Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Guancze, z Wysp Kanaryjskich
     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 16/08/2007, 20:15 Quote Post

No cóż, faktycznie najdalej na południe wysunięta stała placówka Fenicjan to Mogador - czyli dzisiejsza Essaouira, mniej wiecej 600 km na północ od Kanarów (wzdłuż wybrzeża).

Co do wybrzeża: Hannona w swej podróży na południe mijał po drodze pustynię, tuż po tym jak minął górzystą okolicę ("wyjeżdżając od Liksytów"). W Maroku górzysty teren nadmorski to okolice 30N, a wiec jeszcze na północ od wysp. Wychodziłoby wiec faktycznie, ze naprzeciw archipelagu była pustynia.


Ale za to znalazłem wzmiankę, ze z przyladka Juby dostrzega się wzgórza wyspy Fuertevertura. Może ktoś to potwierdzić?
Z matematyki, przy założeniu idealnie czystego powietrza wyszło mi, ze z takiej odległości nad morzem mozna dostrzec góry o wysokości ~1100 m. Z kolei żeby dostrzec 800 m wzgórza nad morzem należy dopłynąć na odległośc ok. 65 km.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #46

     
asceta
 

uczestnik krucjaty
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.936
Nr użytkownika: 15.122

Zawód: prawnik
 
 
post 16/08/2007, 20:41 Quote Post

A ów przylądek Juby, jaki ma najwyższy punkt?
 
User is offline  PMMini Profile Post #47

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 16/08/2007, 21:11 Quote Post

Nie wiem, obliczenia dokonałem z poziomu morza zanim się dowiedziałem, ze z przyl. Juby można zobaczyć. smile.gif
Jesli ma wyniesienie pond 300 m, no to byłoby teoretycznie mozna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #48

     
asceta
 

uczestnik krucjaty
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.936
Nr użytkownika: 15.122

Zawód: prawnik
 
 
post 17/08/2007, 11:58 Quote Post

Dodam jeszcze, że gdyby ludność wysp była pochodzenia Wandalskiego to najprawdopodobniej ich język został by zidentyfikowany jako germański, czy podobny do niemieckiego. Takie rzeczy się zdarzają, 1000 lat odrębnej historii nie przeszkodziło by takiej identyfikacji.
Jako przykład podam tu, że poseł króla Francji franciszkanin Wilhelm Ruysbroek przebywał na Krymie w XIII wieku i zapisał że zyje tam dużo ludzi mówiących po niemiecku.
W XVI wieku flamandzki poseł cesarza niemieckiego Ghiselin du Busbeck przebywający w Stambule zapisał słowa dwóch posłów z Krymu, ewidentnie germańskie (np. Regen - deszcz, schwester - siostra, tag - dzien, sunne - słońce).
W obydwu przypadakch chodziło o Gotów, a wiec wschodnich Germanów, których jezyk był bez problemu identyfikowalny dla Europejczyków mino upływu czasu. Wandalowie równiez byli ludem wschodniogermańskim. Gwoli sprawiedliwosci nalezy zauważyć, że poseł był Flamandem a więc na co dzień również mówił językiem germańskim.

Oczywiście nie da sie wykluczyć, że jacyś Wandalowie przybyli na Kanary, wkładając do puli genowej mieszkańców swoje własne geny, a potem się zasymilowali zatracając jezyk. Ale jeśli byli na tyle liczni żeby przetrwały ich recesywne cechy wyglądu (jasne włosy) to takie zjawisko nie powinno zajść, zwłaszcza że mieliby pewno przewagę kulturalną.

Obstawiam wiec, że Guancze to nie potomkowie Wandali.

Ten post był edytowany przez asceta: 18/08/2007, 11:04
 
User is offline  PMMini Profile Post #49

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 18/08/2007, 19:07 Quote Post

Ja jeszcze odn. zasięgu widoczności.
Siegnąłem do "Nawigacji dla żeglarzy" Kaszowskiego i tam znalazłem wzór na geograficzny zasięg światła - jest to teoretycznie największa odległość (d) z jakiej można dojrzeć światło np. latarni morskiej przy założeniu pewnej wysokości obserwatora (a) i źródła światła (Hs, oznaczenia są z normy) nad horyzontem.

Dane podstawiamy w metrach, wynik otrzymujemy w milach morskich (1 Mm = 1,852 km), wzór ma postać:
d = 2,08 * (Hs+a)^0,5

Jak łatwo obliczyć, z poziomu morza swiatło na szczycie Fuerteventury (807 m npm) będzie widać z odległości 109 km.
Z tym, że na szczycie w czasach Kartagińczyków nie było swiatła, zas w zależności od warunków na morzu widoczność może się zmniejszyć lub zwiększyć i to znacznie, ponieważ np. gdy zimne powietrze nasunie się nad ciepłą wodę, to widoczność znacznie się zmniejsza (jest to tzw. refrakcja nienormalna).
Tak wieć można powiedzieć, ze ujrzenie wyspy z afrykańskiego brzegu wymagałoby bardzo dobrej widoczności, niemniej jest to możliwe.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #50

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 21/08/2007, 19:01 Quote Post

Jednak to i tak nie pomaga w niczym co by mogło nam przybliżyć tajemnice przybycia Guanczów na Wyspy Kanaryjskie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #51

     
cack1913
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 448
Nr użytkownika: 33.837

 
 
post 16/10/2007, 20:43 Quote Post

QUOTE(MikoQba @ 16/08/2007, 15:24)
Owszem Guancze mieli często jasne oczy i włosy. Ale taki typ antropologiczny występował też często w starożytności u połnocnoafrykańskich berberow.
*



We współczesnej antropologii fizycznej wszyscy już zapomnieli o typach antropologicznych!

Nie wydziela się takich jednostek.

Badania prowadzone są na poziomie populacyjnym. Podobnie jak badania związane ze zmiennością DNA.
 
User is offline  PMMini Profile Post #52

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 21/10/2007, 17:11 Quote Post

Ja antropologiem nie jestem i o typach nie zapomniałem. Dla mnie błękitnooki blondyn różni się od śniadego i krępego bruneta, bez zaglądania w ich DNA.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #53

     
cack1913
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 448
Nr użytkownika: 33.837

 
 
post 22/10/2007, 9:22 Quote Post

QUOTE(MikoQba @ 21/10/2007, 17:11)
Ja antropologiem nie jestem i o typach nie zapomniałem. Dla mnie błękitnooki blondyn różni się od śniadego i krępego bruneta, bez zaglądania w ich DNA.
*



O typach zapomnieć warto, tak jak antropolodzy, a przeczytać też warto co inni piszą na podstawie badań, a nie domniemań.
http://dienekes.50webs.com/blog/archives/000368.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #54

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 22/10/2007, 17:25 Quote Post

QUOTE
Although the Berbers are the most probable ancestors of the Guanches, it is deduced that important human movements have reshaped Northwest Africa after the migratory wave to the Canary Islands.


Ale jednak moje obserwacje dotyczące typów antropologicznych zdają się być zbieżne z powyższymi badaniami. Bo zdają się potwierdzać że Guancze mają korzenie berberyjskie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #55

     
cack1913
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 448
Nr użytkownika: 33.837

 
 
post 23/10/2007, 11:08 Quote Post

QUOTE(MikoQba @ 22/10/2007, 17:25)
Ale jednak moje obserwacje dotyczące typów antropologicznych zdają się być zbieżne z powyższymi badaniami. Bo zdają się potwierdzać że Guancze mają korzenie berberyjskie.
*



Jestem ciekawy, gdzie są pomieszczone wyniki tych badań? Chętnie przeczytam tą publikację.
 
User is offline  PMMini Profile Post #56

     
Humerus
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 305
Nr użytkownika: 35.251

 
 
post 26/10/2007, 13:50 Quote Post

QUOTE(cack1913 @ 23/10/2007, 12:08)
QUOTE(MikoQba @ 22/10/2007, 17:25)
Ale jednak moje obserwacje dotyczące typów antropologicznych zdają się być zbieżne z powyższymi badaniami. Bo zdają się potwierdzać że Guancze mają korzenie berberyjskie.
*



Jestem ciekawy, gdzie są pomieszczone wyniki tych badań? Chętnie przeczytam tą publikację.
*



Nie jestem pewien, ale być może MikoQba czytał tekst Johna Abercromby'ego, The Prehistoric Pottery of the Canary Islands and its Makers, "The Journal of the Royal Anthropological Institute of Great Britain and Ireland", 44:1914, pp. 302-323. Są tam długie rozważania o trzech rasach zamieszkujących Kanary i między innymi taki fragment: "Assuming then that the natives of Guanche type were relatively fair skinned with black hair and eyes, though occasionally these were light, it is possible to connect them somatically with the tall, dolichocephalic, muscular, black-haired, reddish-yellow skinned Imoshagh of the Sahara. As the shorter dolichocephalic and mesocephalic element can be brought into connection with some of the Berbers of North Africa, it also is of African origin. Hence both the first and second component parts of the population may have arrived together, or with a short interval between".

My wiemy, że ten tekst to już historia nauki i nie można tego rodzaju spekulacji brać za dobrą monetę, ale być może są jeszcze tacy dyskutanci, którzy nie odnotowali, że metodologia antropologii fizycznej w ciągu ostatnich stu lat jednak bardzo się zmieniła?
 
User is offline  PMMini Profile Post #57

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 26/10/2007, 15:51 Quote Post

MikoQba odniósł się do artykułu zapodanego przez cacka w poście #54 - zacytowany przez niego tekst to wytłuszczony fragment tego artykułu smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #58

     
Humerus
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 305
Nr użytkownika: 35.251

 
 
post 26/10/2007, 16:09 Quote Post

QUOTE(sargon @ 26/10/2007, 16:51)
MikoQba odniósł się do artykułu zapodanego przez cacka w poście #54 - zacytowany przez niego tekst to wytłuszczony fragment tego artykułu smile.gif
*



Ale w tym artukule nie ma nic o typach antropologicznych!
 
User is offline  PMMini Profile Post #59

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 26/10/2007, 16:31 Quote Post

QUOTE(MikoQba @ 22/10/2007, 17:25)
QUOTE
Although the Berbers are the most probable ancestors of the Guanches, it is deduced that important human movements have reshaped Northwest Africa after the migratory wave to the Canary Islands.

Ale jednak moje obserwacje dotyczące typów antropologicznych zdają się być zbieżne z powyższymi badaniami. Bo zdają się potwierdzać że Guancze mają korzenie berberyjskie.

*



Naprawdę proponuję czytać ze zrozumieniem.
Jeszcze raz napiszę to samo:

Ale jednak moje obserwacje dotyczące typów antropologicznych zdają się być zbieżne z powyższymi badaniami. Bo zdają się potwierdzać że Guancze mają korzenie berberyjskie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #60

10 Strony « < 2 3 4 5 6 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej