Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Meblarstwo W Starożytnym Egipcie
     
Oura
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 49.052

Zawód: student
 
 
post 7/10/2008, 14:45 Quote Post

Czy ktoś mógłby mi polecic jakąś ciekawą książkę na ten temat?
Za odpowiedzi z góry dziękuję!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 8/10/2008, 8:33 Quote Post

Szczerze powiedziawszy to temat jest bardzo specyficzny; „Meblarstwo w Starożytnym Egipcie”… Podejrzewam, że nie obędzie się bez dokładnej kwerendy w literaturze specjalistycznej i to obcojęzycznej.
Natomiast jako pozycje wyjściowe sugerowałbym przeczytanie i prześledzenie bibliografii w książce z historii sztuki J. Śliwy z serii wydawniczej PWN – u. Dodatkowo warto zapoznać się też z podobnymi książkami (chyba dwie lub trzy) J. Lipińskiej.
Temat jest na tyle specyficzny, (co sygnalizowałem wyżej), że wyjściowymi pozycjami książkowymi byłyby takie, które opisują grobowce władców egipskich. I tu na myśl się sunie w pierwszej kolejności grobowiec Tutenchamona. Jak wiadomo wśród inwentarza jaki znajdował się w grobowcu, odnaleziono też takie przedmioty, które zaklasyfikować można do mebli. A były to: stoły do gry w semet, oczywiście pozłacany tron z przedstawieniem młodego faraona i jego żony w promieniach tarczy słonecznej Atona, leżanki z tak klasycznymi dla Egiptu przedstawieniami zoomorficznymi (nogi, podpórki, wezgłowia w formie lwów, pawianów, ptaków etc.) oraz inne liczne przedmioty. Takie i inne opisy przedmiotów z grobu Tutenchamona można znaleźć w książce Ch. Desroches – Noblecourt „Tutanchamon. Życie, śmierć, odrodzenie” (Warszawa 1980), S. Ikram „Śmierć i pogrzeb w Starożytnym Egipcie” (Warszawa 2004), E. Lorenz „Odkrywcy i rabusie starożytności” (Warszawa 1977), B. Brier „Morderstwo Tutenchamona” (Warszawa 2001).
Sugerowałbym się też zainteresować literaturą opisującą pałace królewskie. W książce E. Bradford „Kleopatra” (Warszawa 2001) oraz A. Krawczuk „Kleopatra” (Warszawa 1985) powinny być opisy takowych budynków oraz ich wnętrz.
Najlepiej bada się meble egipskie związane z ceremonia pogrzebową lub samym grobowcem, stąd podana przeze mnie pozycja S. Ikram „Śmierć…” oraz B. Brier „Morderstwo…”.
Dobrze jest też zainteresować się rzemiosłem wytwórczym w Egipcie lub życiem codziennym. Jest wiele takich opisów m. in. zwykłych domów egipskich, w których mieszkała biedota i chłopstwo, czy jakaś wyższa warstwa społeczna. Polecam w tej materii książkę H. Wilson „Lud faraonów” (Warszawa 1999), N. Grimal „Dzieje Starożytnego Egiptu” (Warszawa 2004) oraz K. Michałowski „Nie tylko piramidy (Warszawa 1974).

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Rovan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 234
Nr użytkownika: 39.022

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 8/10/2008, 21:59 Quote Post

Oura, widzę że umieściłaś to samo pytanie również w temacie "Książki o Egipcie". Tam też znajdziesz namiar na pewną interesującą książeczkę:

http://www.historycy.org/index.php?showtop...45&#entry467925

Skoro już zacząłem pisać ten post skorzystam z okazji i dodam conieco do wskazanej tam pozycji smile.gif

1. Dilwyn Jones, Ancient Egyptian Boats (Z meblami ma raczej mało wspólnego wink.gif , ale z ciesielstwem i owszem)
2. Geoffrey Killen, Ancient Egyptian Furniture tom 1 (1980), tom 2 (1994)

Polecam również stronę Killena oraz zawartą tamże bibliografię:

Ancient Egyptian Furniture and Woodworking
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Oura
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 49.052

Zawód: student
 
 
post 12/10/2008, 11:01 Quote Post

Temat zainteresował mnie właśnie po przeglądnięciu dokumentacji Cartera dostępnej na tej stronie:
Anatomy of excavation
Myślę, że niezłym źródłem do tego tematu będą także malowidła i miniaturowe modele grobowe.
@Vapnatak
Dzięki za pomoc. Wiele z tych książek mam w domu, a Grimala to już chyba znam na pamięć smile.gif
@Rovan
Jesteś BOGIEM! Jestem Ci dozgonnie wdzięczna! Killen przykuł mą uwagę już wcześniej ale nie miałam pojęcia jak tą książkę zdobyć!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej