Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dragonia za czasów Stanisława Poniatowskiego, Dylematy ze stanem liczebnym
     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 7/08/2016, 23:17 Quote Post

Jedynym autorem podsumowującym liczebność dragonii w armii koronnej jest właściwie tylko Konstanty Górski w Historii Jazdy Polskiej. I tu pojawia się pewien problem. Stan osobowy regimentu dragonii według Górskiego przedstawiał się następująco:
sztab regimentu - szef regimentu, pułkownik, podpułkownik, major, regimentskwatermistrz, adiutant, audytor, regimentsfelczer, paukier, trębacz, puszkarz, siodlarz, felczer, konował (kowal), profos, podprofos, woźnica z czterokonnym wozem - razem 17 osób.
6 kompanii składało się razem: kapitan - 4 (2), sztabskapitan - 2, porucznik - 6, chorąży - 6, wachmistrz - 6, podchorąży - 6, furier - 6, kaprale - 12, gemajni - 177 (po 30 w 3 kompaniach, pod 29 w pozostałych 3 kompaniach), 6 woźniców z czterokonnymi wozami. Razem to daje w kompaniach - 231 (229) osób. A w regimencie 248 (246) osób.

Ma się to nijak do podsumowania podanego przez Górskiego na 237 żołnierzy. Muszą tu być nieścisłości wynikające z podsumowania przeprowadzonego przez Górskiego. Według mego mniemania kapitanów z kompaniami było tylko 2 tak jak w piechocie. Woźnice nie byli liczeni do etatu jednostki w przeciwieństwie do piechoty. Na koniec 30 gemejnów było tylko w lejbkompanii w pozostałych było ich 29. Czy jest ktoś w stanie potwierdzić moje przypuszczenia, lub posiada jakieś inne.

No i wreszcie praktycznie nie są znane etaty regimentów gwardii zarówno koronnej jak i litewskiej. Podobnie jest z liniowymi regimentami litewskimi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.725
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 8/08/2016, 7:36 Quote Post

A stany z czasów Augusta III mogą być? Wydaje mi się, że nie będą one różniły się aż tak bardzo od tego co było do pewnego momentu za czasów SAP. Jeśli tak to poszukam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
PW1977
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 96.307

 
 
post 8/08/2016, 13:12 Quote Post

Może Górski popełnił błąd, etat zdaje się że wynosił 257 głów. W każdej kompani jest taka sama ilość gemajnów czyli 30, dochodzi do tego 6 kompanijnych felczerów. 248+9 = 257.
Według Niemcewicza stan faktyczny dragonii około roku 1779 wynosił:

Gwardia 422
Buławy wielkiej 257
Buławy polnej 242
Kozłowskiego 218

Ten post był edytowany przez PW1977: 8/08/2016, 18:56
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 9/08/2016, 19:43 Quote Post

QUOTE(mapano @ 8/08/2016, 7:36)
A stany z czasów Augusta III mogą być? Wydaje mi się, że nie będą one różniły się aż tak bardzo od tego co było do pewnego momentu za czasów SAP. Jeśli tak to poszukam.
*


Stany i etaty za czasów Augusta III to i ja mogę podać. Całkiem nieźle są opisane dla poszczególnych regimentów w Armia Koronna w czasach Augusta III, Tomasz Ciesielski. O dragonii jest rozdział XII, od strony 280. Problem w tym, że autor kończy na panowaniu Augusta III i nie podaje danych nawet dla początku panowania Stanisława Poniatowskiego.

Ale może jeden z czynnych i aktywnych użytkowników tego forum ma dane. W końcu całkiem niedawno wyszła jego książka, ja jej jeszcze nie mam, będę miał na początku września:

http://www.wanax.pl/index.php?p1740,proble...-czteroletniego

Ten post był edytowany przez Barg: 9/08/2016, 19:45
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
prym
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.878
Nr użytkownika: 70.734

Pawel Rymarczyk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: tlumacz
 
 
post 10/08/2016, 13:58 Quote Post

QUOTE(Barg @ 9/08/2016, 19:43)
QUOTE(mapano @ 8/08/2016, 7:36)
A stany z czasów Augusta III mogą być? Wydaje mi się, że nie będą one różniły się aż tak bardzo od tego co było do pewnego momentu za czasów SAP. Jeśli tak to poszukam.
*


Stany i etaty za czasów Augusta III to i ja mogę podać. Całkiem nieźle są opisane dla poszczególnych regimentów w Armia Koronna w czasach Augusta III, Tomasz Ciesielski. O dragonii jest rozdział XII, od strony 280. Problem w tym, że autor kończy na panowaniu Augusta III i nie podaje danych nawet dla początku panowania Stanisława Poniatowskiego.

Ale może jeden z czynnych i aktywnych użytkowników tego forum ma dane. W końcu całkiem niedawno wyszła jego książka, ja jej jeszcze nie mam, będę miał na początku września:

http://www.wanax.pl/index.php?p1740,proble...-czteroletniego
*


W podanej przez ciebie publikacji nic nie ma na temat owej różnicy. Ogólnie jest to dość słaba publikacja. Uważam, że dzieje naszego wojska w czasach panowania SAP zasługują na poważne opracowanie porównywalne do: "Armia koronna w czasach augusta III".
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
PW1977
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 96.307

 
 
post 10/08/2016, 15:18 Quote Post

Etaty regimentów dragońskich w latach 1776/1777-1789:

Gwardia 465
Królowej 257
BWK 257
BPK 257

Razem: 1227

QUOTE(Sarissoforoj @ 7/08/2016, 23:17)
No i wreszcie praktycznie nie są znane etaty regimentów gwardii zarówno koronnej jak i litewskiej.

Gwardia koronna.

1 pułkownik
1 podpułkownik
2 majów
5 kapitanów sztabowych
1 regkwatermistrz
1 oberaudiutant
1 adiutant
1 fregfel
1 beraiter
1 furier
1 paukier
1 frębacz
1 konował
1 siodlarz
1 puszkarz
2 profos i podprofos

Razem sztab: 22

W 8 chorągwiach:

3 kapitanów
8 poruczników
8 chorążych
8 wachmistrzów
8 podchorążych
8 furierów
8 trębaczy
8 felczerów
24 kaprali
360 szeregowych

Razem w 8 chorągwiach: 443
Ogółem: etat 465

QUOTE(Sarissoforoj @ 7/08/2016, 23:17)
Podobnie jest z liniowymi regimentami litewskimi.
*

Pytasz o regimenty piechoty?

Ten post był edytowany przez PW1977: 10/08/2016, 15:26
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 10/08/2016, 16:18 Quote Post

QUOTE(prym @ 10/08/2016, 13:58)
QUOTE(Barg @ 9/08/2016, 19:43)
QUOTE(mapano @ 8/08/2016, 7:36)
A stany z czasów Augusta III mogą być? Wydaje mi się, że nie będą one różniły się aż tak bardzo od tego co było do pewnego momentu za czasów SAP. Jeśli tak to poszukam.
*


Stany i etaty za czasów Augusta III to i ja mogę podać. Całkiem nieźle są opisane dla poszczególnych regimentów w Armia Koronna w czasach Augusta III, Tomasz Ciesielski. O dragonii jest rozdział XII, od strony 280. Problem w tym, że autor kończy na panowaniu Augusta III i nie podaje danych nawet dla początku panowania Stanisława Poniatowskiego.

Ale może jeden z czynnych i aktywnych użytkowników tego forum ma dane. W końcu całkiem niedawno wyszła jego książka, ja jej jeszcze nie mam, będę miał na początku września:

http://www.wanax.pl/index.php?p1740,proble...-czteroletniego
*


W podanej przez ciebie publikacji nic nie ma na temat owej różnicy. Ogólnie jest to dość słaba publikacja. Uważam, że dzieje naszego wojska w czasach panowania SAP zasługują na poważne opracowanie porównywalne do: "Armia koronna w czasach augusta III".
*


Książka Piegzia słaba??? Mogę Twoją opinię przerzucić do poddziału z książkami? Tam pewnie ma założony temat.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
PW1977
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 96.307

 
 
post 18/08/2016, 14:20 Quote Post

Etat Drgonów z "Accurate Vorstellung der Koniglich Pohlnischen Armee nach der auf dem im Jahre 1775" Gabriel N. Raspe wydane w 1781 roku.

user posted image
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 11/09/2016, 22:33 Quote Post

Porównując "Polnischen armee ..." z zamieszczonym wcześniej na forum etatem regimentu gwardii konnej koronnej, pochodzącym prawdopodobnie z Wikipedii, nijak się nie da wyprowadzić jeden z drugiego. A przynajmniej co to za funkcje:
1 fregfel
1 beraiter

Pierwsza rozumiem, nie właściwie odczytane regimentfelczer (chirurg pułkowy), a drugi to ujeżdżacz koni. Tylko, że taka funkcja nigdzie indziej nie występuje nawet w jeździe autoramentu narodowego.
I jeszcze jedno regiment gwardii to pozostałość po regimentach dragońskich, ze względu na stacjonowanie nazywany mirowskim. Tylko, że spotykałem nazwy tego pułku jako pułku ułańskiego. Wie może ktoś o fazach rozwoju tej jednostki?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej