Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Szeklerzy - Awarowie, Szeklerzy Madziarzy czy Awarowie ?

pawelboch

VI ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 33.982

Pawel

post 22/02/2010, 20:41 Quote Post

QUOTE(Stonewall @ 28/01/2010, 13:19)
Panowie!
Zamiast pisać o pochodzeniu Seklerów vel Szeklerów, spieracie się o polską ich nazwę. Żenada. Język polski to język bardzo bogaty.

A cóż tu pisać więcej o pochodzeniu Seklerów? Co można było to już napisano, zostało sporo do przełożenia z węgierskiego, bo oni dużo na ten temat napisali, a niestety mało tłumaczą. Jeśli i to mało to trzeba prowadzić nowe badania, a nie dyskusje.
Co do sporu o nazwę to nie podzielam Twojej opinii, że jest zbędna wink.gif
pzdr., PB

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

konto_usuniete_28.02.16

Unregistered

post 10/03/2014, 16:52 Quote Post

Niedobrze mi się robi od tematów Ukrainopodobynych , wiec wątek sensu stricto historyczny odwietrze( regionalizm ) , czy ludność Szeklerska ma powiązania z Hunami ? Bratankowie często podkreślają nazwę Hungariae wobec Węgier używaną , co więcej zdarzyło mi się na Madziarów trafić przekonujących mnie , iż Oni Węgrzy byli na terenach Panonii przed Słowianami , wskazywali właśnie na obecność Hunów .

Ten post był edytowany przez lancaster: 10/03/2014, 16:52

Post #17

szapur II

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student

post 10/03/2014, 17:38 Quote Post

Deklaratywnie wg Szymona z Kezy to mają. Jak dla mnie, trochę potwierdzenie źródłowo (pocz. XII w.) jest za późne, żeby chodziło o Hunów czy Awarów. Prędzej jacyś Pieczyngowie, z późniejszym dodatkiem Kumanów na służbie węgierskiej. Natomiast jeśli chodzi o Awarów, to po upadku tego państwa część Awarów podporządkowała się, czy została podporządkowana Bułgarom, łącznie z terenami dzisiejszego Siedmiogrodu, tam po prostu do nadejścia Węgrów sytuacja była bardzo zmienne.

User is offline  PMMini Profile Post #18

pawelboch

VI ranga
Nr użytkownika: 33.982

Pawel

post 25/03/2014, 1:08 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 10/03/2014, 17:52)
Niedobrze mi się robi od tematów Ukrainopodobynych , wiec wątek sensu stricto historyczny odwietrze( regionalizm ) , czy ludność Szeklerska ma powiązania z Hunami ? Bratankowie często podkreślają nazwę Hungariae wobec Węgier używaną , co więcej zdarzyło mi się na Madziarów trafić przekonujących mnie , iż Oni Węgrzy byli na terenach Panonii przed Słowianami , wskazywali właśnie na obecność Hunów .
*

Ale "oni byli" czyli kto konkretnie? zmadziaryzowani sto-dwieście lat temu Słowacy? Cyganie? nieco wcześniej zmadziaryzowani Serbowie/Wołosi? Kumanowie z Nagykun siedzący tamże od ok. XIII wieku a zmadziaryzowani jakoś w wieku XVII? takoż Jazygowie z Jaszsag? smile.gif
pzdr., PB

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

Vapnatak

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
Nr użytkownika: 26.201

post 25/03/2014, 12:32 Quote Post

Coś mi się wydaje, że Szeklerzy dali się ponieść pewnemu skrótowi jakim posługiwali się kronikarze informujący o chmarze koczowników atakujących terytoria europejskie, którzy czy to Awarów, czy Węgrów a może i nawet Pieczyngów określali jako "Hunowie". "Hunowie" stali się synonimem, ale że aż tak emanował na tradycję i to jeszcze odwołującą się do genezy? To mnie niezmiernie intryguje.

vapnatak

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

de Ptysz

VII ranga
Nr użytkownika: 61.808

Zawód: Wolnomysliciel

post 26/03/2014, 19:41 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 10/03/2014, 16:52)
Bratankowie często podkreślają nazwę Hungariae wobec Węgier używaną , co więcej zdarzyło mi się na Madziarów trafić przekonujących mnie , iż Oni Węgrzy byli na terenach Panonii przed Słowianami , wskazywali właśnie na obecność Hunów .
*

Popłuczyny po XIX-wiecznym micie założycielskim madziarskiego nacjonalizmu. Nie ma to większej wartości, niż np. próba robienia z protoplastów Litwinów chrześcijańskich uciekinierów z Rzymu Nerona. Że po łacinie (i za jej pośrednictwem w większości zachodnich języków) Węgry to Hungaria wynika z trendu nierozróżniania plemion przez średniowiecznych kronikarzy, zwłaszcza jeżeli owe plemiona parały się tym samym trybem życia, o czym zresztą wspomniał Vapnatak

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

kmat

Podkarpacki Rabator
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr

post 26/03/2014, 20:26 Quote Post

CODE
Że po łacinie (i za jej pośrednictwem w większości zachodnich języków) Węgry to Hungaria wynika z trendu nierozróżniania plemion przez średniowiecznych kronikarzy,

Dowcip trochę na tym polega, że Hungaria to nawet nie od Hunów tylko od Onogurów, i to za słowiańskim pośrednictwem - słowiańskie Węgry/Ugry/Uhry są w istocie bazą dla zachodnich określeń.

User is online!  PMMini Profile Post #22

2 Strony < 1 2 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej