Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Komiks w PRL jako forma rozrywki dla mas,
     
marek8888
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 899
Nr użytkownika: 99.930

Marek Zatorski
 
 
post 3/12/2017, 11:26 Quote Post

Dzięki ale z czystej ciekawości chciałbym wiedzieć co konkretnie się ukazywało - Tytusy i Kajki nie wypełniłyby ramówki przez dwie dekady... wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #46

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.519
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 3/12/2017, 11:32 Quote Post

QUOTE(marek8888 @ 3/12/2017, 11:26)
Dzięki ale z czystej ciekawości chciałbym wiedzieć co konkretnie się ukazywało - Tytusy i Kajki nie wypełniłyby ramówki przez dwie dekady... wink.gif
*



no przeciez masz w załączonym linku

ps.

a tu dodatkowo rozprawa naukowa o prlowskiej prehistorii:

http://www.zeszytykomiksowe.org/sklad/wysocki2009.pdf

Komiks na łamach „Świata Młodych” w okresie stalinizmu (1949–1956) w Polsce

Ten post był edytowany przez Krzysztof M.: 3/12/2017, 13:46
 
User is offline  PMMini Profile Post #47

     
marek8888
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 899
Nr użytkownika: 99.930

Marek Zatorski
 
 
post 4/12/2017, 14:57 Quote Post

Dziękuję - nie otworzyłem właściwej zakładki ;(
Opracowanie co do pierwszych lat powojennych bardzo ciekawe - to co w tym najzabawniejsze to to, że z dokładnie z taką samą "oceną" komiksów jak tam przywołana w połowie lat 50-tych zetknąłem się w latach 80 - tych. Argumentacja nie zmieniła się nawet o jotę - czy świadczyć to może o chwalebnej "konsekwencji" czy tylko o dobrym "wyuczeniu się na blachę" starych lekcji? Gdzie się zetknąłem ? W bibliotece w antykwariacie czy nawet kiosku...
 
User is offline  PMMini Profile Post #48

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 31/12/2017, 15:10 Quote Post

Widzę, żę nikt ani słowem nie wspomniał o żyjącym jeszcze twórcy ilustracji dla dzieci Bohdanie Butence, który apogeum swojej popularności przeżywał w latach 60-tych i 70-tych XX wieku. Można go bez wątpienia zaliczyć do twórców komiksowych i przypuszczam, źe dla wielu dzieci w PRL pierwszymi komiksami, z którymi się zetknęły, były przygody Gapiszona w "Misiu" oraz "Gucia i Cezara" w "Świerszczyku". Absolutny minimalizm (w kadrach widać tylko to co absolutnie niezbędne dla akcji) i pozorna, a wrzeczywistości niezwykle konsekwentna "dziecięca nieudolność" rysunków Butenki są natychmiast rozpoznawalne. Jako stały ilustrator czasopism dla dzieci wykorzystywał swoje sztandarowe postaci: Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara (analogicznie zresztą jak Chmielewski Tytusa, Romka i A'Tomka) nie tylko jako bohaterów opowiastek fabularnych, ale teź w krótkich paruobrazkowych "stripach" jak i w pojedynczych rysunkach wykonywanych przy rozmaitych okazjach, nie podejmę się więc zrobienia całościowej bibliografii tych postaci. Wymienieni bohaterowie pokazali się też w filmach animowanych a Gucio i Cezar także w sztuce dla dzieci w teatrze lalek.
Trzeba podkreślić, źe były to historyjki i filmy skierowane naprawdę do dzieci, o prostych fabułach, bez aluzji politycznych i "mrugania" do dorosłego czytelnika, pewnie dla tego mało kto do nich wraca, w antologiach i opracowaniach na temat komiksu polskiego są ledwie wspominane. Ja osobiście na "Guciu i Cezarze" uczyłem się nie tylko czytania komiksu,ale dosłownie czytania (niedługo potem mogłem już samodzielnie przeczytać,że był sobie taki słynny rzymski dowódca, który miał imię jak pies) i czyniłem najwcześniejsze własne podejścia do rysowania na wzór Butenki, jeszcze przed zetknięciem się z Tytusem, Romkiem i A'Tomkiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #49

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.993
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 31/12/2017, 16:11 Quote Post

Wart wspomnieć, że Butenko to również pierwszy fotokomiks (przynajmniej pierwszy, o którym wiem) - "tu helikopter, tu helikopter"... wink.gif

Ten post był edytowany przez Baszybuzuk: 31/12/2017, 16:11
 
User is offline  PMMini Profile Post #50

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 31/12/2017, 20:38 Quote Post

Jeszcze co do Butenki; Gucio i Cezar wyszli też w formie książkowej, bodajże ze 6 zeszytów było. Pamiętam bo 2 sam miałem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #51

4 Strony « < 2 3 4 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej