Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> "Czterej pancerni i pies", To już 5 /pięć/ dekad od premiery
     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 9/10/2016, 19:13 Quote Post

Zgadza się.
Ojciec Janka zginął, co nie znaczy że nie żyje.

Samemu ciężej dojść do prawidłowych wniosków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #61

     
An_Old_Man
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 915
Nr użytkownika: 100.119

 
 
post 9/10/2016, 20:23 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 9/10/2016, 17:36)
Wodniku;
Odpuść - To zabawa jest i wzajemne poszerzanie wiedzy.

Stary Mężczyzno;
"Karny Batalion" (Strafbat) Anatolija Dostalija oglądałeś?
*


Widziałem tylko kilka odcinków, nie pomnę rok czy dwa lata temu. Od jakiegoś czasu telewizję oglądam tylko przez przypadek. Kilka minut temu niewiasty dostały reprymendę. Zostawiły dwa odbiorniki włączone i zaczęły mówić do mnie jednocześnie, (w tym samym czasie włączyły się reklamy o 20 dB głosniej). Wracając do tematu:
Te kilka odcinków które obejrzałem bardzo spodobały mi się. Niestety albo stety, muszę dokonywać wyborów i nie udało mi się obejrzeć wszystkich. Brak czasu. Trzy dni w tygodniu po pracy to coś oszamać i na boisko. Jak wracam to tylko mycie się, i pora spać. Nie mogę pozwolić sobie na opuszczanie, ponieważ na moje miejsce jest wielu chłopców, którzy nie mają gdzie pograć w piłkę i chętnie mnie zastapią. W moim wieku trudno byłoby znaleźć miejsce w innych drużynach.
Jest dużo filmów wartych obejrzenia, jednak do teraz połowę wolnego czasu zajmuje mi prawdziwe życie gdzie nie jestem tylko widzem. I nie łudzę się że gdy już nie będę mógł biegać to będę oglądał "zaległe" filmy.
PS. skojarzyłem dowcip:
QUOTE
- Zajączku, dlaczego masz takie krotkie uszy?
- Bo jestem romantyczny.
- Nie rozumiem.
- Wczoraj siedzialem na lace i sluchalem spiewu slowika. Tak się zasluchalem, ze nie uslyszalem kosiarki...


Ten post był edytowany przez An_Old_Man: 9/10/2016, 20:31
 
User is offline  PMMini Profile Post #62

     
zajączek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.640
Nr użytkownika: 3.463

 
 
post 9/10/2016, 20:34 Quote Post

Nie wiem czy ta dygresja jest do mnie czy nie do mnie.
Ale niech tam... odpiszę.
W "Wrogu u bram" Wasilij Zajcew pokazany jest jako świerzo zmobilizowany młody żołnierz a na prawdę w bitwie stalingradzkiej był już sierżantem i od wielu lat służył w RKKA.
I taka to jest ta "prawda" w tym wychwalanym filmie smile.gif
Czy Rosjanie robią podobne przekręty w filmach? Owszem, polecam choćby "Sewastopol" wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #63

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 9/10/2016, 20:52 Quote Post

Czołem!

QUOTE(poldas372 @ 9/10/2016, 18:52)
Muszę sprostować bo wyżej źle napisałem.
To było w trakcie rozmowy z sierżantem Czernousowem (szefem kompani)
- A ojciec na froncie?
- Nie wiem, zginął gdzieś cztery lata temu.

Jak to kogoś interesuje;
http://www.cda.pl/video/673945dc
trzydziesta minuta.
*



Rozmowa z tym samym Czernousowem w trzecim odcinku, fragment ok. 40:45
http://www.cda.pl/video/675232e3

- A ojca Ty znalazł?
- Nie znalazłem. I o was się nie mogłem dopytać.

Albo szukał żywego, albo grobu.

Ten post był edytowany przez Skrzetuski: 9/10/2016, 20:53
 
User is offline  PMMini Profile Post #64

     
An_Old_Man
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 915
Nr użytkownika: 100.119

 
 
post 9/10/2016, 20:58 Quote Post

QUOTE(zajączek @ 9/10/2016, 20:34)
Nie wiem czy ta dygresja jest do mnie czy nie do mnie.
Ale niech tam... odpiszę.
W "Wrogu u bram" Wasilij Zajcew pokazany jest jako świerzo zmobilizowany młody żołnierz a na prawdę w bitwie stalingradzkiej był już sierżantem i od wielu lat służył w RKKA.
I taka to jest ta "prawda" w tym wychwalanym filmie  smile.gif
Czy Rosjanie robią podobne przekręty w filmach? Owszem, polecam choćby "Sewastopol"  wink.gif
*

Tak wspomniałem o tym wcześniej:[QUOTE]Tam jest rzetelnie pokazane czemu walczą. (dla tych co nie widzieli: Z przodu Niemcy, z tyłu NKWD). Chociaż i w tym przypadku podobno znaleźli się tacy co coś znaleźli. Jednak to nie to samo co "zabili go i uciekł" w innych filmach. Reżyser stworzył wiarygodny obraz. Potrzebowałem trochę czasu aby mój zwapniały mózg odtworzył te ujęcia. Po epizodzie w którym chłopiec chybia strzelając do wilka, jest przerwa i pojawia się w wagonie jako młody mężczyzna. Później pojawia się jako dojrzały mężczyzna. Przypuszczam że takie było zamierzenie twórców filmu. Reżyser zdecydował co ma zostać w domyśle. Widzowie mogą zrezygnować z oglądania. W żaden sposób nie mogę doszukać się wzmiankowanego przez Ciebie" przekrętu". Zrobiłem jednak zrzut ekranu i zapisałem na dysku. jutro jeszcze raz przemyślę.




Ten post był edytowany przez An_Old_Man: 9/10/2016, 22:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #65

     
zajączek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.640
Nr użytkownika: 3.463

 
 
post 9/10/2016, 22:05 Quote Post

Tekst wprawdzie pełen chaosu, ale rozumie że chodzi o rewelacje związane z tzw oddziałami zaporowymi? Film Wróg u Bram jest z 2001 roku. Więc jeśli to ma być dla kolegi jakieś "odkrycie" to polecam obejrzeć rosyjski film w reżyserii Jurija Ozierowa z 1989 roku "Stalingrad". Tak więc Rosjanie byli pierwsi, choć film w Polsce jest mało znany.
 
User is offline  PMMini Profile Post #66

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.001
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 9/10/2016, 22:18 Quote Post

Szukanie jakiegoś głębszego sensu w rodowodzie Janka... rolleyes.gif

A może po prostu szybciej jest spojrzeć na nazwę 1 brygady pancernej?

To, że ojciec się później znalazł jako partyzant na Pomorzu to już wyłącznie bonus, takie przypominanie o prawach Polaków do tych ziem. W dodatku bardzo wygodne, bo Przymanowski zgrabnie odciąga w ten sposób uwagę od pochodzenia większości żołnierzy 1 Armii WP. W końcu w centrum uwagi jest załoga z POPem, ale takim "swoim chłopem", Ślązakiem, Gruzinem i młodym chłopakiem... znikąd?

W pierwszym rzucie serialu niemal nie ma Kresowiaków - Lidka jest z Warszawy, Wichura czort wie skąd. Później pojawiają się postacie z akcentem, ale broń boże, żeby ktoś się przyznał, że jest z Wilna, Grodna, Baranowicz czy ze Lwowa.

Opus magnum Przymanowskiego, bazujące na jego doświadczeniach z 1 Armii WP - zarówno na prawdziwych historiach żołnierzy, jak i nabytej w pracy "wychowawczej" sztuce niedomówień i tworzenia reguł z wyjątków. Osobiście z jego dzieł dziś dużo bardziej wolę "Fortele Jonatana Koota" - pokazujące jak pod koniec PRLu dawny filar systemu nabija się w bajce dla dzieci (bardzo niewychowawczo...) z władzy, lokalnych sitw, a momentami i z legend partyzanckich.

QUOTE
to polecam obejrzeć rosyjski film w reżyserii Jurija Ozierowa z 1989 roku "Stalingrad". Tak więc Rosjanie byli pierwsi, choć film w Polsce jest mało znany


Pierwsza to była jeszcze "Bitwa Stalingradzka" z 1949. W sumie chyba najlepsza, bo mieli jeszcze masę sprzętu z DWS, a "grały" w nim chyba całe pułki wojska. Takiego rozmachu nie zobaczysz już nigdy w kinie.

Jest jeszcze współczesny potworek sprzed kilku lat - to ten bym raczej porównywał z "Wrogiem u Bram", filmy z okresu ZSRR to jednak inna para walonek.

Ten post był edytowany przez Baszybuzuk: 9/10/2016, 22:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #67

     
zajączek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.640
Nr użytkownika: 3.463

 
 
post 9/10/2016, 22:26 Quote Post

QUOTE
Lidka jest z Warszawy, Wichura czort wie skąd.

Wichura to też warszawiak.
 
User is offline  PMMini Profile Post #68

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.001
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 9/10/2016, 22:28 Quote Post

Ano właśnie.

Dawałem mu na to 50%, 40% na jakąś Łódź, 10% na któreś z ważniejszych miast na Kresach. W realu proporcja byłaby dokładnie odwrotna...
 
User is offline  PMMini Profile Post #69

     
pejotlbis
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 499
Nr użytkownika: 97.178

Piotr Jakubowski
 
 
post 12/10/2016, 10:08 Quote Post

QUOTE
Wichura to też warszawiak.

W odcinku "Tiergarten" grając na benzynę w oko , z felczerem Zubrykiem, Wichura wspomina o Mińsku Mazowieckim.
W tymże odcinku pojawia się kapitan Pawłow który mówi , że jeszcze nie dostał polskiego munduru, kolejny , ewidentny POP , po wojnie prawdopodobnie byłby to kapitan LWP Pawłowski.
Jak twierdzi Kacper Śledziński w książce"Tankiści" pierwowzorem Lidki była Lidia Mokrzycka mieszkanka nie Warszawy,ale Śląska Cieszyńskiego, a więc do pewnego stopnia pierwowzór także Gustlika, która urlopując się we Lwowie została wywieziona w sowiety.
Przytaczam też fakt znany, ale nikt jeszcze o tym tu nie wspomniał:w dniach 23- 26 lipca 1945 pierwszy batalion Brygady Pancernej rozwinął natarcie m.in na Sokołów Podlaski w celu zneutralizowania "band" "Szumnego","Młota",operacja zakończyła się rozbiciem "band" i wzięciem do niewoli 70 "bandytów".
Czołg o numerze taktycznym 102 faktycznie nieistniejący, należałby do pierwszego batalionu- swiadczy o tym pierwsza cyfra.
Żołnierze "Łupaszki" wzięli na tankistach odwet w nocy z 8 na 9 sierpnia tegoż roku rozbijając kompanię pod wsią Zaleś.
QUOTE
W pierwszym rzucie serialu niemal nie ma Kresowiaków - Lidka jest z Warszawy, Wichura czort wie skąd. Później pojawiają się postacie z akcentem, ale broń boże, żeby ktoś się przyznał, że jest z Wilna, Grodna, Baranowicz czy ze Lwowa


W rzeczywistosci 90% stanu Brygady pochodziło z Kresów

Ten post był edytowany przez pejotlbis: 12/10/2016, 10:13
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #70

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.916
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 12/10/2016, 16:06 Quote Post

QUOTE(pejotlbis)
Czołg o numerze taktycznym 102 faktycznie nieistniejący, należałby do pierwszego batalionu- świadczy o tym pierwsza cyfra.
Numer powinien pochodzić z okresu pułkowej organizacji brygady i raczej nawiązuje do rzeczywistego plutonu rozpoznawczego 1 pułku pancernego (w składzie trzech czołgów - o numerach taktycznych 104, 105, 106). Stąd tez może wynikać taka bliskość bezpośrednich kontaktów z dowódcą brygady, raczej niemożliwa w innych załóg czołgów. A stopień Jarosza porucznik mógłby wskazywać, że był dowódcą tego plutonu. Ten ostatni fakt nie jest oczywiście eksponowany w serialu.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #71

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.878
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 12/10/2016, 16:59 Quote Post

QUOTE
Numer powinien pochodzić z okresu pułkowej organizacji brygady i raczej nawiązuje do rzeczywistego plutonu rozpoznawczego 1 pułku pancernego (w składzie trzech czołgów - o numerach taktycznych 104, 105, 106). Stąd tez może wynikać taka bliskość bezpośrednich kontaktów z dowódcą brygady, raczej niemożliwa w innych załóg czołgów.

Do czego nawiązuje numer to trudno powiedzieć, bo możliwości są dwie wink.gif.

Faktyczna numeracja w pułku to:
100 - wóz dowódcy
101 - wóz szefa sztabu

104, 105, 106 - wozy pl. rozpoznawczego.

Potem, po utworzeniu brygady, numeracja wyglądała tak:

100 - dowódca 1 baonu
110 - dowódca 1 kompanii.

Jak widać 102 wskazywało by na baaardzo bliskie związki z szefostwem, słabiej na te z jakimś pododdziałem wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #72

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.355
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 12/10/2016, 17:24 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 12/10/2016, 16:59)
Do czego nawiązuje numer to trudno powiedzieć, bo możliwości są dwie wink.gif.
*



E tam, jest jeszcze jedna.

To była super załoga, taka na 102 i to jest najprawdopodobniejsze, jak dla mnie, nawiązanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #73

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.916
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 12/10/2016, 17:27 Quote Post

Numer 102 nawiązuje do struktury pułkowej, czołg ma ten sam numer o I odcinka, czyli gdzieś końcówki 43 roku.
Brygada w strukturze pułkowej posiadała etatowo 86 czołgów:
- dowództwo brygady - 2 czołgi T-34;
- 1 pułk czołgów (1 wóz dowódcy pułku - T-34, 3 wozy plutonu zwiadu - T-34, 3 x 10 czołgów w kompaniach czołgów średnich - T-34, 7 wozów w kompanii czołgów lekkich - T-70) Razem - 35 czołgów T-34, 7 czołgów T-70;
- 2 pułk czołgów - 35 czołgów T-34, 7 czołgów T-70.

Dobrze świadczy o Przymanowskim, że nie gmatwał głowy telewidzom strukturami, czyniąc przygodowość serialu jeszcze bardziej interesującą. Wystarczyło, że jest dowódca brygady, pachnący cygarami, znajdujący się zawsze w odpowiednim miejscu. Dowódców pułków, kompanii nie widzimy w ogóle. Wiemy, że są choćby z tego, że słyszymy śmiertelna walkę jednej kompanii na przyczółku wareckim, przez radiostację. Raz pojawia się zastępca dowódcy brygady ds technicznych, gdy trzeba dowieść TŚM do Rudego. Istnienie dodatkowych funkcyjnych nie powoduje powstawania nowych zbędnych bohaterów akcji wątków akcji. Wóz, pluton Jarosza jest ważny - choćby dlatego, że posiada własny kryptonim, i jest porównywalny z kompanią, też posiadającymi swoje kryptonimy.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #74

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 12/10/2016, 17:33 Quote Post

Wrzućcie luzu.

Aquarius słusznie pisze.
Po prostu Rudy sto dwa jest chwytliwe. Miało być niby "Rudy sto czterdzieści osiem"?
 
User is offline  PMMini Profile Post #75

8 Strony « < 3 4 5 6 7 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej