*


Jest to komuś na rękę, ale wcale nie oznacza to, że winy nie ponosi za to głównie brak wiedzy.
Słyszałem dawno temu o sondażu przeprowadzonym w USA, gdzie okazało się, że spory procent uważa, że II wojnę Amerykanie toczyli ramię w ramię z Niemcami przeciwko ZSRR. To też planowe działanie SS-manów w stanie spoczynku?
Zresztą, jak go znajdę, to podrzucę.
A co do tematu: kłamstwo od którego zaczęła się wojna w Iraku, o dowodach na broń masowego rażenia tam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.501
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 27/08/2015, 11:30 Quote Post

Alianci Zachodni zdradzili nas w 1939.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Mawr
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 717
Nr użytkownika: 90.773

 
 
post 27/08/2015, 11:34 Quote Post

Kościół palił na stosie za twierdzenie, że ziemia jest kulista.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Polak1962
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 86.334

 
 
post 27/08/2015, 12:05 Quote Post

QUOTE(Rommel 100 @ 27/08/2015, 10:00)
QUOTE(Polak1962 @ 27/08/2015, 10:58)
QUOTE(Szklarz)
Nie wiem, czy to celowe kłamstwo, raczej zwykły debilizm.


A może raczej te kłamstwo idzie komuś na rękę, bo kogoś wybiela rzucając całą winę na nas.
Podobnie pokazane było w serialu "Nasze matki, nasi ojcowie"
Na dodatek ludzie, którzy nie mają za dużą wiedzę o obozach śmierci, a później usłyszą w mediach twierdzenie, że to "polskie obozy" to raczej łatwo będzie im to przyswoić.
*



W "Nasze matki, nasi ojcowie" np. obóz w Auschwitz był polskim obozem zagłady?
*



Nie, bo nawet takiej sceny nie było. Przepraszam z mojej strony, bo niepoprawnie napisałem to co miałem na myśli. Chodziło mi o to, że w owym serialu Niemcy wybielają się i przedstawiają AK jako antysemitów (Możliwe, że były takie przypadki). Mimo wszystko jakby niemiecki widz to obejrzał raczej dałoby mu to trochę do myślenia.

[QUOTE=Szklarz] Jest to komuś na rękę, ale wcale nie oznacza to, że winy nie ponosi za to głównie brak wiedzy. [QUOTE]

Pewnie, że nie. Dałem po prostu przykład jakby to mogło wyglądać u osoby, która nie interesuje się za bardzo II wojną światową, a o obozach słyszy drugi raz, bo w szkole coś tam tylko przypomnieli, że istniały. Niemniej jest to trochę denerwujące dla narodów, które w dużej mierze traciły życie w tych obozach. Przecież jednym z największym cmentarzyskiem Polaków to właśnie Auschwitz-Birkenau. I co niby to były polskie obozy, a umierało tam tysiące naszych rodaków? To się nawet nie trzyma kupy !
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 27/08/2015, 12:46 Quote Post

QUOTE
Nie, bo nawet takiej sceny nie było. Przepraszam z mojej strony, bo niepoprawnie napisałem to co miałem na myśli. Chodziło mi o to, że w owym serialu Niemcy wybielają się i przedstawiają AK jako antysemitów (Możliwe, że były takie przypadki). Mimo wszystko jakby niemiecki widz to obejrzał raczej dałoby mu to trochę do myślenia.


Obraz przeciętnego Niemca z czasów IIWŚ w tym serialu jest przedstawiony bardzo rzetelnie, jak mało w którym fabularnym filmie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej