Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Identyfikacja munduru

Xardasik

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 99.932

Maciek
Zawód: Mechanik

post 22/03/2020, 11:02 Quote Post

Dzień dobry,
chciałem prosić o pomoc w rozszyfrowaniu munduru w którym jest mój pradziadek na zdjęciach i w jakim okresie mógł służyć. Pradziadek jest z 1898 roku, pierwotnie zakładałem, że walczył w wojnie Polsko-Bolszewickiej, jednakże, z przesłanek rodzinnych słyszałem, że dziadek „poszedł za Piłsudskim”, że często śpiewał pieśń „Legiony”. Zakończył swoje działania wojenne w stopniu kaprala, po postrzale i rekonwalescencji został przeniesiony do orkiestry wojskowej. Dziadek pochodził z obecnego powiatu Pabianickiego (woj. Łódzkie), który wcześniej był powiatem Łaskim. Mam dwa zdjęcia, członkowie rodziny twierdzą, że na obu jest dziadek. Na pierwszym zdjęciu na czapce jest orzeł bez korony który mógłby oznaczać, że to mundur legionisty?
Załączony obrazek
Załączony obrazek

Ten post był edytowany przez Xardasik: 22/03/2020, 11:04

User is offline  PMMini Profile Post #1

Kkkkkkk

III ranga
Nr użytkownika: 103.587

post 22/03/2020, 15:06 Quote Post

QUOTE(Xardasik @ 22/03/2020, 11:02)
Dzień dobry,
chciałem prosić o pomoc w rozszyfrowaniu munduru w którym jest mój pradziadek na zdjęciach i w jakim okresie mógł służyć. Pradziadek jest z 1898 roku, pierwotnie zakładałem, że walczył w wojnie Polsko-Bolszewickiej, jednakże, z przesłanek rodzinnych słyszałem, że dziadek „poszedł za Piłsudskim”, że często śpiewał pieśń „Legiony”. Zakończył swoje działania wojenne w stopniu kaprala, po postrzale i rekonwalescencji został przeniesiony do orkiestry wojskowej. Dziadek pochodził z obecnego powiatu Pabianickiego (woj. Łódzkie), który wcześniej był powiatem Łaskim. Mam dwa zdjęcia, członkowie rodziny twierdzą, że na obu jest dziadek. Na pierwszym zdjęciu na czapce jest orzeł bez korony który mógłby oznaczać, że to mundur legionisty?
Załączony obrazek
Załączony obrazek
*

Wydaje mi się że na pierwszym zdjęciu jest mundur już po odzyskaniu niepodległości. Wczesny. Tylko ten orzełek nie daje mi spokoju.

Edit: Po namyśle sądzę że pierwsze zdjęcie to wz. 19. Zdarzały się orzełki że spiłowanymi koronami.

Ten post był edytowany przez Kkkkkkk: 22/03/2020, 16:11

User is offline  PMMini Profile Post #2

rasterus

VII ranga
Nr użytkownika: 89.006

post 22/03/2020, 16:23 Quote Post

QUOTE(Kkkkkkk @ 22/03/2020, 15:06)
Wydaje mi się że na pierwszym zdjęciu jest mundur już po odzyskaniu niepodległości. Wczesny. Tylko ten orzełek nie daje mi spokoju.

Edit: Po namyśle sądzę że pierwsze zdjęcie to wz. 19. Zdarzały się orzełki że spiłowanymi koronami.
*

https://pl.wikipedia.org/wiki/Orze%C5%82ek_legionowy

To wygląda jak orzełek legionowy. No cóż, Piłsudski był socjalistą, zanim wysiadł z tramwaju.

Zdjęcie po prawej i na czapce ma taki sam.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

Xardasik

Nowicjusz
Nr użytkownika: 99.932

Maciek
Zawód: Mechanik

post 22/03/2020, 20:30 Quote Post

Dziękuję Wam za odpowiedzi rasterus i Kkkkkkk.
Jak dłużej się zastanawiam, to nie wiem czy obie fotografie przedstawiają tę samą postać. Jeżeli pierwsze zdjęcie to mundur po odzyskaniu niepodległości, to osoba na zdjęciu ma stopień szeregowca. A drugie zdjęcie na pewno przedstawia pradziadka ze stopniem kaprala, co by miało się zgadzać z opowieściami.
W takim wypadku mundur z pierwszego zdjęcia jest mundurem raczej nowszego wzoru, gdzie orzeł jest zagadkowy ale pasuje do legionisty, czyli druga fotografia przedstawia także mundur legionisty ale z przed 1918 roku?
W serialu "1920. Wojna i miłość", aktor w pierwszej chwili powojennej ma właśnie podobny mundur do drugiego zdjęcia, jednokolorowy kołnierzyk ze zdobieniem, tylko na zdjęciu dziadka kołnierzyk wydaje się bardzo wysoki.
Załączony obrazek

User is offline  PMMini Profile Post #4

osorkon2

III ranga
Nr użytkownika: 74.964

post 22/03/2020, 20:38 Quote Post

QUOTE(rasterus @ 22/03/2020, 16:23)

To wygląda jak orzełek legionowy. No cóż, Piłsudski był socjalistą, zanim wysiadł z tramwaju.

Brak korony nie ma nic wspólnego z przeszłością Piłsudskiego. Na projekcie była korona.

User is offline  PMMini Profile Post #5

Hetman Stanisław Żółkiewski

Nowicjusz
Nr użytkownika: 105.937

Stanislaw Zolkiewski
Zawód: uczeñ

post 29/06/2020, 16:14 Quote Post

Poszukaj w listach werbunkowych punktu w Piotrkowie. Mój pradziadek się znalazł - w 5 pułku piechoty legionów.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej