Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Neron i podbój Indii
     
Haregar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 105
Nr użytkownika: 68.247

Adam
 
 
post 16/10/2010, 17:31 Quote Post

Witam!
Czy słyszał ktoś z was o tym, że Neron, Cesarz Rzymski planował stworzenie w okolicach Grecji i Macedonii oddziałów, które byłyby złożone z mężczyzn o urodzie śródziemnomorskiej oraz wyćwiczonych na wzór macedoński, aby przypominały te od Aleksandra Wielkiego? Były podobno takie plany, ażeby Neron został zapamiętany jako wielki wódz i restaurator kulturalny (bardziej interesowały go dobra indyjskie, jak bogate ozdoby, kamienie szlachetne) , ale dla Senatu nie było to użyteczne więc się nie zgodził. Czy było tak na prawdę, czy po prostu jacyś demagodzy to wymyślili w czasach już daleeko po Neronie? wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Roxofarnes
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 3.898

 
 
post 16/10/2010, 18:29 Quote Post

QUOTE(Haregar @ 16/10/2010, 17:31)
Witam!
Czy słyszał ktoś z was o tym, że Neron, Cesarz Rzymski planował stworzenie w okolicach Grecji i Macedonii oddziałów, które byłyby złożone z mężczyzn o urodzie śródziemnomorskiej oraz wyćwiczonych na wzór macedoński, aby przypominały te od Aleksandra Wielkiego? Były podobno takie plany, ażeby Neron został zapamiętany jako wielki wódz i restaurator kulturalny (bardziej interesowały go dobra indyjskie, jak bogate ozdoby, kamienie szlachetne) , ale dla Senatu nie było to użyteczne więc się nie zgodził. Czy było tak na prawdę, czy po prostu jacyś demagodzy to wymyślili w czasach już daleeko po Neronie? wink.gif
*



Nie byl to Karakalla? Wydaje mi sie, ze z pewnoscia byl to jeden z pozniejszych cesarzy i o ule pamietam - nie Neron. Podboj Indii? Nie, tego chyba nikt nie wymyslil, mimo, ze Kuszanowie uzywali tytulu "kesra" nie sadze aby mozna bylo sie dopatrywac w tym uzurpacji wladzy na terenie cesrstwa rzymskiego

Ten post był edytowany przez Roxofarnes: 16/10/2010, 18:30
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 16/10/2010, 18:41 Quote Post

Przychylając się do zdania przedmówcy, to rzeczywiście chodzi o Marka Aureliusza Antoninusa zwanego Karakallą, chodziło o to, ze Karakalla planował nie tyle podbój Indii, co wojnę z Partią w trakcie, której mógł podobnie jak Aleksander otrzeć się o Indie, może go przewyższyć, podbijając oprócz Partii, także i tereny dalej na wschód; jak sie uważa, Karakalla pozował na Aleksandra, więc na tę wojnę chciał sformować oddziały falangi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Haregar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 105
Nr użytkownika: 68.247

Adam
 
 
post 16/10/2010, 18:46 Quote Post

Hmm, byłem pewien, że słyszałem o Neronie. Czyżby w kilku różnych artykułach wdarł się ten sam błąd? ;>
Wracając do tematu to mówicie, że wszystko co powiedziałem się zgadza oprócz imienia Cesarza, tak?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 16/10/2010, 18:58 Quote Post

QUOTE(Haregar @ 16/10/2010, 18:46)
Hmm, byłem pewien, że słyszałem o Neronie. Czyżby w kilku różnych artykułach wdarł się ten sam błąd? ;>
Wracając do tematu to mówicie, że wszystko co powiedziałem się zgadza oprócz imienia Cesarza, tak?
*


Trochę ten "restaurator kulturalny" brzmi cokolwiek sztucznie, mi się kojarzy z kulturalnym właścicielem zakładu gastronomicznego, zwanego restauracją. Neron akurat nie miał tendencji do wojaczki, za jego czasów wybuchł konflikt z Partami o Armenię, dowodził niejaki Domicjusz Korbulon, nie osobiście cesarz, konflikt zakończył się polubownie królem Armenii został Arsacyda, który objał Armenię niby jako wasal Rzymu. Jakoś Neron nie udzielał się w tej wojnie, a miał okazje na podjecie marszu do Indii, jak chodzi o Greków, to Neron kochał Grecję i miastom w Achai zwrócił wolność smile.gif
Poza tym, to Karakalla nie pragnął uchodzić za protagonistę spraw kultury.

Ten post był edytowany przez szapur II: 16/10/2010, 19:10
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Antoniuss
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 268
Nr użytkownika: 42.953

Sir Xarthras 87
Stopień akademicki: Magister militum
Zawód: Stra¿nik na stra¿y
 
 
post 19/11/2012, 13:05 Quote Post

Przy okazji plan podboju Indii brzmi dosyć zabawnie przy uwzględnieniu, że żeby się do nich dostać trzeba było najpierw zniszczyć całkiem spore królestwo smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej