Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> FRANCISCO FRANCO, Bibliografia
     
Lwowiak
 

Granice nie są wieczne!
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.269
Nr użytkownika: 40.190

 
 
post 20/08/2014, 7:56 Quote Post

*Amonek:
QUOTE
Mógł by mi ktoś polecić książki , filmy , artykuły zwolenników Generała ?

1.Andree Bachoud "Franco" Warszawa 2000 .
2.Rafael Casas de la Vega "Franco, żołnierz" Krzeszowice 2001
3.Paweł Skibiński "Państwo generała Franco. Ustrój Hiszpanii w latach 1936-67" Kraków 2004 .
4.Konrad Kołodziejski "Komu bił dzwon", "Wprost" z 7 grudnia 2003r.

** Ciągnąc wątek powyżej rozpoczęty przez poldasa372 dodam parę dalszych mniej spopularyzowanych faktów.
Po wojnie gen. Franco powołał komisję wybitnych prawników do zbadania legalności „republiki”. Ustalono w wyniku badań ,że tzw republikański rząd wyłoniono wbrew przepisom konstytucji, wybory z 1936 r. sfałszowano, a w okresie „republiki” służb państwowych używano do działań przestępczych, w tym zleconych morderstw. Caudillo, który od 1 października 1936 r. stał na czele armii i powstańczego rządu, został oficjalnie szefem państwa. Po zwycięstwie nad czerwonymi, uroczyście złożył swą generalską szpadę jako wotum w kościele św. Barbary, po czym modlił się słowami: "Panie Boże Wszechmocny, wesprzyj mnie swą pomocą, abym poprowadził mój lud ku pełnej wolności Imperium, ku chwale Twojej i Twojego Kościoła". Następnie otrzymał błogosławieństwo od Prymasa Hiszpanii: Niech(...)Ten, od którego pochodzi Prawo i Władza, od którego zależą wszystkie sprawy, błogosławi ci (...) wciąż Cię chroni, tak jak i lud, którego rządy ci powierzył". Nowy przywódca postanowił przywrócić państwu katolicki charakter. Zniósł antyklerykalne ustawy republiki. Przywrócił duchownym prawo nauczania w szkołach, prawnie ustanowił św. Jakuba Apostoła patronem Hiszpanii, zaś święta Bożego Ciała i Niepokalanego Poczęcia NMP uczynił świętami państwowymi. Hiszpania została wreszcie uroczyście oddana w opiekę Maryi Dziewicy i św. Jakubowi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.876
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 14/08/2015, 9:10 Quote Post

Uuu, to faktycznie wyższa szkoła jazdy. Skoro autor nie umieścił w swojej pracy ani zdjęć, ani namiarów, jednak jest ich dużo to może zapytać jego? Ewentualnie popytać w miejscowym muzeum?
Bo coś tam się w necie znajdzie, co prawda nie ze stycznia i niekoniecznie idących do ataku (czwarte zdjęcie): http://www.larramendi.es/testimonios.requetes/nagore.html ale to żmudne szukanie.

 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 16/08/2015, 10:40 Quote Post

Poszukałem trochę po hiszpańsku, ale nie udało mi się poprawić wyniku wysokiego. Nie chciałbym niczego przesądzać z góry, raptem po 10 minutach pobieżnego szukania (być może istnieje faktycznie bogata ikonografia), ale warto tu przypomnieć, że Zubiński nie jest ani historykiem, ani specjalistą od Hiszpanii (zainteresował się Płw. Iberyjskim raptem parę lat temu, zdaje się że po przeprowadzce na słoneczne południe), zaś jego książka jest po prostu kompilacją informacji zebranych dość bezkrytycznie z różnych źródeł. Informacji anegdotycznych i przytaczanych często bez weryfikacji. Stąd może się równie dobrze okazać, że owa bogata ikonografia to na przykład trzy propagandowe obrazy namalowane po wojnie i powieszone w ratuszu Teruel. Reasumując, nie mogę wykluczyć, że istnieje autentyczna dokumentacja graficzna tego, co tam opisuje, ale nie zakładałbym a priori, że jest tak na pewno.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.876
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 16/08/2015, 21:13 Quote Post

QUOTE
Poszukałem trochę po hiszpańsku, ale nie udało mi się poprawić wyniku wysokiego.

He, he, ja też po słabych wynikach po angielsku szukałem właśnie po hiszpańsku smile.gif.
Przejrzałem setki zdjęć i nie widzę niczego takiego, co podobno widział p. Zubiński, stąd i ja szczerze mówiąc doszedłem do podobnego wniosku:
QUOTE
Stąd może się równie dobrze okazać, że owa bogata ikonografia to na przykład trzy propagandowe obrazy namalowane po wojnie i powieszone w ratuszu Teruel

Bo może i coś rzeczywiście jest ale żeby tego nie można było nigdzie znaleźć (a przecież ikonografia ma być "bogata") to jednak dziwne. Zastanawiałem się jeszcze aby szukać po jednostkach, ale w sumie to już jednak szkoda czasu. Stąd moje zasugerowanie zwrócenie się do autora albo muzeum w Teruelu, jeśli p. Zubiński widział i rzeczywiście coś jest to chyba ostatnia nadzieja.

Jeden plus, że sobie obejrzałem mnóstwo ciekawych zdjęć wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej