Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Classis. Studia nad starożytną żeglugą, Damian Waszak
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 20/12/2013, 14:12 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o pracy zbiorowej pod red. Damiana Waszaka pt. Classis. Studia nad starożytną żeglugą.


http://napoleonv.pl/opis/4351224/classis-s...na-zegluga.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Botwinov
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 50.230

 
 
post 4/01/2014, 16:55 Quote Post

W kontekście planowanych zakupów w tym okresie zwróciłem uwagę na tę pracę, więc pytanie do osób, które miały ten tom w rękach. Interesują mnie konkretnie zwlaszcza dwa artykuły. M. Pietrzyka - czy temat bitwy lądowo-morskiej jest rozmyty przez zbędne wstawki, czy też jest to rzetelny opis bitwy oraz S. Jędraszki - temat arcyciekawy, ale b.ogólny a jednocześnie b.krótki, więc boje się, że może być o wszystkim i niczym.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 4/01/2014, 22:46 Quote Post

Czy ja wiem, czy mało? Ponad 20 stron smile.gif
Ja mam nadzieję, ze będzie więcej odwołań bezpośrednio do źródeł, zaś mniej np. do Swiderkówny, Wipszyckiej czy Dupuy (co miało miejsce w "Armii Lagidów" smile.gif )
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 4/01/2014, 23:06 Quote Post

QUOTE(Botwinov @ 4/01/2014, 17:55)
W kontekście planowanych zakupów w tym okresie zwróciłem uwagę na tę pracę, więc pytanie do osób, które miały ten tom w rękach. Interesują mnie konkretnie zwlaszcza dwa artykuły. M. Pietrzyka - czy temat bitwy lądowo-morskiej jest rozmyty przez zbędne wstawki, czy też jest to rzetelny opis bitwy oraz S. Jędraszki - temat arcyciekawy, ale b.ogólny a jednocześnie b.krótki, więc boje się, że może być o wszystkim i niczym.
*



W pierwszym tekście nie ma żadnych zbędnych wstawek. Autor rozpoczyna wywód od przedstawienia jednego z głównych źródeł czyli reliefów ze świątyni w Medinet Habu, poprzez przedstawienie sytuacji w regionie, a następnie poprzez obydwie bitwy, którą przedstawia na tyle ile jest to możliwe. Cały tekst jest oparty zarówno na źródłach, jak i bogatej literaturze (w znacznej części nowej).

Co do tekstu drugiego. Artykuł ma charakter zarysu, ale jego konstrukcja i zawartość powinna się Koledze spodobać wink.gif

QUOTE(sargon @ 4/01/2014, 23:46)
Czy ja wiem, czy mało? Ponad 20 stron smile.gif
Ja mam nadzieję, ze będzie więcej odwołań bezpośrednio do źródeł, zaś mniej np. do Swiderkówny, Wipszyckiej czy Dupuy (co miało miejsce w "Armii Lagidów" smile.gif )
*



Potwierdzam, że odnośniki do źródeł są i to liczne wraz z cytatami wink.gif

Pozdrawiam,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Botwinov
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 50.230

 
 
post 1/02/2014, 13:23 Quote Post

Książkę niedawno skończyłem i garść uwag.
Niestety ogromnym minusem szczególnie przy tego typu publikacjach jest warstwa ilustracyjna a w zasadzie jej brak. Oprócz kilku rycin w pierwszym artykule (ale akurat te które byłyby najciekawsze są małe i wyjątkowo niewyraźne) oraz zdjęć monet w ostatnim nie znajdziemy ani jednej ilustracji. Jest to dla mnie kompletnie niezrozumiale zwłaszcza przy tematach poruszających zagadnienia żeglugi. Przydałyby się chociaż ilustracje przedstawiające rekonstrukcje statków o których mowa jest w artykułach.
Co do samych prac. Autorem pierwszego artykułu jest archeolog co widać. Przypomniała mi się trochę książka Korczyńskiej-Zdąbłarz o Kyme. O tytułowej bitwie zbyt dużo tam nie znajdziemy jest za to mnóstwo informacji o kulturze materialnej Etrusków co z tematem zbyt wiele wspólnego nie ma. Tutaj jest nieco lepiej, ale też są spore fragmenty zdecydowanie odbiegające od tematu. Merytorycznie raczej nie ma się do czego przyczepić, bibliografia rzeczywiście bardzo obszerna i jak na taki krótki artykuł robi wrażenie.
Bardzo ciekawy ostatni artykuł o bitwie morskiej pod Hellospontem. Muszę przyznać, że niewiele wiedziałem o tym starciu a mamy tutaj ciekawe zestawienie relacji Zosimosa i współczesnej interpretacji. Jak na tak skąpą relację chyba nie dało się z tego wyciągnąć więcej informacji. Nie ma niepotrzebnego wodolejstwa jest za to skupienie się na faktach.
Tekst Jędraszki rzeczywiście ciekawy, również bardzo bogata bibliografia, bardzo rozbudowane przypisy, ale tutaj jak i w pozostałych tekstach aż prosiło się miejscami o ilustracje. Niestety bez nich książka wygląda surowo. Sama idea tomu poświęconego żegludze bardzo dobra poziom merytoryczne również ale jeśli projekt ma być kontynuowany to poprawa strony wizualnej moim zdaniem niezbędna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 1/02/2014, 16:19 Quote Post

Dziękujemy Koledze za opinie i uwagi.

Kwestia dołączenia ilustracji zależy po pierwsze indywidualnie od autora, a przede wszystkim od znalezienia odpowiednich ilustracji, co czasami nie jest łatwe oraz kosztów. Będziemy się jednak starać, aby od drugiego tomu poprawić warstwę ilustracyjną serii.

Pozdrawiam,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 29/04/2014, 20:33 Quote Post

Uprzejmie przypominamy, że termin przysyłania materiałów do II tomu "Classis" został przedłużony do 30 września br.

Pozdrawiam,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 20/06/2014, 23:06 Quote Post

Na łamach najnowszego numeru czasopisma "Okręty Wojenne": http://www.okretywojenne.pl/ow/katalog/?aid=7&ctid=135 ukazała się recenzja tomu autorstwa Michała Faszczy.

Pozdrawiam,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej