Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Cudzoziemcy w bitwie pod Waterloo
     
marcincn
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 96.854

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 23/06/2015, 9:53 Quote Post

Mam pytanie jakie formacje cudzoziemskie i indywidualnie jacy cudzoziemcy walczyli po stronie francuskiej pod Waterloo

Wiadomo Polacy to Szwadron Elby, czy oficer sztabowy J.D Zenowicz, a inni ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
mariusz1968
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 97.105

 
 
post 29/10/2016, 3:22 Quote Post

QUOTE(marcincn @ 23/06/2015, 8:53)
Mam pytanie jakie formacje cudzoziemskie i indywidualnie jacy cudzoziemcy walczyli po stronie francuskiej pod Waterloo

Wiadomo Polacy to Szwadron Elby, czy oficer sztabowy J.D Zenowicz, a inni ?
*



Pod Waterloo walczyl 2 Pulk Szwolozerow - Lansjerow Gwardii Cesarskiej - byli to Holendrzy. To wlasnie do tego pulku byli dolaczeni polscy szwolozerowie ze szwadronu Elby. Polacy jednak walczyli w tej bitwie w mundurach swojego wlasnego pulku.

Z kolei ja mam nastepujace pytanie: o ile sie nie myle to do towarzyszenia Napoleonowi na Elbie wybrani zostali zolnierze z Gwardii Cesarskiej - a zatem wszyscy ci Polacy, ktorzy towarzyszyli Napoleonowi w zeslaniu wywodzili sie z 1-szego Pulku Szwolozerow Lansjerow Gwardii Cesarskiej. Idac takim tokiem rozumowania to oni jako jedyni z Polakow walczyli pod Waterloo. Tymczasem na pewnym forum geneologicvznym natknalem sie na post Peruwianczyka, ktorego przodek byl Polakiem walczacym pod Waterloo. Wczesniej towarzyszyl on Napoleonowi na Elbie. Jednak czlowiek ten (jak podaje jego peruwianski potomek) sluzyl w pulku kawalerii Legii Nadwislanskiej. Pulk ten jak wiadomo nalezal do pulkow liniowych, a nie gwardyjskich. Moje pytanie brzmi: Czy Napoleon rzeczywiscie na towarzyszy wygnania wybieral rowniez zolnierzy z pulkow liniowych?

Ten post był edytowany przez mariusz1968: 29/10/2016, 3:26
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Duroc
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.097
Nr użytkownika: 41.528

 
 
post 29/10/2016, 14:54 Quote Post

QUOTE
2 Pulk Szwolozerow - Lansjerow Gwardii Cesarskiej - byli to Holendrzy.
Na początku zdecydowanie tak. Ale z biegiem czasu skład pułku uzupełniano Francuzami, a w okresie Restauracji w ogóle zaprzestano przecież rekrutacji Holendrów. Tak wiec z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że pod Waterloo w pułku tym Holendrzy należeli do zdecydowanej mniejszości.

QUOTE
Moje pytanie brzmi: Czy Napoleon rzeczywiscie na towarzyszy wygnania wybieral rowniez zolnierzy z pulkow liniowych?
Na Elbę pojechała przecież pewna grupa ochotników. Jak najbardziej byli wśród nich także liniowcy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
mariusz1968
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 97.105

 
 
post 29/10/2016, 23:16 Quote Post



Na Elbe pojechali ochotnicy, ale to Napoleon wskazywal pulki, z ktorych miano tych ochotnikow rekrutowac. Tak wedlug zrodel wygladal nabor ochotnikow z 1 Pulku Szwolozerow Lansjerow - to Napoleon najpierw zadecydowal, ze chce zolnierzy wlasnie z tego pulku, a potem rozpoczal sie nabor w tymze pulku. Nie wydaje mi sie prawdopodobne, aby kazdy, kto chcial towarzyszyc Napoleonowi mogl tak ot sobie zglosic sie na ochotnika.

Ten post był edytowany przez mariusz1968: 29/10/2016, 23:21
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej