Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polscy Wazowie - czy czuli się Polakami?
     
Hetman Różyński
 

Sasko-Warmiński Patriota
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 580
Nr użytkownika: 70.229

Grzegorz Szymborski
Stopień akademicki: Magister do kwadratu
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 22/04/2011, 20:38 Quote Post

QUOTE
Zygmunt III oczywiście był Szwedem.


Ale z dziada pradziada był Jagiellonem, czyli Litwinem, a jak też przodkiem Rurykowiczów, to Moskalem/Rusinem smile.gif

Ten post był edytowany przez Hetman Różyński: 23/04/2011, 8:57
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 24/04/2011, 8:46 Quote Post

Zygmunt III był po kądzieli Litwinem(jeżeli spolonizowanych Jagiellonów można tak nazwać),ale jego usilne dążenia do odzyskania tronu szwedzkiego pokazały że czuł się bardziej Wazą niż Jagiellonem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 24/04/2011, 10:18 Quote Post

Czołem!

QUOTE(Anasurimbor @ 24/04/2011, 9:46)
Zygmunt III był po kądzieli Litwinem(jeżeli spolonizowanych Jagiellonów można tak nazwać),ale jego usilne dążenia do odzyskania tronu szwedzkiego pokazały że czuł się bardziej Wazą niż Jagiellonem.
*



Tron ten miał po ojcu, więc to nie jest dziwne, że usiłował odzyskać. Zresztą wizja połączenia Rzplitej i Szwecji pod berłem młodego króla była jednym z argumentów za Wazą. wink.gif
Co do Jagiellonów - Wasilewski opisując abdykację Jana Kazimierza pisał, że szlachta wtedy czuła, że kończy się w historii pewna epoka, kończy się dynastia Wazów, a tak naprawdę Jagiellonów...
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 24/04/2011, 10:45 Quote Post

Idąc tym tokiem myślenia Bolesław Chrobry i jego następcy powinni się czuć Przemyślidami.Albo uważać iż nie było dynastii Jagiellonów tylko była Giedyminowiców.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 24/04/2011, 13:45 Quote Post

QUOTE(Anasurimbor @ 24/04/2011, 11:45)
Idąc tym tokiem myślenia Bolesław Chrobry i jego następcy powinni się czuć Przemyślidami.Albo uważać iż nie było dynastii Jagiellonów tylko była Giedyminowiców.
*



To Twoje słowa. Generalnie co chcesz udowodnić - że Zygmunt III Waza nie był Wazą?
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 24/04/2011, 17:21 Quote Post

QUOTE(Skrzetuski @ 24/04/2011, 13:45)
To Twoje słowa. Generalnie co chcesz udowodnić - że Zygmunt III Waza nie był Wazą?

Był jak najbardziej Wazą i właśnie to chcę udowodnić gdyż w żadnym wypadku nie uważam go za przedstawiciela Jagiellonów mimo iż był wnukiem Zygmunta Starego.Był Jagiellonem w takim samym stopniu jak Chrobry Przemyślidą.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 24/04/2011, 18:00 Quote Post

Czołem!

QUOTE(Anasurimbor @ 24/04/2011, 18:21)
QUOTE(Skrzetuski @ 24/04/2011, 13:45)
To Twoje słowa. Generalnie co chcesz udowodnić - że Zygmunt III Waza nie był Wazą?

Był jak najbardziej Wazą i właśnie to chcę udowodnić gdyż w żadnym wypadku nie uważam go za przedstawiciela Jagiellonów mimo iż był wnukiem Zygmunta Starego.Był Jagiellonem w takim samym stopniu jak Chrobry Przemyślidą.
*



No i wszystko jasne. Ja też go za Jagiellona nie uważam. Mówię tylko, że Tadeusz Wasilewski pisał, iż Jan Kazimierz w odczuciu szlachty mógł być ostatnim Jagiellonem. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 25/04/2011, 16:11 Quote Post

QUOTE(Skrzetuski @ 24/04/2011, 18:00)
No i wszystko jasne. Ja też go za Jagiellona nie uważam. Mówię tylko, że Tadeusz Wasilewski pisał, iż Jan Kazimierz w odczuciu szlachty mógł być ostatnim Jagiellonem. wink.gif

W sumie Jagiellonowie też byli królami elekcyjnymi tak jak Wazowie więc jest jeszcze jedno podobieństwo smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 25/04/2011, 17:30 Quote Post

Czołem!

QUOTE(Anasurimbor @ 25/04/2011, 17:11)
QUOTE(Skrzetuski @ 24/04/2011, 18:00)
No i wszystko jasne. Ja też go za Jagiellona nie uważam. Mówię tylko, że Tadeusz Wasilewski pisał, iż Jan Kazimierz w odczuciu szlachty mógł być ostatnim Jagiellonem. wink.gif

W sumie Jagiellonowie też byli królami elekcyjnymi tak jak Wazowie więc jest jeszcze jedno podobieństwo smile.gif
*



Prawda to. smile.gif

Przed chwilą skończyłem czytać "Dynastia Wazów w Polsce" Stefanii Ochmann-Staniszewskiej i tam właśnie są podane cytaty, które pokazują, że szlachta widziała naprawdę silny związek Wazów z Jagiellonami:

- przed abdykacją Jana Kazimierza szlachta kujawska prosiła króla, by "nie raczył odbierać patriae i z nas skrzydeł Jagiellońskich, pod których cieniem bezpieczna od upałów tyrańskich spoczywała dotąd ojczyzna";
- Zamoyski na sejmie w 1632 roku mówił, że "nie chce w przyszłości innego króla, jak tylko jednego z synów królewskich, bo to jest potomstwo Jagiełłowe";
- Kryski w 1606 roku powiedział, że przez "lat 700 (...) familie króle nam rodziły: lechowska, piastowska, jagiełłowska (...), znowu zaś do słońca jagiełłowej krwie królewica szwedzkiego wrócili";
- ponadto w 1676 roku na pogrzebie Jana Kazimierza jakiś świadek uznał Snopek za "Herb Jagiellonicae domus".

Ten post był edytowany przez Skrzetuski: 25/04/2011, 17:33
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 25/04/2011, 19:04 Quote Post

Na dobrą sprawę "Jagiełłowego potomstwa" wśród europejskich dynastii jest znacznie więcej a to za sprawą "matki królów" żony Kazimierza Jagiellończyka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Karol Lotaryński
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 12.846

brak
 
 
post 31/05/2011, 15:37 Quote Post

Zmieniając trochę temat, zna ktoś jakieś materiały na temat Karola Ferdynanda Wazy, syna Zygmunta III, kim on się czuł, Szwedem, Polakiem, Ślązakiem czy Niemcem?
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 31/05/2011, 16:28 Quote Post

Czołem!

QUOTE(Karol Lotaryński @ 31/05/2011, 16:37)
Zmieniając trochę temat, zna ktoś jakieś materiały na temat Karola Ferdynanda Wazy, syna Zygmunta III, kim on się czuł, Szwedem, Polakiem, Ślązakiem czy Niemcem?
*



Baron Francesco Bibboni w okresie elekcji 1648 pisał tak: "Rakuszaninem jest nie tylko z matkiej, ale i z własnej swojej wolej".*

*Bibboni, Konsyderacyje około elekcyi króla polskiego, s.20
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Peter5535
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 72.587

 
 
post 24/06/2011, 7:42 Quote Post

Myślę, że to sprawa dyskusyjna.Raczej Polakiem nie do końca czuł się Zygmunt III.Głównie chodziło mu o pozyskanie korony szwedzkiej,.Na pewno jednak Polakami czuli się już Władysław IV I Jan Kazimierz, oni bardzo dobrze dbali o interesy Polski.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 24/06/2011, 13:41 Quote Post

Czołem!

QUOTE(Peter5535 @ 24/06/2011, 8:42)
Myślę, że to sprawa dyskusyjna.Raczej Polakiem nie do końca czuł się Zygmunt III.Głównie chodziło mu o pozyskanie korony szwedzkiej,.Na pewno jednak Polakami czuli się już Władysław IV I Jan Kazimierz, oni bardzo dobrze dbali o interesy Polski.
*



To raczej zrozumiałe, skoro był Szwedem. smile.gif Choć pod koniec swojego panowania, w 1630, pisał "aby ta Korona, której kilkadziesiąt lat szczęśliwie panuje i którą za Ojczyznę swoją i miłą matkę miawszy (...)"
Władysław w 1632 pisał do Habsburga pogardliwie wyrażając się o RON i Polakach.
Jan Kazimierz miał powiedzieć, że woli patrzeć na psa niż na polskiego szlachcica, choć rozpowszechniali to elektorscy politycy, więc nie musi to być prawda - patrz przypadek Augusta II i jego siły.

Czy bardzo dobrze dbali o interesy RON? Dyskusyjne...
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 24/06/2011, 13:48 Quote Post

QUOTE(Peter5535 @ 24/06/2011, 8:42)
.Na pewno jednak Polakami czuli się już Władysław IV I Jan Kazimierz, oni bardzo dobrze dbali o interesy Polski.
*


Z tego by co najwyżej wynikało, że dbali o interes swego królestwa. Czy Jagiełło czuł sie Polakiem, skoro dbał o swe królestwo?
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej