Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ropa naftowa: rynki, prognozy, technologie
     
mgaurelius
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 618
Nr użytkownika: 40.018

Zawód: Magnat - Spekulant.
 
 
post 15/01/2011, 15:34 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 12/01/2011, 1:06)
Najbardziej zagrożone ewentualnym kryzysem są duże kraje o rozwiniętej gospodarce czyli USA, Australia, Chiny i Indie.


Chiny i Indie to kraje o rozwijającej się gospodarce, a nie rozwiniętej :)Tak na marginesie.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.321
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 21/01/2011, 12:44 Quote Post

Chciałbym, aby Polska miała tak dynamiczną gospodarkę jak Chiny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
mgaurelius
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 618
Nr użytkownika: 40.018

Zawód: Magnat - Spekulant.
 
 
post 21/01/2011, 15:43 Quote Post

QUOTE(mobydick1z @ 21/01/2011, 12:44)
Chciałbym, aby Polska miała tak dynamiczną gospodarkę jak Chiny.
*


Jeśli chodzi tempo wzrostu to zdecydowanie tak. Ale patrząc na strukturę gospodarki, stopę życia,stoę dobrobytu, stopę HDI i całą resztę wskaźników to już wolę naszą smile.gif

Ten post był edytowany przez mgaurelius: 21/01/2011, 15:43
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.321
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 21/01/2011, 21:48 Quote Post

A czy na prawdę aż tak się różni stopa życia w przeliczeniu na zarobki? Polacy mają w większości głodowe pensje i nie z powodu małej przedsiębiorczości, czy rozrzutności. Polskę zabijają wręcz różnego rodzaju opłaty, podatki, administracja. Ktoś mi kiedyś mówił, że widział na Joe Monster w jakim tempie Chińczycy zbudowali wieżowiec, licząc od fundamentów i razem z wykończeniem w środku-miesiąc czasu i to nie jest żart! Sprawność gospodarki chińskiej w porównaniu do polskiej jest nieporównywalna. Zarobki w Chinach też rosną dlatego duża część fabryk jest przenoszona do Indii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
mgaurelius
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 618
Nr użytkownika: 40.018

Zawód: Magnat - Spekulant.
 
 
post 21/01/2011, 22:52 Quote Post

No przy przeliczeniu PKB per capita, Polska posiada 3 razy wyższą stopę życia , patrząc z punktu widzenia $ przypadających na jedną osobę. Stopa życia to także dostęp do produktów konsumpcji, do towarów luksusowych , telekomunikacji, banków, biur turystycznych. To także generalny standard życia - zapewnienie służby zdrowia, dostęp do bezpłatnej edukacji etc.

Nawiązując do przenoszenia fabryk, coś kosztem czegoś. Stracą fabryki, uzyskując wyższe zarobki. Z drugiej strony spowolni to ich wzrost gospodarczy, bo mimo chodem część kapitału odpłynie za granicę. Spadnie z tego powodu akumulacja kapitału ergo inwestycje w nowe przedsięwzięcia.

Jeśli chodzi wieżowiec, nie wiem jakie standardy bezpieczeństwa ustanowiono w Chinach a także czy zysk z przeprowadzenia budowy został osiągnięty. Prędkość budowy zależy od kilku generalnych czynników, a jednym z nich jest ilość pracowników wykorzystanych bezpośrednio i pośrednio przy budowie. Nie wiem czy są prowadzone jakieś badania dotyczące efektywności pracowników fizycznych pracujących na budowach.

Ten post był edytowany przez mgaurelius: 21/01/2011, 22:52
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.321
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 21/01/2011, 23:09 Quote Post

Ale w stosunku do rozwiniętej Europy jesteśmy raczej na szarym ogonie, a Chiny są państwem komunistycznym i to właśnie dzięki taniej sile roboczej zaczęli rozpędzać gospodarkę. Oni już tak uzależnili od siebie część światowych gospodarek z amerykańską na czele, że mogą podnosić sobie pensje. Nawet ropę wydobywają i to chyba w cale nie w małych ilościach chociaż akurat tutaj nie znam żadnych statystyk liczbowych.
Co do wieżowców, to ja też nie wiem jakie mają standardy, ale nic nie słyszałem, żeby coś tam się zawalało.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
mgaurelius
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 618
Nr użytkownika: 40.018

Zawód: Magnat - Spekulant.
 
 
post 22/01/2011, 0:42 Quote Post

CODE
Ale w stosunku do rozwiniętej Europy jesteśmy raczej na szarym ogonie, a Chiny są państwem komunistycznym i to właśnie dzięki taniej sile roboczej zaczęli rozpędzać gospodarkę.

Prawda absolutna smile.gif

CODE
Oni już tak uzależnili od siebie część światowych gospodarek z amerykańską na czele, że mogą podnosić sobie pensje.

Wiesz, to idzie w obie strony. USA uzależnione od Chin, Chiny uzależnione od USA. Ja mimo wszystko czekam jak wprowadzą płynny kurs walutowy biggrin.gif To będzie dopiero próba dla gospodarki chińskiej, bo na razie utrzymują sztywny kurs proeksportowy.

CODE
Co do wieżowców, to ja też nie wiem jakie mają standardy, ale nic nie słyszałem, żeby coś tam się zawalało.
Nawet jeśli coś się posypało to i tak by się nie przyznali biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.321
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 22/01/2011, 0:52 Quote Post

QUOTE(mgaurelius @ 22/01/2011, 0:42)
Wiesz, to idzie w obie strony. USA uzależnione od Chin, Chiny uzależnione od USA. Ja mimo wszystko czekam jak wprowadzą płynny kurs walutowy biggrin.gif To będzie dopiero próba dla gospodarki chińskiej, bo na razie utrzymują sztywny kurs proeksportowy.

Chińczycy zrobią wszystko żeby wyszło na ich korzyść. Teraz inne państwa zabiegają, aby móc handlować z Chinami a nie odwrotnie. Co do waluty, to jeszcze jeden myk-jak oni wypuszczą swoje rezerwy walutowe w dolarach, to broń Panie Boże gospodarkę USA smile.gif
QUOTE(mgaurelius @ 22/01/2011, 0:42)
Nawet jeśli coś się posypało to i tak by się nie przyznali biggrin.gif
*


Tys prowda smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
mgaurelius
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 618
Nr użytkownika: 40.018

Zawód: Magnat - Spekulant.
 
 
post 22/01/2011, 1:01 Quote Post

CODE
Chińczycy zrobią wszystko żeby wyszło na ich korzyść. Teraz inne państwa zabiegają, aby móc handlować z Chinami a nie odwrotnie. Co do waluty, to jeszcze jeden myk-jak oni wypuszczą swoje rezerwy walutowe w dolarach, to broń Panie Boże gospodarkę USA :)

Fakt, będzie krucho. Ale i oni stracą ogromne sumy. I jednym i drugim to nie na rękę. Nie ma wyjścia muszą się jakoś dogadywać smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
von Munchhausen
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 379
Nr użytkownika: 1.307

Stopień akademicki: Dywersant
Zawód: Provocator
 
 
post 22/01/2011, 2:02 Quote Post

Ja tylko chciałem napisać że chińska stopa życiowa nie jest zbyt wysoka. Owszem, są ludzie zarabiający krocie w miastach na wybrzeżu ale oprócz nich są setki milionów ludzi żyjących za grosze na zapadłej wsi, podobnie jak setki milionów robotników którzy często pracują za wikt i opierunek.
Zresztą tego posta piszę z Guangzhou i muszę powiedzieć że są tutaj wieżowce i enklawy bogactwa koło konkretnej nędzy. Tempo rozwoju to jedno, osiągnięty poziom to drugie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
mgaurelius
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 618
Nr użytkownika: 40.018

Zawód: Magnat - Spekulant.
 
 
post 22/01/2011, 4:10 Quote Post

QUOTE(von Munchhausen @ 22/01/2011, 2:02)
Ja tylko chciałem napisać że chińska stopa życiowa nie jest zbyt wysoka. Owszem, są ludzie zarabiający krocie w miastach na wybrzeżu ale oprócz nich są setki milionów ludzi żyjących za grosze na zapadłej wsi, podobnie jak setki milionów robotników którzy często pracują za wikt i opierunek.
Zresztą tego posta piszę z Guangzhou i muszę powiedzieć że są tutaj wieżowce i enklawy bogactwa koło konkretnej nędzy. Tempo rozwoju to jedno, osiągnięty poziom to drugie.
*


No i właśnie. Pracujesz w Chinach?studiujesz? Zgadzam się w pełni co innego wzrost a co innego rozwój.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.321
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 22/01/2011, 11:09 Quote Post

Ale właśnie wzrost gospodarczy przekłada się na rozwój. Zobaczcie w jakim tempie oni budują metro!A w jakim tempie jest ono budowane w Warszawie?Oczywiście rozwój gospodarczy pochłania ogromne pokłady energii, a co ciekawe nawet Rosja nie jest w stanie przechytrzyć Chińczyków w tym punkcie, gdyż władze komunistyczne zapewniły sobie dostawy ropy i gazu z wielu źródeł. Taki mój hipotetyczny scenariusz dla Chin, gdyby nagle zabrakło ropy przez długi czas, to poważne wstrzymanie produkcji i częściowy chaos.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 22/01/2011, 12:41 Quote Post

QUOTE("mobydick1z")
Ktoś mi kiedyś mówił, że widział na Joe Monster w jakim tempie Chińczycy zbudowali wieżowiec, licząc od fundamentów i razem z wykończeniem w środku-miesiąc czasu i to nie jest żart!

Nierealne - beton w fundamentach nie zdążyłby się związać.
Rok - to już owszem; chociaż i tak trochę to mało realne - rok czasu to się np. buduje normalny murowany budynek mieszkalny z pełnym wyposażeniem.
 
Post #43

     
Arkadiusz92
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 512
Nr użytkownika: 68.403

Arkadiusz
Zawód: Student
 
 
post 22/01/2011, 15:25 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 22/01/2011, 12:41)
Rok - to już owszem; chociaż i tak trochę to mało realne - rok czasu to się np. buduje normalny murowany budynek mieszkalny z pełnym wyposażeniem.
*




Rok budynek mieszkalny? Nie wiem, czy nie lekka przesada.
Oczywiście zależy jeszcze jaka powierzchnia i wszelkie duperele.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.321
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 22/01/2011, 16:20 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 22/01/2011, 12:41)
Nierealne - beton w fundamentach nie zdążyłby się związać.
Rok - to już owszem; chociaż i tak trochę to mało realne - rok czasu to się np. buduje normalny murowany budynek mieszkalny z pełnym wyposażeniem.
*


Oni budują z prefabrykatów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

10 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej