Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
24 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ukraina: sprawy ekonomii
     
kris9
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 9.975

 
 
post 31/01/2009, 14:08 Quote Post

http://www.wprost.pl/ar/152082/Juszczenko-ratujmy-Ukraine/

Jeżeli to nie jest element zwykłej walki politycznej, to sytuacja na Ukrainie jest na progu katastrofy. To też rzuca nowe swiatło na ostatni konflikt gazowy (Ukrainę po prostu nie stać aby płacić więcej za gaz)

Jak myślicie gdyby spełniło się najgorsze, jaki miałoby to wpływ na przyszłość tego kraju. Co z pomarańczową rewoulcją? Może powrót w ramiona Moskwy? A moze nic sie nie zmieni?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 7/02/2009, 21:58 Quote Post

Ukraina jest strasznie podzielona pod względem politycznym.Wschodnia częsc to bastion Janukowicza i różnego typu oligarchów natomiast w częsci zachodnia przeważają nastroje prozachodnie.Pozatym pomimo upływu lat widac gołym okiem różnice w ziemiach które kiedyś były z naszego punktu widzenia pod zaborem austriackim a potem w dużej mierze w II RP a ziemiami związanymi z "Rosją"
Dla mnie wizja rozpadu Ukrainy nie jest wcale tak nieprawdopodobna.Pytanie jakie stanowisko powinna zając w razie takiej sytuacji Polska?
Na pewno takiej okazji nie przespała by Moskwa która starałaby się wykorzystac zamęt na Ukrainie do odrestaurowania swoich wpływów.Co do Polski nie ukrywam że marzyłaby mi się drobna korekta granic.Ale to już jest chyba "political fiction"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
lazarus75
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 183
Nr użytkownika: 51.016

Piotr S.
Zawód: technik mechanik
 
 
post 13/05/2009, 20:31 Quote Post

Przyszłość Ukrainy jest jak dla mnie mroczna - prawdziwym problemem jest skład narodowościowy (ponad 1/3 ludności to Rosjanie). Myśle że wschodnia granica i przynależność Krymu to wciąż sprawa otwarta i prędzej czy później Rosja postanowi dokonać korekty w tym rejonie. Jeśli jeszcze tego nie robi to chyba tylko w nadziei na odzyskanie całego państwa.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 3/01/2010, 2:48
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
florek-XXX
 

Katolik
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.227
Nr użytkownika: 15.050

Zawód: BANITA
 
 
post 14/05/2009, 13:10 Quote Post

Ukrainie grozi bankructwo i katastrofa społeczna.
Ostatnio Ukraina wzięła duży kredyt od Międzynarodowego Funduszu Walutowego - 2,8 miliarda USD.
Nie wiem na jak długo to wystarczy.
Federacja Rosyjska która sama ma problemy gospodarcze raczej nie obniży Ukrainie opłat za gaz.
Przy okazji chcę zauważyć że coroczny "przykręcanie kurka" Ukrainie i Unii Europejskiej przez Rosję wynika nie tylko z powodu braku zgody co do stawek za gaz ale najprawdopodobniej również z tego że zimą gazu ziemnego samej Rosji...brakuje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 14/05/2009, 13:32 Quote Post

Nie ma konfliktu ekonomicznego między Rosją a Ukrainą. Jest to tylko przykrywka do konfliktu politycznego. Gdyby Ukraina miała polityczne władze posłuszne Moskwie (Janukowycz), dostawałaby gaz za półdarmo i nie byłoby sprawy...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Stokrot
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 356
Nr użytkownika: 52.374

Zawód: siedze sobie w pracy
 
 
post 14/05/2009, 14:05 Quote Post

A ja mysle, że "rosyjski wkład" w Ukraine jest Kremlowi jak najbardziej na ręke.
Dopóki w charkowskiej fabryce traktorów produkuje sie czołgi dla Rosji, dopóty wschodnia Ukraina nie pozwoli Ukrainie jako całości dryfować na Zachód.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 14/05/2009, 16:21 Quote Post

Wiesz... od dobrych kilkunastu lat w Charkowie robią czołgi dla Pakistanu, dla swojej armii, oferują sporo na eksport, robia modernizacje swoich wozów... ale dla Rosji nie zrobili ani jednego wozu - choćby dlatego, ze Rosja ma swoje własne fabryki czołgów...
 
Post #7

     
Stokrot
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 356
Nr użytkownika: 52.374

Zawód: siedze sobie w pracy
 
 
post 14/05/2009, 16:32 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 14/05/2009, 16:21)
Wiesz... od dobrych kilkunastu lat w Charkowie robią czołgi dla Pakistanu, dla swojej armii, oferują sporo na eksport, robia modernizacje swoich wozów... ale dla Rosji nie zrobili ani jednego wozu - choćby dlatego, ze Rosja ma swoje własne fabryki czołgów...
*



Cóż, to co od Charkowiaka słyszałem, to napisałem.
Może chodzi o części o czołgów. Tak czy inaczej wschodnia UA jest zdecydowanie bardziej rosyjska niz prozachodnia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
florek-XXX
 

Katolik
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.227
Nr użytkownika: 15.050

Zawód: BANITA
 
 
post 26/05/2009, 9:58 Quote Post

Jeżeli prezydent Juszczenko ma rację i w pierwszym kwartale tego roku PKB Ukrainy rzeczywiście spadło o 20-23%, to jest to równoznaczne z katastrofą gospodarczą i groźbą katastrofy humanitarnej - o ile już nie jest ona faktem. Uważam że rząd premier Tymoszenko powinien natychmiast podać się do dymisji.
Jak ustaliłem na bazie Wikipedii, w 2008 roku PKB Ukrainy na mieszkańca wynosiło 7 347 USD.
Jeżeli zmniejszymi tę sumę o 20% to otrzymujemy zaledwie 5 878 USD na osobę.
W ciągu 7 lat w okresie 2001-2008 populacja ludzka Ukrainy zmniejszyła się o dwa miliony (z 48 do 46 milionów) osób.
Do tego dochodzi plaga AIDS.
Jaki pisze pani Cathrin Kahlweit z Süddeutsche Zeitung:
"Choroba znajduje na Ukrainie wprost wymarzone warunki rozwoju: rosnącą pauperyzację społeczeństwa, wzrost narkomanii, ignorancję i brak podstawowej wiedzy, a do tego wszystkiego katastrofalny system opieki zdrowotnej."
Liczba zachorowań na HIV rośnie o 10% z każdym rokiem.
Dyrektor Ukraińskiego Instytutu Badań Społecznych Alexander Yamarenko ocenił że w 2010 roku liczba obywateli Ukrainy zarażonych wirusem HIV może wynosić nawet 600 tysięcy osób.
Zatem w 2010 roku zarażona wirusem HIV będzie 1 na 77 osób.

http://www.thebody.com/content/world/art18576.html

 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Michalo
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 194
Nr użytkownika: 40.484

Zawód: Pracownik produkcji
 
 
post 26/05/2009, 22:57 Quote Post

Co do wiki to trochę bym się wstrzymał wink.gif dla przykładu wg. wikipedii teraźniejszy kryzys nie dotyka np. Białorusi,Mołdawii,Nepalu i Korei Północnej wink.gif
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...cial_Crisis.svg
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
kris9
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 9.975

 
 
post 1/06/2009, 21:53 Quote Post

Sytuacja gospodarczo-społeczna na Białorusi była i jest znacznie lepsza niż na Ukrainie.
Nawiązując do kilku ostatnich postów: Oto Produkt Krajowy Brutto (wg kursu wymiany) przypadający na jednego mieszkańca, w Polsce i kilku krajach byłego ZSRR w 2008 roku:
Polska: 14700 $
Rosja: 12500 $
Białoruś: 6000 $
Ukraina: 4300 $
Gruzja: 2900 $
(źródło: CIA. The World Factbook)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
florek-XXX
 

Katolik
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.227
Nr użytkownika: 15.050

Zawód: BANITA
 
 
post 5/06/2009, 20:18 Quote Post

W 2008 roku te wartości wyglądały następująco:

Polska - 17 481 USD
Rosja - 15 922 USD
Białoruś - 12 291 USD
Ukraina - 7 347 USD
Gruzja - 4 863 USD

Źródło: Wikipedia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 5/06/2009, 20:21 Quote Post

Bardzo rozbieżne dane podaje Wikipedia i CIA TWF. Zwłaszcza patrząc na Gruzję, Ukrainę i Białoruś. Które więc zestawienie jest wiarygodne?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
kris9
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 9.975

 
 
post 5/06/2009, 21:32 Quote Post

QUOTE(florek-XXX @ 5/06/2009, 20:18)
W 2008 roku te wartości wyglądały następująco:

Polska - 17 481 USD
Rosja - 15 922 USD
Białoruś - 12 291 USD
Ukraina - 7 347 USD
Gruzja - 4 863 USD

Źródło: Wikipedia.

QUOTE(marszalek113)
Bardzo rozbieżne dane podaje Wikipedia i CIA TWF. Zwłaszcza patrząc na Gruzję, Ukrainę i Białoruś. Które więc zestawienie jest wiarygodne?

To proste:
Ja podałem PKB liczone wg kursu wymiany (zaznaczyłem to), a Ty i wikipedia wg. parytetu siły nabywczej.

Z wikipedii:
Do porównań międzynarodowych PKB przelicza się według bieżącego kursu wymiany, zazwyczaj na dolary amerykańskie albo według parytetu siły nabywczej - lepiej oddającego realną wartość dochodu obywateli. W porównaniach międzynarodowych wartości PKB liczonego według parytetu siły nabywczej różnią się względem liczonego według kursu nominalnego na korzyść krajów o niższym poziomie cen, zazwyczaj słabiej rozwiniętych, a na niekorzyść krajów drogich.

W każdym razie w obu przypadkach ogólne wnioski na temat gospodarek będą takie same.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
florek-XXX
 

Katolik
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.227
Nr użytkownika: 15.050

Zawód: BANITA
 
 
post 7/06/2009, 17:51 Quote Post

Martwi mnie pogarszająca się sytuacja ekonomiczna Ukraina.
Ostatni ukraiński Naftohaz w celu zapłacenia kolejnych rachunków za rosyjski gaz ziemny zaciąga pożyczki w ukraińskim banku centralnym.
Rośnie zadłużenie wewnętrzne Ukrainy, a mało prawdopodobne aby ktoś z zewnątrz zechciał udzielić Ukrainie kredytu w obecnej sytuacji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

24 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej