Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
17 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Matura 2006: wszystko zwiazane z tematyka
     
toaml
 

Unregistered

 
 
post 15/05/2005, 17:47 Quote Post

Z czego sie już zacząć uczyć, by mature w przyszłym roku zdać bez problemu. I czy przez 9 miesiecy ma sie szanse nauczyc wszystkiego?
 
Post #1

     
synia
 

Unregistered

 
 
post 9/07/2005, 20:44 Quote Post

ja tez nie mam pojecia boje sie matury bo w tym roku byla strasznie trudna
 
Post #2

     
macias
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 200
Nr użytkownika: 7.060

Zawód: uczen
 
 
post 9/07/2005, 20:59 Quote Post

Czytałem,że przeciętne wyniki z historii na poziomie rozszerzonym są o 15 punktów niższe niż geografii.Także historycy są na straconej pozycji.Na SGH przeciętny wynik kandydatów z rozszerzonej historii to 48,geografii-74,na UW osoby zdające historię nie mają szans na archeologię,międzynarodową europeistykę i chyba marketing i zarządzanie,ale nie jestem pewien.Wynika,z tego,że nowa matura,która miał wyrównywać poziom,nie jest zupełnie obiektywna.W tej sytuacji ministerstwo wystosowało list do rektorów w tej sprawie,może gdzieniegdzie wprowadzą porównanie wyników z matury,ze średnią krajową, bo przecież niemożliwe jest taka sytuacja.Ale,nie martmy się,na pewno ją u nas w jakimś stopniu zmienią,bo niemożliwe są takie warunki.Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Stanisław Krawczyk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 7.610

Zawód: Maturzysta
 
 
post 12/07/2005, 9:00 Quote Post

Nieskromnie zareklamuję utworzony przeze mnie wątek "Analiza wyników matury z historii [OT]" na grupie dyskusyjnej pl.sci.historia.

http://usenet.gazeta.pl/usenet/0,47943.htm...ria&tid=1012846

Jeśli powyższy link nie wypali, można ręcznie poszukać w Usenecie wspomnianej grupy (np. korzystając z portalu "Gazety Wyborczej").


Pozdrawiam
Scobin
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
lkts
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 7.623

 
 
post 12/07/2005, 21:26 Quote Post

Z pewnością niektórzy slyszeli, że mature z historii powtarzano w jednej szkole, z powodu ściągania . Szukałem po wszystkich stronkach OKE ( chyba ) i nie znalazłem arkuszu tej matury. Nie mam pojęcia, czy ten arkusz został umieszczony w internecie, bądż też nie, ale jeżeli ktokolwiek zna namiary na ten arkusz, byłbym wdzięczny za podesłanie adresu strony z tym plikiem(chyba nie tylko ja ) .

Pozdrawiam !
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
gustavo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 8.474

Gustaw
Zawód: Uczen
 
 
post 22/08/2005, 10:00 Quote Post

Okay, wg. mnie można zdać na maturze historię z poziomu rozszerzonego, wymaganiem do tego jest rozplanowana nauka i jej przestrzeganie. A jeśli chodzi o zarys książek, z których trzeba korzystać, to radziłbym zapytać się o nie swojego nauczyciela =)

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
fiaa
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 441
Nr użytkownika: 2.638

 
 
post 22/08/2005, 11:40 Quote Post

Teoretycznie wystarczą podręczniki z których korzystacie na historii rozszerzonej.
W III klasie w połowie roku powinniście skończyć materiał i skoncentrować się na przygotowaniach do matury. Nauczyciel powinien omawiać dużo tekstów źródłowych, stosować różnorodne zadania analogiczne do maturalnych. Poza tym apeluję o samodzielne rozwiązywanie arkuszy testowych dostępnych w sieci.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Stanisław Krawczyk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 7.610

Zawód: Maturzysta
 
 
post 22/08/2005, 14:52 Quote Post

Zgadzam się z przedpiścą. Dodałbym jeszcze, że warto poćwiczyć pisanie wypracowań -- i robić to z ręką na pulsie, bo 60-90 minut na maturze to naprawdę nie jest dużo. A tematy mogą być najróżniejsze (po analizie wyników stwierdziłem, że tegoroczne były diablo trudne).


Pozdrowienia
Scobin
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
macias
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 200
Nr użytkownika: 7.060

Zawód: uczen
 
 
post 22/08/2005, 15:54 Quote Post

Na olimpiadzie historycznej,czas na napisanie historycznej rozprawki(fakt,że bardziej przypomina pracę na starej maturze) to 3 godziny zegarowe,tak więc faktycznie można nie zdążyć.A to trzeba powiedzieć najważniejsza część egzaminu rozszerzonego,decydująca praktycznie,o tym czy uzyskujemy dobry wynik z tej częsci,czy nie.Prawdą jest też to,że w szkołach z reguły się nie ćwiczy pod kątem tej części egzaminu,tylko goni materiał,bo czasu jest rzeczywiście mało na jego zrealizowanie.Bez indywidualnego przygotowania pod tym kątem nie ma co marzyć o dobrym wyniku z tej części matury.Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Tomercio
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 115
Nr użytkownika: 8.087

Tomek
Zawód: student
 
 
post 22/08/2005, 19:44 Quote Post

No Macias zaskocze Cie (albo i nie)ale wlasnie w mojej klasie moja nauczycielka dba o to żebysmy jak najwiecej pisali i rozwaizywali rozne teksty zrodlowe .
W sumie to nie przypominam sobie przez cale Liceum jakiegokolwiek typu testu z ktorym sie stykamy na podstawowej.
W przygotowaniach do matury ja sie skupie na utrawleniu dat, pojec i wladców poszczegolnych panstw bo w moim przekonaniu z cala pewnoscia cosik z tego bedzie ( zaczne oczywiscie od ościennych ).
A w przygotowaniach ja polecam rozwiazywanie matur z lat poprzednich . Owszem stara matura a nowa to co innego ale sama proba rozwiazywania jej daje duzo obycia z tekstami zrodlowymi i mozna pocwiczyc pisanie jesli samemu sie wyznaczy czas jaki mamy na Nowej . Jakiś czas temu rozwiazywałem w szkole jeden taki z 12 maja 2004 roku.
On skladal sie z 3 czesci"
-Przedstaw i oceń wpływ kultury polskiej w XIX wieku na postawy patriotyczne Polaków pod zaborami.
-Scharakteryzuj państwa totalitarne w I połowoe XX wieku i oceń ich działalność .
-Kształtowanie się ustroju Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
A.Analiza źródeł.
B.Wypracowanie:Scharakteryzuj szlachecki ruch egzekucji dóbr i praw - jego cele , realizację i efekty.
Ja w szkole mialem ten ostatni punkt z analiza i wypracowaniem.No a wy mieliscie cosik podobnego ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
macias
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 200
Nr użytkownika: 7.060

Zawód: uczen
 
 
post 22/08/2005, 20:28 Quote Post

U mnie w klasie,poniewqaż mamy dobrego nauczyciela jest podobnie-mówi o rzeczach ponad program,przerabiamy źrółdła,mapoy,obrazy,pisaliśmy wypracowanie itp.Moje wnioski płyną z rozmów z innymi uczniami i generalnej obserwacji sytuacji w polskiej szkole,która prowadzi do wniosku,że bez własnej pracy nie jest możliwe zdanie matury na dobrym poziomie.Co do Twojego sposobu nauki,oczywiście to co napisałeś jest ważne.Ale czy daty były tak bardzo obecne na maturze?Raczej nie sprawdzano ich znajomości bezpośrednio,tylko poprzez różnego typu zadania w których wymagano przede wszystkim logicznego myślenia, kojarzenia faktów i wyciągania z nich wniosków.Podobnie było z pojęciami i władcami,które trzeba było oczywiście znać,ale przede wszystkim umiejętnie wykorzystać w zadaniu.I raczej o to w tej nowej maturze przede wszystkim chodzi.Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Tomercio
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 115
Nr użytkownika: 8.087

Tomek
Zawód: student
 
 
post 23/08/2005, 9:01 Quote Post

A jeśli można to gdzie teraz jesteś z materiałem ?
No bo chodzi o to czy Twoj nauczyciel rozszerzając materiał wyrabia się z materiałem.
W moim przypadku jest aż za bradzo do przodu (?) bo ostatnio miałem Kampanię Wrześniową no i kolejny tescik z tego .
No i jeszcze jedno pytanko jakiego podrecznika
masz używasz na lekcjach ? Uczysz się z niego ?
Ja mam z Operonu .
Ja raczej nie korzystam z niego i np. ostatnio w szkolę uczyłem się o okresie międzywojennym w Polsce z podręcznika Mariana Eckerta .Polecam!
Pozdrawiam !
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
pbhaal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 435
Nr użytkownika: 1.076

 
 
post 23/08/2005, 9:03 Quote Post

ruch egekucji praw i dobr w wiekszosci szkol pewnie nawet nie byl ruszony tak a propos :-)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
macias
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 200
Nr użytkownika: 7.060

Zawód: uczen
 
 
post 23/08/2005, 9:13 Quote Post

My idziemy z materiałem raczej normalnie i chyba,kończąc na I wojnie,skończyliśmy materiał z II klasy.Zreztą z tym rozszerzaniem,też nie zawsze tylko niektóre kwestie,które on uzna za interesujący,trochę zadań daje też do domu,także nie jest źle.Jak szybko zdążyliście,przerobić tyle materiału,bo w samym dwudziestoleciu,jest tego sporo?Podręcznik też ten sam,oczywiście za wiele się z niego nie nauczyć,trzeba po prostu poszerzać wiedzę.Zresztą praktycznie z niego się nie korzysta,nauczyciel sam prowadzi wykład,ewentualnie spojrzy się przed powtórką,czy sprawdzianem.Trzeba po prostu na lekcjkach uważnie notować i pracować z tekstem,z mapą,rozpoznawać obrazy itp.,czyli to co się przydaję na maturze.A w domu po prostu rozszerzać wiedzę,korzystając z innych podręczników i jak najwięcej czytać z różnych okresów,bo zawsze moze coś się przydać,na egzaminach,czy po prostu dla poszerzenia wiedfzy.Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Tomercio
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 115
Nr użytkownika: 8.087

Tomek
Zawód: student
 
 
post 23/08/2005, 11:36 Quote Post

QUOTE
ruch egekucji praw i dobr w wiekszosci szkol pewnie nawet nie byl ruszony tak a propos :-)

Naprawdę ?
Ja mialem o tym dosc duzo.
Na dodatek mialem zadanie domowe z tego . Dotyczylo ono zwrotu królewszczyzn przez szlachtę z mojego rejonu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

17 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej