Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
22 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czy "sławni Polacy" naprawdę byli Polakami ?
     
bax
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 2.037

 
 
post 4/11/2004, 14:58 Quote Post

W historii Polski istnieje wielu polskich bohaterów, wodzów, twórców, których narodowość, gdy się przyjrzeć bliżej, wcale nie jest jednoznacznie polska. Część z tych postaci po prostu w ten czy inny sposób została przez nas zawłaszczona, czy słusznie? Problem w tym, że inne narody też uważają ich za swoich bohaterów. Przykłady to (może nieco kontrowersyjnie, nie chcę wywoływać rewolucji i tak naprawdę nie uważam ich za obcych smile.gif:
Kościuszko - białorusin
Moniuszko - białorusin
Piłsudski - białorusin
Mickiewicz - litwin
Kopernik - niemiec
Liczę na dyskusję, inne przykłady i kontrargumenty wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 4/11/2004, 15:20 Quote Post

a ty co? kazdemu przypisales przynaleznosc wobec dzisiejszego podzialu panstw?

czemu to Pilsudskiego mianowales bialorusinem jak sam o sobie twierdzil ze jest stary litwin?

nie trzeba siegac do tak spektakularnych przykladow zeby zaznaczy role osob pochodzenia niepolskiego w historii polski.

Same nazwiska o tym mowia: Plater, Manteuffel , Traugutt, Courtnay de Boundey, Kronenberg, Zoll, Pol, Linde, Matejko, Estreicher, Kern itd.. itd...

byli zydami, austriakami, czechami, inflandczykami, niemcami, szwajcarami

a litwini, rusini tworzyli wszak z nami jedno panstwo, czy pozniej w niewoli jadna kulture - sa wiec wiec nie widze powodu szufladkowac ich teraz wg miejsca urodzenia i dzisiejszego podzialu skutkiej partykukaryzmu narodowego z poczatku XX w, bo jest to anachronizm

nota bene, czemu mickiewicza nie zaliczyc po matce (frankistka) do zydow?
rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 4/11/2004, 17:47 Quote Post

Na tej samej zasadzie w sumie moglibysmy kwestionowac np rosyjskosc wiekszosci rosujskich pisarzy, kompozytorow, czy nawet generalow XIX wieku i nie tylko.
Jestem przeciwny tego typu "odbrazowaniu" czy "lustracjom".
Tak samo kto pamieta, ze Hitler byl Austriakiem, Stalin Gruzinem, Ryszard Lwie serce ( jak i wielu innych angielskich krolow ) Francuzem itp.
Przykladow mozna mnozyc wiele...
Nawet jesliby sie okazalo, ze Pilsudski mial nazwisko po Chinczyku "Pil-sut-cki", matke Markokanke, dziadkowie przywedrowali z Angoli a on sam uwazal sie za Islandczyka... za swoje czyny, za to gdzie i dla kogo ich dokonal ( mniejsza juz czy byl postacia negatywna czy nie ), za to w jakim kraju zyl i w jakim jezyku pisal pozostanie zawsze Polakiem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 4/11/2004, 20:50 Quote Post

Bax, myślę tak samo jak ludzie, których "imiona" są nade mną wink.gif Nie możesz kwestionować ich polskości, albo nie polskości, według dzisiejszych granic państwa...Co do jednego się zgadzam - Kopernik był niemcem. Ale kto o tym pamięta wink.gif Pozatym lepiej nie mówym o tym głośno, bo znowu Niemcy się o niego upomną biggrin.gif Mickiewicz był oczywiście Żydem, natomiast Piłsudzki Litwinem (czyli takim jakby Polakiem wink.gif )...

Ale czy to takie ważne ?? Dzisiaj są uznawani przez świat jako Polacy, więc nie zmieniajmy tego i już!! happy.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
bax
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 2.037

 
 
post 5/11/2004, 9:23 Quote Post

...OK, zgadzam się z powyższymi, ale czy to nie intrygujące, że nasz "największy polski wieszcz" adam mickiewicz, swą epopeję zaczyna od słów "Litwo, ojczyzno moja...". Czy uważał się za Litwina czy Polaka? A może po prostu chodziło tylko o utrzymanie trzynastozgłoskowca? Może my nie mamy prawa go zawłaszczać? wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Herme$
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 301
Nr użytkownika: 1.858

Zawód: student
 
 
post 5/11/2004, 10:48 Quote Post

QUOTE(bax @ Nov 5 2004, 10:23 AM)
Czy uważał się za Litwina czy Polaka? A może po prostu chodziło tylko o utrzymanie trzynastozgłoskowca?
*


Polska ma tyle samo sylab co Litwa biggrin.gif A tak najzupełniej poważnie, to Litwa nie była za czasów Mickiewicza (i wcześniej oczywiście) rozumiana jako element równożędny wobec Polski. Polska to była cała Rzeczypospolita Obojga Narodów, zaś składała się z Litwy i Korony. Litwa była dla Mickiewicza niejako mała ojczyzną, ale sam nie mógł się uważać za Litwina w naszym dzisiejszym etnicznym rozumieniu tego słowa. Sam nie mówił po litewsku, podobnie jak Słowacki nie znał ukraińskiego (rusińskiego). Obaj pochodzili ze szlachty, a przecież doskonale wiemy, że elity Kresów dawnej Rzeczypospolitej były niemal zupełnie spolonizowane. Tak więc spór o narodowość Mickiewicza wydaje mi się cokolwiek śmiesznym.
PS
Sam wieszcz ułożył o sobie taki zabawny wierszyczek:
Wpół jestem Żydem, wpół Polakiem,
Wpół jakobinem, wpół litewskim żakiem,
Ale cały łajdakiem.
biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 5/11/2004, 10:52 Quote Post

QUOTE(bax @ Nov 5 2004, 10:23 AM)
ale czy to nie intrygujące, że nasz "największy polski wieszcz" adam mickiewicz, swą epopeję zaczyna od słów "Litwo, ojczyzno moja
*



to odwieczny sympatyczny ale tylko sofistyczny zwrot publicystyczny nastawiony na ta czesc odbiorcow ktora nie musi miec jakiekolwiek pojecie na temat historii.

Oczywiscie na tym forum nie ma takich osob cool.gif

Traktowanie owczesnej liewskosci z punktu widzenia dzisiejszego czy nawet sprzed 100 lat jest - jeszcze raz przypominam - anachronizmem

w polowie XIX w. "Litwa" to nie cos innego niz "Polska". Litwa nazywa sie ziemie bylego Wielkiego Ksiestwa Litewskiego (do czego odwolywal sie jeszcze Jozef Pilsudski) a wiec, bedac konsekwentnym - takze ziemi dzisiejszej Bialorusi. Mozemy zapytac czemu ten Bialorusin (urodzony w Nowogrodku) pisze po polsku ze jest Litwinem? (wiedzac dobrze ze jest zydem, ktory ostatnie dni zycia spredzil wspomagajc muzulmanska Turcje.

"Litwa" jest czyms innym niz "Korona". I Mickiewicz doskonale wiedzial, ze co jak co ale "koroniarzem" to on nie jest !
Natomiast pojecie Polska, conajmniej od czasu Kostytucji 3 Maja obejmuje calosc Rzeczpospolitej i Korone i Wielkie Ksiestwo Litewskie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 5/11/2004, 14:31 Quote Post

Innymi slowy gdyby Mickiewicz bylby np Amerykaninem moglby pisac "Californio, ojczyzno moja", "Wirginio, ojczyzno moja", "Florydo, ojczyzno moja" itp itd etc etc. Ale bylby jednoczesnie z nas Amerykaninem. wink.gif
Na tym to polega.
Wielu z nas, gdyby bylo "lokalnymi" patriotami mogloby napisac "Pomorze, ojczyzno moja", "Mazowsze, ojczyzno moja", ale nie zmienilo by to faktu naszej poslkosci smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 5/11/2004, 14:38 Quote Post

wlasnie tak
bo pozostaje - nieporuszana tu - kwestia znaczenia slowa "ojczyzna"

Po okresie XX wiecznego nacjonalizmu przywyklismy utozsamiac to z panstwem narodowym (Kto ty jestes - Polak maly.. itd).

W Niemczech istnieja dwa pojecia Heimat - czyli obszar (mniejszy czesto nawet niz kraj zwiazkowy) z ktorym Niemiec sie najbardziej identyfikuje i Vaterland utozsamiane z panstwem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Herme$
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 301
Nr użytkownika: 1.858

Zawód: student
 
 
post 5/11/2004, 16:46 Quote Post

W Niemczech istnieja dwa pojecia Heimat - czyli obszar (mniejszy czesto nawet niz kraj zwiazkowy) z ktorym Niemiec sie najbardziej identyfikuje i Vaterland utozsamiane z panstwem.
*
[/quote]
Podobnie jest w innych krajach, np. we Włoszech (vide: koncepcje podziału Włoch na 2 części)
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Flanker
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 1.169

 
 
post 5/11/2004, 19:04 Quote Post

[QUOTE]Tak samo kto pamieta, ze Hitler byl Austriakiem[QUOTE]

Tak na marginesie dlaczego Austriacy są najsprytniejszym narodem na świecie, bo potrafili całemu światu wcisnąć, że Hitler był Niemcem, a Beethoven Austiakiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 5/11/2004, 19:05 Quote Post

Pytania o prawdziwa narodowosc slawnych Polakow, Francuzow, Rosjan czy innych nacji sa troszke niebezpieczne. Na takiej wlasnie podstawie np Izraelczycy "legalnie" wywoza sobie z Europy do swoich muzeow dziedzictwo kultury zydowskiej, nie zauwazajac ze sa one tak naprawde dziedzictwami kulturowymi Polski, czy innych krajow i nie maja wiele wspolnego z tym dziwnym tworem panstwowym powolanym zaledwie kolo pol wieku temu przez mocarstwa, lezacym tysiace kilometrow od np takiego Drohiczyna skad skubneli sobie freski Bruno Schulza.
Jakis czas temu byl tez artykul we Wprost Szewacha Weisa ( nie wiem czy poprawna pisownia ) o zolnierzach zydowskich walczacych w II WW. Mowil np ze niaznana jest liczba Zydow w armii amerykanskiej, bo... przy rekrutowaniu Jankesi nie pytali sie o narodowosc!!! Dobrze, ze nie bylo go przy mnie jak to czytalem, bo bym go chyba za takie bzdury zaszlachtowal biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 5/11/2004, 19:08 Quote Post

Tak samo ma sie np Jedwabne. Wkolko mowi sie, ze "Polacy wymordowali tam Zydow". A ja uwazam, iz powinno sie to nazwac inaczej. Pomijajac tu jak to tam bylo z ta zbrodnia, to dla mnie to powinno byc "Polacy wymordowali swych sasiadow, rodakow, wyznania mojzeszowego"...
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 5/11/2004, 20:02 Quote Post

no ladnie

a jak przyszlo 30 sasiadow wyznania mojzeszowego i spalilo polskojezyczna wies (Wilenszczyzna) to jakbys nazwal te ofiary?

ciezko sie oderwac od wlasnej tozsamosci
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 5/11/2004, 21:46 Quote Post

Chodzi mi troszke o co innego, inny aspekt sprawy. Wiadomo, ze Zydzi zawsze za "Zydzi" i sa jakby wyciagani z danego spoleczenstwa. Chodzilo mi o to, by ludzie zauwazyli ze Zydzi np z takiego Jedwabnem rowniez byli Polakami. Choc byli i tacy Zydzi, ktorzy za Polakow sie nie uznawali to przeciez liczba tych, ktorzy mieli swiadomosc swojej polskosci i nieraz byli goracymi polskimi patriotami. Dzisiaj media i robia z nich prawie ze "Izraelczykow" sad.gif
Tymczasem sami Polacy to jakby zarzucaja, marginalizuja polskosc Zydow, caly czas mowiac o "polskich Zydach". "Joselewicz to byl polski zyd", "Gaspar da Gama to byl polski Zyd" itd. Tak sie mowi przynamniej o Zydach do konca wojny.
Dzis nikt nie mowi o Skrzyneckim spod "Piwnicy pod Baranami", czy innych znanych "dzisiejszych vipach wyznanania mojzeszowego" per "polscy Zydzi"...
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

22 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej