Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jaroslav Hasek
     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 20/12/2009, 11:07 Quote Post

To mnie Jezeku specjalnie nie zadziwia,bardzie zdumiewa mnie transformacja anarchisty w monarchiste smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Thomuss
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 143
Nr użytkownika: 4.829

Stadhouder Republiki
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Antyfaszysta
 
 
post 20/12/2009, 17:44 Quote Post

Epizody z ,,czerwonymi'' miało wielu ludzi w tamtych czasach, dość przypomnieć Piłsudskiego i jego napad na pociąg.Ludzie myślący w miarę szybko jednak zaczęli się orientować, co to za banda ci bolszewicy a inni, jak Piłsudski, wykorzystywali te ugrupowania do wyższych celów.To, że Haszek miał taki wstydliwy epizod w swoim życiu, absolutnie nie deprecjonuje go w moich oczach jako człowieka.Zdaje się też, że jako komisarz polityczny, zajmował się głównie propagandą i pisaniem ulotek, ale tego nie jestem pewien.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 21/12/2009, 7:35 Quote Post

Niestety nie jest to takie proste.Hasek nie byl jakims intelektualnym matolkiem-pieknoduchem w rodzaju Showa,ktory sobie siedzial wygodnie w bezpiecznej Europie i tylko ze slyszenia mial metne pojecie o robotniczym raju.On byl w piekle rewolucji i dobrze wiedzial co tam sie wyrabialo.Byc komunistycznym agitatorem w Pradze,a komisarzem bolszewickim w Samarze w okresie walk z "wrogami ludu" to jednak znaczaca roznica.Niestety piekny zawod komisarza w owym okresie polegal na fizycznej likwidacji owych "wrogow".Jak jednak podkreslam nie ma dowodow,aby jakies zbrodnie popelnial.Scislej mowiac nikt chyba tego nie badal,a Hasek zawsze unikal jak ognia wypowiedzi na ten temat.
Mozna jeszcze gdybac,ze tym komisarzem zostal przez oportunizm,aby zycie ratowac w niezwyklych warunkach,ale gdzie tam.Byl tam z calym korpusem czechoslowackim i mogl wierny przysiedze wraz z towarzyszami wracac po perypetiach do kraju.Wolal jednak kariere bolszewickiego politruka,ba nawet usilowac pociagnac innych za soba.
Jeszcze jeden aspekt nam umknal.Hasek byl po prostu permanentnym zdrajca.Zdradzil swoich legionowych towarzyszy broni,tak jak wczesniej zdradzil cesarza i cara..Pozniej tez byl agentem obcego panstwa,ktore tez zreszta swym zwyczajem z pelna konsekwencja zdradzil.
Do konca zycia byl z tego wzgledu atakowany przez srodowiska kombatanckie.Niechec do republiki mozna tez wyczuc w "Przygodach...".
No coz ksiazka wysmienita,ale autora mozna okreslic jednym slowem-kanalia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Ježek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 275
Nr użytkownika: 18.422

Jan
Stopień akademicki: phd
 
 
post 21/12/2009, 16:28 Quote Post

QUOTE(mariusz 70 @ 20/12/2009, 10:07)
To mnie Jezeku specjalnie nie zadziwia,bardzie zdumiewa mnie transformacja anarchisty w monarchiste smile.gif
*


Nie byl monarchysta.

Nie byl chyba agent bolszewików - tego pewnie dazyly, lecz zostal znów anarchysta.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 22/12/2009, 7:32 Quote Post

Jezeku w czasie pobytu w Rosji czynnie optowal za Krolestwem Czeskim pod berlem cara,a wiec jak inaczej nazwac taka opcje polityczna jak nie monarchizm?
Do Pragi wrocil jako bolszewicki agent,a ze potem sie deklarowal jako anarchista to tez mnie nie dziwi.U czlowieka ktory co kilka lat zmienia radykalnie poglady juz nic po prostu zdziwic mnie nie zdola.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 22/12/2009, 10:22 Quote Post

QUOTE
Nie znam natomiast żadnych źródeł mówiących o jego działalności w Rosji bolszewickiej, magazyn ,,Focus'' jest bynajmniej dla mnie Godfrydlu źródłem wątpliwej jakości.Jeżeli ktoś ma jakieś wiadomości dotyczące działalności J.Haszka podczas Rewolucji Październikowej oparte na w miarę rzetelnym źródle zapraszam do podzielenie się nimi na łamach forum.Do tego czasu będę rozstrzygał wątpliwości na korzyść Haska tym bardziej , że ten z powodów wiadomych bronić się sam nie może.Pozdrawiam:)

Jezu, we wszystkich tematach to samo - pokaż dowód, najlepiej z Łubianki...A proszę udowodnić mi fakt bitwy pod Grunwaldem! Nie masz? Tylko o tym czytałeś?...
Ja też w "Focusie" czytałem, ze "jego podpis figuruje pod kilkudziesięcioma wyrokami smierci".
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Ježek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 275
Nr użytkownika: 18.422

Jan
Stopień akademicki: phd
 
 
post 22/12/2009, 13:01 Quote Post

QUOTE(mariusz 70 @ 22/12/2009, 6:32)
Jezeku w czasie pobytu w Rosji czynnie optowal za Krolestwem Czeskim pod berlem cara,a wiec jak inaczej nazwac taka opcje polityczna jak nie monarchizm?

Myślalem, ze byl za A-W, przepraszam. Lecz to sie nie zgadza (znów zmiana pogladów) z Legionami, ktore walczyly za republike smile.gif

Prad, ktory dazyl do KCz w ramach wielkego panslowianskiego państwa, byl nacjonalystyczny i panslawystycky pod przewodnictwom Karla Kramáře (mlodoczeska, pózniej nacjonalistycznesocjalistycka partia, ktora miala coraz mniejsze wsparcie, w końcu zostala na krawedzi polityczego zycia).

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Thomuss
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 143
Nr użytkownika: 4.829

Stadhouder Republiki
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Antyfaszysta
 
 
post 22/12/2009, 15:37 Quote Post

QUOTE
Jezu, we wszystkich tematach to samo - pokaż dowód, najlepiej z Łubianki...A proszę udowodnić mi fakt bitwy pod Grunwaldem! Nie masz? Tylko o tym czytałeś?...
Ja też w "Focusie" czytałem, ze "jego podpis figuruje pod kilkudziesięcioma wyrokami smierci".


Szanowny Godfrydlu, jak zapewnie świadom jesteś, znajdujemy się na forum historycznym. Obruszamy się na fakt, ze ktoś się powołuje na Wołoszańskiego, więc bądźmy konsekwentni. Nie żądam od Ciebie dowodów rodem z Łubianki, natomiast jakaś biografia Haszka, ewentualnie opracowanie historyczne, byłoby jak najbardziej wskazane.
Jeżeli nie jesteś w stanie wykazać się jakimś w miarę choćby rzetelnym źródłem, a do tego nie zaliczałbym tabloidowego ,,Focusa'', nie uwierzę w oskarżenia Haszka o morderstwa, no chyba że uważasz walkę z karabinem w ręku za masowe mordowanie.Przy okazji, może skupmy się bardziej na twórczości pisarza a nie róbmy tutaj prywatnego IPN-u.Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 23/12/2009, 7:54 Quote Post

No to ja dla scislosci podam ,ze wszystkie podane powyzej informacje pochodza z poslowia autorstwa Edwarda Madany,zamieszczonego w wydaniu "Przygod..." z roku 1985(wyd.Ksiazka i Wiedza).
Thommusie od kiedy to komisarze bolszewiccy toczyli "walke z karabinem w reku".Oczywiscie pojecie walka rozumiem jako okreslenie zamykajace sie w ogolnie przyjetych kategoriach,a nie rewolucyjnych breweriach.Ale mniejsza o to,sam sobie pan Hasek zyciorys zaszargal.Zeby to jeszcze jak taki Broniewski artystyczne brednie wypisywal,ale personalnie byc czlonkiem zbrodniczej organizacji,to juz obciach na calego.Zeby jeszcze z Machnowcami po stepach na koniu latal to by to mozna bylo brac za ekscentryczna forme realizacji anarchistycznych pogladow.A tak,szkoda gadac,a i zrozumiec trudno.
A co do tworczosci,to Haska raczej trzeba czytac,a nie o jego pisaninie gledzic.A jak juz to gledzic przy duzym staropramenskim i paroweczkach. tyskie.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Micza
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 46.459

Stopień akademicki: UAM
Zawód: iluminarz
 
 
post 27/02/2010, 8:57 Quote Post

a podroze po Europie ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej