Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

69 Strony « < 67 68 69 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najdziwniejsze typy broni świata

Daweo

V ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 77.396

post 13/03/2019, 12:17 Quote Post

QUOTE(Varyag @ 12/03/2019, 22:29)
(...)Salmson 9A2(...)
*

Ciekawe - silnik gwiazdowy chłodzoną cieczą. Czy znacie jakieś inne silniki poza Salmson-ami w układzie jednokrotnej gwiazdy chłodzone cieczą zastosowane to napędu aparatów latających confused1.gif

Ten post był edytowany przez Daweo: 13/03/2019, 12:17

User is online!  PMMini Profile Post #1021

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister

post 13/03/2019, 13:10 Quote Post

Sądziłem, że silniki gwiazdowe chłodzone są powietrzem. Jak się sprawdzało chłodzenie wodą? Przypuszczam, że gorzej skoro nie przyjęło się to.

User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #1022

Daweo

V ranga

post 14/03/2019, 8:54 Quote Post

Samoloty operujące z lotniskowców zazwyczaj mają składane skrzydła, aby lepiej wykorzystać ograniczone dostępne miejsce, jednak Parnall Panther zaprojektowany w Wielkiej Brytanii pod koniec I wojny światowej:
user posted image
miał składany... kadłub:
user posted image
Jakie znacie inne samoloty pokładowe napędzane silnikami tłokowymi mające składane kadłuby, umożliwiające lepsze wykorzystanie miejsca w hangarach confused1.gif
Jakie są zalety, a jakie wady takiego rozwiązana w porównaniu ze składanymi skrzydłami confused1.gif

Ten post był edytowany przez Daweo: 14/03/2019, 8:55

User is online!  PMMini Profile Post #1023

freddy

Dick Dastardly
Nr użytkownika: 85.709

Stopień akademicki: Wacky Racer
Zawód: Vulture Squadron

post 14/03/2019, 9:44 Quote Post

Szczerze, po raz pierwszy w życiu zobaczyłem zdjęcie samolotu ze składanym kadłubem. Czy wiadomo ile wyprodukowano sztuk tego myśliwca pokładowego ? Jakie miał uzbrojenie strzeleckie ?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1024

Daweo

V ranga

post 14/03/2019, 10:41 Quote Post

Zapomniałem napisać, że zdjęcia pochodzą z airwar.ru

QUOTE(freddy @ 14/03/2019, 9:44)
(...)ile wyprodukowano sztuk(...)
*

150

(...)myśliwca(...)
*

Tego nie napisałem, możesz podać źródło stwierdzające, że Parnall Panther to myśliwiec confused1.gif

(...)Jakie miał uzbrojenie strzeleckie ?
*

1 x karabin maszynowy Lewis

Ten post był edytowany przez Daweo: 14/03/2019, 10:41

User is online!  PMMini Profile Post #1025

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister

post 14/03/2019, 19:54 Quote Post

Interesująca konstrukcja nie tylko ze względu na składany kadłub, ale i na "garb" mieszczący kabinę załogi. Chcieli polepszyć widoczność podczas startu i lądowania? confused1.gif

User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #1026

Daweo

V ranga

post 17/03/2019, 15:57 Quote Post

Większość samochodów pancernych używanych podczas I wojny światowej poruszała się na 4 kołach, w przeciwieństwie do nich samochód pancerny Fiłatowa
user posted image
poruszał się na 3 kołach (układ 3x2), istniały dwie odmiany:
user posted image
jedna uzbrojona w karabiny maszynowe 7,62 mm, a druga w działo kalibru 76 mm. Działo stanowiło potężne uzbrojenie, zarówno w porównaniu do większości innych samochodów pancernych tego okresu, jak i w stosunku do masy pojazdy (wersja z działem ważyła 2,6 tony). Samochody pancerne Fiłatowa były wykorzystywane bojowo w czasie I wojny światowej i rosyjskiej wojny domowej. Niestety, nie zachowały się dane, ile dokładnie ich rzeczywiście wyprodukowano - jeżeli w pełni zrealizowano zamówienie było to 30 sztuk.
(dane z klik, ilustracje z klik)

Co ciekawe w obu wersjach całe uzbrojone pokładowe mogło prowadzić ogień wyłącznie do tyłu - czy znacie jakieś inne użyte bojowo samochody pancerne z tak rozmieszczonym uzbrojeniem pokładowym confused1.gif Czy znacie jakieś inne samochody pancerne 3x2, które trafiły do produkcji confused1.gif

User is online!  PMMini Profile Post #1027

Pafnucy

II ranga
**
Nr użytkownika: 81.742

Robert
Stopień akademicki: mgr
Zawód: inzynier

post 17/03/2019, 16:55 Quote Post

Może koncepcja budowy i uzycia tych samochodów pancernych pochodzi od taczanki?
Też można było z niej prowadzić ogień tylko do tyłu.
Zaprzęg konny zastapiono napędem spalinowym, w zwiazku z wiekszą mocą napędu mozna było dodać pancerz i wyszła opancerzona motorowa taczanka.

User is offline  PMMini Profile Post #1028

Razorblade1967

VI ranga
Nr użytkownika: 57.526

Zawód: emeryt

post 17/03/2019, 17:21 Quote Post

Po prostu nie był samochód pancerny przeznaczony do walki podczas ruchu, zresztą raczej miał mizerną mobilność. Było to nic innego jak samobieżne i opancerzone stanowisko ogniowe, które nie służyło niczemu innemu jak przemieszczaniu broni na miejsce skąd prowadziło ogień. Zresztą przecież z tej armaty i tak nie dałoby się strzelać w ruchu... bo trzeba było ogon oprzeć o ziemię. To w sumie jaka różnica czy jest ustawione do przodu czy do tyłu? Co więcej w przypadku opuszczania stanowiska ogniowego pod ostrzałem wygodnie to zrobić w kierunku odwrotnym do kierunku prowadzenia ognia (przeciwnika).

Podobny układ miało brytyjskie samobieżne działo przeciwpancerne Archer z okresu DWS.

User is offline  PMMini Profile Post #1029

Daweo

V ranga

post 18/03/2019, 14:51 Quote Post

W czasie II wojny światowej do powszechnego użytku weszły lotnicze zewnętrzne zbiorniki paliwa umożliwiające wykonywanie dłuższych lotów oraz niekierowanie rakiety powietrze-ziemia. W latach 50-ch XX wieku rozpoczęto produkcję samolotu Mirage III, który miał zamki umożliwiające przenoszenie bloków rakiet albo zbiorników paliwa. Stosunkowo niewielki zasięg na zbiornikach wewnętrznych powodował, że często Mirage III latały wyposażone w zbiorniki zewnętrze - tym samym te punkty podwieszeń były już niedostępne dla bloków rakiet. Pewne zadania wymagały zarówno większego zasięgu, jak i uzbrojenia w rakiety powietrze-ziemia, więc francuska firma MATRA opracowała JL 100
user posted image
Urządzenie łączące w sobie funkcję bloku rakiet powietrze-ziemia oraz zbiornika paliwa, wewnątrz JL 100 znalazło się miejsce dla 18 rakiet kalibru 68 mm i 250 litrów paliwa. Pod każdym skrzydłem można było zamocować jeden JL 100, warto przy tym zwrócić uwagę, że zwiększenie zapasu paliwa było mniejsze niż w przypadku "czystych" (pełniących wyłącznie rolę zbiorników) Réservoir 1700 L plaqué.

(z: saairforce.co.za oraz instrukcji użytkowania MIRAGE III E - str. 9 oraz 72 pdf-a)

Czy znacie jakieś inne urządzenia, które trafiły do produkcji, łączące w sobie funkcję bloku rakiet powietrze-ziemia i zbiornika paliwa confused1.gif Czy wiadomo jak często korzystano z JL 100 oraz kto był głównym użytkownikiem (Mirage III był używany przez więcej niż 1 państwo) confused1.gif

Ten post był edytowany przez Daweo: 18/03/2019, 14:58

User is online!  PMMini Profile Post #1030

Speedy

VIII ranga
Nr użytkownika: 3.192

post 18/03/2019, 16:26 Quote Post

QUOTE(Daweo @ 18/03/2019, 14:51)
Czy znacie jakieś inne urządzenia, które trafiły do produkcji, łączące w sobie funkcję bloku rakiet powietrze-ziemia i zbiornika paliwa  confused1.gif  Czy wiadomo jak często korzystano z JL 100 oraz kto był głównym użytkownikiem (Mirage III był używany przez więcej niż 1 państwo) confused1.gif
*

Kojarzę, że jeszcze brytyjski myśliwiec Lightning miał zbiorniko-wyrzutnie (z tym że nie wiem, czy nie te same francuskie JL100). Lightning miał też zasobnik "zbiorniko-działkowy", mieszczący prócz paliwa 2 działka 30 mm ADEN.

Starszy amerykański myśliwiec F-89 Scorpion od wersji D miał zbiorniko-wyrzutnie na końcach skrzydeł; każda z nich mieściła 52 rakiety 2,75" FFAR (70 mm). Nie jestem pewien co do wersji H, która miała te wyrzutnie bardziej rozbudowane, prócz rakiet niekierowanych (w zmniejszonej oczywiście liczbie) mieściły one po 3 kierowane pociski powietrze-powietrze Falcon - nie mam pewności, czy zachowały przy tym jeszcze funkcje zbiornika paliwa.

user posted image

Dość modnym tematem rozważań w latach zimnej wojny była "zbiorniko-bomba" - połączenie dodatkowego zbiornika paliwa i nuklearnej głowicy bojowej. Samolot zużywał to paliwo na przelot do celu, na który następnie zrzucał całą ową machinę i powracał na paliwie wewnętrznym. W swej czystej formie zbiorniko-bomba doczekała się tylko jednego wdrożenia, na samolocie B-58 Hustler.

user posted image

W mniej czystej formie, morski bombowiec A-5 Vigilante przenosił zbiorniko-bombę w specjalnej komorze wewnętrznej, z której wystrzeliwana była do tyłu.

Klasyczną zbiorniko-bombę przenosić miał jeszcze F-101 (Model 96 Store); mimo długotrwałych prób nie udało się jedna rozwiązać problemów ze statecznością tak obciążonej maszyny (a F-101 już sam z siebie był mało stateczny).

user posted image

I jeszcze F-107 (a raczej YF-107, bo powstały tylko prototypy), taktyczny samolot uderzeniowy, konkurent F-105 z którym ostatecznie przegrał, przenosił zbiorniko-bombę na specjalnym podwieszeniu zewnętrznym, częściowo zagłębioną w kadłubie. O tyle ciekawą, że jak dobrze kojarzę, ładunek nie był osiowo symetryczny (okrągły w przekroju) lecz przypłaszczony. To zwykle nie jest dobry pomysł, zwykle są problemy aerodynamiczne z takimi rzeczami i całkiem możliwe że i tu by się nie udało.

Ten post był edytowany przez Speedy: 18/03/2019, 16:30

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1031

Daweo

V ranga

post Dzisiaj, 13:42 Quote Post

Fowler B5 Armoured Road Locomotive
user posted image
Podczas II wojny burskiej Brytyjczycy walczyli z przeciwnikiem często stosującym partyzanckie metody walki. W takiej sytuacji transporty zaopatrzenia stanowiły atrakcyjny cel, jako że ich przejęcie lub zniszczenie pozwalało osłabić przeciwnika, bez konieczności wikłania się w większą bitwę. Jednym z pomysłów na lepszą ochronę była przedstawiona powyżej machina - krótko mówiąc: pociąg pancerny, ale nie potrzebujący torów. Biorąc pod uwagę rok powstania (1900) zastosowanie napędu parowego nie powinno dziwić. Pociąg składał się z ciągnika oraz przyczep, oprócz przyczep można było holować działo polowe [czy wiadomo konkretnie jakiego kalibru i wzoru było to działo?], nie było stałego uzbrojenia pokładowego, ale zarówno ciągnik, jak i przyczepy były wyposażone w otwory strzelnicze. Działo polowe mogło być transportowane wewnątrz przyczepy.
Dostarczono 4 takie zestawy, które na miejscu... pozbawiono pancerza, który wykorzystano do opancerzenia pociągów pancernych poruszających się po torach.
(z: landships.info)

Zastanawia mnie jak szybko taki pociąg pancerny bez szyn mógł się poruszać confused1.gif Jak radziłby sobie w terenie confused1.gif Jak wypada wrażliwość na uszkodzenie drogi przez przeciwnika w porównaniu do szynowego pociągu pancernego confused1.gif Czemu nie zdecydowano się na poważniejsze uzbrojenie, przykładowo karabin maszynowy confused1.gif Czy decyzję o wykorzystaniu pancerza na szynowe pociągi pancerne uważacie za właściwą confused1.gif

User is online!  PMMini Profile Post #1032

Varyag

VI ranga
Nr użytkownika: 88.193

post Dzisiaj, 13:59 Quote Post

QUOTE(Daweo @ 20/03/2019, 13:42)
oprócz przyczep można było holować działo polowe [czy wiadomo konkretnie jakiego kalibru i wzoru było to działo?], nie było stałego uzbrojenia pokładowego, ale zarówno ciągnik, jak i przyczepy były wyposażone w otwory strzelnicze. Działo polowe mogło być transportowane wewnątrz przyczepy.

EARLY ARMOURED CARS
E. Bartholomew

...during the Boer War, the British Army sent armoured Fowler steam tractors to South Africa to protect supply columns from raiders. Steam tractors were too large and cumbersome to make effective fighting vehicles and the invention of the petrol engine provided a better, and relativelv cheap, source of power...
One of the Fowler B5 armoured traction engines hauling a 6 inch (150 mm) howitzer into a wagon. The Fowlers could pull two field guns and three infantry-carrying wagons. They were armoured, with plates up to 6 mm (0.24 inch) thick, by Charles Cammell and Company Limited.

Wychodzi więc, że używano haubicy 150 mm - to miała być ta wewnątrz przyczepy, o ile dobrze zrozumiałem. A zewnętrzna - znalazłem coś takiego - nie znam się na artylerii z tego okresu i nie wiem co to za cudo.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1033

Speedy

VIII ranga
Nr użytkownika: 3.192

post Dzisiaj, 14:06 Quote Post

Opis Fowlera mam chyba w jakiejś książce o wczesnych samochodach pancernych, postaram się poszukać wieczorem, czy jest tam coś więcej.

QUOTE(Varyag @ 20/03/2019, 13:59)
A zewnętrzna - znalazłem coś takiego - nie znam się na artylerii z tego okresu i nie wiem co to za cudo.
*

Zdjęcie słabej jakości, ale czy to nie będzie pom-pom? (szybkostrzelne działko Vickersa kal. 37 lub 40 mm; było jeszcze 25 mm, ale to na pewno nie to, bo za duże) Skądinąd wiem, że używano ich w wojnie burskiej.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1034

69 Strony « < 67 68 69 
2 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
1 Zarejestrowanych: Daweo

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej