Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

> Ewolucja języków germańskich

Maciek Gorywoda

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 104.214

Maciek Gorywoda
Stopień akademicki: mgr
Zawód: programista

post 18/01/2019, 12:07 Quote Post

Ewolucja Języków Germańskich

Na portalu językowym Woofla właśnie pojawił się mój gościnny artykuł o rozwoju języków germańskich i stojącej za nimi historii.
Tekst jest dość długi i pełen nazw wymarłych i współczesnych języków, jako pomoc naukową przygotowałem więc animowany diagram. Języki wymienione w tekście pojawiają się na animacji w kolejności, w jakiej są omawiane. Animację zamieszczam poniżej, ale znajdziecie ją również w samym tekście.

Ten post był edytowany przez Maciek Gorywoda: 18/01/2019, 12:07

User is offline  PMMini Profile Post #1

Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi

Maciek Gorywoda

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 104.214

Maciek Gorywoda
Stopień akademicki: mgr
Zawód: programista

post 30/01/2019, 17:31 Quote Post

Dzięki za uwagi.

Błąd w nazewnictwie - górnoniemiecki/wysokoniemiecki - wynikł z tego, że czytam głównie po angielsku. Dopiero po fakcie zorientowałem się, że w polskim terminologia ma się inaczej, niż myślałem. W tekście nie piszę już o podziale na górno- i średnio- wysokoniemieckie dialekty. Gdybym napisał, pewnie zorientowałbym się szybciej, że mi się terminy nie zgadzają.

Starałem się zaznaczać, że podział na osobne języki to często kwestia umowna, a rzeczywiste granice nie są tak wyraźne. Co prawda brakuje nam danych, ale uważam, że można z dużą pewnością przyjąć, że różnice między północą a południem zaczęły wyłaniać się już w starożytności. Podział na te dwie grupy nie mógł powstać raz-dwa w średniowieczu i od razu zaowocować różnymi dialektami na południu, przy w miarę jednorodnym staronordyckim na północy.

Co do samogłosek nosowych w j. francuskim - hipoteza o germańskim wpływie pochodzi z jednej z książek, na które się powołuję (nie pamiętam już dokładnie). Autorzy również traktują to jako "być może". Jeśli samogłoski nosowe przyszły z łaciny, to czemu nie ma ich we włoskim, hiszpańskim, rumuńskim i katalońskim? W portugalskim są, ale mogły też powstać niezależnie - pod innymi względami portugalskiemu dużo bliżej do hiszpańskiego.

User is offline  PMMini Profile Post #2

> Posts in this topic

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej