Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dysk z Nebry
     
Marganes
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 36.532

Mariusz Lipiñski
Stopień akademicki: bliski magistra
Zawód: student
 
 
post 5/03/2008, 15:43 Quote Post

Do mnie najsilniej jednak z tego artykułu trafił komentarz autora na temat badań archeologicznych, umieszczony na końcu.

A btw.... k.jurczak - dlaczego uważasz za szczytowe osiągnięcie właśnie Stonehenge? ja jakoś tego nie widzę za szczyt megalityzmu... poczytaj krzaka, poczytaj bąbla, poczytaj ludzi którzy zajmują się archeoastronomią (np. ziółkowskego).... czym jest stonehenge że tak wszyscy aż sikają po nogach na jego widok... jego plusem jest tylko to że jest taaaaaaaaaaki wielki... i nic poza tym... są dużo lepsze i ważniejsze stanowiska w całej Europie niż Stonehenge... ta miejscówka może się spokojnie schować....

Zależy jeszcze jaki argument ci przyświeca twierdzać iż to właśnie Stonehenge jest takie szczytowe:
- archeoastronomia? - Arkaim, powstałe później troszkę jest lepiej rozbudowane; grobowce w Irlandii typu Newgrange czy cały kompleks Loughcreew... to jest archeoastronomia...
- wielkością budowlaną? - a co ma do rzeczy wielkość? popatrz na grobowce w Portugalii, Hiszpanii, na Sardynii, na Korsyce, w Grecji, na Bliskim Wschodzie...
- datowanie? - owszem stare to to jest, ale... najstarsze megality w Europie pochodzą z Portugalii... podobnie datowane są na terenie BL. Wschodu, w Syrii; jeszcze starsze są z Północnej Afryki...

W czym proszę powiedz mi upatrujesz wielkość Stonehenge? bo wydaje mi się że chyba tylko w tym że do tej pory tak dobrze się zachował... ale za to przez ile czasu był budowane...

bleider - to co mówisz o atlantydzie i jej nibyznalezieniu... odnosisz się do informacji z terenów okolic Jeziora Titicaca? Ameryka Południowa? bo ta teoria dość ciekawie przemawia... ale my o nim tutaj....

Inna kwestia że datowanie tych dysków świetnie pokrywa się z ogromnym rozkwitem handlu na terenie Eurpoy Północnej i Srodkowej, przenikanie się silne brązu, "wykańczanie" neolitu w całej Europie, pozostałości wiedzy astronimcznej która jeszcze trwa w Europie, i wędruje po niej całej... i bardzo jest bliskie kulturze andronowskiej... wędrówki Ariów???
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Marganes
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 36.532

Mariusz Lipiñski
Stopień akademicki: bliski magistra
Zawód: student
 
 
post 5/03/2008, 16:25 Quote Post

Podsumowując:
1. Dyski z nebry są datowane na ok. 1600 p.n.e. - to już epoka brązu na terenie Europy i żadne zacofanie
2. Najstarsze wyobrażenie nieba na całym świecie tak? Przynajmniej tak dokładne.
3. Wykonane z metali które byly dostępne na terenie Europy: miedź - Austria, złoto - Ruminia
4. Powiązania z obserwatoriami w pobliżu - kontekst okolicy

--------------------------
Znalezisko miejscowe, wykonane z miejscowych (powiedzmy) materiałów, zapewne przez miejscowego rzemieślnika, współpracującego z którymś z obserwatorium, możliwe że przez samego obserwatora nieba (wracamy z informacjami do Arkaim, gdzie miejscowi podglądacze, sami prawdopodobnie wykuwali sobie przedmioty, informacje o miejscowej obrobe metalu). Jeśli byli tak wysoko rozwiniętymi znawcami nieba i wogóle posiadali dużą wiedzę, to łatwo można stwierdzić iż mogli amo sobie coś takiego robić.

Ja czekam teraz, aż za kilka lat znajdą pewnie coś jeszcze lepszego i starszego.....
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
k.jurczak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.014
Nr użytkownika: 17.051

BANITA
Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 17/03/2008, 12:20 Quote Post

Dzis na Discovery civilization oglądałem program o indianach Anasazi. Na jakimś murze były tam obok siebie gwiada i ksiażyc, nad nimi odcisk ręki. Księzyc wciety sierpowato, bardzo podobny do tego z dysku z Nebry. W programie mówiono ze gwiazda tak naprawde to nie gwiazda ale wybuch supernowej. Podobieństwo ksieżyca do tego z Nebry było uderzajace. Podobnie układ - gwiazda ksiażyc i odległość między nimi na murze podbne jak układ "ciał" na dysku.W programie padło też ze kultura Anasazi upadła ok 1150 p.n.e., zbiega sie to w czasie z upadkiem kultury brązu w Europie. U nas wiązało sie to z ekspansja Ludów Morza, ale co było jej przyczyną? Dziwne że kultury wykazuja podobieństwa i upadają zarówno w stanach południowo - zachodnich jak i w Europie i na Bliskim wschodzie. Jakiś kataklizm i zmiany klimatyczne?
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 17/03/2008, 18:03 Quote Post

Upadek Anasazi 1150 przed naszą erą?
No to ciekawe, bo słyszałem o podobnych datach, tyle ze w naszej erze (Diamond "Upadek" str. 124-130)


Zmiany klimatyczne miały miejsce - ok. 1200-1100 r nastąpiło w Europie minimum okresu chłodnego trwającego od ok. 1600 r pne (w Ameryce przesunięte w czasie widzę - od 1400 r pne, minimuk ok. roku 1000 pne).
Ponadto ok. roku 900-1100 ne też miało miejsce ochłodzenie klimatu z Ameryce - minimum ok. r 1000 ne.
Dla Europy: Ch. D. Schonwiese "Klimat i człowiek" str. 52, ryc. 10
Dla USA (obszar gór White w Kaliforni) S. Stanley "Historia Ziemi" str. 674, fig. 20.12
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Antiquus Equus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 253
Nr użytkownika: 36.326

 
 
post 17/03/2008, 18:53 Quote Post

Kultura Anasazi upadla, tak jak to juz Sargon zauwazyl, pomiedzy 1150-1200 NASZEJ ERY. Upadek tlumaczony jest regionalnymi zmianami srodowiska oraz naplywem nowej ludnosci.

Dysk z Nebry mogl byc uzywany do harmonizacji kalendarza lunarnego z solarnym. Przyjmuje sie tez ze wiedza co on pokazuje po jakims czasie zaginela i dysk przez pewien czas mogl byc przedmiotem kultu. Ciekawe pytanie to to czy owo przedstawienie jest wynikiem odkrycia i wiedzy ludnosci lokalnej czy tez przyszla ona z zewnatrz. Za pierwszym przemawia to ze wykonany on jest z materialow ktore byly dostepne przez handel. Mozna tez zalozyc ze owa ludnosc jakas wiedze astronomiczna posiadala czego przykladem moze byc krag w Goseck.

P.S Link i teksty w linku tezlav von cos tam to belkot.
P.S 2 Zalozyciel tematu wspomnial cos o pirmidach w bosni, coz zawsze ma wybor albo opierac sie na nauce albo na pseudonaukowcach pokroju Danikena i jemu podobnych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
k.jurczak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.014
Nr użytkownika: 17.051

BANITA
Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 17/03/2008, 20:28 Quote Post

No fakt teraz sprawdziłem, faktycznie Anasazi upadli dopiero w naszej erze...co oni na tym Discovery? Albo coś źle usłyszałem. Sorki za zamieszanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej