Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Matura 2013: wszystko zwiazane z tematyka
     
cornflooower
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 82.231

corny
Zawód: uczen
 
 
post 22/04/2013, 20:08 Quote Post

dopiero niedawno trafiłam na to forum, ot tak z ciekawości, informacje które tutaj znalazłam na temat zdawania matury z historii nieco mnie przeraziły. przez cały rok uczyłam się ze swoich podręczników szkolnych, no i Chmaja. niestety goniący mnie czas nie pozwolił na czytanie kwadryliarda książek. stwierdziłam że lepiej będzie perfekcyjnie opanować podręczniki, niż byle jak zagadnienia z kilkunastu książek. zainteresowanie historią to jedno, czas do matury to drugie, mam nadzieję że uciułam moje wymarzone 65%, myślicie że da się tego dokonać opierając się na podanych przeze mnie sposobach, czyli podręczniki + chmaj? smile.gif
powodzenia Wam już niedługo, historycy! smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
dexterro
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 255
Nr użytkownika: 79.061

dexter
 
 
post 23/04/2013, 19:54 Quote Post

Jak ma się dobre książki, to można zdać spokojnie na 75+%, bazując tylko na nich. Za samą część testową można dostać 60%, a tam powinno być prawie wszystko to, co w podręczniku. Sam sobie robię nadzieję, ale nawet tutaj są dowody na to, że nie potrzeba wielkiej wiedzy pozapodręcznikowej, żeby napisać na naprawdę wysoki procent.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
couleurmonvie
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 77.887

 
 
post 24/04/2013, 10:22 Quote Post

Powiem tak - matura z historii z roku na rok jest naprawdę coraz łatwiejsza, przynajmniej jeśli chodzi o rozszerzenie. Ale to, jak ją zdasz, jest loterią. Możesz uczyć się cały rok i uzyskać 60-70%, możesz też usiąść do książek na ten miesiąc przed i otrzymać podobny, jeśli nie wyższy wynik.
Faktem jednak jest, że nie zawsze lektura kilku książek akademickich zagwarantuje sukces - podstawą do rozszerzenia jest ułożenie sobie tego wszystkiego w głowie; dostrzeganie problemu w wymiarze przyczynowo-skutkowym, dobre przyswojenie materiału. Nie musisz koniecznie znać wszystkich dat i nazwisk, skup się na tym, co ważne i niezbędne. Zadania na rozszerzeniu wymagają głównie kojarzenia faktów, osób. Niestety, podręczniki do naszej podstawy programowej tną treść, jak leci, wrzucają w jedno zdanie kilka dat i nazwisk i dla mnie osobiśnie lektura podręcznika, np. Nowej Ery, to istna męczarnia, dlatego zmuszona byłam poszukać czegoś lepszego. I znalazłam - te akademickie klocki pozwalają spojrzeć na zaganienie szerzej, nie ograniczają się tylko do tego co "tu i teraz", po prostu opisują całość przebiegu procesu historycznego, czyli robią to, czego egzaminatorzy wymagają od nas w wypracowaniu.
Zostało jeszcze dużo czasu (jeśli masz przerobione wszystko, rzecz jasna), możesz doczytać tę 1-2 książki z okresów, które uważasz za ważne.
Życzę wytrwałości i pozdrawiam, sama uciekam się uczyć. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
cornflooower
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 82.231

corny
Zawód: uczen
 
 
post 24/04/2013, 12:35 Quote Post

Dziękuję Wam za małe pociesznie! biggrin.gif postaram się jednak coś zrobić, jednak liczę na jakiś z "moich" tematów, może coś o Stanach Zjednoczonych.. smile.gif
Zmartwił mnie po prostu fakt, że wiele osób które tutaj "widuję" korzysta z kursów, korepetycji, itd, :\ ja uczę się sama systematycznie od grudnia, wiem, że wszystko zależy od tego, na ile temat "podpasuje", mam nadzieję, że jakoś to będzie, zmykam się uczyć! smile.gif

Ten post był edytowany przez cornflooower: 24/04/2013, 12:37
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
dexterro
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 255
Nr użytkownika: 79.061

dexter
 
 
post 24/04/2013, 14:45 Quote Post

Ha, ja uczę się z Nowej Ery i nie narzekam smile.gif punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Może nie są to idealne podręczniki, ale imo jedne z lepszych i - patrząc po maturach z poprzednich lat - materiał tam zawarty pozwala dobrze napisać maturę, łącznie z wypracowaniem (nie mówię, że maks, ale trzeci poziom na pewno). Co do historiografii to chyba łyknę przez te 3 tygodnie ważniejsze opinie historyków co do danych okresów, bo na czytanie całych tomisk nie ma już czasu, lepszy rydz niż nic.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
cornflooower
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 82.231

corny
Zawód: uczen
 
 
post 24/04/2013, 15:24 Quote Post

QUOTE(dexterro @ 24/04/2013, 15:45)
Ha, ja uczę się z Nowej Ery i nie narzekam  smile.gif punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Może nie są to idealne podręczniki, ale imo jedne z lepszych i - patrząc po maturach z poprzednich lat - materiał tam zawarty pozwala dobrze napisać maturę, łącznie z wypracowaniem (nie mówię, że maks, ale trzeci poziom na pewno). Co do historiografii to chyba łyknę przez te 3 tygodnie ważniejsze opinie historyków co do danych okresów, bo na czytanie całych tomisk nie ma już czasu, lepszy rydz niż nic.
*



Jestem tego samego zdania, co nie zmienia faktu, że stres potworny. smile.gif wybierasz się na prawo czy jakiś kierunek historyczny? smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
dexterro
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 255
Nr użytkownika: 79.061

dexter
 
 
post 24/04/2013, 17:55 Quote Post

prawo... mam nadzieję wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Raviel
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 312
Nr użytkownika: 74.317

Orfeusz Baj
Zawód: Student
 
 
post 24/04/2013, 22:09 Quote Post

QUOTE(couleurmonvie @ 24/04/2013, 10:22)
Powiem tak - matura z historii z roku na rok jest naprawdę coraz łatwiejsza, przynajmniej jeśli chodzi o rozszerzenie. Ale to, jak ją zdasz, jest loterią. Możesz uczyć się cały rok i uzyskać 60-70%, możesz też usiąść do książek na ten miesiąc przed i otrzymać podobny, jeśli nie wyższy wynik.
Faktem jednak jest, że nie zawsze lektura kilku książek akademickich zagwarantuje sukces - podstawą do rozszerzenia jest ułożenie sobie tego wszystkiego w głowie; dostrzeganie problemu w wymiarze przyczynowo-skutkowym, dobre przyswojenie materiału. Nie musisz koniecznie znać wszystkich dat i nazwisk, skup się na tym, co ważne i niezbędne. Zadania na rozszerzeniu wymagają głównie kojarzenia faktów, osób. Niestety, podręczniki do naszej podstawy programowej tną treść, jak leci, wrzucają w jedno zdanie kilka dat i nazwisk i dla mnie osobiśnie lektura podręcznika, np. Nowej Ery, to istna męczarnia, dlatego zmuszona byłam poszukać czegoś lepszego. I znalazłam - te akademickie klocki pozwalają spojrzeć na zaganienie szerzej, nie ograniczają się tylko do tego co "tu i teraz", po prostu opisują całość przebiegu procesu historycznego, czyli robią to, czego egzaminatorzy wymagają od nas w wypracowaniu.
Zostało jeszcze dużo czasu (jeśli masz przerobione wszystko, rzecz jasna), możesz doczytać tę 1-2 książki z okresów, które uważasz za ważne.
Życzę wytrwałości i pozdrawiam, sama uciekam się uczyć. wink.gif
*



Podstawą jest tak naprawdę logiczne myślenie i jako takie obeznanie - resztę łatwo rozwiązać na zasadzie skojarzeń/wykluczeń.
Przerabiałem to rok temu - okazało się, że ta historia jednak do niczego mi się nie będzie liczyć więc ją olałem, a napisałem spokojnie na 60% mając minimalną wiedzę ( coś tam się wcześniej uczyłem + to co wymagali na lekcjach ).
Kumpel uczył się sumiennie cały rok i dostał zaledwie 10% więcej.

Analizować tych matur "zdam na tyle i tyle" nie ma sensu...ja liczyłem na 80% z wosu, próbne bardzo dobrze mi wychodziły i bam...42% miałem z majowej. xD
A na WoS się sumiennie uczyłem. :F

Ten post był edytowany przez Raviel: 24/04/2013, 22:10
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
cornflooower
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 82.231

corny
Zawód: uczen
 
 
post 25/04/2013, 10:19 Quote Post

ja też, staram się czytać, czytać, czytać w kółko to samo już praktycznie. biggrin.gif bo tak naprawdę z typowego kujoństwa to wychodzi potem tak, że człowiek zapomni jednego faktu i nie potrafi już potem sklecić żadnej wypowiedzi, trzymam się dalej swojego sytemu i liczę na to, że w tym roku odpuszczą sobie wypracowanie ze starożytności i... krzyżaków. -,- biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
cornflooower
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 82.231

corny
Zawód: uczen
 
 
post 25/04/2013, 11:18 Quote Post

QUOTE(dexterro @ 24/04/2013, 18:55)
prawo... mam nadzieję wink.gif
*




ehh, ja też. smile.gif o ile angielskiego i polskiego się nie boję, tak matura z historii bywa baaardzo zaskakująca. smile.gif (startuję na uam. biggrin.gif)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Raviel
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 312
Nr użytkownika: 74.317

Orfeusz Baj
Zawód: Student
 
 
post 25/04/2013, 14:56 Quote Post

QUOTE(cornflooower @ 25/04/2013, 10:19)
ja też, staram się czytać, czytać, czytać w kółko to samo już praktycznie. biggrin.gif bo tak naprawdę z typowego kujoństwa to wychodzi potem tak, że człowiek zapomni jednego faktu i nie potrafi już potem sklecić żadnej wypowiedzi, trzymam się dalej swojego sytemu i liczę na to, że w tym roku odpuszczą sobie wypracowanie ze starożytności i... krzyżaków. -,- biggrin.gif
*



A to niby dlaczego?
W zeszłym roku dali banalne wypracowanie o Aleksandrze. smile.gif

QUOTE
ehh, ja też. smile.gif o ile angielskiego i polskiego się nie boję, tak matura z historii bywa baaardzo zaskakująca. smile.gif (startuję na uam. biggrin.gif)


Polski to loteria, więc tu nawet nie ma się co bać - tylko liczyć na farta.

A na angielskim potrafią dowalić do listeningu "mongolian english" ( tzn. akcenty z nie wiadomo skąd + kluchy w mordach ) i już jest problem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
cornflooower
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 82.231

corny
Zawód: uczen
 
 
post 25/04/2013, 17:55 Quote Post

cóż, jeśli chodzi o Aleksandra - każdy lubi co innego, cała reszta - wyjdzie w praniu. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
dexterro
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 255
Nr użytkownika: 79.061

dexter
 
 
post 25/04/2013, 20:39 Quote Post

QUOTE(Raviel @ 25/04/2013, 14:56)
A na angielskim potrafią dowalić do listeningu "mongolian english" ( tzn. akcenty z nie wiadomo skąd + kluchy w mordach ) i już jest problem.
*



True story, szczególnie na rozszerzeniu, gdzie piszesz drugą maturę pod rząd w jednym dniu. Niby podstawa to banał, ale i tak nawarstwia się zmęczenie, o czym przekonałem się na próbnej.

Z polskiego to mam rozstrzały w wypracowaniach od 50 do 80%, więc liczę właśnie na farta, a dokładniej Wallenroda na rozszerzeniu - mam go na prezentację, więc pewnie złapałbym sporo punktów za treść.

Tak btw to zaczynam właśnie przeglądać Twoje skany z historiografii, może coś się przyda.

Ten post był edytowany przez dexterro: 25/04/2013, 20:42
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
cornflooower
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 82.231

corny
Zawód: uczen
 
 
post 25/04/2013, 21:12 Quote Post

QUOTE(dexterro @ 25/04/2013, 21:39)
QUOTE(Raviel @ 25/04/2013, 14:56)
A na angielskim potrafią dowalić do listeningu "mongolian english" ( tzn. akcenty z nie wiadomo skąd + kluchy w mordach ) i już jest problem.
*



True story, szczególnie na rozszerzeniu, gdzie piszesz drugą maturę pod rząd w jednym dniu. Niby podstawa to banał, ale i tak nawarstwia się zmęczenie, o czym przekonałem się na próbnej.

Z polskiego to mam rozstrzały w wypracowaniach od 50 do 80%, więc liczę właśnie na farta, a dokładniej Wallenroda na rozszerzeniu - mam go na prezentację, więc pewnie złapałbym sporo punktów za treść.

Tak btw to zaczynam właśnie przeglądać Twoje skany z historiografii, może coś się przyda.
*



gdzie są moi drodzy te skany? biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
dexterro
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 255
Nr użytkownika: 79.061

dexter
 
 
post 25/04/2013, 22:25 Quote Post

http://chomikuj.pl/donzuroslaw/Historia/Historiografia
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej