Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Śmierć rodziny Romanowów, Fakty i mity

Gronostaj

Dławiciel Brabancki
Grupa: Banita
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA

post 18/09/2009, 17:42 Quote Post

QUOTE(Maria49 @ 15/09/2009, 20:51)
Kolega mówi o książce czy artykule ?? Skoro MO i UB prawdopodobnie o tym wiedziała to jest duże prawdopodobieństwo, że w archiwach np. IPN znajdują sie o tym informacje o ile nie zostały zniszczone. Chyba, że kolega uważa inaczej. A na jakiej podstawie kolega twierdzi, że to tania sensacja ??

Pozdrawiam
*

I o tym i o tym. A twierdzę tak na podstawie specjalistycznych badań z 2008 r. Wybacz, ale bardziej wierzę osobom je przeprowadzającym niż jakiemuś tam dziennikarzowi Gazety Łódzkiej...

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #31

tuliusz1971

IV ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 52.937

Pawel Hrankowski
Stopień akademicki: mgr

post 19/09/2009, 18:49 Quote Post

Czytam i oczy robią mi sie okragłe jak spodki.Nie rozumiem dlaczego z uporem maniaka co jakiś czas powracają wersje o cudownie ocalonych z piwnicy Ipatiewa.Nie mam powodu sadzić,aby Jurowski wykonał swoje zadanie w sposób mało solidny,czy nierzetelny.A ucieczki,napaści bandytów to elementy baśni.Jakoś tak już jest w tradycji,że najbardziej fantastyczne wydumania znajdują ciagle rzesze wyznawców.Myślę,że to nawet taki element tradycji carskiej Rosji.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

Vanishing_Point

Nowicjusz
Nr użytkownika: 60.412

x
Stopień akademicki: x
Zawód: x

post 18/11/2009, 18:06 Quote Post

Widzę, że nawet na, wydawać by się mogło, poważnym historycznym forum znajdą się bądź totalnie niedoinformowane, bądź (i to bym prędzej obstawiał) lubujące się w szerzeniu zamętu i zwykłej nieprawdy jednostki :].

Zapewne była to dyskusja wyjątkowo interesująca, trwająca kilka dekad (myślę o teoretycznej możliwości przeżycia któregoś z carskich dzieci). Ale dziś wiadomo na pewno od, o ile pamiętam, zeszłego roku, kiedy nieopodal dołu, gdzie złożono większość rezydentów Domu Ipatiewa znaleziono 2 zestawy nowych szczątków, że cała gromadka zamknięta w Jekaterynburgu zginęła przed ponad 90 laty.

Stety albo niestety - cała historia znalazła rozwiązanie i rozważania czy Anderson czy inna "Kowalska" była/nie była Anastazją nie mają już najmniejszego sensu.

Pytanie do kilku postów wyżej - odniosłem wrażenie, że jeden z forumowiczów nie darzy "sympatią" książki "... ostatni rozdział". Czy ona mija się z prawdą? Nie załapałem idei postu:).

Nie zgodzę się też z kilkukrotnym stwierdzeniem (tak tak, wiem, na odczepnego zapewne było mówione;) ), jakoby ewentualny fakt (już teraz jak wiemy nie mogłoby tak być) przeżycia którejkolwiek z wielkich księżnych bądź carewicza nie miałby najmniejszego znaczenia obecnie. Toż to byłaby sensacja na skalę międzynarodową!

Swoją drogą, jeszcze przed ogłoszeniem znalezienia 2 kolejnych szczątków nie wyobrażałem sobie, żeby Jurowski ze swą bandą mógłby tak spartolić zadanie i dać przeżyć komukolwiek z carskiej rodziny (kiedy?? jak??).

Zastanawia mnie jeszcze niezgodność (choć tu zaznaczam, że to na dobrą sprawę od strony choćby historycznej nie ma NAJMNIEJSZEGO ZNACZENIA) pewnych kwestii dotyczących zbrodni - ot ciekawość, czepiam się wink.gif.
Mianowicie słowa Jurowskiego do cara zaraz przed jego zastrzeleniem - tu jest podawana jedna wersja, ja znałem wersję ze słowami o "egzekutywie Uralskiej Rady Robotniczej" i informacją nie o próbie odbicia cara, ale o "nie zaprzestaniu działań zbrojnych". Nie wspomnę o poruszonej tu kwestii 3 krzeseł vs. mi znanej wersji krzeseł 2-ch, wspomnę natomiast o "przygodzie" w drodze ciężarówki na Uroczysko. Tu podane jest, że jechała chłopka, ja czytałem (choć tu akurat w chłopkę jest mi łatwiej uwierzyć), że wcześniej powiadomieni zostali inni "znajomi" plutonu egzekucyjnego o transportowaniu więźniów (żywych, widząc już martwych nie kryli niezadowolenia) tą drogą i ci "znajomi" pojawili się tam właśnie.

Jak widać więc większe czy mniejsze nieścisłości wkradają się w przekazy, ale, na Boga, przestańcie tworzyć teorie spiskowe tam, gdzie owe zostały definitywnie obalone wink.gif. Twórzcie je w temacie UFO.

pozdrawiam wink.gif

p.s.
Wielkość pomieszczenia piwnicznego (bo i ten wątek był tu poruszany) to około 13m2.

User is offline  PMMini Profile Post #33

Czarny Smok

VII ranga
Nr użytkownika: 51.589

post 22/11/2009, 0:33 Quote Post

Myślę,że to nawet taki element tradycji carskiej Rosji.

Zgadzam się, podobno Pugaczow miał być "cudownie ocalonym" carem Piotrem III, dla mnie to jest tak samo prawdopodobne, że rodzina carska miała przeżyć.

User is offline  PMMini Profile Post #34

Cogitor

II ranga
**
Nr użytkownika: 61.445

M. Domitius Cogitatur
Zawód: zyciowy

post 20/12/2009, 23:09 Quote Post

Dokładnie, to taka tradycja caratu.
Najpierw dymitriady, potem Pugaczow, no i cudowne ocalenie rodziny Mikołaja II...

Odnosząc się do literatury, Sh. McNeal "Ocalić cara Mikołaja" - tu dopiero mamy do czynienia z ciekawą teorią; ratowanie rodziny carskiej przez agentów brytyjskich, zmiana trasy pociągu prowadzącego do Jekaterynburga, śmierć samego tylko Mikołaja, uwolnienie rodziny etc

Tak, jak pisał Vanishing_Point, jest dużo sprzecznych ze sobą informacji; ilość krzeseł, treść 'przemówienia' Jurowskiego, obecność ciężarówki (warkot silnika miał zagłuszyć strzelaninę), lub jej brak..

Myślę, że dysponując źródłami na temat zbrodni w Jekaterynburgu można ułożyć mnóstwo kombinacji, mnóstwo różnych teorii odnośnie losu Romanowów.
Chociaż temat wydaje się być zamknięty (badania DNA, pogrzeb Romanówów w Soborze Pietropawłowskim etc), nigdy tak naprawdę nie będzie zamknięty do końca

User is offline  PMMini Profile Post #35

Gronostaj

Dławiciel Brabancki
Grupa: Banita
Nr użytkownika: 31.572

post 21/12/2009, 19:24 Quote Post

QUOTE(Cogitor @ 21/12/2009, 0:09)
ratowanie rodziny carskiej przez agentów brytyjskich
*

Niby po co? confused1.gif

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #36

Cogitor

II ranga
**
Nr użytkownika: 61.445

M. Domitius Cogitatur
Zawód: zyciowy

post 21/12/2009, 21:56 Quote Post

QUOTE(Gronostaj @ 21/12/2009, 19:24)
QUOTE(Cogitor @ 21/12/2009, 0:09)
ratowanie rodziny carskiej przez agentów brytyjskich
*

Niby po co? confused1.gif

Pozdrawiam!
*

Mikołaj II był kuzynem króla Jerzego V i początkowo Wielka Brytania miała udzielić Romanowom azylu, ale Jerzy został ostatecznie zmuszony do nieudzielenia pomocy rosyjskiemu ex-carowi i skończyło się, jak się skończyło.

Książka Sh. McNeal opisuje tajne, "nieoficjalne" akcje mające na celu odbicie Romanowów z rąk bolszewików, ma się wrażenie, że autorka na siłę chce "uratować" Mikołaja II.

Polecam też ksiażkę A. Cooka "Zabić Rasputina" - w niej również mamy do czynienia z mieszaniem się brytyjskich agentów w sprawy dworu rosyjskiego.

User is offline  PMMini Profile Post #37

kolorowa.5

Nowicjusz
Nr użytkownika: 71.452

Zawód: uczen

post 25/02/2011, 15:00 Quote Post

Jest też książka autorstwa Carolly Erickson pt."Córka Carycy". Polecam, choć opisany w niej sposób ocalenia księżnej Tatiany jest z pewnością niemożliwy. Jeśli pasjonujecie się losem ostatnich Romanowów, to myślę, że powinnam Wam się spodobać.
Pozdrawiam smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #38

kamilek8998

Nowicjusz
Nr użytkownika: 72.483

kamil

post 26/04/2011, 6:57 Quote Post

Po rewolucji i mordzie na rodzinie carskiej, jedna z pobliskich rodzin chłopskich twierdziła, że do ich domu przyniesiono ranną Anastazję.

User is offline  PMMini Profile Post #39

Glasisch

VI ranga
Nr użytkownika: 54.293

Michal Jarczyk
Zawód: germanista

post 26/04/2011, 8:33 Quote Post

to już zostało obalone i pewnie już wspomniano o tym na poprzednich stronach, ale legenda o cudownym uratowaniu, tej, za Anastazję się podawała zaczyna znowu straszyć.

User is offline  PMMini Profile Post #40

gorliwy litwin

VII ranga
Nr użytkownika: 36.829

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk

post 26/04/2011, 10:36 Quote Post

Juz znalezionio wszystkie ciala(parę lat temu)

User is offline  PMMini Profile Post #41

Glasisch

VI ranga
Nr użytkownika: 54.293

Michal Jarczyk
Zawód: germanista

post 26/04/2011, 11:33 Quote Post

QUOTE(gorliwy litwin @ 26/04/2011, 10:36)
Juz znalezionio wszystkie ciala(parę lat temu)
*

Dziękuję za przypomnienie, tak, wiem, oglądałem, bo się tym kiedyś dosyć interesowałem.

User is offline  PMMini Profile Post #42

kamilek8998

Nowicjusz
Nr użytkownika: 72.483

kamil

post 7/05/2011, 19:09 Quote Post

A czy ktoś z państwa ma jakieś informacje na temat zaginionego majątku Romanowów?

User is offline  PMMini Profile Post #43

kolorowa.5

Nowicjusz
Nr użytkownika: 71.452

post 8/05/2011, 15:24 Quote Post

Majątek rodziny Romanowów raczej nie był przechowywany, jak mówi wiele osób, w jakimś zachodnim banku, czy to w Anglii czy Niemczech. A jeśli nawet był to nie były to kolosalne sumy.
Wszystko to, co mieli w Rosji zostało zabrane przez bolszewików. Wielkie księżne i caryca próbowały ocalić resztki fortuny zaszywając klejnoty w sukniach, ale odkryto to po egzekucji i oczywiście skonfiskowano.

User is offline  PMMini Profile Post #44

Irfe

Nowicjusz
Nr użytkownika: 1.617

post 14/01/2012, 12:31 Quote Post

majatku za granica nie bylo, nie wiem jednak czy np spadkobiercy ocalalych Romanovov dzis maja jakies prawa do majatku ktory pozostal w Rosji, wszystkie palace i posiadlosci etc...

User is offline  PMMini Profile Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej