Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wasi slawni przodkowie
     
Rymarowicz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 68.833

 
 
post 2/10/2011, 19:46 Quote Post

W przypadku mojej rodziny. To od strony Mamy(strona babci) już wspomniany Gen. Bronisław Prugar oraz prof. Stanisław Pigoń. To najsłynniejsze postacie. Oprócz tego mój Pra pra dziadek Adam Rymarowicz był bardzo majętnym człowiekiem podróżował po całym świecie(pracował w przemyśle naftowym)dwukrotnie odwiedził ziemie święta,ofiarował ziemie pod obecny cmentarz parafialny w Trześniowie,stworzył pierwszą w regionie Krośnieńskim jednostkę OSP w Trześniowie. Od strony mamy (strona dziadzia) to przekazano że rodzinka przywędrowała z terenów dzisiejszej Litwy z miejscowości Kowalewo. Kiedyś wuj wspominał że któryś z przodków był pisarzem jakiegoś generała w carskiej Rosji.(Musze bardziej zagłębić się w temat). Jeszcze wspomnę o uczestnictwie mojego dziadzia(mamy tato)Józef Kowalczyk w 2 wojnie światowej (Brygada Strzelców Podhalańskich) internowany na Węgrzech powrócił do domu. Świętej pamięci mąż mojej mamy najstarszej siostry wywodzi się rzekomo z rodziny hrabiowskiej(Bachrynowscy). Włości zostały na terenie obecnej Ukrainy(Drohobycz i okolice).
Od strony taty nie ma bardzo znanych osób, lecz strona bardzo waleczna od pokoleń. Dziadek mój Władysław Pastuszak ps.Herc komendant BCH-AK w Polesiu na zamojszczyznie(współpraca z Hieronimem Dekutowskim)odznaczony krzyżem BCH oraz krzyżem Odrodzenia Polski , brat dziadka Michał też partyzant zdradzony przez kolaboranta zginął śmiercią męczeńska na Majdanku.Pra dziadek Jan Pastuszak walczył w pierwszej wojnie światowej ( w armi niemieckiej) odwiedził też Paryż skąd przywiózł piękny zegar który działa nam do dziś. Moja prababcia Agnieszka żona Jana z domu Krukowska szlachcianka h. Korwin jej cała męska strona czynnie uczestniczyła w powstaniu Styczniowym które skończyło się tragicznie dla całej rodziny Krukowskich(cześć zesłana na Sybir,pozbawienie majątku i zubożenie totalne. Jedynie co pozostało to kilka obrazów rodzinnych oraz nieodżałowana szabla którą dziadek dał w prezencie znajomemu lekarzowi w zamian za opiekę nad babcią podczas porodu mojego taty w 1947 roku.(wystąpiły komplikację). Jeśli chodzi o rodzinę mojego taty mamy wiem tylko że pochodzi z Aleksandrowa Kujawskiego.Niestety ale skarbnicą wiedzy był mój Dziadziu Władysław Pastuszak który zmarł rok przed moimi narodzinami. Jeśli tylko czas i pieniądze pozwolą będę zapewne pogłębiał wiedzę na temat losów mojej rodziny. Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
X.Jastrzębiec-Myszkowski
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 73.954

Janusz Jastrzêbiec Myszkowski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: adwokat
 
 
post 9/10/2011, 2:46 Quote Post

Ja mam kilku,a to:Adam MyszkowskiXVIIw.(towarzysz pancerny,uczestnik bitwy pod Wiedniem i Parkanami(pra,pra x9 dziad),pradziadek Władysław Jastrzębiec Myszkowski(1840-1905)dow.oddziału w Powstaniu Styczniowym[vide:str.internet."Myszkowscy"],stryj:st.wachm.-p.por.Henryk Myszkowski(Mieszkowski)-odzn.Virt.Mil.(srebr.)oraz 3x K.Wal.[wspominany w wielu publ.m.i.E.Wawrzyniaka]-żołnierz 25 pp AK.Poza tym wychowankiem ojca był znany śpiewak operowy Paweł Prokopieni(Prokop).
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 16/10/2011, 21:34 Quote Post

http://genealodzy.pl/ Tutaj można popróbować
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
ako1212
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 76.509

Agnieszka Karolina Julia de Anguissola
Stopień akademicki: Studentka
Zawód: -
 
 
post 29/01/2012, 11:45 Quote Post

Jeśli hodzi o mnie to moja pra-prababcia pochodziła z domu Cavendish (córka brata 8 księcia Devonshire Edwarda cavendish i zarazem siostra 9 księcia), wyszła za 28 hrabiego Crawford Davida Lindsay i ich najstarszy syn miał nieślubną córke moją babcię, która wyszła za pra pra wnuka 14 hrabiego Caithness z kolei jego córka poznała mojego tatę na studiach w Polsce i tak się to wszystko potoczyło.

Poza tym po krewnych ze strony mojego taty mam korzenie francusko włoskie i skuzynowana jestem z Rohanami, Collonnami i Gonzagami
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
zefir454
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 77.650

Jozef Plawski
Stopień akademicki: Józef P³awski
Zawód: elektryk
 
 
post 12/04/2012, 22:09 Quote Post

Witam!
Nie mam wprawdzie aż tak słynnych przodków, ale jest kilku o których warto wspomnieć. Jednym z ważniejszych był komandor Eugeniusz Pławski, ps. "Żeńka".
Eugeniusz Pławski urodził się w 1895 roku w Noworosyjsku na Kaukazie. Pochodził z rodziny o wojskowych tradycjach- jego ojciec Aleksander Pławski dosłużył się w armii carskiej stopnia generała brygady.
Eugeniusz po ukończeniu szkół morskich w Chabarowsku i Petersburgu w 1914 roku rozpoczął służbę wojskową w carskiej flocie na M. Czarnym. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wstąpił do nowo tworzonej Polskiej Marynarki Wojennej. Jako podporucznik służył we Flotylli Wiślanej w Modlinie. W roku 1920 brał udział w uroczystych zaślubinach z morzem w Pucku. W latach 1923-26 dowodził trałowcem ORP "Czajka", torpedowcem ORP "Krakowiak". W latach 1928-30 byl kierownikiem Polskiej Szkoły Podwodnego Pływania w Tulonie, we Francji. Po powrocie do kraju został pierwszym dowódcą nowo powstałego Dywizjonu Okrętów Podwodnych. W okresie od 1936-39 roku w stopniu komandora porucznika zostal szefem Broni Podwodnej w kierownictwie Marynarki Wojennej. Do roku 1940 dowodził eks-francuskim niszczycielem "Ouragan". Komandor E. Pławski największą sławę zyskał dowodząc niszczycielem ORP "Piorun". Na pokładzie tego okrętu uczestniczył w akcjach bojowych na wodach brytyjskich, Morzu Północnym, Śródziemnym i Atlantyku, gdzie w maju 1941 roku brał udział w słynnym pościgu za niemieckim pancernikiem "Bismarck". Po 14 miesiącach służby na ORP "Piorun" został mianowany ekspertem morskim przy Ambasadzie RP w Sztokholmie. Pod jego opieką znalazły się internowane w Szwecji okręty podwodne.
W maju 1942 r. kmdr. E. Pławski został mianowany na stopień komandora, a rok później objął dowództwo krążownika ORP "Dragon". Od stycznia 1944 roku do końca wojny zajmował stanowisko szefa sztabu KMW w Londynie, a do 31 marca 1947 roku był inspektorem wyszkolenia.
Po demobilizacji w r. 1948 wyjechał z rodziną do Kanady, gdzie był np. tłumaczem (władał pięcioma językami) w Królewskiej Konnej Policji.
Zmarł 22 maja 1972 roku w Vancouver i tam został pochowany. Uhonorowany Krzyżem Walecznych (dwukrotnie), Złotym Krzyżem Zasługi (dwukrotnie) oraz wieloma odznaczeniami polskimi, rosyjskimi, francuskimi, szwedzkimi, duńskimi i brytyjskimi. Jest Kawalerem Orderu Virtuti Militari V klasy.
16 czerwca 2004 roku prochy komandora Pławskiego zostały sprowadzone do Polski i pochowane na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni- Oksywiu.
Oprócz Żeńki było kilku Pławskich, którzy wsławili się np. walką w powstaniach narodowych, ale nie traktuję tego tego za aż taką wielką nobilitację, takie były wtedy czasy...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej