Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> http://www.wojna-mussoliniego.pl
     
Baron83
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 75.882

 
 
post 20/12/2011, 21:44 Quote Post

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!

Chciałem zaprosić na moją stronę:

http://www.wojna-mussoliniego.pl

Strona będzie traktować o udziale Włoch w Drugiej Wojnie Światowej. Znajdziecie u mnie opisy wydarzeń na poszczególnych "włoskich" frontach, opisy poszczególnych rodzajów broni, sprzęt wykorzystywany przez żołnierzy włoskich czy też biografie polityków i oficerów. Będą też zdjęcia, mapy, struktury i mam nadzieję wiele innych niespodzianek.Dużą wagę przywiązuję też do zagadnień geopolitycznych, mam nadzieję, że dodadzą one kolorytu poszczególnym artykułom.

Aktualnie na stronie jest debiutancki artykuł o wojnie w Afryce Północnej w latach 1940-1943. Już na święta wrzucę artykuł o działaniach na Morzu Śródziemnym. A "pisze się" artykuł o Bałkanach.Poza II WŚ planuję też wrzucić artykuły o wojnie domowej w Hiszpanii i podboju Abisynii przez Italię.

Mam nadzieję, że strona okaże się pomocną w Waszym poznawaniu historii!

Wszelkie pytania i uwagi proszę pisać tutaj, bądź na maila: poczta@wojna-mussoliniego.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
zabs82
 

GOC 9th Australian Infantry Divsion.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 895
Nr użytkownika: 19.979

 
 
post 22/12/2011, 14:42 Quote Post

Witam,


kilka luźnych uwag mniej lub bardziej kosmetycznych, jakie zauważyłem w czasie dość pobieżnej literatury.

- napisałeś 11 pułk kawalerii zmechanizowanej by chwilę później napisać 11 pułk kawalerii zmotoryzowanej....zaraz potem 11 pułk huzarów. Jak mniemam piszesz cały czas o jednej i tej samej jednostce, czyli 11.Hussars. Trochę to wyszło bez ładu i składu.

Na dws.org.pl przerabialiśmy jak zachować największą przejrzystość tekstu przy zapisach brytyjskich batalionów. Konstatacja jest taka, że oryginalny (np. 2/5 Essex, 7.RTR czy 1 Dorset) zapis jest najrozsądniejszy.

Dokładniej chodzi o ten fragment:

11. Pułk Huzarów przekroczył granicę i w starciu ze strażami przednimi wziął 70 jeńców. Podzielone na grupy wozy pancerne Anglików ostrzelały Fort Capuzzo i rozbiły niewielki konwój włoski. 11 czerwca 1940 mają miejsce Angielskie naloty na włoskie bazy w Libii. Angielskie bombowce Bristol „Blenhaim” dwukrotnie bombardują lotnisko El-Adem. W tym nalocie uszkodzono lub zniszczono 18 samolotów włoskich. Tobruk zostaje zbombardowany i ostrzelany z morza. 12 czerwca 1940 9 „Blenhaimów” bombarduje Tobruk, a z morza ostrzeliwują miasto dwa krążowniki. Na dnie osiadł stary włoski krążownik „San Giorgio”. Potem naloty powtarzały się niemal codziennie. 14 czerwca 1940 7 RTR(Królewski Pułk Czołgów) zajął Fort Capuzzo, a 11 pułk kawalerii zmotoryzowanej zajął fort Maddalena. Do niewoli wzięto 220 Włochów. 16 czerwca 1940 11 Pułk Kawalerii Zmechanizowanej I]

QUOTE
2.ROMMEL NACIERA!

Początkowo do dyspozycji Rommla w Afryce oddano 5 DLekk, 132 DPanc „Ariete” z 80(60?) przestarzałymi czołgami oraz cztery włoskie dywizje piechoty. Dowodzić na froncie miał gen. Jochannes Streich. W marcu 1941 naprzeciwko tych sił Brytyjczycy zgrupowali 2 DPanc i 9 DP(austr.).


Nie mam pod ręką jentz'a, ale coś mi dzwoni, że Ariete miała w czterech batalionach [I]32.Pułku Pancernego
co najmniej 100 czołgów.

QUOTE
Wszystkie wartościowe siły szykowano do wsparcia Grecji. Zaprawiona w pustynnej wojnie 7 DPanc miała natomiast walczyć we włoskiej Afryce Wschodniej.


Jeżeli miałeś na myśli wojska pancerne to niezupełnie się to zgadza. Do Grecji wysłano jedynie jedną z brygad pancernych z 2.DPanc. Natomiast 7.DPanc. odesłano na odpoczynek do Egiptu po 800 kilometrowym sprincie przez pustynie.

QUOTE
Wojska „Osi” składały się z włoskiego XX Korpusu(gen. Gastone Gambara)


W czasie Crusadera nie było jeszcze XX Korpusu. Natenczas nazywało się to Corpo d'Armata Manovra, w skrócie CAM.

Jeszcze będę się czepiał ale to w wolnej chwili.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Baron83
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 75.882

 
 
post 23/12/2011, 11:55 Quote Post

Bardzo dziękuję za "czepianie się". I bardzo zachęcam by czynić to nadal. Jestem amatorem(chociaż z tytułem wink.gif ) i dopiero nabywam doświadczenia.

Ostatecznie stanęło na 11 pułku kawalerii zmotoryzowanej i za pierwszym razem dla lepszej identyfikacji dopisałem w nawiasie 11 Hussars.

Gdyby jakiekolwiek źródło podawało liczbę 100 czołgów "Ariete" w omawianym okresie to liczba ta znalazłaby się co najmniej w nawiasie. Ale bardzo proszę o źródła. Kupuje, czytam, poprawiam.

"Wszystkie wartościowe siły szykowano do wsparcia Grecji. Zaprawiona w pustynnej wojnie 7 DPanc miała natomiast walczyć we włoskiej Afryce Wschodniej." szykowano nie oznacza, że wysłano. Jak chociażby australijska brygada, która ostatecznie wylądowała w Tobruku. A miała być w Grecji. Co do 7 DPanc nie widzę sprzeczności. Wysłano na odpoczynek z zamiarem użycia na innym froncie.

A co do CAM to także gorąca prośba o źródła. Trzymam na dysku skany wszystkich struktur, ale akurat do "Crusadera" nie mam. Jeżeli chodzi o armię włoską to pilnuje takich spraw skrupulatnie w czasie prac nad tekstem. Ale w żadnym wypadku nie kwestionuje twojego zdania.

Chciałbym zaznaczyć ograniczenia jakie nałożyłem na swoją bibliografie - źródła drukowane, wydane po 1990 roku(proszę zajrzeć do "Od autora")! Stąd oczywiście mogą wynikać rozbieżności.

Bardzo dziękuję i pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
zabs82
 

GOC 9th Australian Infantry Divsion.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 895
Nr użytkownika: 19.979

 
 
post 23/12/2011, 21:05 Quote Post

QUOTE
dyby jakiekolwiek źródło podawało liczbę 100 czołgów "Ariete" w omawianym okresie to liczba ta znalazłaby się co najmniej w nawiasie. Ale bardzo proszę o źródła. Kupuje, czytam, poprawiam.


Thomas Jentz - Tank combat in North Africa(Niestety nie mam teraz tej książki pod ręką).

QUOTE
A co do CAM to także gorąca prośba o źródła. Trzymam na dysku skany wszystkich struktur, ale akurat do "Crusadera" nie mam. Jeżeli chodzi o armię włoską to pilnuje takich spraw skrupulatnie w czasie prac nad tekstem. Ale w żadnym wypadku nie kwestionuje twojego zdania.


Ian Walker - Iron Hulls, Iron Hearts. Mussolini's elite armoured divisions in North Africa.

Nazwa 20.KZmot powstała prawdopodobnie pod koniec stycznia 1942 roku.

Ten post był edytowany przez zabs82: 24/12/2011, 13:19
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
zabs82
 

GOC 9th Australian Infantry Divsion.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 895
Nr użytkownika: 19.979

 
 
post 24/12/2011, 13:32 Quote Post

Jeszcze jedna uwaga. Chodzi o anihilację żołnierzy kpt.Seebhoma z 621.NFAK. Nie będę się rozwodził jeszcze raz nad tym samym, dlatego proponuję przeczytać ten wątek.

Dalej jesteś niekonsekwentny w zapisie brytyjskich batalionów. Nie mam bardzo czasu wyłapać tego konkretnie, ale sprawa tyczy się batalionów Royal Tank Regiment. Raz piszesz RTR, raz bodajże pułk pancerny a w jeszcze innym akapicie jeszcze inaczej. Warto było by ujednolicić tą kwestię.

Ten post był edytowany przez zabs82: 24/12/2011, 13:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Baron83
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 75.882

 
 
post 24/12/2011, 14:46 Quote Post

Przede wszystkim to na stronie Wojna MussoliniegoNOWY ARTYKUŁ + GALERIA, tym razem dotyczy działań w basenie Morza Śródziemnego w latach 1940-1945! Serdecznie zapraszam!

A co do uwag kolegi. Wszystko zapisałem, kiedy będę aktualizował artykuł o walkach w Afryce zwrócę szczególną uwagę na wymienione przez pana wątpliwości. Co do nazewnictwa to przypominam, że strona poświęcona jest armii włoskiej. Jak napisałem we wstępie do artykułu - nie jest to dokładna kronika wojny w Północnej Afryce! Dlatego też nazwy jednostek alianckich podaję za źródłami tak jak są one tam zapisane. Co do RTR to objaśnienie jest w indeksie skrótów, myślę, że pisząc raz skrótowo a raz pułk czołgów nie popełniam przestępstwa. Dziękuję za literaturę, ale od razu wyjaśniam, że za 1-2 lata chcę już korzystać z literatury włoskojęzycznej, zacznę oczywiście od artykułów w gazetach, ale wraz z postępem w nauce sięgnę po monografie poszczególnych dywizji itp. Nie wykluczam sięgnięcia po literaturę anglojęzyczną, ale z oczywistych względów włoska jest tutaj bardziej zasadna.

Widzę, że masz ogromną wiedzę na swój ulubiony temat. Gdybyś kiedyś chciał zamieścić jakiś artykuł na mojej stronie to serdecznie zapraszam! Podobnie jak innych użytkowników forum!

Życzę wszystkim Wesołych Świąt!

Ten post był edytowany przez Baron83: 24/12/2011, 14:47
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
zabs82
 

GOC 9th Australian Infantry Divsion.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 895
Nr użytkownika: 19.979

 
 
post 25/12/2011, 13:14 Quote Post

QUOTE
Dlatego też nazwy jednostek alianckich podaję za źródłami tak jak są one tam zapisane


Niestety twoja źródła a będąc precyzyjnym - opracowania, nie mają pojęcia o czytelnym zapisie brytyjskich batalionów. I niestety wychodzą z tego kwiatki, które w dobrej wierze przekazujesz w sieć. A argument, że piszemy o Włochach jest tu o tyle nieprecyzyjny, że bataliony Commonwealth'u - to zasadniczy przeciwnik armii włoskiej na tym TDW.

W szczególności:

QUOTE
Co do RTR to objaśnienie jest w indeksie skrótów, myślę, że pisząc raz skrótowo a raz pułk czołgów nie popełniam przestępstwa


To nie jest objaśnienie a literalne tłumaczenie. A te pojęcia w interesującym nas znaczeniu nie są tożsame. Sprawa jest dla laika (więc dla mnie) szalenie zagmatwana i pisanie o 44 pułku czołgów z enigmatycznym tłumaczeniem, że RTR to Królewski Pułk Czołgów to zwyczajne nieporozumienie.

, bo właśnie przeczytałem, że w operacji Lightfoot brał udział 1 królewski pułk czołgów. To jest 1-szy batalion Królewskiego Pułku Czołgów lub 1st battalion Royal Tanks Regiment.

...albo...

W czasie operacji Scipio , czyli walki o Wadi Akarait piszesz, że atakują bataliony Cameron i Seaforth Highlanders. Powtarzam - NIE ISTNIAŁO WTEDY COŚ TAKIEGO JAK BATALION HIGHLANDERS. Istniał któryś batalion pułku Cameron Highlanders ( w tym wypadku chodzi o 5-ty batalion ppłk. Miersa0 lub pułku Seaforth (tutaj chodzi o 2-gi batalion ppłk.Horna).

QUOTE
9 kwietnia 1941 ewakuowano wojska z Acromy do twierdzy. Wojska niemiecko-włoskie zajęły pozycje wokół twierdzy. 11 kwietnia 1941 od wschodu miasto blokowała 5 DLekk gen. Streucha, od południa grupa ppłk. von Schwerina, od zachodu natomiast blokowała twierdzę 27 DP „Brescia”. Niemiecka dywizja stanowiła dużą siłę, jej wyposażenie stanowiło 70 Panzer II, 80 Panzer III, 70 Panzer IV oraz 25 samochodów pancernych.



Pogrubiony stan czołgów w pułku Olbrichta jest wywróżony z fusów. Poza czołgami, które spłonęły na Leverkusen, do Afryki pod koniec Marca dotarło - 25 x Pz.I, 45 x Pz.II, 61 x Pz.III, 17 x Pz.III oraz 3 czołgi dowodzenia. Z tego pod Tobruk nie dotarła połowa, bo 83 miało mniejsze lub większe uszkodzenia związane z nieprzystosowaniem wozów niemieckich do trudnych warunków pustyni.

Za: T. Jentz - Panzertruppen[...], vol.1, str. 160.

Tak, będziemy się dalej pastwić nad zapisami w armii brytyjskiej. Zwracam uwagę, że używasz w stosunku do brytyjskich brygad czołgów o numerach 1. i 32. zapisu -BPanc.
Ten zapis jest nieprawidłowy. Anglicy rozróżniali w ramach swych wojsk pancernych:
- brygady pancerne - Armoured Brigades
- armijne brygady pancerne/brygady pancerne armii* - Army Tank Brigades. Były to twory o różnym etacie, sprzęcie i zadaniach, czyli różne. Tak więc 1. i 32. to Army Tank Brigade. Polskiej nazwy użyj wedle uznania.

*-tłumaczenie własne


Dalej...

Skąd znalazłeś czwarty - (IV/133) batalion 133 ppanc. w Littorio ?

I wracając do batalionów Commonwelath'u. Nie było czegoś takiego jak 24 czy 48 batalion w ramach 9 australijskiej DP. To jest zawsze 2/48, 2/24 czy 2/17. Bataliony bez prefiksu "2" to zupełnie inny katalog w armii brytyjskiej.

QUOTE
Widzę, że masz ogromną wiedzę na swój ulubiony temat. Gdybyś kiedyś chciał zamieścić jakiś artykuł na mojej stronie to serdecznie zapraszam!


Dziękuję za uznanie.

Ten post był edytowany przez zabs82: 25/12/2011, 13:16
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Baron83
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 75.882

 
 
post 25/12/2011, 17:40 Quote Post

Wcale się nie dziwie, że "Sabratha" sobie odpuściła walkę z twoimi Australijczykami pod Tel el-Eissa. Ciężki przeciwnik wink.gif .

Opracowania z których korzystam faktycznie popełniają masowo wskazane przez Ciebie błędy. Ja nie neguję tego, że masz rację. Nawet z pewnością ją masz. Podchodzę do tego co napisałem bardzo skromnie i nie uważam siebie za wszystko wiedzącego. Nazwy podaję za źródłami drukowanymi, pisali je z pewnością ludzie mądrzejsi ode mnie...proszę wybaczyć ale skrót BPanc jest powszechnie stosowany w polskiej historiografii. Army Tank Brigade - uważasz, że tekst zyska na takim podaniu nazwy(nie neguje, że jest poprawna)? Armijna Brygada Czołgów...wychodzi mi ABC z tego...

Nie dam głowy ale ten 24 i 48 batalion to chyba za Peter Fitzsimons'em - "Tobruk", czyli za Australijczykiem właśnie. Na pewno znasz tą pozycję.

Czyli określając się jasno - ja ufam w twoje zdanie, w tekście są z pewnością wskazane i nie wskazane przez Ciebie błędy. Ale ja nie mogę podać niczego co nie jest literalnie napisane i nie mam tego przed oczami. Wybrałem sobie trudną tematykę - będzie o ludobójstwach na Bałkanach(dla jasności, Włochów też wyrzynano bez litości) i zbrodniach wojennych w Abisynii, będzie o holokauście i współudziale w nim faszystów, o zbrodniach nazistów i komunistów popełnianych na jeńcach włoskich, będzie o niezwykle okrutnej wojnie domowej we Włoszech ze wszystkimi jej konsekwencjami, będzie o polityce wewnętrznej i zewnętrznej faszystowskich Włoch, będzie o spotkaniach Hitler-Mussolini, będzie krótka biografia Benito Mussoliniego, zdarzą się tak pochwały jak i nagany dla ustroju faszystowskiego. To wszystko jest delikatna tematyka, bardzo łatwo będzie mi zarzucić złe intencje. Dlatego mam zamiar i uważam, że muszę trzymać się literalnie materiałów z których korzystam.

Czyli skracając moją wypowiedź, jestem świadomy błędów i niedociągnięć, ale mam zamiar nadal w nie brnąć. "Dla dobra sprawy". Przy czym zachowam szczególną ostrożność przy dalszym pisaniu, tak żeby i tak wymagający czytelnik jak Pan mógł zaglądać sobie na moją stronę!

P.S. Co do 4 batalionu 133 pułku pancernego w "Littorio" to...witam w polskojęzycznej literaturze - przy następnych źródłach skoryguję, to jeden z tych błędów o których wiem, że są, ale z tą literaturą którą mam nie mogę nic z nim zrobić. Mogę co najwyżej poprawić na "jeden z batalionów...".

P.S.2. Dziękuję za uwagi, dzięki takim czytelnikom mogę się tylko rozwijać pisząc. Postaram się w przyszłości sprostać oczekiwaniom. Teraz prawie 100% mojej literatury to będą pozycje wydane w 2010 roku i nowsze, więc mam nadzieję, że i błędów będzie tam mniej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
zabs82
 

GOC 9th Australian Infantry Divsion.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 895
Nr użytkownika: 19.979

 
 
post 25/12/2011, 18:33 Quote Post

QUOTE
Nie dam głowy ale ten 24 i 48 batalion to chyba za Peter Fitzsimons'em - "Tobruk", czyli za Australijczykiem właśnie. Na pewno znasz tą pozycj



Akurat strzeliłem trochę nieszczęśliwie z tym batalionem 2/48, ale na przykładzie dwóch batalionów 17-tych zrozumiesz, czemu jestem taki czepialski jeżeli chodzi o zapisy. I tak mamy batalion 17-sty oraz batalion 2/17.

A co do Fitzsimonsa. On akurat tłumaczy ideę prefiksu "2" w zapisywaniu batalionów australijskich, dlatego jest poniekąd rozgrzeszony. Choć coś mi mówi, że wziąłeś te z zeszytów Wydawnictwa Militaria, gdzie autorom czasem się zapomina.

QUOTE
Nazwy podaję za źródłami drukowanymi, pisali je z pewnością ludzie mądrzejsi ode mnie...proszę wybaczyć ale skrót BPanc jest powszechnie stosowany w polskiej historiografii. Army Tank Brigade - uważasz, że tekst zyska na takim podaniu nazwy(nie neguje, że jest poprawna)? Armijna Brygada Czołgów...wychodzi mi ABC z tego...


Ty piszesz tekst i Ty decydujesz czy tekst ma być atrakcyjny czy wiarygodny. Faktem jest, że Willison i O'Coroll dowodzili Army Tank Brigade a nie Armoured Brigade. Żeby nie być gołosłownym - 1.Brygada Pancerna oraz 1.Armijna Brygada Pancerna.

QUOTE
Dlatego mam zamiar i uważam, że muszę trzymać się literalnie materiałów z których korzystam.


Jeżeli podaję Ci konkretną stroną z konkretnej książki to znaczy, że mam to pod ręką. Ale jeżeli wolisz ufać Solorzowi a nie Jentzowi to wybacz, ja nie zamierzam pisać dla samej idei.

Dam Ci na kilka dni zajęcia:

- Official Australian History
- Official New Zealand History
- Rommel First Offensive
- Fallen Eagles

Tylko raz dam Ci dobrą radę i będzie to teraz - kup jak najszybciej książki Montanariego a Solarza i Skotnickiego spakuj do piwnicy. Zresztą, kiedy poczytasz Longa, Maughna czy Scoullara zrozumiesz ma niechęć do pozycji Wydawnictwa Militaria.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Baron83
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 75.882

 
 
post 25/12/2011, 19:15 Quote Post

Dziękuję za linki. Ku chwale moich przyszłych tekstów z przyjemnością poczytam. Czytania nigdy za dużo dla kogoś pragnącego się rozwijać. Tym bardziej dziękuję za podanie autorów. Prowadzę specjalny dokument z literaturą do kupienia, więc zamawiając książki będę miał na uwadze pozycje które polecasz. Co do Solarza i Skotnickiego...na początku to miało być coś krótkiego, kilkanaście stron o walkach Włochów w Afryce. Tak dla kolegów szydzących z armii włoskiej. O stronie nawet nie myślałem, brałem to co miałem pod ręką i czytałem, stąd też taka literatura na początek. Im dalej zajrzy się w bibliografie idzie zauważyć coraz ambitniejsze tytuły. A tendencja będzie wzrostowa, jak wspomniałem z literaturą włoskojęzyczną jako docelową. Wszystkich notatek mam około 1000 stron, w nadchodzącym roku uderzam na drugi tysiąc. Materiały będą coraz bogatsze i ciekawsze. Taki urok pisania, że wymaga on godzin monotonnej pracy, czasem czyta się 500 stron by wyszukać jedno ważne zdanie. Ale z biegiem czasu tak ja, jak i artykuły będą się rozwijać. Przypominam - korzystam tylko z pozycji wydanych po 1990 roku. Czytanie o faszyzmie z wcześniejszych wydań to absurd. Miałem taką "przyjemność" i podziękowałem.

Jak mogę jeszcze o coś spytać. Jest to bardzo dla mnie ważne. Czy uważasz tekst za obiektywny? Czy nie naciągam faktów, nie piszę pod Włochów? Kocham Włochy i szanuję naród włoski, ale staram się być bezstronny. Mam nadzieję, że mi się udaje.

P.S. Z Australijczykami widzimy się w styczniowym artykule na Bałkanach. Co prawda bezpośrednich starć z tego co wiem nie było, ale oczywiście ich udział w tej kampanii jest zaznaczony. Co do twoich uwag, dobre i szczegółowe źródła wyprą te pełne błędów i pobieżne, wtedy teksty będą i wiarygodne i atrakcyjne. Do tego będę dążył. Czas gra na moją korzyść.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
zabs82
 

GOC 9th Australian Infantry Divsion.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 895
Nr użytkownika: 19.979

 
 
post 25/12/2011, 19:34 Quote Post

QUOTE
Przypominam - korzystam tylko z pozycji wydanych po 1990 roku. Czytanie o faszyzmie z wcześniejszych wydań to absurd. Miałem taką "przyjemność" i podziękowałem.


Sęk w tym, że ciężko wskazać polskojęzyczną publikację (poza HB-kami Kwietnia i Czmura), która się nada do poważnej literatury rolleyes.gif No chyba, że ostatnie artykuły Sławka Walenczykowskiego w Poligonie o armii włoskiej i bitwach pod Derną i Beda Fomm. Był także kiedyś w Militariach XXw artykuł o starciu pod Bir el Goubi w czasie Crusadera. Sam artykuł trochę przyciężkawy ale nie ma dramatu.

A z literatury przed 1989 roku to trzeba koniecznie wspomnieć o książce Tadeusza Rawskiego - Wojna na Bałkanach 1941. Jest kilka bardzo dobrych rozdziałów o pierwszej ofensywie Rommla


Konwencja artykułu nie jest zła. Kupisz Montanariego, dołożysz szczegóły i będziemy dumać co dalej smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Baron83
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 75.882

 
 
post 25/12/2011, 20:41 Quote Post

Spokojnie coś tam zawsze się publikuje. Chociażby Claudio Antonucci - "Wojska Osi w Afryce Północnej 1940-1943". Cieniutka, ale to będzie wspaniałe źródło. Pasuje w mój gust, nie tylko X Korpus to a XX tamto, ale chociażby informacja o tym młodym 17 letnim chłopcu, który jest na fotografii w mojej galerii - kanonierze Breciani. Najmłodszym żołnierzu we włoskiej armii. Czasopisma też ściągam. Potrzeba tylko czasu i mam nadzieję, że będzie co poczytać. Ważne, że pisze z pasji a nie dla pieniędzy. To bardzo dużo smile.gif .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Baron83
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 75.882

 
 
post 27/01/2012, 16:24 Quote Post

Zapraszam na kolejny duży artykuł na: http://www.wojna-mussoliniego.pl, tym razem Wojna na Bałkanach + galeria zdjęciowa. Oczywiście temat nie jest w żadnym wypadku wyczerpany i jeszcze do niego wrócę. Wcześniej zadebiutowały też pierwsze biografie, je też jeszcze rozwinę smile.gif .

Zapraszam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Baron83
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 75.882

 
 
post 22/03/2012, 16:17 Quote Post

Serdecznie zapraszam na kolejny artykuł - "Guerra E' Finita?" dotyczący wydarzeń wojennych we Włoszech w latach 1940-1945. Niebawem cała seria kolejnych tematów!

http://www.wojna-mussoliniego.pl

Polecam!

Ten post był edytowany przez Baron83: 22/03/2012, 16:25
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 23/03/2012, 11:13 Quote Post

Rozumiem, że wojna nie jest sprawą wesoła, ale dlaczego strona jest w takiej żałobnej czerni?

We komentarzach małe, szare literki wyświetlają na czarnym tle. tego nie da się normalnie czytać....
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej