Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Armia alodialna a feudalna ..., ... czyli rycerz piastowski a zachodni
     
Angelripper
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 19.777

Stopień akademicki: mgr.
 
 
post 1/04/2013, 21:08 Quote Post

Witam

Czytałem ostatnio o powinnościach wojskowych rycerstwa w Europie zachodniej i w Polsce piastowskiej. Badacze podkreślają, iż u nas wśród rycerzy dominowała własność alodialna (a więc nie obciążona ciężarami wojskowymi - Dygo) zaś chwilę potem pada często zdanie, iż wojsko polskie opierało się na rycerstwie służącym z tytułu posiadanej ziemi - przecież do kroćset to jest właśnie definicja zachodnioeuropejska. Może ktoś wyjaśnić różnicę między służbą wojskową alodialną i feudalną ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
jdel
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.420
Nr użytkownika: 18.464

jacek d.
Zawód: prawnik
 
 
post 1/04/2013, 23:37 Quote Post

QUOTE(Angelripper @ 1/04/2013, 22:08)
Witam

Czytałem ostatnio o powinnościach wojskowych rycerstwa w Europie zachodniej i w Polsce piastowskiej. Badacze podkreślają, iż u nas wśród rycerzy dominowała własność alodialna (a więc nie obciążona ciężarami wojskowymi - Dygo) zaś chwilę potem pada często zdanie, iż wojsko polskie opierało się na rycerstwie służącym z tytułu posiadanej ziemi - przecież do kroćset to jest właśnie definicja zachodnioeuropejska. Może ktoś wyjaśnić różnicę między służbą wojskową alodialną i feudalną ?
*


Też tego długo nie mogłem rozkminić, bo własność (ziemska) rycerzy polskich była przecież obciążona ciężarami wojskowymi. Różnice w gruncie rzeczy były pozorne, a przekonanie, że u nas wcześniej (niż na zachodzie) ziemia rycerska była prawem alodialnym wyniknęła z nieporozumienia nomenklaturowego. Otóż źródła zachodnie nazywały własność rycerską „lennem”, bez zdefiniowania tego terminu. Dopiero Susan Reynolds wykazała („Lenna i wasale. Reinterpretacja średniowiecznych źródeł”, wyd. polskie: Kęty 2011), że na zachodzie przeważała własność rycerska alodialna, chociaż obciążona ciężarami wojskowymi (jak w Polsce), a nazywanie ją „lennem” była to tylko specyfika terminologii źródeł średniowiecznych.

Szerzej napisałem o tym w temacie „System feudalny w Polsce” - w specjalizacjach historii (historia państwa i prawa):

http://www.historycy.org/index.php?showtop...0&#entry1146771
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej