Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bitwa pod wsią Zelów 25 XII 1806
     
Krysztal
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 83.840

Pawel Kryscinski
Zawód: muzyk
 
 
post 19/02/2019, 17:33 Quote Post

Witam!
Pisze ten post gdyż interesuję się historią lokalną, jednakże nie mam takiej wiedzy aby odpowiedzieć sobie na kilka bardzo interesujących mnie pytań. Zatem streszcze fakty: kilka lat temu znalazłem na portalu Youtube filmik z...gry komputerowej. Wiem, co ma gra komputerowa do tego forum? Otóż gra przedstawiała wojska napoleońskie w różnych bitwach z tamtego okresu. Byłem ogromnie zdziwiony, gdy moim oczom ukazała się nazwa mojej małej miejscowości i opis w jeżyku francuskim o bitwie , która ponoć miała tu miejsce 25 grudnia 1806 roku. Wszystko wydawało by się być może mało realne, przypadkowe, ale było małe ALE. Otóż obok Zelowa jest wieś Grębociny, za nią jest las z dość pokaźnym stawem okrążony lasem, w tym lesie stoi krzyż, jako dziecko pytałem się taty skąd on tu się wziął, odpowiedział, że leżą tu Francuzi od Napoleona.Z czasem zacząłem wiązać fakty, bowiem droga biegnąca przez wieś to tzw. Traktat Napoleoński, którymi miały się poruszać wojska cesarza. W sumie posiadałem tylko tyle wiadomości i nagle ta gra, gdzie ktoś wspomina o bitwie. Próbowałem się skontaktować z autorem filmiku, ale bezskutecznie. Przetłumaczyłem za pomocą Googla opis filmu, brzmiał: "'W te Święta Bożego Narodzenia 1806 roku, podczas gdy armia francuska rozwijała się w Polsce, 75. linia, wspierana przez 14pk, 57. linię i 1. RAMĘ, ponownie napotyka generała majora Bakhmeteva w pobliżu wioski Zelów." Nasze miasteczko, ówcześnie mała osada - leżało na granicy dwóch zaborów, Grębociny należały już najprawdopodobniej do carskiej Rosji. To dopowiadało by na pytanie dlaczego akurat tu, do tego mowa jest o "ponownym napotkaniu", wiec musiało być także pierwsze starcie. Na początku filmu jest wstęp jednakże jego już nie skopiuję, ale jest tam także nazwisko tego generała majora. Znalazłem takiego, jednak tylko jego portrety i daty urodzin oraz śmierci. Poza tym NIC. Kompletne zero, być może nie szukam tam gdzie powinienem. Dlatego pisze tutaj, licząc na Państwa obeznanie w temacie, z góry przepraszam też administratorów jeśli źle wybrałem wątek pod ten post. Jedno co wiem, że człowiek robiący opis pod tym filmem czymś się musiał posiłkować, jakąś wiedzą. Ale to był Francuz, tam tego na pewno jest więcej. Liczę na Państwa pomoc, jakąkolwiek.Zostawiam tez link do filmiku, może ktoś z Państwa biegle czyta i rozumie język francuski FILM Fotografia generała https://www.arthermitage.org/George-Dawe/Po...-Bakhmetev.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Ropuch
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 106.460

Jerzy Jaworski
Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: projektant
 
 
post 13/12/2020, 13:49 Quote Post

Witam serdecznie.
Bardzo interesujący post. Też chciałbym uzyskać jakąkolwiek informację na ten temat. Z moich "przeszukiwań internetu w materialach rosyjskich znalazłem wzmiankę o pułkowniku Aleksiej Nikołajewicz Bakhmietiew jako uczestniku wojny turecko - rosyjskiej od 1807 roku. https://ru.wikisource.org/wiki/%D0%A0%D0%91...80%D0%B0%D0%BB)
Pozdrawiam
Ropuch






QUOTE(Krysztal @ 19/02/2019, 17:33)
Witam!
Pisze ten post gdyż interesuję się historią lokalną, jednakże nie mam takiej wiedzy aby odpowiedzieć sobie na kilka bardzo interesujących mnie pytań. Zatem streszcze fakty: kilka lat temu znalazłem na portalu Youtube filmik z...gry komputerowej.  Wiem, co ma gra komputerowa do tego forum? Otóż gra przedstawiała wojska napoleońskie w różnych bitwach z tamtego okresu. Byłem ogromnie zdziwiony, gdy moim oczom ukazała się nazwa mojej małej miejscowości i opis w jeżyku francuskim o bitwie , która ponoć miała tu miejsce 25 grudnia 1806 roku. Wszystko wydawało by się być może mało realne, przypadkowe, ale było małe ALE. Otóż obok Zelowa jest wieś Grębociny, za nią jest las z dość pokaźnym stawem okrążony lasem, w tym lesie stoi krzyż, jako dziecko pytałem się taty skąd on tu się wziął, odpowiedział, że leżą tu Francuzi od Napoleona.Z czasem zacząłem wiązać fakty, bowiem droga biegnąca przez wieś to tzw. Traktat Napoleoński, którymi miały się poruszać wojska cesarza. W sumie posiadałem tylko tyle wiadomości i nagle ta gra, gdzie ktoś wspomina o bitwie. Próbowałem się skontaktować z autorem filmiku, ale bezskutecznie. Przetłumaczyłem za pomocą Googla opis filmu, brzmiał: "'W te Święta Bożego Narodzenia 1806 roku, podczas gdy armia francuska rozwijała się w Polsce, 75. linia, wspierana przez 14pk, 57. linię i 1. RAMĘ, ponownie napotyka generała majora Bakhmeteva w pobliżu wioski Zelów." Nasze miasteczko, ówcześnie mała osada - leżało na granicy dwóch zaborów, Grębociny należały już najprawdopodobniej do carskiej Rosji.  To dopowiadało by na pytanie dlaczego akurat tu, do tego mowa jest o "ponownym napotkaniu", wiec musiało być także pierwsze starcie. Na początku filmu jest wstęp jednakże jego już nie skopiuję, ale jest tam także nazwisko tego generała majora. Znalazłem takiego, jednak tylko jego portrety i daty urodzin oraz śmierci. Poza tym NIC. Kompletne zero, być może nie szukam tam gdzie powinienem. Dlatego pisze tutaj, licząc na Państwa obeznanie w temacie, z góry przepraszam też administratorów jeśli źle wybrałem wątek pod ten post. Jedno co wiem, że człowiek robiący opis pod tym filmem czymś się musiał posiłkować, jakąś wiedzą. Ale to był Francuz, tam tego na pewno jest więcej. Liczę na Państwa pomoc, jakąkolwiek.Zostawiam tez link do filmiku, może ktoś z Państwa biegle czyta i rozumie język francuski FILM Fotografia generała <a href='https://www.arthermitage.org/George-Dawe/Portrait-of-Alexey-Bakhmetev.html' target='_blank'>https://www.arthermitage.org/George-Dawe/Po...-Bakhmetev.html</a>
*


Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.915
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 13/12/2020, 15:54 Quote Post

Ten temat to pozostałość po twórczości autora, która chciał zainteresować innych i zamieścił ich kilka na forum. Podaję link do dyskusji Bitwa pod wsią Zelów 25 XII 1806

Temat ten zostanie przeze mnie usunięty wkrótce.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej