Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Edukacja staroegipska,
     
inwiligator
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 66.894

Jest
Stopień akademicki: Moze kiedys
Zawód: Mam
 
 
post 27/07/2010, 8:27 Quote Post

Jak wg was oceniać edukacje egipską? z tego cos łyszałem była ona nie tylkow opłakanym stanie ale także na dłuższą metę bezużyteczną dla większości ludzi?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
p.bohonos
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 392
Nr użytkownika: 66.659

Przemyslaw Bohonos
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 28/07/2010, 15:12 Quote Post

QUOTE(inwiligator @ 27/07/2010, 9:27)
Jak wg was oceniać edukacje egipską? z tego cos łyszałem była ona nie tylkow  opłakanym stanie ale także na dłuższą metę bezużyteczną dla większości ludzi?
*


Myślę, że nauka w Egipcie ( przynajmniej tym, którym rządzili Ptolemeusze a w , którym miały wiele dopowiedzenia skupiska Greków) stała na dość rozsadnym poziomie. Greckie gimnazja w Egipcie pełniły dość pokaźną rolę w nabywaniu wiedzy. Ale nie tylko. Już 14-latkowiw wstepowali do greckich efebii, która z czasem stawała się szkołą wyższą. Efebie egipskie pełniły z kolei bardziej rolę obywatelską. Swoją edukację dzieci rozpoczynały już w domu, później jeśli pozwalał na to status majątkowy rodziny nauke prowadzono pod opieką prywatnego nauczyciela. Nie będę się rozpisywał na temat czym pisano , na czym pisano itd. Powiem tylko tyle,że dzieci uczono pisać starannie tak aby w przyszłości mogły pisać wyraźne listy, stawiały podpisy a nie korzystały z usług pisarzy, którzy z takich rzeczy żyli.Uczniowie uczyli się najpierw liter, potem sylab,potem przechodzono do słów. Nauka polegała także na przepisywaniu jakiegoś wiersza z tablicy.Ogólnie takie standardy (dyktanda, obliczenia mtematyczne w ostrosłupie - laugh.gif w końcu mieli piramidy nie? Nauczyciele mieli swoje własne podręczniki, które pomagały w nauce młodych podopiecznych. Wśród edukacji egpiskiej można też wspomnieć o słowniczkach, które były niczym innym jak szkolnymi obecnie preparacjami. Wracając do matematyki uczniowie posługiwali się tabliczką mnożenia, niekeidy uproszczoną. Literatura także nie sprowadzała sie tylko do fragmentow-zawsze nadchodził moment pisania prac przez uczniów (tj. wypracowań). Idąc dalej studenci podróżowali do Aleksandrii, gdzie podejmowali studia. To tutaj znajdowała się wielka bibloteka i muzeum,gdzie uczyli najlepsi nauczyciele.

Mówienie o edukacji egipskiej jako o bezsensownej jest ogromnym błędem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
lesnik1996
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 125
Nr użytkownika: 66.870

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 28/07/2010, 16:39 Quote Post

A to ciekawe! Nigdy nie słyszalem takich bzdur! Jak mozesz sie tak wypowiadac o kapłanach (bo przeciesz oni uczyli), o wielu wynalaskach, które usprawniły uczenie sie w egipcie! To przeciesz pierwsza wyedukowana kultura, która czcziła nauke! (chodzi m io thota!)!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
inwiligator
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 66.894

Jest
Stopień akademicki: Moze kiedys
Zawód: Mam
 
 
post 29/07/2010, 7:16 Quote Post

QUOTE(lesnik1996 @ 28/07/2010, 16:39)
A to ciekawe! Nigdy nie słyszalem takich bzdur! Jak mozesz sie tak wypowiadac o kapłanach (bo przeciesz oni uczyli), o wielu wynalaskach, które usprawniły uczenie sie w egipcie! To przeciesz pierwsza wyedukowana kultura, która czcziła nauke! (chodzi m io thota!)!
*



Chodziło mi o edukacje względem młodych uczniów. Wielu spośród nich nie wynosiło nic z nauki w takich szkołach (skąd niby tak duży analfabetyzm w st. egipcie). Ty z kolei prawisz mi tu o osiągnięciach egiptu w zakresie nauki ale nie edukacji młodego społeczeństwa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
p.bohonos
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 392
Nr użytkownika: 66.659

Przemyslaw Bohonos
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 29/07/2010, 7:44 Quote Post

QUOTE(inwiligator @ 29/07/2010, 8:16)
QUOTE(lesnik1996 @ 28/07/2010, 16:39)
A to ciekawe! Nigdy nie słyszalem takich bzdur! Jak mozesz sie tak wypowiadac o kapłanach (bo przeciesz oni uczyli), o wielu wynalaskach, które usprawniły uczenie sie w egipcie! To przeciesz pierwsza wyedukowana kultura, która czcziła nauke! (chodzi m io thota!)!
*



Chodziło mi o edukacje względem młodych uczniów. Wielu spośród nich nie wynosiło nic z nauki w takich szkołach (skąd niby tak duży analfabetyzm w st. egipcie). Ty z kolei prawisz mi tu o osiągnięciach egiptu w zakresie nauki ale nie edukacji młodego społeczeństwa.
*



Fju fju biggrin.gif
Zarówno osiągnięcia jak i edukacja młodych ludzi w Egipcie stały na wysokim poziomie. To,że nie każdy z niej korzystał lub nie mógł korzystać (bo nie stać go było na studia w Aleksandrii lub po prostu ojciec miał rolę i ktoś musiał pomagać w gospodarstwie albo też nie miał dajmy na to helleńskiego pochodzenia-za czasów Egiptu pod rządami Ptolemeuszy)...to chyba nic dziwnego?


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
keraunos
 

Protector Latinitatis
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 6.034

Stopień akademicki: jakiś jest ;)
 
 
post 29/07/2010, 7:47 Quote Post

QUOTE(inwiligator @ 29/07/2010, 8:16)
Chodziło mi o edukacje względem młodych uczniów. Wielu spośród nich nie wynosiło nic z nauki w takich szkołach (skąd niby tak duży analfabetyzm w st. egipcie).  Ty z kolei prawisz mi tu o osiągnięciach egiptu w zakresie nauki ale nie edukacji młodego społeczeństwa.


Analfabetyzm ale przecież nie tych co chodzili do szkoły. sleep.gif
A pokaż mi jakie społeczeństwo tamtego czasu miało mniejszy analfabetyzm, jak Egipt był jednym z kilku miejsc gdzie w ogóle wymyślono pismo.
Równie dobrze mógłbyś twierdzić, że poziom edukacji w Egipcie był niski bo nie mieli Internetu
elefant.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
p.bohonos
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 392
Nr użytkownika: 66.659

Przemyslaw Bohonos
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 29/07/2010, 8:10 Quote Post

QUOTE(keraunos @ 29/07/2010, 8:47)
Analfabetyzm ale przecież nie tych co chodzili do szkoły.  sleep.gif
A pokaż mi jakie społeczeństwo tamtego czasu miało mniejszy analfabetyzm, jak Egipt był jednym z kilku miejsc gdzie w ogóle wymyślono pismo.
Równie dobrze mógłbyś twierdzić, że poziom edukacji w Egipcie był niski bo nie mieli Internetu
elefant.gif
*



Zgadzam się analfabetyzm jest normalną rzeczą. Nie winna jest tu edukacja lecz raczej mały dostęp do wykształcenia większości ludzi. Prawdą jest,że większość ludzi nie potrafiło pisać po grecku (w czasach Ptolemeuszy czy nawet się podpisać pod dokumentem po grecku-jak wiadomo greka odgrywała wtedy ogromną rolę urzędową). Zdarzało się,że problem z pisaniem po grecku mieli także ludzie, którzy na logikę rzecz biorąc takich problemów mieć nie powinni co nie oznacza,że nie potrafili biegle posługiwać się swoim językiem.Co do tych, którzy chodzili do szkoły i nie mogli być analfabetami to nie mogę się zgdzić. W papirusach z Oksyrynchos mamy dowody,że niejeden gimnazjarcha nie umiał się podpisać a niejeden efeb należał do tych, którzy z mozołem to zrobił. wink.gif

Analfebetyzm w tamtych czasach nie jest niczym gorszącym-zresztą nawet nie wiemy jaki odsetek społeczeństwa był pogrązony a analfabetyźmie czy półanalfabetyźmie.

Ten post był edytowany przez p.bohonos: 29/07/2010, 8:14
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
lesnik1996
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 125
Nr użytkownika: 66.870

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 29/07/2010, 11:34 Quote Post

halo! to jest przed naszą era! jak kaplani umieli czyatć i pisać to juz wielki sukces, przeciesz mówimy tu o poczatku starożytności! A co dopiwro - istnaily juz zawód skryby, "reportera", pisarza, i sam wldca wył wyedukowany! popatrzmy sonie na państwa wczesnosemickie, w których malo który kaplan biegle czytal i pisał a przeciesz powstalu po egipcie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
p.bohonos
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 392
Nr użytkownika: 66.659

Przemyslaw Bohonos
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 29/07/2010, 11:39 Quote Post

QUOTE(lesnik1996 @ 29/07/2010, 12:34)
halo! to jest przed naszą era! jak kaplani umieli czyatć i pisać to juz wielki sukces, przeciesz mówimy tu o poczatku starożytności! A co dopiwro - istnaily juz zawód skryby, "reportera", pisarza, i sam wldca wył wyedukowany! popatrzmy sonie na państwa wczesnosemickie, w których malo który kaplan biegle czytal i pisał a przeciesz powstalu po egipcie...
*



inwiligatorowi zapewne chodzi wciąż o samą wizję edukacji, która dotyczyła młodego pokolenia tj. nauki uczniów rolleyes.gif
nie zaś o umiejętności kapłanów smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
lesnik1996
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 125
Nr użytkownika: 66.870

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 30/07/2010, 14:47 Quote Post

dobrze ale jeśli kapłani coś umieli to i inni uczyli sie od nich, duchowieństwo stwalo sie inspiracia dla mlodych... przeciesz nie było tylko kilku kaplanów (tych samych) przez tysiące lat... dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
p.bohonos
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 392
Nr użytkownika: 66.659

Przemyslaw Bohonos
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 30/07/2010, 15:02 Quote Post

QUOTE(lesnik1996 @ 30/07/2010, 15:47)
dobrze ale jeśli kapłani coś umieli to i inni uczyli sie od nich, duchowieństwo stwalo sie inspiracia dla mlodych... przeciesz nie było tylko kilku kaplanów (tych samych) przez tysiące lat...  dry.gif
*



Serdecznie witam ponownie smile.gif
Oczywiście rozumiem doskonale.
Tylko pytanie się nasuwa na ile kapłani edukowali młodych ludzi?
Czy ta edukacja była w kręgach ludzi powiem brzydko "zwyczajnych" jakoś specjalnie przydatna? I w końcu ile z niej wynieśli ci 'zwyczajni'? Jeśli tak-to czym to udowodnimy?

Ja odpowiedziałem już powyżej,że tak. Edukacja młodych była przydatna ale to w okresie Ptolemeuszy (bowiem tylko tym okresem się od dawna interesuje i tylko na tym polu jestem w stanie to udowodnić).smile.gif

Ten post był edytowany przez p.bohonos: 30/07/2010, 15:05
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
lesnik1996
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 125
Nr użytkownika: 66.870

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 30/07/2010, 17:44 Quote Post

Kapłani nie uczyli za darmoszke oczywiście... na nauke mogly pozwoliś sobie tylko dzieci dostojników państwochy i urzędników , równierz państwowych... Z tego c owiem nauka sie polacala, kaplani tak dobrze znali sie na naukach ścisłych ze potrafili przecidzeć: zacmienie, wylew, susze itp, wmówić ludzom ze to kara bogów i zgarnąć mamone za ofiare... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
p.bohonos
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 392
Nr użytkownika: 66.659

Przemyslaw Bohonos
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 31/07/2010, 8:17 Quote Post

QUOTE(lesnik1996 @ 30/07/2010, 18:44)
Kapłani nie uczyli za darmoszke oczywiście... na nauke mogly pozwoliś sobie tylko dzieci dostojników państwochy i urzędników , równierz państwowych... Z tego c owiem nauka sie polacala, kaplani tak dobrze znali sie na naukach ścisłych ze potrafili przecidzeć: zacmienie, wylew, susze itp, wmówić ludzom ze to kara bogów i zgarnąć mamone za ofiare... wink.gif
*




Czyli z tego wynika co napisałeś, że edukacja młodych ludzi bądź co bądź w Egipcie przedptolemejskijm była co najmniej ograniczoną. Możliwą w pochwyceniu tylko przez warstwy wyższe tak aby móc uczynić wartwy niższe sobie podległymi.

Z tego wynika także, że w czasch Egiptu Greków (jesli na taką nazwę można sobie pozwolić) eduacja miała zasieg dokładniejszy, bardziej trafiający do ludzi i przede wszystkim powszechny (choć były wyjatki związane z dostaniem się do róznych szkół o czym wspomniałem wcześniej).

Moim zdaniem osiagniecia i kapłani to jedno ale edukacja narodu staroegipskiego w ogóle nie miała miejsca (chyba,że zaliczymy do tego uczniów na młodych kapłanów).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
lesnik1996
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 125
Nr użytkownika: 66.870

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 31/07/2010, 11:11 Quote Post

Nie nie i jeszcze raz nie! pamiętaj że główną klase społeczną pod względem liczby stanowili rolnicy... czyli klasa ułomna a reszta była na bardzo wysokim poziomie intelektualnym obczaj t owreszcie gościu! to jest cud wiedzy! pierwszyt kult nauki - thot i święte księgi ! obczaj ze stali na wysokim poziomie! skryba znał ponad 5 języków, włądca był wspaniałym dowudcą i strategie... itp
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
p.bohonos
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 392
Nr użytkownika: 66.659

Przemyslaw Bohonos
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 31/07/2010, 11:27 Quote Post

QUOTE(lesnik1996 @ 31/07/2010, 12:11)
Nie nie i jeszcze raz nie! pamiętaj że główną klase społeczną pod względem liczby stanowili rolnicy... czyli klasa ułomna a reszta była na bardzo wysokim poziomie intelektualnym obczaj t owreszcie gościu! to jest cud wiedzy! pierwszyt kult nauki - thot i święte księgi ! obczaj ze stali na wysokim poziomie! skryba znał ponad 5 języków, włądca był wspaniałym dowudcą i strategie... itp
*




Ta dyskusja nie ma sensu. Ciąglę krążysz wokół pewnej okreslonej warstwy (kapłani władcy bla bla bla). To jest nieporównywalne z edukacją narodu egipskiego za panowania Ptolemeuszy gdzie edukacja była bo docierała dla wszystkich; O to chodzi w tym temacie. Co mi po tym,że kapłan wiedział jak przepowiedzieć zaćmienie skoro robił przy tym w bambuko wszystkie niżej położone masy? Edukacja za Ptolemeuszy potrafiła dopiero wykonac swe zadanie. Po powstawały efebia, gimnazja.

(tak mnie tylko zastanawia od kiedy profesorowie i naukowcy używają słowa "obczaj" elefant.gif i gościu elefant.gif )

Pozdrawiam

Ten post był edytowany przez p.bohonos: 31/07/2010, 11:39
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej