Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dzieje Grekow i Rzymian, Zygmunt Kubiak
     
Qltura
 

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
*****
Grupa: Administrator
Postów: 688
Nr użytkownika: 2

 
 
post 31/05/2003, 10:47 Quote Post

Ostatnio w telewizji leci reklama "Świata Ksiązki" z oferta "Dziejów Greków i Rzymian" Kubiaka. Czy ktos z was ma tę książkę? Dobra jest?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
CHUFU
 

II ranga
**
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 74
Nr użytkownika: 62

 
 
post 6/07/2003, 10:29 Quote Post

QUOTE(Qltura @ May 31 2003, 11:47 AM)
Ostatnio w telewizji leci reklama "Świata Ksiązki" z oferta "Dziejów Greków i Rzymian" Kubiaka. Czy ktos z was ma tę książkę? Dobra jest?

Cóż, ja tej ksiązki (niestety i narazie) nie czytałem, ale jednak słyszałem wiele na temat wspaniałego stylu, jakim Kubiak napisał wszystki trzy książki serii :"Dzieje Greków i Rzymian" , "Literatura Greków i Rzymian " oraz "Mitologia Greków i Rzymian ". Słyszałem, że szczególnie tą ostatnią czyta się niczym powieść kryminalną, a zarazem przekazana tam jest masa ważnych faktów z mitologii Hellady i Rzymu. Lecz na zakończenie zacytuje inną wypowiedź na temat książki "Dzieje Greków i Rzymian":

Michał Baranowski 2003.05.20
Co chciał przekazać Kubiak?
Zastanawiam się, co chciał Kubiak pokazać w tej książce. Błędów historycznych jest na pęczki np. po Walentynianie I, wstępuje w purpurę Gracjan. Gracjan był już augustem. Na "tron Romulusa" wstapił WalentynianII! Fakt, błędy zdarzają się najlepszym. Zadam jednak pytanie, czy na 500 stronach można streścić 1000 lat, tak burzliwy okres w dziejach ludzkości? Oczywiscie, że nie. Czy nie lepiej chwycić Carego i Scullarda i ich "Dzieje Rzymu" oraz Hammonda "Dzieje Grecji" i wspaniałe "Hellady Królów" autorstwa Anny Świderkówny? Ja odpowiadam, tak! Wszyscy tak powinni powiedzieć. Kubiak nie umieszcza bibliografii, czyżby wiedział wszystko. Jeśli tak, od dzisiaj się modlę do Kubiaka! Nie kwestionuje walorów stylu Kubiaka, styl jest dobry, ale czy mozna coś zarzucić Świderkównie? Czy sam styl wystarcza, aby zajmować się dziejami Grecji i Rzymu? Czy rzucanie źródłami na lewo i prawo z mizerną ich interpretację (omówieniem) stracza? Nie, to jedyna odpowiedź. Często zarzuca sie Krawczukowi brak "historyczności", to co wobec tego należy zarzucić Kubiakowi? Niech każdy sam znajdzie odpowiedź pozdrawiam!


Opinia pochodzi ze strony www.merlin.com.pl i chyba także wartą ją wziąźć do siebie przed sięgnięciem po książkęsmile.gif

pozdrawiam
CHUFU
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
TKM
 

V ranga
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 525
Nr użytkownika: 16

 
 
post 7/07/2003, 10:22 Quote Post

A propos tej opinii z merlin.pl
O samej 'Mitologii Greków i Rzymian' nie mam najlepszego zdania. O popularności tej książki przesądził marketing. Zresztą Kubiak jest filologiem, nie historykiem, i w odróżnieniu od Świderkówny, jest bardzo widoczne w tym co pisze, więc ja raczej nie sięgnę po tą jego syntezę. Brak bibliografii to zresztą wielka wtopa. Nawet w książce popularnonaukowej. I tak samo wolę Carry'ego i Scullarda, Hammonda i Świderkównę smile.gif
pozdr. Tytus
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Ola
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 21

 
 
post 16/07/2003, 12:55 Quote Post

Marek Węcowski
Dzieje Greków i Rzymian Zygmunta Kubiaka
Dawne książki Kubiaka to przykład celnej, wyszukanej, a przy tym lekkiej formy. Ale zamysł monumentalnej opowieści o antyku dał efekt odmienny. Co więcej, "Dzieje" nie mają wiele wspólnego ze współczesną wiedzą historyczną...
wypowiedź pochodzi z działu recenzji na www.gazeta.pl

pozdrawiam
Ola
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Anna
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 78

 
 
post 28/07/2003, 21:41 Quote Post

a "Literatura Greków i Rzymian" w wykonaniu tego filologa zasmucila i zaskoczyła mnie jeszcze bardziej. Wydaje mi się ze od takich autorów nalezaloby wymagac wiecej niz przedstawienia zbioru utworow... wyrzucone 40 zl

pozdrawiam
Anna
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Ikswonarab
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 24

 
 
post 27/12/2003, 22:59 Quote Post

no moja wypowiedz o Kubiaka Dziejach jest zbyteczna bo zacytował mnie Chufu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Blancus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 234

 
 
post 27/12/2003, 23:13 Quote Post

Dobrze wiedzieć, właśnie czytam "Dzieje Greków i Rzymian" i nie będę wierzył we wszystko tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 26/03/2005, 7:46 Quote Post

QUOTE
Zadam jednak pytanie, czy na 500 stronach można streścić 1000 lat, tak burzliwy okres w dziejach ludzkości?

Raczej nie, ale popatrz się na podręczniki - one mają mniej niż 500 stron, a opisują czasami całe epoki..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 26/08/2008, 19:57 Quote Post

Nie przesadzajmy tak bardzo, dla kogoś kto chciałby zapoznać się z historią to Kubiaka bym polecił. Szczególnie że porusza więcej zagadnień niż niektóre podręczniki szkolne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 2/09/2008, 0:45 Quote Post

Na Dzieje Greków i Rzymian można patrzeć dwojako. Jeśli ktoś oczekuje aktualnego stanu badań i wnikliwej analizy historii starożytnej, to Kubiak na pewno mu tego nie zaoferuje. Dzieje to raczej utrzymana w konwencji prac Zielińskiego anegdotyczna opowieść o historiach starożytnych, w dużej mierze oparta na lekturze tekstów antycznych. Lekturze, trzeba dodać, dość łagodnej dla starożytnych, pozbawionej krytyki badawczej. Ot, miłe przedstawienie tego, jak swoje dzieje widzieli sami starożytni. Do poziomu liceum włącznie książka ta jest z pewnością przydatna; świetnie nadaje się również na lekturę dla osób interesujących się hobbystycznie historią starożytną (ze względu na dość duże spektrum poruszanych zagadnień i bardzo przystępny styl i język Kubiaka).
Jeśli chodzi o Literaturę Greków i Rzymian to nie traktowałbym tej książki jako klasycznego podręcznika do historii literatury, a raczej jako antologię tekstów autorów starożytnych wraz z komentarzem. Patrząc z tej strony, ma ona swoje zalety - jest bowiem wstępem do całej literatury starożytnej i być może zachętą do dalszej lektury wybranych autorów.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej