Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ziemie ruskie
     
stefańczuk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 76.836

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 30/10/2012, 14:09 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 29/10/2012, 20:16)
QUOTE(stefańczuk @ 29/10/2012, 21:01)
A czym są Ameryką?  smile.gif

zamotałeś się sam i zauważasz u siebie, że włączyłeś się do dyskusji stawiając niefortunnie swoje zdanie.
*



Niczym się nie zamotałem Ukraina i Białoruś była częścią ZSRR czyli Rosji to że, nie jest nią dziśiaj formalnie nie oznacza że nie jest nią w ogóle albo że nie będzie nią w przeyszłosci. Chyba po poważnie nie traktujesz niepodległości Ukrainy i zwłaszcza Białorusi?
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 30/10/2012, 15:05 Quote Post

QUOTE(stefańczuk @ 30/10/2012, 15:09)
QUOTE(Vapnatak @ 29/10/2012, 20:16)
QUOTE(stefańczuk @ 29/10/2012, 21:01)
A czym są Ameryką?  smile.gif

zamotałeś się sam i zauważasz u siebie, że włączyłeś się do dyskusji stawiając niefortunnie swoje zdanie.

Niczym się nie zamotałem Ukraina i Białoruś była częścią ZSRR czyli Rosji to że, nie jest nią dziśiaj formalnie nie oznacza że nie jest nią w ogóle albo że nie będzie nią w przeyszłosci. Chyba po poważnie nie traktujesz niepodległości Ukrainy i zwłaszcza Białorusi?

Wyłącz "politykierowanie" i zmierz się z aktualna rzeczywistością. Niepodległa Białoruś i niepodległa Ukraina nie są częścią Rosji. To, kto teraz rządzi w obydwu niepodległych państwach to inna inszość. Prawnie obydwa kraje nie są częścią Federacji Rosji.

vapnatak

P.S.
Odbiegamy od meritum tematycznego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
stefańczuk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 76.836

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 30/10/2012, 15:13 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 30/10/2012, 15:05)
Prawnie obydwa kraje nie są częścią Federacji Rosji.
*



Gdzie ja powiedziałem, że są częścią federacji?


ed. poprawki gramatyczne - sz. II

Ten post był edytowany przez szapur II: 30/10/2012, 21:11
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 30/10/2012, 15:26 Quote Post

QUOTE(stefańczuk @ 30/10/2012, 15:13)
Gdzie ja powiedziałem że, są częścią federacji?

A co rozumiesz pod pojęciem Rosja? Jaka jest według Ciebie oficjalna nazwa tego kraju?
Poza tym każdy Ci powie że ZSRR Rosją nie było bo wchodziła ona w jego skład na takiej samej zasadzie co Białoruś czy Mołdawia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 30/10/2012, 15:39 Quote Post

QUOTE(stefańczuk @ 30/10/2012, 16:13)
QUOTE(Vapnatak @ 30/10/2012, 15:05)
Prawnie obydwa kraje nie są częścią Federacji Rosji.


Gdzie ja powiedziełme że, są cześćą federacji?

W toku Twojej radosnej twórczości forumowej wszystko z tego wynika. No chyba, że pisząc "Rosja" miałeś na myśli Burkina Faso?

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Petters
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 78.954

 
 
post 30/10/2012, 19:08 Quote Post

Za Paszkiewiczem w "Początkach Rusi" (chodzi o lata 998-1237):
-"Trzy więc były główne grody, które stanowiły "Ruś" w sensie geograficznym: Kijów, Czernihów, Perejasław", Halicz i Wołyn nie są "Rusią", Wielki Nowogród, Smoleńsk i Połock też nie, ogółem Ruś = wielkie księstwo kijowskie
-"Drugim terminem, który się nieustannie spotyka w źródłach i który rozumiany jest w tym samym sensie, co "Ruś" jest "ziemia ruska". Oznacza ona kraj zamieszkany przez chrześcijan ruskich"

Ten post był edytowany przez Petters: 30/10/2012, 19:09
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
piotral
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 880
Nr użytkownika: 62.951

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 30/10/2012, 20:05 Quote Post

QUOTE(Petters @ 30/10/2012, 19:08)
Za Paszkiewiczem w "Początkach Rusi" (chodzi o lata 998-1237):
-"Trzy więc były główne grody, które stanowiły "Ruś" w sensie geograficznym: Kijów, Czernihów, Perejasław", Halicz i Wołyn nie są "Rusią", Wielki Nowogród, Smoleńsk i Połock też nie, ogółem Ruś = wielkie księstwo kijowskie
-"Drugim terminem, który się nieustannie spotyka w źródłach i który rozumiany jest w tym samym sensie, co "Ruś" jest "ziemia ruska". Oznacza ona kraj zamieszkany przez chrześcijan ruskich"
*


Całkowicie zgadzam się z drugą definicją...
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
stefańczuk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 76.836

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 30/10/2012, 20:22 Quote Post

QUOTE(Petters @ 30/10/2012, 19:08)
Za Paszkiewiczem w "Początkach Rusi" (chodzi o lata 998-1237):
-"Trzy więc były główne grody, które stanowiły "Ruś" w sensie geograficznym: Kijów, Czernihów, Perejasław"
*



O to mi własnie chodzi (choć prawda że nie bardzo jeszcze umiem to z racji, mlodego wieku wyrazić czego po niekórzy nie umieją zrozumiec).
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
piotral
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 880
Nr użytkownika: 62.951

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 30/10/2012, 20:30 Quote Post

QUOTE(stefańczuk @ 30/10/2012, 20:22)
QUOTE(Petters @ 30/10/2012, 19:08)
Za Paszkiewiczem w "Początkach Rusi" (chodzi o lata 998-1237):
-"Trzy więc były główne grody, które stanowiły "Ruś" w sensie geograficznym: Kijów, Czernihów, Perejasław"
*



O to mi własnie chodzi (choć prawda że nie bardzo jeszcze umiem to z racji, mlodego wieku wyrazić czego po niekórzy nie umieją zrozumiec).
*


Spójrz na mapę do której skierowałem i skończ temat....
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 30/10/2012, 22:42 Quote Post

QUOTE(stefańczuk @ 30/10/2012, 20:22)
QUOTE(Petters @ 30/10/2012, 19:08)
Za Paszkiewiczem w "Początkach Rusi" (chodzi o lata 998-1237):
-"Trzy więc były główne grody, które stanowiły "Ruś" w sensie geograficznym: Kijów, Czernihów, Perejasław"
*



O to mi własnie chodzi (choć prawda że nie bardzo jeszcze umiem to z racji, mlodego wieku wyrazić czego po niekórzy nie umieją zrozumiec).
*


To się nie wypowiadaj; swoją drogą, chyba sobie dokładnie przeanalizuję Twoją wypowiedź.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
stefańczuk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 76.836

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 31/10/2012, 14:44 Quote Post

W tradycji rosyjskiej Kijów uchodzi za jedno z centrum kształtowania się ich kultury i państwowości czyli tym samym, jest to część Rosji zresztą i dziś obszary na wschód od Kijowa są rosyjskojęeyczne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 31/10/2012, 17:19 Quote Post

QUOTE(stefańczuk @ 31/10/2012, 14:44)
W tradycji rosyjskiej Kijów uchodzi za jedno z centrum kształtowania się ich kultury i państwowości czyli tym samym, jest to część Rosji zresztą i dziś obszary na wschód od Kijowa są rosyjskojęeyczne.
*


Wiesz jak ukształtowało się Wielkie Księstwo Moskiewskie/Rosja? Na jakiej zasadzie Kijów jest jednym z centrów kształtowania się państwa i kultury ruskiej? Bo to już trochę staje się męczące, jak się nie ma o czymś pojęcia, to co najwyżej zostaje czytanie postów... Kijów częścią Rosji był de iure od 1667 do 1917, tyle, nawet gdyby mówili tam obecnie po mongolsku - Kijów razem ze sporymi terenami na wschód od obecnie wchodzi w skład Ukrainy, ba jest nawet stolicą tego państwa...
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 31/10/2012, 17:49 Quote Post

QUOTE(stefańczuk @ 31/10/2012, 15:44)
W tradycji rosyjskiej Kijów uchodzi za jedno z centrum kształtowania się ich kultury i państwowości czyli tym samym, jest to część Rosji zresztą i dziś obszary na wschód od Kijowa są rosyjskojęeyczne.

Absurd. Masz pojęcie kiedy powstało Wielkie Księstwo Kijowskie, a kiedy Wielkie Księstwo Moskiewskie - późniejsze Państwo Moskiewskie? Tego nie będę Ci tu wykładał, bo sam sobie sprawdzisz. Oznajmię Ci tylko, w bardzo "łopatologiczny" sposób, że nim wokół Moskwy wykrystalizowały się jakiekolwiek zręby państwowości, wokół Kijowa już od dawna one funkcjonowały. Ponieważ w toku średniowiecza bojarowie moskiewscy poczęli osiągać sukcesy polityczno-militarne w Europie Wschodniej, a dodatkowo zainteresowali się również rejonem Kijowa i innych grodów wchodzących w skład WKK, inaczej nie mogli twierdzić jak tylko to, iż tam właśnie było "jedno z centrów ich kultury i państwowości". Inaczej nie potrafię tego wytłumaczyć. Zasada jest prosta: doczytaj, doinformuj się w danej tematyce, a dopiero później podejmuj polemikę. Powodzenia.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
piotral
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 880
Nr użytkownika: 62.951

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 31/10/2012, 18:53 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 31/10/2012, 17:49)
QUOTE(stefańczuk @ 31/10/2012, 15:44)
W tradycji rosyjskiej Kijów uchodzi za jedno z centrum kształtowania się ich kultury i państwowości czyli tym samym, jest to część Rosji zresztą i dziś obszary na wschód od Kijowa są rosyjskojęeyczne.

Absurd. Masz pojęcie kiedy powstało Wielkie Księstwo Kijowskie, a kiedy Wielkie Księstwo Moskiewskie - późniejsze Państwo Moskiewskie? Tego nie będę Ci tu wykładał, bo sam sobie sprawdzisz. Oznajmię Ci tylko, w bardzo "łopatologiczny" sposób, że nim wokół Moskwy wykrystalizowały się jakiekolwiek zręby państwowości, wokół Kijowa już od dawna one funkcjonowały. Ponieważ w toku średniowiecza bojarowie moskiewscy poczęli osiągać sukcesy polityczno-militarne w Europie Wschodniej, a dodatkowo zainteresowali się również rejonem Kijowa i innych grodów wchodzących w skład WKK, inaczej nie mogli twierdzić jak tylko to, iż tam właśnie było "jedno z centrów ich kultury i państwowości". Inaczej nie potrafię tego wytłumaczyć. Zasada jest prosta: doczytaj, doinformuj się w danej tematyce, a dopiero później podejmuj polemikę. Powodzenia.

vapnatak
*


No bez przesady! Aż tak dużego braku związku nie było. Było poczucie wspólnoty Rusi jeszcze w czasie Bitwy na Kulikowym Polu. Potem też. Udział w tej Bitwie po stronie Dymitra Dońskiego (przeciw Jagielle który to poparł Tatarów) wzięły siły z WKL -np. Połock bo mieszkali tam "Rusini". Metropolita wyjechał z Kijowa nie do Lwowa (tam był ucisk prawosławia ) tylko do Moskwy itd. itp.
Poczucie wspólnoty wiary i języka istniało..
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 31/10/2012, 18:55 Quote Post

Ależ ja tego nie deprecjonuję. Wiedziałem, że moja wypowiedź będzie wyglądała sztubacko.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej