Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sposoby walki Celtów
     
Szedim
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 67.677

 
 
post 5/01/2012, 17:05 Quote Post

Witam.

Czy ktoś z Was może zna sposoby walki Celtów? Jakich technik używali. Jakieś ciekawostki na ten temat? Na przykład jak ta, że w bitwach lądowych, stawiali grubych ludzi w pierwszym rzędzie by jak przeciwnik zaczął zadawać im ciosy w brzuch to żeby wnętrzności tych ludzi (tłuszcz itd.) leciał na atakujących.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 5/01/2012, 17:16 Quote Post

A skąd wziąłeś opis takiej ... taktyki confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 5/01/2012, 17:28 Quote Post

QUOTE
w bitwach lądowych, stawiali grubych ludzi w pierwszym rzędzie by jak przeciwnik zaczął zadawać im ciosy w brzuch
Ciekawa taktyka, tracenie własnych wojowników (nawet tych grubych wink.gif ), dobrze, że sami im flaków przed bitwą nie wydzierali.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.856
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 5/01/2012, 17:33 Quote Post

Forum Warhammera kawałek dalej. wink.gif

Ten post był edytowany przez Spiryt: 5/01/2012, 17:33
 
User is online!  PMMini Profile Post #4

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 5/01/2012, 18:00 Quote Post

NO dobra, może na poważnie(j)> Proponuję wyrzuci c do pomocy, bo na forum pewnie coś o tym jest wink.gif A I jeszcze, Celtowie używali mniej spektakularnych taktyk, np z zastosowaniem rydwany czy założyciel tematu o tym wie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Szedim
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 67.677

 
 
post 5/01/2012, 20:11 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 5/01/2012, 18:16)
A skąd wziąłeś opis takiej ... taktyki confused1.gif
*



Dowiedziałem się tego od znajomego profesora uczącego historii. smile.gif

QUOTE(lancelot)
A I jeszcze, Celtowie używali mniej spektakularnych taktyk, np z zastosowaniem rydwany czy założyciel tematu o tym wie?


Tak o tym wiem. Chodziło mi o takiej bardziej niekonwencjonalne taktyki, oryginalne strategie. A właśnie na forum nie potrafiłem nic znaleźć co by było ciekawe na tyle.

Ten post był edytowany przez Szedim: 5/01/2012, 20:12
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 5/01/2012, 20:31 Quote Post

A profesor jest gruby?
O wojskowości celtów na forum: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=19157
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=5600
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=11772
I pewnie w wielu innych miejscach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Szedim
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 67.677

 
 
post 5/01/2012, 20:35 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 5/01/2012, 21:31)


Nie za bardzo. Ale to prawdopodobnie nie był żart, ani nic z tych rzeczy, ponieważ ten człowiek zna się na rzeczy i nie żartowaliśmy na ten temat tym razem. smile.gif

Dziękuję bardzo za pomocne linki. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 5/01/2012, 20:58 Quote Post

Spoko,żyj w przeświadczeniu o prawidłowośc "teorii grubasów".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Szedim
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 67.677

 
 
post 5/01/2012, 21:03 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 5/01/2012, 21:58)
Spoko,żyj w przeświadczeniu o prawidłowośc "teorii grubasów".
*



A sądzisz, że to w 100% jest nieprawda? Hm... W przyszłym tygodniu spróbuję się dowiedzieć na pewno o co z tym chodziło.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.856
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 5/01/2012, 21:13 Quote Post

Brzmi co najmniej dziwacznie...

Możliwe, że chodzi o jakieś przekręcenie/niezrozumienie jakiejś legendy czy wzmianki w źródłach...

Nie mówiąc o tym, że grubi ludzie nie miewają generalnie większej ilośći wnętrzności od smukłych tego samego rozmiaru, a tkanka tłuszczowa po pchnięciu mieczem nie chluśnie raczej do przodu....
 
User is online!  PMMini Profile Post #11

     
Szedim
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 67.677

 
 
post 5/01/2012, 21:22 Quote Post

QUOTE(Spiryt @ 5/01/2012, 22:13)
Brzmi co najmniej dziwacznie...

Możliwe, że chodzi o jakieś przekręcenie/niezrozumienie jakiejś legendy czy wzmianki w źródłach...

Nie mówiąc o tym, że grubi ludzie nie miewają generalnie większej ilośći wnętrzności od smukłych tego samego rozmiaru, a tkanka tłuszczowa po pchnięciu mieczem nie chluśnie raczej do przodu....
*



Wiem mi też to nie pasowało. Ale ponoć źródło tej informacji jest zamieszczone w jakiejś encyklopedii historycznej. Niestety nie mam na razie do niej dostępu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 6/01/2012, 13:01 Quote Post

QUOTE(Szedim @ 5/01/2012, 18:05)
Witam.

Czy ktoś z Was może zna sposoby walki Celtów? Jakich technik używali. Jakieś ciekawostki na ten temat? Na przykład jak ta, że w bitwach lądowych, stawiali grubych ludzi w pierwszym rzędzie by jak przeciwnik zaczął zadawać im ciosy w brzuch to żeby wnętrzności tych ludzi (tłuszcz itd.) leciał na atakujących.
*



Witam,
Ja się na tym znam nieszczególnie, ale moja żona specjalizuje się w Celtach. Wg niej najprawdopodobniej to wzmianka z irlandzkiej mitologii (typu druid przed walką wstrzymywał mocz przeciwnikom smile.gif ). Jak będzie miała chwilę to poszuka konkretnie z której opowieści.



Ten post był edytowany przez wysoki: 6/01/2012, 13:02
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
McCornick
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 237
Nr użytkownika: 25.450

Robert
Stopień akademicki: magister
Zawód: inzynier
 
 
post 6/01/2012, 14:05 Quote Post

<<A skąd wziąłeś opis takiej ... taktyki confused1.gif
*



Dowiedziałem się tego od znajomego profesora uczącego historii.>>

Ja też czytałem o czymś podobnym. A raczej widziałem - w komiksie "Asteriks". - Obeliks zawsze walczył w pierwszym szeregu. Tylko nikt mu nie wypruwał flaków.
Pewnie ten profesor też czytywał Asteriksa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 7/11/2012, 13:51 Quote Post

Naturalnie koledzy podali odpowiednie linki do tematów odnośnie wojskowości celtyckiej, więc raczej proszę tam zaglądnąć.
QUOTE(Szedim @ 5/01/2012, 18:05)
Na przykład jak ta, że w bitwach lądowych, stawiali grubych ludzi w pierwszym rzędzie by jak przeciwnik zaczął zadawać im ciosy w brzuch to żeby wnętrzności tych ludzi (tłuszcz itd.) leciał na atakujących.

A co się tyczy tej... khm... taktyki (?). Nie powiem, jest ona co najmniej dziwna, żeby nie powiedzieć, śmieszna. Po cóż mieliby coś takiego robić? Tracić niepotrzebnie cennych wojowników, i to w tak bezsensowny sposób? Toż to lepiej wziąć jako mięso armatnie na pierwszą linię jakiś niewolnych, jeńców - może nawet z tej samej grupy, z którą wojowali - wtedy to by miało jakiś sens, może i nawet grałoby na psychikę atakującej strony... Ale w dalszym ciągu jesteśmy w absurdzie zaserwowanym nam przez powyższą informację.
No ale powiedzmy, że zmierzymy się z nią by w jakiś klarowny (może!) sposób wyjaśnić ją. Jedyne co mi tu przychodzi na myśl, to jakaś inicjacja wojowników. Byli tacy, których nazywano harcownikami. Występowali praktycznie wszędzie. Ich funkcja polegała na tym, że wyprawiali sobie indywidualne pojedynki, które miały za cel podjudzić, podkręcić - jakbyśmy dzisiaj powiedzieli - obydwie strony do walki. Jednocześnie strony odkrywały swoje karty i tym sposobem, w formie wstępu, udowadniali drugim, że coś są warci, że z nimi nie ma co zadzierać etc. Byli też i tacy, których nazwalibyśmy "szczekaczami". Mobilizowali całe grupy do obrażania, przeklinania, szydzenia z wojowników drugiej strony by tym sposobem siebie podkręcić i wzbudzić złość i agresję wśród tych drugich, w ich przekonaniu złych. Naturalnie przed i w trakcie bitwy obydwie strony będą wychodziły ze skór by przestraszyć swoich wrogów. Będą stosowały absolutnie wszystkie dostępne środki by realizować swój z góry postawiony cel. No i tu jest czas na jednostki lub jakieś pomniejsze grupy wojowników, którzy chcą zaimponować swoim kompanom, będą się też chcieli wyróżnić, wsławić w czynach oraz wejść w kastę, która to z kolei cieszyła się uznaniem pośród społeczeństwa. Często ryzykując własne życie, co dodatkowo powiększa "jakość" zadania na jakie się porywa, delikwent będzie chciał udowodnić swoją wyższość. Podejrzewam, że Twój profesor nie do końca zrozumiał sensu tego procederu na jaki porywali się wojownicy celtyccy, ale istotnie w pierwszych szeregach mogli (powtarzam: mogli, co niekoniecznie mogło mieć rację bytu) stać rośli wojownicy, którzy swym wyglądem, orężem, zachowaniem oraz emanującą od nich charyzmą, odstraszali skutecznie bądź nie atakującą ich grupę. No i wtedy, kiedy ci śmiałkowie stojąc w pierwszym szeregu natknęli się na pierwszych w szeregu atakujących, ginęli, co naturalne, zalewając krwią i wnętrznościami i innymi płynami ustrojowymi wszystkich dookoła. Mam pewne podejrzenie, że taka sytuacja mogłaby mieć miejsce, a powód swojego twierdzenia mam taki, że Celtowie to był lud szalony, który np. nago przystępował do walki, ponieważ za nic mieli śmierć, a liczyła się tylko liczba zatłuczonych wrogów oraz uciętych głów, które później z gracją odnosili do świątyń i domostw uważając za trofea oraz nadając im wręcz sakralną wartość. A może ci wojownicy z opowieści Twojego profesora wcale nie byli grubi, jeno rośli, półnadzy (z odsłoniętą klatką piersiową, bo jak wiemy, Celtowie portki nosili) i zachowując się co najmniej dziko i czekali na (nie)pewną śmierć? Kto wie...
Jest jednak inna inszość, która deprecjonuje historię Twojego profesora. Otóż jest to racjonalizm, którym kierowali się tak charakterystycznie szaleni Celtowie - nawet w czasie najbrutalniejszych potyczek.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej