Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

5 Strony « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Słowiańskie style fryzur/uczesania, Łaszczówka, podgolony łeb, wąsy,osełedec

kmat

Podkarpacki Rabator
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr

post 1/05/2016, 22:16 Quote Post

asank neo
CODE
Oprócz tego jeszcze 2 zdjęcia: bardzo ciekawe zdjęcie ze Starej Ładogi, X w. Podgolenie to nie jest, więc co? Kapelusz? A może to jakaś kitka?

To może być jakiś niesłowiański patent, Stara Ładoga to jeden z ośrodków wareskich.
CODE
Nie wiem w ogóle co to.

Chłop z harfą na oko. Gęślarz to się chyba zwało.

User is offline  PMMini Profile Post #61

asank neo

II ranga
**
Nr użytkownika: 97.641

post 2/05/2016, 14:08 Quote Post

QUOTE(kmat @ 1/05/2016, 22:16)
asank neo
CODE
Oprócz tego jeszcze 2 zdjęcia: bardzo ciekawe zdjęcie ze Starej Ładogi, X w. Podgolenie to nie jest, więc co? Kapelusz? A może to jakaś kitka?

To może być jakiś niesłowiański patent, Stara Ładoga to jeden z ośrodków wareskich.
CODE
Nie wiem w ogóle co to.

Chłop z harfą na oko. Gęślarz to się chyba zwało.
*

Dzięki, nie wiedziałem smile.gif

Znaczy, wiem, że muzyk, ale mi tu raczej chodzi, że nie był łaskaw podać żadnych danych: miejsce, czas, datowanie itd.

User is offline  PMMini Profile Post #62

asank neo

II ranga
**

post 5/08/2016, 19:41 Quote Post

Odgrzewamy kotlety, panowie. Oto co znalazłem w rosyjskim internecie: http://www.hfashion.ru/?page_id=76
W załączniku jest robocza transkrypcja na łacinkę. Daty i źródła leżą co prawda, ale wreszcie coś u Rosjan co brzmi trochę konkretniej i nie jest jedynie wspominaniem wareskiego Światosława. Wynika z tego, że w średniowieczu Rusini strzygli się zarówno "na miseczkę", jak i na pewną fryzurę zwaną "po polsku". Do Ukraińców "na miseczkę"(ukr. pid makitru) przyszło dopiero później, być może, że z Zachodu(to ostatnie moje). Od Ukraińców wzięli Rosjanie. Według artykułu podgalanie karku i uszu upadło dopiero z nastaniem Odrodzenia.

Na forum używamy standardowych nazw narodowości, a nie form uznanych za np. określenia lekceważące, czyli jeśli ruskie, to co najwyżej pierogi, sz. II.

Ten post był edytowany przez szapur II: 6/08/2016, 19:49

Załączony/e plik/i
Dodany plik  Ru_.rtf ( 12.98k ) Liczba pobrań: 50

User is offline  PMMini Profile Post #63

asank neo

II ranga
**

post 18/12/2016, 22:29 Quote Post

Chyba to co znalazłem można by już uznać za definitywny dowód, że na terenach połabskich podgolone fryzury noszono. Natknąłem się na niemiecki tzw. "Sachsenspiegel", czyli Zwierciadło Saskie, powstałe w latach 1220-1235. Co ciekawe Słowianie połabscy, są tam zawsze pokazywani z charakterystycznymi "owijkami" wokół stóp(nie wiem jak to nazwać) i krótkimi fryzurami, które wyglądają na wyraźnie podgolone, zwł. w pierwszym przykładzie - łatwo także zauważyć, że u Sasów są wyraźnie rysowane o wiele bujniejsze włosy. Nie wiem dokładnie ile jest tych przedstawień Słowian, ale proszę oto przykłady:

Do pierwszego zdjęcia znalazłem opis: "Der Slawe (links) zeigt durch seine Gebärdensprache, daß er der deutschen Sprache nicht mächtig ist. Er ist durch die Wadenwicklung und den kürzeren Haarschnitt gekennzeichnet. Quelle: Der Sachsenspiegel. Bilder aus der Heidelberger"

Tu dwa linki, z niemieckimi opisami: http://www.brandenburg1260.de/die_mark_brandenburg.html http://www.brandenburg1260.de/sachsenspiegel.html

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek

User is offline  PMMini Profile Post #64

lesnyduch

Nowicjusz
Nr użytkownika: 88.514

maciej szymczak
Stopień akademicki: magister filozofii
Zawód: wolny zawod

post 12/01/2017, 23:30 Quote Post

"Miał on cztery głowy i tyle samo szyj, z których dwie zwrócone były do przodu, a dwie do tyłu; tak samo z tych dwu głów zwróconych do przodu, jak i tych dwu zwróconych do tyłu, jedna patrzyła w prawo, a druga w lewo. Ogolona broda i przystrzyżone włosy wskazywały, że artysta, który wyrzeźbił posąg, miał na względzie zwyczaj, jaki panował pomiędzy Rugianami"

Samo słowo przystrzyżone nie określa długości podciętych włosów, nie jest nigdzie uwypuklone iż są przystrzyżone ponad uszami, równie dobrze mogą zakrywać uszy jak i sięgać brody, w przeciwieństwie do długich włosów kapłanów, sięgających najpewniej ramion. I to tak na chłopski rozum mi się rzuciło. Po za tym ani Mieszko ani Chrobry ani nawet Krzywousty nie są przedstawiani jako mężczyźni w krótkich włosach, na zachowanych przedstawieniach widnieją długie włosy. Jeśli natomiast chodzi o przedstawienia bóstw połabskich, to ja osobiście widzę tam łyse głowy, jak Jarowit z Wolgastu - tzw. Jarowit Stein z kościoła w Wolgaście. Przedstawienie Jarowita przypomina trochę sakralne rysunki znane z malowideł Aborygenów czy Indian Ameryki Północnej, widać też charakterystyczny wygląd czaszki i oczu, odróżniający bóstwo od człowieka, dlatego nie doszukiwałbym się w tych przedstawieniach podgolonych fryzur, przyznacie panowie że to dość duża nadinterpretacja z waszej trony. Natknąłem się kiedyś na ciekawy dokument papieski odnoszący siĘ do Polaków po reakcji pogańskiej. Papież w nim nakłada na naszych rodaków obowiązek ściślejszego, bardziej gorliwego postu(ma to być kara za owe odstępstwo od wiary) oraz nakaz golenia bród i ścinania na krótko włosów, by nosili się jak chrześcijanie a nie jak poganie. Co z tego wynika? Ano, że poganie nosili długie włosy i zapuszczali brody.
Poza tym jest jeszcze Podhale. Obejrzyjcie sobie stare, czarno-białe zdjęcia górali smile.gif Mężczyzna miał zwyczaj długie włosy, a to chyba Słowianie byli? wink.gif

User is offline  PMMini Profile Post #65

lesnyduch

Nowicjusz

maciej szymczak

post 13/01/2017, 14:58 Quote Post

"Corocznie płacić będą Polacy kurii papieskiej zwyczajny pieniądz od każdej głowy, wyłączając głowy szlacheckie, nie będą zapuszczać włosów na głowie i brodzie, zwyczajem barbarzyńskim, ale będą je starannie postrzygać. Wielkiego Postu przestrzegać o trzy tygodnie dłużej niż w innych krajach (…), wiecznie też będą obowiązani, aby w Bogu i w Wierze Chrześcijańskiej wdzięczniejszymi i gorliwszymi byli”.

Tak brzmi zarządzenie papiestwa skierowane do Polaków jako kara za podniesienie ręki na kościół. Interesuje nas fragment: "nie będą zapuszczać włosów na głowie i brodzie, zwyczajem barbarzyńskim, ale będą je starannie postrzygać" . Zatem oczywistym jest fakt iż pogańscy Słowianie nosili długie włosy i zapuszczali brody, natomiast chrześcijańscy neofici musieli brody golić i włosy na krótko strzyc. Wcześniej przytoczyliście koledzy przykład że za czasów wojen Polsko - krzyżackich, polscy szlachcice mieli się powoływać na swoją fryzurę, która to z dawien dawna miała być nada polakom przez papieża. W sumie to te dwie historie się pokrywają, logicznie myśląc.

"wszyscy oni rozumieją się wzajemnie i są do siebie podobni w wielu sprawach dotyczących języka i obyczajów, różnią się zaś pod względem obrządku, – Wszyscy też oni przeważnie strzygą włosy, wyjąwszy Ruś i tych którzy żyją zmieszani z Niemcami i łacinnikami[24]."

Wynika z tego że Połabianie i Rusini różnią się pod względem fryzury od Polaków, czyli zapuszczają włosy. Przedstawione saskie ryciny przez kolegę na tym forum pochodzą z połowy 13 wieku, a więc sto lat po zniszczeniu ostatniej pogańskiej świątyni. Wiadomo, ze Słowianie pod rządami Sasów byli obywatelami drugiej kategorii, więc nic dziwnego, że przedstawiano na nich Połabianina jako krótko ostrzyżonego. Nawet u Sasów długie włosy mogli nosić tylko możni i władcy, plebs nie zapuszczał włosów.

"Oprócz tego, w pewnym saskim manifeście z 1108 roku, wzywającym do krucjaty przeciw słowiańskim poganom, wspomina się, jako jedną ze zbrodni Słowian, o krwawym zwyczaju skalpowania głów chrześcijan i przebieraniu się w te skóry w celu udawania ich podczas napaści"

Ten fragment także niczego nie dowodzi. Równie dobrze jak o długość mogło chodzić o kolor włosów. Helmold np. w opisie Ranów, stwierdził fakt iż mają oni ciemne włosy i orle nosy, o długości włosów nic nie pisał niestety smile.gif
Poza wzmianką duńskiego kronikarza nie mamy ani jednego więcej przekazu na temat fryzur męskich u pogańskich Słowian na Połabszczyźnie. Gdyby uczesaniem tak bardzo różnili się od Sasów, Duńczyków, Franków, z pewnością któryś z kronikarzy by to wyłuszczył smile.gif Co do Słowian, którzy dzielili się na wiele konkurencyjnych wobec siebie związków plemiennych, mogli się oni także wyróżniać fryzurami, podobnie jak Germanie czy Indianie Amazońscy(jedno z żyjących dzisiaj plemion obcina się na garnek powyżej uszu) Być może jest to też różnica pomiędzy poganinem a chrześcijaninem, kościół zawsze potępiał długie fryzury u mężczyzn.
Reasumując: Twierdzenie iż wszyscy Słowianie - zajmujący połowę Europy - od czasów najdawniejszych po późne średniowiecze strzygli się ponad uszy jest historycznym fantazjowaniem. Coraz bliżej historykom do filozofów, byle przepchać swą teorię i zaistnieć w środowisku naukowym.

p.s - dodam coś od siebie, figurka wczesnośredniowieczna przedstawiająca długowłosego Słowianina

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek

User is offline  PMMini Profile Post #66

lesnyduch

Nowicjusz

maciej szymczak

post 18/01/2017, 21:21 Quote Post

Jeszcze jeden interesujący fakt na temat Słowiańskich fryzur odnalazłem. Saksoński misjonarz
Brunon z Kwerfurtu, opisujący realia Polski na przełomie X i XI wieku, przytacza słowa żalu braci męczenników
Benedykta i Jana, którzy:
„w zbytecznym pocie czoła nauczyli się języka słowiańskiego, aby nieznani poganie łatwiej
mogli dostąpić zbawienia. Odłożywszy brzytwę pofolgowali sobie zapuszczając brody (...) w przekonaniu, że
gdy lud pogański zobaczy, iż nie odbiega od jego obyczaju
ten, którego uważać będzie za towarzysza..."

Komentarz myślę że zbędny smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #67

asank neo

II ranga
**

post 26/01/2017, 13:27 Quote Post

Hejka,

dzięki za udział w dyskusji, jednak widać, że albo przeczytałeś dyskusję baardzo oględnie, albo pominąłeś wątki, które są dla ciebie przyciężkie, nie wiem. Co do Podhala, to zważ, że długie warkocze występujące u Słowaków pochodzą z tego co wiem od Madziarów. smile.gif W ogóle "stare zdjęcia górali" trochę odbiegają od okresu o którym mówimy i można by mu łatwo przeciwstawić inne przykłady z bardziej wspł. Słowiańszczyzny.

Co do Połabia, i twojej argumentacji, to wygląda trochę jakbyś pominął całą dyskusję nt. słowa "attonsi" i tak dalej. smile.gif Zresztą jest też napisane o brodach w cytacie z kapłanami, zatem zapuszczanie bród przez Słowian wcale nie jest tak oczywiste. Ciekaw jestem jakie przedstawienia Mieszka czy Chrobrego masz na myśli. Co do dokumentu papieskiego - to faktycznie ciekawe, to samo mówił Piotr z Kobylina i Henryk Buchwald w 1422 r. ale obok podgolonych fryzur były wymienione także chusty. Jednak lepiej, żebyś mi wskazał z kiedy i skąd pochodzi ten cytat - bo w sumie mógł być to cytat z np. XIII wieku.

Co do źródeł połabskich - ciekawi mnie to co napisałeś o zapuszczaniu włosów przez plebs. Jakieś źródła? Przydałaby się też wzmianka, że Połabianie mają nakaz podstrzygania sobie włosów - na żadnym z tych przedstawień nie widać aby włosy im spadały poniżej uszu(a nawet widać, że są wyżej, szkoda, że nie ma lepszej jakości), inaczej niż u wszystkich innych postaci przedstawionych na rysunkach. Masz tam przedstawicieli wszystkich warstw społecznych i różnych grup etnicznych - u wszystkich włosy wyraźnie opadają na kark. W resztę Twojej argumentacji o Połabianach nie będę za bardzo się wgłębiał, bo to zdanie "ani jednego więcej przekazu na temat fryzur męskich u pogańskich Słowian na Połabszczyźnie." dało mi do myślenia jak wiele z tego co napisałem, pominąłeś. Tak samo zdanie: " Twierdzenie iż wszyscy Słowianie - zajmujący połowę Europy(...)" jest dość śmiałe, bo nie przypominam sobie, abym napisał, że tak faktycznie było, pewność wysuwałem raczej przy Połabiu i mniej więcej terenach zachodniej Słowiańszczyzny. smile.gif

Tej jednej figurce, którą pokazałeś, przydałaby się data pochodzenia, miejsce znalezienia czy muzeum w którym jest - wydaje mi się, że już się na to natknąłem kiedyś w internecie i nie była ona opisywana jako rzecz pochodzenia słowiańskiego. Co do rosyjskich opisów podchodzę bardzo ostrożnie, gdyż mam wrażenie, że łatwo tam o tak zwane "turbosłowiaństwo". Cytat Brunona z Kwerfurtu mówi tylko o brodach, zresztą, gdyby się uprzeć, to zapuszczanie brody mogło być zależne od wieku i statusu społecznego(np. mogli to zrobić aby podkreślić swój stan duchowny). Wzmianka o brodach jest także u tego Araba co opisywał łaźnie u Słowian(zapomniałem teraz imienia, sorry), ale z tego względu jej nie przytaczałem.

Coś pominąłem?

User is offline  PMMini Profile Post #68

Bazyli

VI ranga
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami

post 19/04/2017, 20:14 Quote Post

A tu informacje stare ale jare:

smile.gif

http://www.academia.edu/28051723/Lubor_Nie...er_alten_Slawen

User is online!  PMMini Profile Post #69

asank neo

II ranga
**

post 27/04/2017, 14:39 Quote Post

Fajne rozważania, czytałem jego pierwszą część.
Już przedtem przeczesywałem, albo próbowałem przeczesywać południowosłowiański internet pod kątem tych bałkańskich warkoczy.
O perčinie czy čumbasie najbardziej rozpisują się Bułgarzy i Serbowie, było to u nich powszechne jeszcze w XIX wieku, zaniknęło chyba pod jego koniec. Niederle jednak chyba nie zorientował się, że perčin czy też čumbas to warkocz, ale różnica między nim a fryzurą górali słowackich jest ta, że
perčin jest podgolony tak jak czupryna. Przy czym są różne wariacje, bo może być nawet cała zgolona głowa z samym warkoczem albo coś na wzór osełedca. Dlatego Bułgarzy wysuwają teorie, że Kozacy zaporoscy przejęli zwyczaj osełedca od nich właśnie. Uzupełniłem zresztą o te informacje artykuł na WIkipedii, tam są też odnośniki do różnych bałkańskich artykułów https://en.wikipedia.org/wiki/Polish_halfshaven_head Macie tu też zdjęcie, podobno z XIX wieku z wioski bałkańskiej, trzeba by określić skąd ten strój.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek

User is offline  PMMini Profile Post #70

5 Strony « < 3 4 5 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej