Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojska kozackie, Sposoby walki, uzbrojenie taktyka org.
     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 22/03/2005, 9:21 Quote Post

QUOTE
Zresztą nie wiem, mógłbyś mi przybliżyć jak wyglądał szyk marszowy taboru??


Szyk kilku równoległych rzędów wozów..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
bryszard III
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 136
Nr użytkownika: 2.852

 
 
post 22/03/2005, 13:50 Quote Post

Nom, to taki zwykły, myślałem, że coś bardziej wykombinowanego smile.gif. W takim razie proces stawiania i zwijania taboru z szyku obronnego do marszowego w przypadku trójkątnego kształtu niewątpliwie byłby wolniejszy od prostątnego. Ale żeby aż "ruski miesiąc" tongue.gif to raczej nie. Trzebaby jakoś rozpatrzyć czym różnią się te 2 szyki poza czasem rozstawiania. Ja się na tym nie znam, więc nie będę rozstrząsać smile.gif.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Jacques Cache
 

Łotr Gotycki
*****
Grupa: Banita
Postów: 741
Nr użytkownika: 25.426

 
 
post 13/01/2007, 17:16 Quote Post

Zdrastwujtie!
W.A.Serczyk w "Na dalekiej Ukrainie opisuje szable kozackie jako proste i o stalowych rękojęściach?Czy szable Kozaków stanowiły odrębny typ szabli?Czy Kozacy mieli własne warsztaty, gdzie je kuto?Czy w przeciwieństwie do Turków ich szable były wyważone przy jelcu i stosowane do szermierki, czy tylko konno??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Arek Zgutka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 69.299

Arek Zgutka
Zawód: Uczen
 
 
post 3/12/2010, 17:33 Quote Post

Jakiś czas temu na innym forum ktoś udzielił mi małego wykładu o "szablach kozackich". smile.gif

Kozacy walczyli generalnie tym, co wpadło im w ręce - dlatego nie da się wyznaczyć konkretnego typu szabli. Jednak najbardziej wśród nich popularne były szable z umiarkowanie wygiętym ostrzem, paluchem i łańcuchem, pełniącym niejako rolę kabłąka (według Zabłockiego, jest to szabla węgiersko - polska typu IIIb). Takie szable używane były praktycznie przez cały XVII wiek. Kilka egzemplarzy znajduje się ponoć w MWP, a Marcin Węgliński ma takie szablisko w swojej ofercie.
http://www.bronbiala.pl/marcin.php?rodzaj=24

A co do samej szermierki, to Kozacy walczyli konno raczej sporadycznie, wierzchowców używali zwykle tylko do przemieszczania, jak dragoni.

Ten post był edytowany przez Arek Zgutka: 3/12/2010, 17:35
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 3/12/2010, 17:44 Quote Post

QUOTE
walczyli konno raczej sporadycznie,
Sporadycznie i raczej marnie mówiło się o ile pamiętam, że Polacy konno są w stanie rozgonić dziesięciokrotnie liczniejszą kawalerię kozaków.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Arek Zgutka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 69.299

Arek Zgutka
Zawód: Uczen
 
 
post 4/12/2010, 10:28 Quote Post

A propos taboru - Biernacki (w "Żółte Wody - Korsuń 1648") pisze, że Kozacy formowali z wozów obóz warowny w kształcie prostokąta, bo było to praktyczne w wypadku odwrotu (łatwiej zaprzęgało się konie itd.). "We wszystkich znanych z opisu bitwach tabory kozackie uszykowane są w rzędy, tworzące prostokąt lub jego najprostszą formę, kwadrat". Wozy łączono łańcuchami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
1eyetalar
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 81
Nr użytkownika: 70.053

Micha³ Ro¿enek
Zawód: uczeñ
 
 
post 7/01/2011, 12:56 Quote Post

Ja wiem, że 200 polskiej konnicy mogło pokonać 2000 konnicy kozackiej,ale 100 zaporożców mogło zaciekle i spokojnie bronić taboru przed 1000 Polaków. Kozacy byli prawie niezwyciężeni w obronie taborów, ale polska miała husarię.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
romanróżyński
 

Hetman wojsk Dymitra
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.488
Nr użytkownika: 65.013

Marek Rogowicz
Zawód: BANITA
 
 
post 7/01/2011, 15:08 Quote Post

QUOTE
ale 100 zaporożców mogło zaciekle i spokojnie bronić taboru przed 1000 Polaków

Ja nie znam żadnego takiego przypadku.
Zwykle przy niewielkiej przewadze liczebnej nasi rozbijali tabor.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
1eyetalar
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 81
Nr użytkownika: 70.053

Micha³ Ro¿enek
Zawód: uczeñ
 
 
post 7/01/2011, 15:13 Quote Post

Ja przeczytałem to w książce ,,Bohdan Chmielnicki'' Janusza Kaczmarskiego. I myślałem, że każdy kto choć trochę sięzna na kozakach ten o tym wie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
romanróżyński
 

Hetman wojsk Dymitra
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.488
Nr użytkownika: 65.013

Marek Rogowicz
Zawód: BANITA
 
 
post 7/01/2011, 15:50 Quote Post

QUOTE
Ja przeczytałem to w książce ,,Bohdan Chmielnicki'' Janusza Kaczmarskiego. I myślałem, że każdy kto choć trochę sięzna na kozakach ten o tym wie.

Każdy kto choć trochę się zna na Kozakach wie że to nieprawda.
Owszem-Beauplan użył takiego zwrotu, ale napisał że 100 Kozaków nie boi się w taborze 1000 naszyc-a od nie boi się do może obronić daleka droga.
Jak chcesz coś wnieść to zapodaj przykład gdzie faktycznie Kozacy będąc znacznie słabsi liczebnie obronili tabor.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 7/01/2011, 16:39 Quote Post

Witam

Ja mam pytanie z trochę innej beczki, jak wiadomo naszym wojskom tabor czasem sprawiał trudność i ciekawi mnie czy kozacy bronili się kiedyś taborem przed armią zachodniego typu, z duża ilością piechoty i dział ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
danil
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.402
Nr użytkownika: 70.199

 
 
post 8/01/2011, 15:07 Quote Post

QUOTE(1eyetalar @ 7/01/2011, 12:56)
Ja wiem, że 200 polskiej konnicy mogło pokonać 2000 konnicy kozackiej,ale 100 zaporożców mogło zaciekle i spokojnie bronić taboru przed 1000 Polaków. Kozacy byli prawie niezwyciężeni w obronie taborów, ale polska miała husarię.
*


To fraza z Boplana ,prawda tam pro to, co 200 rozegnali 2000 ich liepshego wojska..Choc pod Pilawcami jazda koz.walczyla calkom nie zle jak dla kozakow..
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
WiktorPoźniak
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 70.271

 
 
post 8/01/2011, 15:16 Quote Post

QUOTE
ale 100 zaporożców mogło zaciekle i spokojnie bronić taboru przed 1000 Polaków

Jasne że mogli zaciekle bronić, ale OBRONIĆ było by im trudno i jest to raczej wątpliwe, nawet jeśli znajdziesz gdzieś w historii przykład w którym Polacy mieli przewagę liczebną, a mimo to z Kozakami przegrali, to nie należy to do reguły i nie jest to dla Kozaków zwycięstwo które można określić "łatwym" - na co wskazywało by słowo "spokojnie".
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
romanróżyński
 

Hetman wojsk Dymitra
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.488
Nr użytkownika: 65.013

Marek Rogowicz
Zawód: BANITA
 
 
post 9/01/2011, 21:11 Quote Post

Wojska kozackie jak pokazała praktyka w otwartym polu były niewiele warte-Łojów, Rachmancewo, Konstantynów
nadawały się do nocnych ataków: Chodynka 5 lipca, Chocim 1621
mając przewagę broniły skutecznie taboru(zazwyczaj) np. Ostry Kamień 1596, Piławce, itd
idealnie nadawały się do plądrowania ziem nieprzyjacielskich (1618)
słabo spisywały się w działaniach oblężniczych-Zbaraż, Lwów, Zamość, kampania 1633-34 na pograniczu Zadnieprza, Smoleńsk 1609-1611
ustępowały wojskom polskim, tatarskim: Jezierna, wojna domowa na Krymie, moskiewskim: Nowogródek Siewierski, Dobrynicze 1605-tylko nasi się mieli potkać, Rachmancewo-uciekli bez walki.
W sojuszu z Tatarami mając przewagę radziły sobie bardzo dobrze z naszymi: Korsuń, Zborów, Batoh nie mając przewagi-dużej uległy pod Beresteczkiem.
Poradziły sobie z Moskwą pod Konotopem
W sojuszu z Moskalami niewiele warte: Cudnów, Ochmatów,

Ten post był edytowany przez indigo: 9/01/2011, 21:46
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
danil
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.402
Nr użytkownika: 70.199

 
 
post 9/01/2011, 23:04 Quote Post

QUOTE(romanróżyński @ 9/01/2011, 21:11)
QUOTE
dOBRA ALE CHOZI TYLKO O TEN ZWROT PROSZĘ NIE CZEPIAJCIE SIĘ AŻ TAK

To nie czat, tylko forum historyczne, może coś o wojskach kozackich ?
Ode mnie tyle:
Wojska kozackie jak pokazała praktyka w otwartym polu były niewiele warte-Łojów, Rachmancewo, Konstantynów
nadawały się do nocnych ataków: Chodynka 5 lipca, Chocim 1621
mając przewagę broniły skutecznie taboru(zazwyczaj) np. Ostry Kamień 1596, Piławce, itd
idealnie nadawały się do plądrowania ziem nieprzyjacielskich (1618)
słabo spisywały się w działaniach oblężniczych-Zbaraż, Lwów, Zamość, kampania 1633-34 na pograniczu Zadnieprza, Smoleńsk 1609-1611
ustępowały wojskom polskim, tatarskim: Jezierna, wojna domowa na Krymie, moskiewskim: Nowogródek Siewierski, Dobrynicze 1605-tylko nasi się mieli potkać, Rachmancewo-uciekli bez walki.
W sojuszu z Tatarami mając przewagę radziły sobie bardzo dobrze z naszymi: Korsuń, Zborów, Batoh nie mając przewagi-dużej uległy pod Beresteczkiem.
Poradziły sobie z Moskwą pod Konotopem
W sojuszu z Moskalami niewiele warte: Cudnów, Ochmatów,
*


Wojska kozackie jak pokazała praktyka w otwartym polu były niewiele warte-Łojów, Rachmancewo, Konstantynów[COLOR=blue]
Tutaj,moim zdaniem, wiele momentow diskussyjnych ..Wlasnie,to samie mozna mowic i pro slynna armia Gustawa Adolfa-pod Gniewem nie wychodzil z-za szanczykow i fortelej w otwarte pole..Wiktoria pod Gorzno ta Walmojza, ale mial tam przewaga liczebna ta zaskoczenie nie gotowego wroga.
Lojow -porazka , ale i Radziwil poniosl duze straty.Kozacy stracili okolo 3 tys.(co okolo 20 procentow)-Szwedzi pod Kirchgolmem stracili okolo 60-70 procentow armii..
Jak mowil filisof Arystotel, wszystko mozna rozumiec tylko w porownianiu (z innym)..
Konstantynow- wedlug tych cyfr strat -okolo 3,5 tys.pro jaki ty pisal z listy Maskiewicza ,nie jest taka katastrofa, jak np.Lubeszew 1577 r. choc Niemcy miali liepej wyposazenie w bron i zbroja od chlopow-powstancow pod Konstantynowqym.
Jak wziac za kryteryj wartosci bojowej wojska ego zdolnosc do bitwy w pole otwartym, to, w takym wypadky, to samie mozna mowic i pro inny wojska-np.pro znakomty armia Gustawa Adolfa rolleyes.gif
Teza pro to, co Kozacy unikali atakow w otwartym pole ,moim zdaniem, nie gleboka ..Np. 4.09.1621 kozacy atakowali oboz turecki wielkimi silami i zagnali si w glub tabora tureckogo-i ta ataka (kontrataka) byla skuteczna-wedlug Sobieskogo posle wtorgnienia zaporozcow Turkow opanowala panika it.p..(diariusz Sobieskiego)..Taka sama okazia byla 9.09 .1621r.-wlasnie to Chodkiewicz nie dal im posilkow.(wedlug Sobiesskiemy)..
Wojna domowa w Krymie jak przyklad ustepowania przed tatarzami? confused1.gif moim zdaniem , troszke watpliwo..Jakij samie epizod w tej wojnie jest takim przykladom ? W 1628 r. majac tylko 4 000 ludy, skuteczne proszli od Perekopa do Bakchcysaraja z bojami , zatem rozgromili i zagnali Kantemyra w Kaffa,majac tylko kilko setek tatarzow -sojuznikow Shagyna-Gereja ,oblegali Kantemyra tam prawie 1,5 miesiaca,zatem wrocili z bojami do domy na Ukr., ..w 1619 r.Sagajdaczny hodzil pod Perekop z 5 tys.ludy wybranego , Wedlug S.Zolkiewskiemy-scascliwo ,jak mowili posly kozackie w Moskwie w 1620r. tatarzow (8 tys) pobito i Sagajdaczny wrocil z kilko setek wiezniow ,czesc z jakich dano S.Zolkiewskiemy..Jakby byla taka dominacja tatarow nad kozakami, to czy w ogole poszli by oni az pod Perekop?(na wiarna smierc).Rozgromili tatarzow na reca Kamienka w 1589r. ta odbyli kilko tys,jasyra.Wiele innych przykladow..
Pro bitwa pod Jezerna jak zwyziestwo tatarzow? confused1.gif Mozliwo polityczne..Wlasnie, straty moskowsko-kozackije byli minimalne-okolo 20 zabitych..Prosto Chmiel nie chcial ostatecznie psywac stosynki z tatarzami..Czy byla tam, wlasnie, jakas bitwa? confused1.gif
Zbaraz? Zaloga byla potezna -6 tys .bez czeladzi ,jaka tez czesto miala bron i mogla walczyc(Chocim 1621r)-w takich warynkach nawet 15-roczny chlopak moze byc cenny..Np, pod czas szturma Konotopa moskowity w 1 dzien stracili 450 zabit. ta 2582 rannych ,bez 386 lekko rannych palkami ta kamieniami ..Choc zaloga kozacka byla 4 000 ludzi, a moskalej okolo 40 tys-60 tys. Kolejny udzial w szturmach byl na kozakach ta chlopach..Onie i poniesli glowne straty..

Smoleńsk 1609-1611-ale to nie kozacy ego oblegali,a cala armia RP..I tez nie mogla ego wziac..Mozliwo,z tego, co to kozacy-diletanty wczystko psywali? smile.gif (lamali wszystkie plany strategow RP confused1.gif )

Ten post był edytowany przez danil: 9/01/2011, 23:05
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej