Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Największy mózg w historii Polski
     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 15/08/2005, 22:27 Quote Post

Prosty temat. Mam pytanko do Was. Kto według Was był najświetniejszą, najpotężniejsza, a także najbardziej utalentowaną postacią w historii Polski.
Mam tu na myśli dokonania umysłowe i wynalazki.
A druga sprawa to informacja, że w dziale historia polski ogólnie też zakładam właśnie temat taki sam tyle że obejmujący historię świata.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Gustaw II Adolf
 

Dei Gratia Rex Sueciæ, Princeps Magnus Finlandiæ etc.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.022
Nr użytkownika: 6.537

Gustavus Adolphus Vasa
Stopień akademicki: Leo Septemtrionum
Zawód: Rex Hereditarius
 
 
post 15/08/2005, 22:32 Quote Post

Myślę, że bezapelacyjnie nasz mały Leonardo inaczej, czyli Mikołaj Kopernik, astronom, prawnik, medyk, matematyk, ekonomista i Bóg wie co jeszcze w jednym, który - notabene - bronił mojego miasta przed Krzyżakami (skutecznie pokierował obroną), a na Zamku odkryto jego zapiski na tynku... smile.gif

Pozdr.
G2A
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Andrrew
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 8.378

Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: inzynier budownictwa
 
 
post 15/08/2005, 23:20 Quote Post

QUOTE(Gustaw II Adolf @ 15/08/2005, 23:32)
Myślę, że bezapelacyjnie nasz mały Leonardo inaczej, czyli Mikołaj Kopernik, astronom, prawnik, medyk, matematyk, ekonomista i Bóg wie co jeszcze w jednym
*


Był jeszcze księdzem, a nawet astrologiem. smile.gif
Tak, zdecydowanie jest on na pierwszym miejscu wśród polskich umysłów wszechczasów. Na wyróżnienie zasługuje też postać Karola Wojtyły vel Jana Pawła II. Wprawdzie niczego on nie wynalazł, jednak jego nieprawdopodobne możliwości jednania i grupowania ludzi godne są podziwu.
Wśród kobiet zdecydowanie należy wyróżnić Marie Skłodowską-Curie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 16/08/2005, 15:26 Quote Post

Ja bym tu rozmyślał nad osobami:
Mikołaj Kopernik na pewno, Maria Skłodowska-Curie na pewno i może Ignacy Łukasiewicz? co o tym myślicie? albo Zygalski, Różycki, Rejewski ( rozszyfrowali Enigmę jako pierwsi).
Co Wy na to?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 16/08/2005, 16:54 Quote Post

Mikołaj Kopernik
Maria Skłodowska - Curie
Zygalski...

To na pewno, ale dlaczego wy jesteście tak mało humanistyczni ?? smile.gif
Mieliśmy genialnych malarzy
Jacek Malczewski - czołowy polski modernista przełomy XIX i XX w. Namalował np. : "Topielec w uściskach dziwożony", "Meduza" "Nieznana nuta. Portret Stanisława Bryniarskiego"
Kossaki - wspaniałe obrazy, najczęściej batalistyczne. Wojciech współtworzył Panorame Raclawicka - jedyne takie dzieło na swiecie.
Olga Boznańska - Stworzyła swój własny styl, bardzo przypominający impresjonizm. Namalowała m.in. : "Portret malarza Paula Nauena"
"Studium portretowe kobiety"
Aleksander Gierymski - jeden z lepszych naturalisów. Niektóre z obrazów : "Pan w czerwonym fraku", "Dama rokokowa" "Powiśle"

Wszyscy zazdroszczą nam poetów wink.gif
Juliusz Słowacki - Słowacki. Mój ulubiony romantyk smile.gif Autor takich utworów jak : Balladyna, Beniowski, Król Duch ,Grób Agamemnona etc. etc.
Adam Asnyk
QUOTE
Asnyk był poetą epoki przejściowej. Pisał o potrzebie godzenia nowych idei z tradycją. W jego wierszach możemy odnaleźć zapowiedź symbolizmu i parnasizmu. Krytykował lojalizm, praktycyzm pozytywistów, nigdy nie pogodził się z upadkiem powstania styczniowego. Nawoływał do aktywności młode pokolenie. Po mistrzowsku opanował formę sonetu, zachowywał niezwykłą harmonię wersyfikacyjną i subtelność w wyrażaniu uczuć. Do dziś powodzeniem cieszą się pełne lirycznej prostoty wiersze erotyczne oraz opisujące monumentalne piękno przyrody utwory poświęcone Tatrom.

(www.asnyk.kulturalna.com)
Jan Brzechwa - ( wł. Jan Wiktor Lesman ) Najbardziej znany jest jako autor bajek i wierszy dla dzieci. Pozatym pisał teksty satyryczne i przekładał na polski m.in. Puszkina i Majakowskiego. W czasach PRL opiewał komunistyczny sytem... Brat Bolesława Leśmiana o którym zaraz napisze wink.gif
Bolesław Leśmian ( wł. Lesman ). Jeden z najwybitniejszych poetów XXlecia między wojennego. Stworzył swój wlasny styl, ale garściami czerpał z młodej polski i romantyzmu. Jeden z najbardziej cenionych, i oryginalnych poetów polskich. O to próbka jego twórczości : http://monika.univ.gda.pl/~literat/lesman/index.htm
Tadeusz Różewicz - "Poezja Różewicza wyraża tragizm osamotnionej jednostki, zagubionej w powojennym świecie zdominowanym przez widmo masowej śmierci, okrucieństwa, obojętności i cywilizacyjnego uniformizmu. Bohater jego wierszy jest osobowością zagrożoną dezintegracją i powszechnym chaosem".

Poza tym polscy dowódcy !

Jan III Sobieski
Józef Piłsudski
Jan Zamoyski
Bolesław Chrobry wink.gif
Anders, Maczek, Sosabowski...

i wiele, wiele innych. Móglbym pisac bez konca biggrin.gif


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
logandevil
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 3.749

 
 
post 16/08/2005, 17:01 Quote Post

Ja stawiam na Kopernika a dlaczego poniewaz chyba ze wszystkich Polakow mial najwiecej wplywu na dzieje swiata.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 16/08/2005, 17:23 Quote Post

QUOTE
To na pewno, ale dlaczego wy jesteście tak mało humanistyczni ??
Mieliśmy genialnych malarzy

Z wszystkimi wypisanymi poniżej osobami zupełnie się zgadzam. W moim temacie bardziej chodziło mi o rzeczy przełomowe. Typu : ktoś coś wynalazł co było przełomowe w dziejach Polski czy Świata. A co do malarzy i humanistów to jeszcze:
Sienkiewicz, Mickiewicz, Fredro, Żeromski, Matejko, na pewno Wyspiański, Przybyszewski być może, ponieważ szokował wszystkich za czasów " Młodej Polski ". Jeszcze Witkacy, Niemcewicz, Staszic, Frycz Modrzewski. Mogę jeszcze tak przez chwilę.
A wracając do poprzedniej kategorii to też dodałbym Kierbedzia, który ( chyba w 1859 roku? jeśli źle to mnie poprawcie, wybudował pierwszy most stalowy w Rosji).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Aron_Lander
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 85
Nr użytkownika: 8.396

Zawód: student
 
 
post 16/08/2005, 17:52 Quote Post

Skoro masz na myśli rzeczy przełomowe to zdecydowanie Kopernik - nasz człowiek orkiestra!!! wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
macias
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 200
Nr użytkownika: 7.060

Zawód: uczen
 
 
post 16/08/2005, 20:09 Quote Post

Jeżeli mówimy o poetach to trzeba koniecznie wymienić Zbigniewa Herberta,kto wie czy nie najlepszego naszego poetę XX wieku,a na pewno największego Polaka,który nie dostał Nagrody Nobla.Jego cykle "Pan Cogito",czy "Barbarzyńca w ogrodzie" to mistrzowskie osiągnięcia wielkiego humanisty,który nawiązywał zawsze do najlepszych korzeni cywilizacji europejskiej mianowicie sztuki i filozofii klasycznej,co czyni jego dzieła uniwersalnymi,co nie często udaje się polskiemu pisarzowi.Szkoda,że jest on trochę dzisiaj zapominany,bo to był naprawdę wielki poeta.Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 16/08/2005, 21:19 Quote Post

Można jeszcze tak wymieniać i wymieniać. Dodam na pewno Różewicza i Szymborską, Orzeszkową i Prusa, Kownacką i Konopnicką itp. itd. Ja już się w tym poście nie wypowiadam zostawiam głos innym.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 17/08/2005, 7:22 Quote Post

Warto też pamiętać o matematykach ze słynnej przedwojennej Lwowskiej Szkoły Matematycznej. Mam tu oczywiście na myśli przede wszystkim Stefana Banacha, Hugona Steinhausa i Stanisława Mazura. Matematycy ze "szkoły lwowskiej" udowodnili m.in. bardzo efektowne twierdzenie, mówiące o tym, że umiejętnie stosując tzw. pewnik wyboru, można z jednej kuli skonstruować drugą - identyczną. Twierdzenie to w całkiem nowym świetle ukazuje znane od 2tys. lat zdarzenie z dwiema rybami i pięcioma chlebami smile.gif Wystarczyło mieć tylko odpowiednio (nieskończenie) ostry kozik i już... smile.gif Nie wolno też zapomnieć o uczniu Banacha - Stanisławie Ulamie. Ulam w 1935r. wyjechał do USA, gdzie w latach 40-tych i 50-tych XXw. wraz z Edwardem Tellerem w decydujący sposób przyczynił się do skonstruowania bomby wodorowej. To właśnie on zaproponował użycie "zwykłej" bomby jądrowej, jako "zapalnika" inicjującego reakcję termojądrową. Jego wpływ (aczkolwiek niezbyt pozytywny) na współczesny świat trydno więc przecenić sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 17/08/2005, 8:10 Quote Post

Może Jan Paweł II - też polak. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 17/08/2005, 8:10 Quote Post

QUOTE
Żeromski

Oj nie wiem czy byłby doceniony na świecie.
QUOTE
Matejko

Z nim możnaby dyskutować, ale niech ci będzie wink.gif
QUOTE
Szymborską

Ja sztuki tej Pani nie toleruje... Tutaj możecie przeczytać wzroszajace wiersze Szymborskiej...

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Gustaw II Adolf
 

Dei Gratia Rex Sueciæ, Princeps Magnus Finlandiæ etc.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.022
Nr użytkownika: 6.537

Gustavus Adolphus Vasa
Stopień akademicki: Leo Septemtrionum
Zawód: Rex Hereditarius
 
 
post 17/08/2005, 8:44 Quote Post

Oj, Filip, napisałeś się, naskrobałeś smile.gif
Ale chyba niektórzy tutaj zapomnieli, że jest tutaj mowa o najwybitniejszym polskim "mózgu" confused1.gif - a NIE o wszystkich sławnych Polakach. Nikt przecież nie wywarł takiego wpływu na losy świata dzięki właśnie własnemu mózgowi jak Kopernik. Porównywanie do niego nawet postaci godnych szacunku czy podziwu, jak JPII, jest pod tym względem nieudane.
A już w ogóle Maczek, Kossak czy Brzechwa to w tym temacie kompletne nieporozumienie!

Pozdr.
G2A
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 17/08/2005, 8:55 Quote Post

Może należałoby ograniczyć zakres poszukiwań np. do początków XX wieku. Wiadomo, że im bliżej dnia dzisiejszego tym trudniej ocenić wpływ jednostki na losy świata. (ale górnolotnie rolleyes.gif ).

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej