Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Chełmszczyzna: etnicznie ukraińska ?,
     
Konto Usuniete 13.04.15
 

Unregistered

 
 
post 16/05/2014, 14:55 Quote Post

W wielu książkach wydanych w Polsce można poczytać o tym że Chełmszczyzna była ziemią polską etnicznie, a mieszkańcy tego terenu (Nawet jeśli nosili ruskie nazwiska) uważali się za Polaków, a nie za Rusinów. Twierdzi tam miedzy innymi Maciej Kozłowski, w swojej książce:Zapomniana wojna (Według niego Ukraińców było na Chełmszczyźnie co najwyżej od 15-30% ) Wikipedia angielska podaje z kolei (Opierając się na artykule jakiegoś Rosjanina) ze Chełmszczyzna była zamieszkana w większości przez Rusinów : http://en.wikipedia.org/wiki/Kholm_Governorate, a Polaków według tego miało tam być najwyżej 30 %. Jeszcze niższą liczbę Polaków na Chełmszczyźnie podaje, Wikipedia ukraińska. Według Ukraińców Polaków na Chełmszczyźnie miało być tylko 25 %. Jak więc wyglądały rzeczywiste stosunki etniczne na Chełmszczyźnie ? Apeluję również o to by ktoś skorygował liczby Polaków na Chełmszczyźnie w wiki angielskiej, jeśli te dane rosyjskie na polską niekorzyść są fałszywe. Bo ja nie mam kompetencji by to zrobić, chyba że dane angielskiej wiki są prawdziwe.

Ten post był edytowany przez Amandil: 16/05/2014, 14:56
 
Post #1

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 16/05/2014, 17:21 Quote Post

QUOTE(Amandil @ 16/05/2014, 15:55)
W wielu książkach wydanych w Polsce można poczytać o tym że Chełmszczyzna była ziemią polską etnicznie, a mieszkańcy tego terenu (Nawet jeśli nosili ruskie nazwiska) uważali się za Polaków, a nie za Rusinów. Twierdzi tam miedzy innymi Maciej Kozłowski, w swojej książce:Zapomniana wojna (Według niego Ukraińców było na Chełmszczyźnie co najwyżej od 15-30% ) Wikipedia angielska podaje z kolei (Opierając się na artykule jakiegoś Rosjanina) ze Chełmszczyzna była zamieszkana w większości przez Rusinów : http://en.wikipedia.org/wiki/Kholm_Governorate, a Polaków według tego miało tam być najwyżej 30 %. Jeszcze niższą liczbę Polaków na Chełmszczyźnie podaje, Wikipedia ukraińska. Według Ukraińców Polaków na Chełmszczyźnie miało być tylko 25 %. Jak więc wyglądały rzeczywiste stosunki etniczne na Chełmszczyźnie ? Apeluję również o to by ktoś skorygował liczby Polaków na Chełmszczyźnie w wiki angielskiej, jeśli te dane rosyjskie na polską niekorzyść są fałszywe. Bo ja nie mam kompetencji by to zrobić, chyba że dane angielskiej wiki są prawdziwe.
*


Zależy, do jakiego okresu się odnosisz ? W II RP Chełmszczyzna wchodziła w skład woj. lubelskiego, zamieszkiwanego w ponad 80% przez etnicznych Polaków. Jednak w wypadku mapy wyznaniowej (patrzę w IAHP) katolicy stanowili niewiele ponad 50% ludności zamieszkującej Chełmszczyznę.
 
Post #2

     
przemchelm
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 901
Nr użytkownika: 54.885

Przemys³aw
Zawód: Zarobiony cz³ek
 
 
post 17/05/2014, 16:01 Quote Post

QUOTE(ciekawy @ 16/05/2014, 17:21)
QUOTE(Amandil @ 16/05/2014, 15:55)
W wielu książkach wydanych w Polsce można poczytać o tym że Chełmszczyzna była ziemią polską etnicznie, a mieszkańcy tego terenu (Nawet jeśli nosili ruskie nazwiska) uważali się za Polaków, a nie za Rusinów. Twierdzi tam miedzy innymi Maciej Kozłowski, w swojej książce:Zapomniana wojna (Według niego Ukraińców było na Chełmszczyźnie co najwyżej od 15-30% ) Wikipedia angielska podaje z kolei (Opierając się na artykule jakiegoś Rosjanina) ze Chełmszczyzna była zamieszkana w większości przez Rusinów : http://en.wikipedia.org/wiki/Kholm_Governorate, a Polaków według tego miało tam być najwyżej 30 %. Jeszcze niższą liczbę Polaków na Chełmszczyźnie podaje, Wikipedia ukraińska. Według Ukraińców Polaków na Chełmszczyźnie miało być tylko 25 %. Jak więc wyglądały rzeczywiste stosunki etniczne na Chełmszczyźnie ? Apeluję również o to by ktoś skorygował liczby Polaków na Chełmszczyźnie w wiki angielskiej, jeśli te dane rosyjskie na polską niekorzyść są fałszywe. Bo ja nie mam kompetencji by to zrobić, chyba że dane angielskiej wiki są prawdziwe.
*


Zależy, do jakiego okresu się odnosisz ? W II RP Chełmszczyzna wchodziła w skład woj. lubelskiego, zamieszkiwanego w ponad 80% przez etnicznych Polaków. Jednak w wypadku mapy wyznaniowej (patrzę w IAHP) katolicy stanowili niewiele ponad 50% ludności zamieszkującej Chełmszczyznę.
*



Bo jest to właściwie prawda - wielu prawosławnych uważało się za Polaków. Mogłem się o tym przekonać w archiwum w Chełmie czytując multum próśb o pozostanie w Polsce ludzi, którzy mimo wiary prawosławnej uważali się za Polaków (oczywiście dochodziła również niechęć do opuszczania swojej ziemi i tułaczki w ZSRR).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 24/05/2014, 8:29 Quote Post

QUOTE(przemchelm @ 17/05/2014, 17:01)
Bo jest to właściwie prawda - wielu prawosławnych uważało się za Polaków. Mogłem się o tym przekonać w archiwum w Chełmie czytując multum próśb o pozostanie w Polsce ludzi, którzy mimo wiary prawosławnej uważali się za Polaków (oczywiście dochodziła również niechęć do opuszczania swojej ziemi i tułaczki w ZSRR).
*



oczywiście dochodziła również niechęć do opuszczania swojej ziemi i tułaczki w ZSRR)

To musi być jasne dla każdego, dlatego deklaracje wobec groźby deportacji nie są w 100% wiarygodne.

Ten post był edytowany przez Alexander Malinowski2: 24/05/2014, 8:33
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 24/05/2014, 10:30 Quote Post

Nie byłaby to czasem raczej tułaczka w Ziemie Odzyskane?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 24/05/2014, 10:57 Quote Post

Nie. W 1945 była repatriacja Ukraińców na Ukrainę, ponad pół miliona wyjechało. A że na Ukrainie był akurat głód i ludzie się zjadali wzajemnie, to przecież nikogo nie obchodziło.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 24/05/2014, 11:01 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski2 @ 24/05/2014, 10:57)
Nie. W 1945 była repatriacja Ukraińców na Ukrainę, ponad pół miliona wyjechało. A że na Ukrainie był akurat głód i ludzie się zjadali wzajemnie, to przecież nikogo nie obchodziło.
*


W 1945 się zjadali wzajemnie ? Userowi Malinowskiemu 2 , nie pomyliło się z Hlodomorem ?
 
Post #7

     
przemchelm
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 901
Nr użytkownika: 54.885

Przemys³aw
Zawód: Zarobiony cz³ek
 
 
post 24/05/2014, 11:07 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski2 @ 24/05/2014, 8:29)
QUOTE(przemchelm @ 17/05/2014, 17:01)
Bo jest to właściwie prawda - wielu prawosławnych uważało się za Polaków. Mogłem się o tym przekonać w archiwum w Chełmie czytując multum próśb o pozostanie w Polsce ludzi, którzy mimo wiary prawosławnej uważali się za Polaków (oczywiście dochodziła również niechęć do opuszczania swojej ziemi i tułaczki w ZSRR).
*



oczywiście dochodziła również niechęć do opuszczania swojej ziemi i tułaczki w ZSRR)

To musi być jasne dla każdego, dlatego deklaracje wobec groźby deportacji nie są w 100% wiarygodne.
*



Co i tak nie zmienia faktu podstawowego - że zdecydowaną większość na terenie ziemi chełmskiej stanowili Polacy. Stąd też jakiekolwiek brednie na ukraińskiej wikipedii można wsadzić do kosza. Ja sam w rodzinie miałem prawosławnych, którzy za Ukraińców bynajmniej się nie uważali a zostali wysiedleni tylko ze względu na wiarę, więc problem samoidentyfikacji narodowej nie jest taki prosty jak się wydaje.

Domen - niestety nie. Dopiero później gdy zabierano nam Bełz i Krystynopol, miejscowa ludność prosiła o zmianę terenu wysiedlenia (najczęściej do Lwówka Śląskiego czy Koszalina).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 24/05/2014, 11:19 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 24/05/2014, 12:01)

W 1945  się zjadali wzajemnie ? Userowi Malinowskiemu 2 , nie pomyliło się z Hlodomorem ?
*



Na szybko: http://en.wikipedia.org/wiki/Soviet_famine...1946%E2%80%9347

Osobiście spotkałem w Bieszczadach Ukrainkę, która opowiedziała mi historię, jak jej ojciec zgłosił się w 1945 na repatriację do ZSRR i zmarł tam z głodu.

Pomyślmy: Niezwyciężona Armia Czerwona zdobywa tereny zamieszkane przez wiele milionów ludzi. Zbiory są raz w roku. Armia Czerwona zdobywa też obszary, które ze względów politycznych nie mogą głodować Polska, Niemcy przed ważnymi wyborami.

Ktoś ma pytania do przyczyn głodu na Ukrainie? Ktoś ma pytania, czy głód na Ukrainie wpłynął na organizację repatriacji z Chełmszczyzny?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
przemchelm
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 901
Nr użytkownika: 54.885

Przemys³aw
Zawód: Zarobiony cz³ek
 
 
post 24/05/2014, 12:05 Quote Post

Pierwsze wysiedlenia nastąpiły w 1944, najwięcej próśb (odrzuconych) było w 1945 a w linku jest 1946 rok. Znaczy, że już zakładali że będzie głód dlatego zabierali prawosławnych? wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 24/05/2014, 14:09 Quote Post

duplikat

Ten post był edytowany przez Alexander Malinowski2: 24/05/2014, 14:18
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 24/05/2014, 14:17 Quote Post

Nie. Stalin konsekwetnie implementował w przypadku Polski doktrynę państwa narodowego. Ukraińcy albo ludzie o których nie dało się powiedzieć, że są Polakami, bo byli prawosławni, mieli trafić do USRR. W odwrotnym kierunku ruszyli Polacy.

Na to nałożyło się zdobycie ogromnego terytorium bez zapasów żywności i konieczność polityczna zapewnienia spokoju w Polsce i Niemczech. Dialektycznie słuszne okazało się tolerowanie głodu na Ukrainie.

Czytałem, że ZSRR zabrał nam odziedziczony po III Rzeszy przemysł i spalił centra naszych miast, ale jednocześnie dostarczał nam żywność mimo, że Ukraińcy głodowali, bo liczyli na zwycięstwo komunistów w wyborach. Ja czytałem, że głód był już w 1945.

Dialektycznie słuszne było też kontynuowanie repatriacji, mimo, że nie było jedzenia.

To też oznacza, że przed przesiedleniami (na Ukrainę a potem Akcja Wisła) Chełmszczyzna była krajem mieszanym.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
przemchelm
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 901
Nr użytkownika: 54.885

Przemys³aw
Zawód: Zarobiony cz³ek
 
 
post 24/05/2014, 14:50 Quote Post

To akurat nie jest odkrycie Ameryki w kwestii przesiedleń wink.gif Natomiast co do kraju mieszanego - ludność ukraińsko - języczna stanowiła ok. 30% ludności ziemi chełmskiej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 25/05/2014, 8:39 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski2 @ 24/05/2014, 12:19)
QUOTE(lancaster @ 24/05/2014, 12:01)

W 1945  się zjadali wzajemnie ? Userowi Malinowskiemu 2 , nie pomyliło się z Hlodomorem ?
*



Na szybko: http://en.wikipedia.org/wiki/Soviet_famine...1946%E2%80%9347

Osobiście spotkałem w Bieszczadach Ukrainkę, która opowiedziała mi historię, jak jej ojciec zgłosił się w 1945 na repatriację do ZSRR i zmarł tam z głodu.

Pomyślmy: Niezwyciężona Armia Czerwona zdobywa tereny zamieszkane przez wiele milionów ludzi. Zbiory są raz w roku. Armia Czerwona zdobywa też obszary, które ze względów politycznych nie mogą głodować Polska, Niemcy przed ważnymi wyborami.

Ktoś ma pytania do przyczyn głodu na Ukrainie? Ktoś ma pytania, czy głód na Ukrainie wpłynął na organizację repatriacji z Chełmszczyzny?
*


Zapominasz, że od 1944 r. NKWD przy pomocy RKKA wzięło się intensywnie za likwidację UON/UPA na obszarach znajdujących się po prawej stronie rz. Bug. Tam nie patyczkowano się jak u nas (vide: Akcja "Wisła"), tylko rozwiązywano problem "kompleksowo" wprowadzając sowieck iordnung w całych wioskach. Kiedyś jeden Ukrainiec z Łucka opowiadał mi, jak jego dziadek zakończył współpracę z UPA (podkreślał, że współpracował, a nie był jej członkiem). Opowiadał też, co robiło NKWD z żonami striłców. Być może ten głód też nie był przypadkowy.
 
Post #14

     
Konto Usuniete 13.04.15
 

Unregistered

 
 
post 9/08/2014, 9:05 Quote Post

Przepraszam, ale ponawiam prożbę o zmianę tych antypolskich danych na wiki angielskiej. Chyba że Ukraińcy mają rację.
 
Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej