Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wodnosamoloty myśliwskie, ocena, analiza, obserwacje.
     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.418
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 15/02/2019, 17:22 Quote Post

Myśliwce kojarzą się jako samoloty startujące z lądu lub pokładów lotniskowców. Wodnosamoloty spełniały rolę rozpoznawczą, obserwacyjną lub też przenosiły bomby i torpedy. Przed wojną, jak i w czasie niej niektóre państwa produkowały bądź też eksperymentowały z połączeniem tych dwóch typów. Np. Japonia.

Z ciekawszych konstrukcji można wymienić Bf-109W

Wygląd domniemany -

user posted image

Rycina znaleziona na necie, ale oryginalnie pochodzi z monografii Aj-Pressu nr.44 Messerschmitt Me-109 cz. 3
Jej autor Robert Michulec pisze o tej wersji dość skąpo. Po raz pierwszy wersja ta miała się pojawić w dokumentach RLM w VI.41r. Modyfikowaną wersją zapewne miała być - F, której dodać miano pływaki od Ar-196. Pomysł przedyskutowano w Brandenburgu 18 czerwca gen. Christensem z LC 2/III RLM wraz zespołem przedstawicieli Messerschmita. Zakłady miały dostać pływaki, ale co dalej wynikło pisze, że nie wiadomo.
Z kolei niemiecka Wiki podaje, że według niektórych źródeł miało powstać 6 egzemplarzy wersji W-1. Na forum axishistory jest temat o nim z, którym warto się zapoznać bliżej, bo tam z kolei piszą o próbach z wersją E. W każdym razie więcej domysłów niż informacji jest o tej wersji. I to nie temat o tym. wink.gif

Jakie jeszcze znacie konstrukcje?
Jak oceniacie przydatność takich maszyn?

Zapraszam serdecznie do dyskusji. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Daweo
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.765
Nr użytkownika: 77.396

 
 
post 15/02/2019, 18:41 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 15/02/2019, 17:22)
Jakie jeszcze znacie konstrukcje?
*


Francja: Loire 210

QUOTE(ChochlikTW @ 15/02/2019, 17:22)
Jak oceniacie przydatność takich maszyn?
*


Dodanie do samolotu pływaków powoduje zwiększenie oporu powietrza, co czyni go wolniejszym od takiego, których ich nie posiada. Za przewagę wodnosamolotu nad samolotem pokładowym można uznać, to że nie potrzebuje pokładu startowego - wystarczy dźwig, co pozwala łatwiej przerobić istniejące jednostki pływające, tak aby mogły obsługiwać wodnosamoloty, a także można przerobić jednostki zbyt małe aby pomieścić pokład do lądowania. Widać tu pewną analogię ze współczesnymi samolotami pionowego startu, takimi jak Harrier Jump Jet.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 15/02/2019, 20:14 Quote Post

QUOTE(Daweo @ 15/02/2019, 18:41)
QUOTE(ChochlikTW @ 15/02/2019, 17:22)
Jakie jeszcze znacie konstrukcje?
*


Francja: Loire 210


Japonia: Mitsubishi A6M2-N, Kawanishi N1K

Francja: HD.780

USA: F-4F-3S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.418
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 15/02/2019, 20:28 Quote Post

QUOTE(Varyag @ 15/02/2019, 20:14)
QUOTE(Daweo @ 15/02/2019, 18:41)
QUOTE(ChochlikTW @ 15/02/2019, 17:22)
Jakie jeszcze znacie konstrukcje?
*


Francja: Loire 210


Japonia: Mitsubishi A6M2-N, Kawanishi N1K

Francja: HD.780

USA: F-4F-3S
*


Dla precyzji dodam, że powinno być Kawanishi N1K1 Kyofu Model 11, bo była i wersja lądowa tego samolotu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 15/02/2019, 20:39 Quote Post

Włochy: IMAM Ro.44

http://www.airwar.ru/image/idop/fww2/ro44/ro44-5.jpg
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 15/02/2019, 21:04 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 15/02/2019, 20:28)
Dla precyzji dodam, że powinno być Kawanishi N1K1 Kyofu Model 11, bo była i wersja lądowa tego samolotu.
*




No to po co się pytasz jak wiesz? smile.gif Kpi waść, czy o drogę pyta?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.418
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 15/02/2019, 23:29 Quote Post

QUOTE(Varyag @ 15/02/2019, 21:04)
QUOTE(ChochlikTW @ 15/02/2019, 20:28)
Dla precyzji dodam, że powinno być Kawanishi N1K1 Kyofu Model 11, bo była i wersja lądowa tego samolotu.
*




No to po co się pytasz jak wiesz? smile.gif Kpi waść, czy o drogę pyta?
*


Jestem miły i pozwalam się wykazać innym użytkownikom. smile.gif Ale, żeby nie było - IMAM Ro-51

http://www.cmpr.it/art.Notiz.%20IMAM%20Ro....0Idro%20001.jpg

Warto dodać, że pierwotną wersją miała być wersja lądowa, która przegrała w konkursie na nowy myśliwiec dla RA z G.50 i Mc.200. Pierwszy prototyp, co ciekawe miał stałe podwozie, drugi, który posłużył do stworzenia wersji wodnej miał już wciągane. Jedyny oblot maszyny zakończył się kraksą i zakończeniem programu.

Nawiązując do IMAM Ro.44 to zastanawia mnie stateczność na morzu. Na airwar.ru - http://www.airwar.ru/enc/fww2/ro44.html piszą, że przy ponad 2 stopniach w skali Boforta (domyślam się, że chodzi o tą skalę międzynarodową) przez układ pływak samolot miał problem. Czytając o Rufe czy Ar-196 z kolei właśnie układ centralny pływak plus dwa mniejsze sprawdzał się najlepiej przy wzburzonym morzu. To, jak to jest w końcu? confused1.gif

Ten post był edytowany przez ChochlikTW: 15/02/2019, 23:37
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 16/02/2019, 1:10 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 15/02/2019, 23:29)
Ale, żeby nie było - IMAM Ro-51


Ale żeby nie było - Blackburn Roc i Spitfire też miały wersje pływakowe
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.418
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 16/02/2019, 10:41 Quote Post

Spitfire ohmy.gif O tym to nie słyszałem. Podrzucisz coś informacji, albo jakąś stronkę do zaznajomienia się bliżej z tematem?

Kiedyś śmignęła mi rycina Hurricane na pływakach, ale nie mogłem znaleźć informacji o takiej wersji i uznałem to za wymysł. Skoro jednak Spitfire doczekał się takiej wersji to może i ta była prawdziwa. Ktoś, wie coś na ten temat?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 16/02/2019, 17:03 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 16/02/2019, 10:41)
Spitfire ohmy.gif O tym to nie słyszałem. Podrzucisz coś informacji, albo jakąś stronkę do zaznajomienia się bliżej z tematem?

Kiedyś śmignęła mi rycina Hurricane na pływakach, ale nie mogłem znaleźć informacji o takiej wersji i uznałem to za wymysł. Skoro jednak Spitfire doczekał się takiej wersji to może i ta była prawdziwa. Ktoś, wie coś na ten temat?
*



Z kolei ja nie słyszałem o pływakowym Hurricane smile.gif

Kilkakrotnie próbowano postawić Spitfire’a na pływakach. Pierwszy raz podczas walk w Norwegii, gdzie łatwiej było utrzymać „podręczne” myśliwce na wodzie, zamiast ryzykować utratą lotniskowców (musiałyby być niedaleko, Spitfire wtedy jeszcze nie miał możliwości rozszerzenia zasięgu przez podwieszenie zapasowych zbiorników). Postawiono przeto Spitfire Mk I na pływakach od – tak, pływakowego – wariantu myśliwca Blackburn Roc.

Próby na modelu wykazały słuszność koncepcji, pod warunkiem powiększenia pionowych powierzchni ustateczniających; zanim jednak do tego doszło, Norwegia padła i Spitfire na pływakach przestały być potrzebne, prototyp przywrócono do „normalnej” postaci bez oblatywania.

Koncepcja odżyła wiosną roku 1942. Tym razem na specjalnie zaprojektowanych pływakach, mocowanych na solidnych pylonach, stanęła wersja Mk Vb. Zbudowano kilka egzemplarzy, wysłano je na Morze Śródziemne dla polowania na niemieckie transportowce w tym rejonie; niestety po zajęciu przez Niemców brytyjskich baz na greckich wyspach maszyny te, bazujące na egipskich jeziorach, przestały być potrzebne.

Na tych samych pływakach postawiono jeszcze później jeden egzemplarz Mk IX – w roku 1944 liczono się z zapotrzebowaniem na takie maszyny na dalekowschodnim teatrze działań, ale sprawa dość szybko upadła.



Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 16/02/2019, 17:18 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 16/02/2019, 10:41)
Kiedyś śmignęła mi rycina Hurricane na pływakach, ale nie mogłem znaleźć informacji o takiej wersji i uznałem to za wymysł. Skoro jednak Spitfire doczekał się takiej wersji to może i ta była prawdziwa. Ktoś, wie coś na ten temat?
*



Też w to wątpiłem, ale jednak BYŁ! Jeden egzemplarz nr 13440 zmodyfikowano dodając pływaki z Blackburn Roc,takie jak miał pływakowy Spitfire - i z tego samego powodu co Spita szlag trafił całą koncepcję, bo kampania norweska się za szybko skończyła i takie samoloty przestały być potrzebne.Prędkość maszyny wynosiła 210 mph na 10000 stóp. Według: Martyn Chorlton "Hawker Hurricane Mk.I-V" str.20
Model oferuje Omega Models wink.gif


TU
http://www.vintagewings.ca/VintageNews/Sto...But-Wheels.aspx

Dużo pływakowych "dziwadeł" - pływakowy Helldiver na przykład.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.418
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 17/02/2019, 11:17 Quote Post

Oba projekty wiązały się z kampanią norweską, a na wzmiankę o B-109W natrafiłem na tej stronie - http://www.airwar1946.nl/whif/L46-me109w.htm ,gdzie autor też piszę, że projekt był z nią powiązany. Kłopot polega na tym, że źródłem, które podaje autor jest książka (tytuł napisany jest po polsku na stronie) - Sojusznicy Luftwaffe Cz. 5 ,która nie istnieje, a przynajmniej tom 5, bo są tylko części 1 i 2. Strona mało wiarygodna moim zdaniem.

Na początku wojny na Pacyfiku Amerykanie wpadli na pomysł, aby Lightningi wyposażyć w pływaki, które miały być odrzucane podczas walki. W marcu 42r. zmodyfikowano P-38E nr. 41-1986. W sumie ten egzemplarz ulegał różnym modyfikacjom 3-krotnie. Powiększono m.in. stery. Testy odbyły się 7.XII.42r. ,które nie wypadły zbyt dobrze, więc pomysł upadł.

https://en.wikipedia.org/wiki/Lockheed_P-38_Lightning

user posted image

Ten post był edytowany przez ChochlikTW: 17/02/2019, 11:17
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.418
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 19/02/2019, 9:46 Quote Post

Blackburn B.44

Projekt, który doczekał się makiety. Samolot powstał w oparciu o Blackburn Firebrand i miał być wykorzystywany na Pacyfiku. Projekt powstał w 42 roku w oparciu o specyfikację N.2/42. Przechylenie szali wojny sprawiło, że projekt zarzucono w momencie, gdy powstała jego makieta.
Samolot miał być uzbrojony w 4 działka Hispano 20 mm oraz miał przenosić 2 500 funtowe bomby.
Za napęd miał służyć Napier Saber IV napędzający dwa przeciwbieżne śmigła.
Ciekawe było jednak samo rozwiązanie kwestii pływaków. Jeden centralny pływak miał być wciągany pod kadłub, a dwa mniejsze dodatkowe miały być wciągane i wysuwane niczym podwozie.

https://www.militaryfactory.com/aircraft/de...ircraft_id=1891


user posted image

Rycina z - https://forum.warthunder.com/index.php?/top...-blackburn-b44/

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Pibwl
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 104.239

 
 
post 19/02/2019, 11:04 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 15/02/2019, 20:28)
Dla precyzji dodam, że powinno być Kawanishi N1K1 Kyofu Model 11, bo była i wersja lądowa tego samolotu.


Dla precyzji dodam, że N1K był po prostu wodnosamolotem myśliwskim, a jedynie pisząc o myśliwcu bazowania lądowego musimy dodać N1K1-J lub N1K2-J biggrin.gif

Fulmar według planów miał też móc być wyposażony w pływaki, ale ostatecznie żaden w takiej konfiguracji nie wzleciał.

Ten post był edytowany przez Pibwl: 19/02/2019, 11:06
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.418
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 19/02/2019, 14:03 Quote Post

Precyzja zawsze mile widziana. wink.gif

Heinkle He-51B-2/W - spotkać się można z oznaczeniem B-2 i W tej maszyny.

user posted image

Zbudowano 46 samolotów tej wersji.

http://ourairports.biz/?p=5389

Ten post był edytowany przez ChochlikTW: 19/02/2019, 14:05
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej