Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Starcia wojsk ZSRR i ChRL w 1969 roku, Potrzebne informacje
     
Pawcyk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 11.322

 
 
post 20/11/2005, 22:13 Quote Post

Witam jestem tu nowy...chciałbym się jak najwięcej dowiedzieć o starciu wojsk Radzieckich i ChRLD nad rzeką Ussuri. Chciałbym wiedzieć dlaczego do nich doszło, jak się zakończyły, jakie były straty ?


Z góry dziękuje

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 5/05/2010, 23:18
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 22/11/2005, 11:44 Quote Post

Wiem, że jest książka Ussuri 69 wydana w takiej serii, bodajże Wielkie konflikty XX wieku przez Altair
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 22/11/2005, 12:02 Quote Post

Tutaj mozesz cos przeczytac (jesli znasz angielski niestety)...
Ussuri'69 Geneza i przebieg
Sa mprzebieg (bo dlugo sie trzeba przekopywac) pozwolę sobie zacytować:
"Under cover of the wintry night of 1-2 March, approximately 300 Chinese soldiers, camouflaged in white uniforms, crossed the Ussuri River to Damansky Island and established a bivouac area for the night. Early the next morning, the Soviet guard on duty at Lieutenant Strelnikov’s outpost noticed some 20 to 30 armed Chinese moving towards the Soviet side, shouting Mao slogans as they approached. Strelnikov and some of his men set off to meet the Chinese. Arriving on the island, they went forward to confront the approaching Chinese.

The Soviets strapped their automatic rifles to their chests and linked arms to prevent the Chinese from passing. The Chinese positioned themselves in rows and gave the appearance of being unarmed. When they had approached within about twenty feet of the Soviet soldiers, the first row stepped aside and a second row pulled out submachine guns from under their coats and opened fire on the Soviets. Strelnikov and six of his men were killed outright. At the same time, from an ambush on the Soviet flank, the Chinese let loose an enfilade which obviously caught the Soviet unit by surprise. Mortar and machine-gun fire joined in, and then the Chinese apparently charged with hand-to-hand fighting resulting. Under such an onslaught, the Soviet unit was overrun, and according to Soviet figures the Chinese killed nineteen men on the spot.

Lieutenant Bubenin had witnessed the battle from his outpost, and with his men he raced to the scene. He forced the Chinese to divide their fire, but in the process he was also wounded. A wild melee ensued, and when the confusion had died down the Soviets eventually forced the last group of 50 to 60 Chinese to retreat to their side of the river. The battle lasted some two hours, and both sides claimed victory."

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 5/05/2010, 23:20
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 22/11/2005, 12:26 Quote Post

Podobno po tym incydencie radio Erewań podało: "Dzisiaj w godzinach rannych, chińscy żołnierze ostrzelali radziecki kombajn pokojowo pracujący na przygranicznym kołchozowym polu. W efekcie nieprzyjacielskiego ostrzały kombajn odpowiedział ogniem a następnie odleciał" wink.gif
Słyszałem jeszcze o innym incydencie na granicy sowiecko-chińskiej. Mianowicie Chińczycy ustawili się naprzeciw linii sowieckich i pokazali im gołe tyłki. Wtedy Rrosjanie w "obronie własnej" wystawili w stronę wypiętych tyłków liczne portrety Mao. Chińczycy niezwłocznie wciągnęli portki na d**y. A może było odwrotnie - może to Chińczycy "bronili się" przed Rosjanami i w ruch poszły portrety Wołodii smile.gif Nie ważne.
Pamiętam, że mój nauczyciel historii użył incydentu nad Ussuri do głoszenia chwały sowieckiego oręża. Był to człek z gruntu dobry, aczkolwiek komunista zajadły. Możliwe, że legendy o powadze konfliktu i nowoczesnych broniach zastosowanych przez sowietów w celu poskromienia wrednych kitajców były celowo rozpowszechniane dla pogłębienia wiary w potęgę Wielkiego Brata ze Wschodu. Z pewnością coś tu było na rzeczy. Pamiętam, że wielu moich kolegów było pod wrażeniem opowieści nauczyciela. Nawet na studiach miałem kumpli, którzy wierzyli w niezliczone sowieckie wunderwaffe. Wiara w efektywność armii sowieckiej upadła dopiero po Afganistanie. I dobrze smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
iglak
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 6.782

Stopień akademicki: GENERAl
 
 
post 22/11/2005, 16:52 Quote Post

Chyba w 1969 roku w chińskich podręcznikach na mapie pojawily się tereny które należały do ZSRR . Walki nad Amurem i w dolinie Usuri najprawdopodobniej zainicjowali Chińczycy. Po paru krwaych potyczkach zgineło po każdej ze stron kilka tysięcy ludzi po czym nastal rozejm ,wojna nie została rozstrzygnięta a Chińczycy się wycofali z zajętych przez siebie terenów.Jakieś dwa tygodnie później Chińscy chłopi, uzbrojeni w motyki ruszyli na północ. Wycieli w całosci parenaście strażnic wojskowyh i posterunków milicji i zatrzymali się. Wkrótce Rosjanie do stłumienia chłopskiego marszu rzucili dwie dywizje. Chlopi unikneli walki, rozpierzchli się i większość z nich przekroczyła granicę chińską.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 5/05/2010, 23:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 22/11/2005, 17:05 Quote Post

mnie to się raczej wydaje, że poszło o wysepki na Ussuri. Zdaje się obie strony różniły się w definicji pojęcia "głównego nurtu" rzeki
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Potocki
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 48
Nr użytkownika: 14.670

Zawód: student
 
 
post 7/03/2006, 7:41 Quote Post

ja słyszałem ze Chińczycy na gwałt szukali nowych terenów które można by zasiedlic. No i pusta Syberia leżąca przy przeludnionych terytoriach chińskich była idealna. Sztab ChRLD uznał, że może poświęcic nawet 5 żołnierzy zabijając przy tym 1 radzieckiego, a i tak zwycięży. Tak więc w 1969 roku wojska Chińskie przekroczyły granicę ZSRR. Sowieci grzecznie poprosili o wycofanie się. Chińczycy na to nic. Rosjanie poprosili drugi raz, ty mrazem ostrzej. Chinczycy natomiast cieszyli sie ze nikt ich nie zatrzymuje. Sowieci postawili ultimatum, ale mimo to Chińczycy nadal uważali ze jezeli nikt ich jeszcze nie zatrzymal to znaczy ze Związek Sowiecki jest bezbronny. Trzeciej prozby jednak nie bylo. To byla masakra. Zginęło kilka tysiecy żołnierzy chińskich, reszta wycofala sie w poplochu.
Nie wiem ile w tej historii prawdy, przekazuje tylko to co sam uslyszalem. Jedno jest pewne - to Chinczycy zaatakowali i to oni przegrali.
Pozdrawiam

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 5/05/2010, 23:27
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
august
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 13.996

august
Zawód: student
 
 
post 8/03/2006, 15:24 Quote Post

jak napisał kolega potocki w całej sprawie chodziło o połowę syberii której rządał od rosjan tow. Mao. po wszystkim nastąpił trwały rozbrat w swiecie komunistycznym i chiny poszły w swoją stronę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 12/03/2006, 20:37 Quote Post

A ja z kolei słyszałem od znajomego Ukraińca, że ZSRR użyło jakiegoś systemu rakietowego (udoskonalone "katiusze"?). Ponoć po kilkunastu salwach żółnierzom radzieckim ukazał się księżycowy krajobraz (zaorane pole?). W miejscu atakującego chińskiego pułku znaleziono tylko kilka chełmów... wink.gif

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 5/05/2010, 23:29
 
Post #9

     
mei
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 23.915

Dominik Mierzejewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: nauczyciel
 
 
post 30/10/2006, 8:24 Quote Post

Zasadniczo musimy pamietac co dzieje sie wowczas w Chinskiej Republice Ludowej - starcia na Ussuri to marzec 1969. Za chwile rozpoczenie sie IX Zjazd Komunistycznej Partii Chin (kwiecien 1969) na ktorym Mao Zedong zostanie okrzykniety liderem i w zasadzie umocni swoja pozycje w partii po odsunieciu Liu Shaoqi i Deng Xiaopinga. Jak wiemy rowniez wowczas trwa "rewolucja kulturalna", ktora sama w sobie jest jednym wielkim eksperymentem anarchistycznym. Do szczegolow mozna dotrzec analizujac amerykanskie dokumenty i wywiadu i departamentu stanu na stronach National Security Archives -
pzdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
czekista
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 115
Nr użytkownika: 18.498

Felix Dzierzynski
Stopień akademicki: bachelor
Zawód: obiezyswiat
 
 
post 30/10/2006, 9:21 Quote Post

A ja slyszalem ze to byl wybieg/sztuczka wywiadow obu panstw, tzw.TRUST. Oba komunistyczne panstwa celowo uzyly wojsk przeciwko sobie zeby stworzyc wrazenie rozpadu sojuszu miedzy nimi. I chyba im sie to udalo, bo USA juz wkrotce zaczela szukac zblizenia z Chinami przeciwko USSR. Nastapila przeciez historyczna wizyta kapitalistycznego prezydenta USA w komuszych Chinach. A namacalnym skutkiem byla sprzedarz nowoczesnego uzbrojenia dla czerwonych - Black Hawki. Wiecie, nigdy nie wolno ufac komunistom....... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Sapiens
 

Samiec reakcjonista
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 19.098

Zawód: Inspektor
 
 
post 30/10/2006, 15:26 Quote Post

USA sprzedałoby Chinom w latach 70-tych Black Hawki? dry.gif
Chyba trochę poniosła cię fantazja. elefant.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
mei
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 23.915

Dominik Mierzejewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: nauczyciel
 
 
post 1/11/2006, 11:20 Quote Post

przyznam szczerze, ze mam watpliwosci co do dzialania wowczas chinskiego diaocha bu - czyli wywiadu - panstwo w totalnym rozkladzie - chaos rewolucja kulturalna w 1967 siega zenitu - studenci masakruja inteligencje, ministrow, Liu Shaoqi - przewodniczacy panstwa jest "psychicznie torturowany" jego zona Wang Guangmei musi pisac na niego donosy...
moim zdaniem nie ma tu miejsca na dzialanie sluzb specjalnych, ale kto wie - mysle, ze strona atakujaca byli Chinczycy. Mao Zedong zyskiwal - w "oblezonej twierdzy" tylko on byl jedynym, ktory ratowal Chiny przed rewizjonizmem radzieckim i imperializmem amerykanskim. Poszukiwal od momentu przejecia wladzy w Komunistycznej Partii Chin czystosci ideologicznej. Przeciez to on byl "wielkim sternikiem". Oczywiscie to temat na oddzielna dyskusje nt. koncepcji Mao czyli pomnieszanego legizmu-komunizmu i form ubocznych takich jak trockizm czy komunizm wojenny. Kluczowego dla zrozumienia tego tematu sa tu poglady Mao z okresy jego bazy w Ya'anie. Jak pisalem wyzej to temat na inna dyskusje.
pzdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
czekista
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 115
Nr użytkownika: 18.498

Felix Dzierzynski
Stopień akademicki: bachelor
Zawód: obiezyswiat
 
 
post 1/11/2006, 12:20 Quote Post

QUOTE(czekista @ 31/10/2006, 18:30)
QUOTE(Sapiens @ 31/10/2006, 0:26)
USA sprzedałoby Chinom w latach 70-tych Black Hawki? dry.gif
Chyba trochę poniosła cię fantazja. elefant.gif
*



Sprawdze dane i wrzuce dla wszystkich niewiernych wink.gif
*



Sprawdzilem i oto: przyznaje - poniosla mnie fantazja. USA sprzedaly Chinom Black Hawki dopiero w 85.
Ci komunisci znow mnie zwiedli confused1.gif
Tak ja mowilem - nie mozna im ufac!!!!!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Silmeor
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 17.860

Zawód: zolnierz zawodowy
 
 
post 1/01/2008, 11:45 Quote Post

W grudniowym numerze Komandosa znajduje sie artykul poswiecony walkom sowiecko-chinskim. I choc raczej dotyczy on kilku wycinkow tych walk to ogolem wart jest przeczytania.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej